Softwarová plná polní 7: souborové nástroje

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Jiří Macich ml.
Externí přispěvovatel
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 138
Registrován: září 12
Bydliště: Proboštov u Teplic
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Softwarová plná polní 7: souborové nástroje

Příspěvekod Jiří Macich ml. » 07 dub 2013 09:55

Softwarová plná polní 7: souborové nástroje
softPlnaPolni.jpg
softPlnaPolni.jpg (31.63 KiB) Zobrazeno 5044 x

V sedmém díle seriálu s tipy na zajímavé bezplatné programy se zaměříme na tři programy pro práci se soubory. První slouží k manipulaci s komprimovanými archivy souborů, druhý k zamezení přístupu k citlivým datům nepovolaným osobám a třetí pak pomůže s obnovou zdánlivě již ztracených souborů.

7-Zip: důstojná náhrada za WinRAR či WinZIP
Vyspělé archivační a kompresní programy WinRAR a WinZIP mají mnohaletou tradici a nabízejí nepřeberné množství funkcí, ovšem pro řadu uživatelů mají tu nevýhodu, že jsou zpoplatněné. Legálně lze zdarma používat jen jejich zkušební verzi po omezenou dobu. Naštěstí je tu bezplatný program 7-Zip, který bude naprosté většině uživatelů dostačovat.

Jeho uživatelské rozhraní sice není zrovna „trendy“, ale to konzervativní uživatele spíše potěší. Navíc v tomto případě poněkud omšelý design uživatelského rozhraní není odrazem zastaralosti nebo nevyspělosti programu. Naopak! 7-Zip přichází s vlastním dosti efektivním kompresním formátem 7z. Archivy v tomto kompresním formátu jsou schopné rozbalit i konkurenční programy včetně těch výše zmíněných.

01.png

Kdo chce ale vsadit na jistotu kompatibility, tak může soubory zabalit do klasického ZIP archivu, jenž od-Windows XP výše umí rozbalit i samotný Průzkumník. Co se rozbalování týče, tak 7-Zip podporuje vedle dvou zmíněných formátů i často používaný formát RAR a další zhruba tři desítky exotičtějších formátů. Kromě toho umí vstoupit do obrazu médií ISO a virtuálních jednotek VHD.

7-Zip podporuje dekompresi archivů chráněných heslem. Sám též umí vytvářet šifrované archivy, které lze dekomprimovat až po zadání hesla. Podporuje i silné 256bitové AES šifrování, takže v jeho případě není vyžadování hesla pouhou formalitou, kterou lze jednoduše obejít. 7-Zip nabízí šest úrovní komprese. Čím větší komprese, tím menší bude výsledný archiv, ale s klesající velikostí roste doba nutná pro kompresi i pozdější dekompresi (rozbalení archivu).

02.png

Nastavit lze i další parametry vytvářeného archivu a použité komprese. Samozřejmě nechybí podpora přípravy samorozbalovacích archivů (SFX), které nástroje nutné k dekompresi nesou již v sobě a spouští se tak jako kterýkoliv jiný program. Užitečnou funkcí může být automatické rozdělení velkého archivu na více částí předem stanovené velikosti například pro vypálení na více CD/DVD , když se celý archiv na jedno médium nevejde.

7-Zip umí využít moderní počítače s procesory vybavené více jádry. Při vytváření velkých archivů nebo využití vysoké úrovně komprese se hodí, že lze nastavit počet jader procesoru, která má 7-Zip do procesu zapojit. Mezi téměř osmi desítkami podporovaných jazyků nechybí čeština. 7-Zip nemá žádné zvláštní nároky. Běží pod nejrůznějšími verzemi MS Windows od archaických Windows 98/Me přes oblíbená Windows XP a Windows 7 po nejnovější Windows 8.

7-Zip se integruje do Průzkumníka, takže jeho funkce jsou neustále po ruce v kontextové nabídce. Nicméně disponuje i vlastním pokročilejším správcem souborů podporujícím souběžné zobrazení dvou různých složek ve dvou sloupcích. Navigaci usnadňuje možnost přidávat složky mezi oblíbené. Snadno je pak lze otevřít z hlavního menu programu nebo klávesovou zkratkou.

03.png

Správce souborů programu 7-Zip má všechny běžné funkce pro manipulaci se soubory a složkami, k nimž přidává kompresní a dekompresní funkce programu spolu s dalšími pokročilými funkcemi jako je dělení a spojování souborů, výpočet kontrolního součtu, kontrola integrity archivů a podobně. To vše v hávu jednoduchého a přehledného uživatelského rozhraní.

TrueCrypt: profesionální strážce citlivých dat
Přestože TrueCrypt patří k vůbec nejuznávanějším programům pro šifrování dat nejen na pevném disku, jde o zcela bezplatný nástroj s jednoduchým ovládáním díky intuitivnímu průvodci šifrováním a české lokalizaci. Podporuje šifrovací algoritmy AES, Twofish, Serpent a jejich různé kombinace. Nabízí opravdu vysokou úroveň ochrany citlivých dat.

04.png

Přístup k nim lze ochránit heslem. Nad volbou silného hesla, které jen tak někdo hrubou silou (tedy stylem pokus – omyl) nepřekoná, není třeba dlouho váhat. TrueCrypt nabízí několik možností pro vygenerování zcela náhodného hesla. Vedle něj lze používat virtuální klíč v podobě speciálního souboru, který je vhodné separátně uložit například na flash disk a dobře uschovat.

TrueCrypt podporuje také ochranu přístupu k šifrovaným datům prostřednictvím tokenů nebo přístupových karet. To už jsou ale velmi pokročilé možnosti, která drtivá většina uživatelů programu nepotřebuje a nevyužije. Míří především do firemního sektoru, ale i tam mnohdy postačí jiné podporované autentifikační metody. Zejména pak v těch menších a středních firmách.

Základní možností je vytvoření tzv. datového kontejneru, do kterého se uloží jen vybrané soubory či složky. Datový kontejner je sám souborem např. na pevném disku. TrueCrypt jej však po zadání správného hesla umí připojit jako virtuální pevný disk, s nímž se pak jednoduše pracuje jako s další diskovou jednotkou. Po dokončení práce s chráněnými soubory je lze opět zašifrovat a virtuální pevný disk odpojit.

05.png

Další možností programu je šifrování celého svazku, což je užitečná funkce pro ochranu kompletního obsahu flash disku nebo přenosného pevného disku. Při jeho ztrátě nebo odcizení je vzhledem k špičkovému šifrování při volbě dostatečně silného hesla vysoce nepravděpodobné, že by se nálezce či zloděj dostal k obsaženým datům.

Podobně lze šifrovat i pevné disky v počítači a nejen ty nesystémové. TrueCrypt podporuje šifrování také systémového pevného disku, kdy je schopen chránit naběhnutí operačního systému heslem. Vyjmutí disku z počítače a připojení k jinému není cestou k datům. Ta jsou stále šifrována. Dobře tak lze ochránit zejména přenosné počítače, které je možné snadno někde zapomenout a jsou i častým předmětem krádeží a loupeží.

06.png

TrueCrypt toho ale umí mnohem více. Uspokojí i ty největší paranoiky. Ovšem jeho vyspělé funkce a zejména pak šifrování systémového pevného disku by měli využívat jen ti uživatelé, kteří dobře vědí, co dělají. Není třeba být bezpečnostním expertem. Stačí si pozorně přečíst podrobnou dokumentaci, která je ale bohužel k dispozici pouze v angličtině.

Program TrueCrypt je multiplatformní, takže vedle Windows 2000 a novějších (vyjma Windows RT) podporuje různé linuxové distribuce a Mac OS X ve verzi 10.4 alias Tiger nebo v novější verzi. Za zmínku na závěr stojí podpora moderních procesorů s více jádry, při jejichž zapojení je TrueCrypt schopen rychlejšího šifrování a dešifrování dat, což se zejména při ochraně velkého objemu dat určitě hodí.

Recuva: zachrání omylem smazané soubory
Snad každému se dříve či později stane, že si omylem smaže nějaké soubory, které ve skutečnosti potřebuje. Nemusí to být jen z pevného disku počítače, ale dnes třeba i z paměťové karty v digitálním fotoaparátu, digitální videokameře, mobilním telefonu, multimediálním přehrávači a podobně. Pro podobné případy je tu bezplatná utilita Recuva.

Ta dovede obnovit omylem smazané soubory. Je jedno, jestli byl soubor smazán v osobním počítači z pevného disku nebo ve spotřební elektronice z paměťové karty. Jak je to možné? Zjednodušeně řečeno, smazané soubory se ve skutečnosti hned neodstraní z paměťového média. Jen jsou skryty a označeny jako data, která je možné přepsat. Než se tak ovšem stane, lze je opět obnovit.

07.png

A právě to dělá program Recuva. Ovšem je nutné jeho služeb využít co nejdříve po nechtěném smazání souborů. Pokud se totiž soubory smažou a na dané paměťové médium se ukládají nová data, tak ta mohou původní soubor částečně či zcela přepsat. Obnova pak již nebude možná anebo se nanejvýš povede obnovit jen fragmenty souborů.

Recuva ovšem není nástrojem jen pro případy nechtěného smazání souborů. Své služby pro obnovu důležitých dat nabízí i v případě zformátování média nebo média, které se jeví jako nečitelné kvůli poškozenému indexu. Recuva k obnově dat nabízí jednoduchého průvodce, s nímž je záchrana dat hračkou i pro nejširší uživatelskou veřejnost.

08.png

Recuva umí obnovit soubory i složky z interních a externích pevných disků (způsob připojení nehraje roli), moderních SSD disků, flash disků, paměťových karet, ale také třeba ze stařičkých disket. Mezi podporované souborové systémy mj. patří NTFS, FAT16, FAT32 a exFAT. Rovněž umí obnovit neuložené soubory v MS Office a odstraněné e-maily.

Recuva podporuje Windows 2000 a novější. Kromě průvodce pro obnovu dat nabízí také vyspělejší uživatelské rozhraní pro zkušenější uživatele i integraci do Průzkumníka pro rychlý přístup k funkcím pro obnovu dat z kontextového menu. Program je lokalizován do češtiny.

Screenshoty: autor
Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Zaměřuje se na tržní segmenty SOHO a SMB.

Reklama

Zpět na “Software články”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host