Prohlížeče v testu: spolehlivost

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Jiří Macich ml.
Externí přispěvovatel
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 138
Registrován: září 12
Bydliště: Proboštov u Teplic
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Prohlížeče v testu: spolehlivost

Příspěvekod Jiří Macich ml. » 29 čer 2014 15:23

Prohlížeče v testu: spolehlivost

Prohližeče1.jpg
Prohližeče1.jpg (9.26 KiB) Zobrazeno 5723 x


Google Chrome, Internet Explorer a Mozilla Firefox v současnosti společně ovládají přes 90 % trhu webových prohlížečů. Který z těchto tří oblíbených browserů je ale nejlepší možnou volbou? Tentokrát se zaměříme na spolehlivost, která je stejně důležitá jako bezpečnost nebo výkon.

Webový prohlížeč je dnes dost možná vůbec nejdůležitější položkou v softwarové výbavě osobních počítačů. Aby také ne, když vedle prohlížení webových stránek zajišťuje přístup k nespočtu on-line služeb a webových aplikací. Proto je vedle bezpečnosti či výkonu neméně důležitá spolehlivost, aby uživatel mohl prohlížeč bez problémů nerušeně používat.

Multiprocesová architektura je základ, ale ne pro všechny
Spolehlivost je do značné míry spojená se stabilitou prohlížeče, na kterou mají vliv nejen chyby v prohlížeči samotném, ale i zpracovávaný webový kód a zejména plug-iny. Google, Microsoft a Mozilla svorně tvrdí, že plug-iny jsou nejčastějším zdrojem problémů, které vedou k pádu prohlížeče. Proto také přichází na řadu omezování jejich podpory, ale o tom později.

Pro Google Chrome, Internet Explorer a Mozilla Firefox je dnes už samozřejmostí, že plug-iny spouštějí nezávisle na samotném prohlížeči jako samostatný proces. Pokud plug-in projeví nestabilitu anebo jej prohlížeč po předchozím zamrznutí sám „násilně“ ukončí, nedojde již automaticky k pádu celého prohlížeče a zavření všech otevřených webových stránek, služeb a aplikací.

Google Chrome a Internet Explorer jdou ještě dál, protože jednotlivá okna prohlížeče a otevřené weby spouštějí v oddělených a nezávislých procesech. Pokud se na některém z otevřených webů vyskytne problém, mělo by dojít k zavření pouze jeho panelu či okna, nikoliv k pádu celého prohlížeče se všemi otevřenými weby.

01.png

Tuto výhodu přináší tzv. multiprocesová architektura, která je zároveň z výkonnostního z hlediska vhodnější pro moderní vícejádrové procesory. Mozilla Firefox v tomto ohledu ztrácí, protože dosud multiprocesovou architekturu nevyužívá. Zatím je v pre-alpha stádiu, kde si ještě minimálně několik měsíců pobude. Přitom třeba Google Chrome ji úspěšně využívá již řadu let.

Ochrana proti zamrznutí není vždy efektivní
Jak již bylo zmíněno výše, někdy prohlížeč plug-in sám „násilně“ ukončí, pokud delší dobu nereaguje. Tento prvek je zabudován do všech tří nejrozšířenějších prohlížečů, protože zamrznutý plug-in často může za to, že přestane reagovat celý web. Ze stejného důvodu se prohlížeče brání klientským skriptům, které se zpracovávají podezřele dlouho, takže jejich vykonávání dovedou ukončit.

Prohlížeč Mozilla Firefox však rovněž v těchto disciplínách omezuje skutečnost, že stále nepoužívá multiprocesovou architekturu. Tvůrci prohlížeče si od jejího zavedení slibují, že zamrznutí jednoho z otevřených webů nepovede k zamrznutí celého prohlížeče. Nicméně multiprocesová architektura je pořád ve stádiu hlubokého vývoje a začíná to být stále větší problém.

Zkrocené plug-iny se aktivují až na vyžádání uživatele
Google Chrome a Mozilla Firefox dnes ve výchozím nastavení omezují podporu zastaralého Netscape Plug-in API (NPAPI). Jeho kořeny sahají do devadesátých let minulého století, což je z pohledu rychlého technologického vývoje počítačový pravěk. Plug-iny, které toto staré API využívají, nyní musí v prohlížečích Google Chrome a Mozilla Firefox čelit restrikcím.

Hlavní důvody? Jak jinak než bezpečnost a spolehlivost. Google a Mozilla chtějí docílit toho, aby tvůrci doplňků pro prohlížeče staré Netscape Plug-in API zcela opustili. Jako náhrada se nabízí modernější Pepper Plug-in API (PPAPI), ale také zcela nová řešení typu čistě webových technologií založených na HTML 5 nebo open source technologii Portable Native Client (PNaCl).

Google a Mozilla dnes ve svých prohlížečích většinu plug-inů založených na staré architektuře ve výchozím nastavení blokují. Myšlenka je taková, že když plug-in neustále neběží, zmenšuje se zároveň doba, po kterou může prohlížeč ohrožovat svými nedostatky v oblasti bezpečnosti a spolehlivosti, což je samozřejmě logické.

02.png

Pokud si některý z webů žádá služeb blokovaného plug-inu, uživatel je na to upozorněn a plug-in musí vědomě ručně spustit. Oba prohlížeče však mají whitelist obsahující plug-iny, které jsou sice vytvořeny na starých základech, ale kvůli své četné potřebě jsou spouštěny automaticky. Cílem totiž rozhodně není uživatele obtěžovat.

Google Chrome dnes pod Windows a OS X uděluje výjimku vedle plug-inů technologií Silverlight a Java také plug-inům pro komunikační službu Hangouts (Google Talk), mapovou službu Google Earth a pro videohovory ze sociální sítě Facebook přes Skype. Pokud na seznamu postrádáte Flash Player, pak vězte, že jeho verze předinstalovaná v prohlížeči Google Chrome využívá novější Pepper Plug-in API.

Google by rád do začátku roku 2015 ze svého prohlížeče podporu Netscape Plug-in API zcela odstranil. Zatím tak učinil ve verzi pro Linux. Verzi pro Windows a OS X během letošního léta čeká zpřísnění restrikcí. Má se mimo jiné zkrátit seznam plug-inů s výjimkou. Zřejmě z něj vypadne plug-in pro Google Earth, protože tato služba přešla na webovou technologii WebGL.

Mozilla je zatím smířlivější. S tvůrci jednotlivých plug-inů je ochotna jednat o dodatečném zařazení na whitelist. Zatím nestanovila žádný termín, kdy by s podporou Netscape Plug-in API chtěla skoncovat. Tvůrce plug-inů přesto nabádá k upuštění od jeho užívání. Vývojáře webů pak žádá, aby zvážili, jestli by proprietární technologii vyžadující plug-in již nešlo nahradit technologií webovou.

03.png

Microsoft zatím stojí stranou. Podporu všech plug-inů omezil jen v dotykové verzi prohlížeče Internet Explorer z Windows 8 a vyšších. Nakonec v něm alespoň kompromisně běží Flash Player, který se ovšem stal součástí systému a dohled nad jeho aktualizací převzala služba Windows Update. Navíc existuje blacklist webů, kde Flash způsobuje problémy, takže pro ně není povolen.

Původní koncept po uvedení Windows 8 byl přitom opačný. Existoval naopak whitelist s weby, pro které byl Flash Player povolen. Mnoho provozovatelů webů si však stěžovalo, proč zrovna jejich web není mezi vyvolenými a nějaký jiný naopak ano. Stěžovali si také uživatelé. Tento koncept se neosvědčil, takže ještě před vydáním Windows 8.1 jej Microsoft obrátil.

Klasický desktopový Internet Explorer dosud podporu plug-inů neomezuje. Ostatně weby vyžadující plug-in si lze ve Windows 8 a vyšších z dotykové varianty prohlížeče velmi jednoduše otevřít v desktopové variantě. Nicméně sám Microsoft podporuje myšlenku, že plug-iny mají časem nahradit webové technologie. Například svůj Silverlight, konkurenci pro Flash, již hodil přes palubu.

Když už prohlížeč spadne, přichází ke slovu obnovení relace
Navzdory všem zavedeným opatřením se stále může stát, že prohlížeč spadne komplet se všemi otevřenými weby. Naštěstí dnes již moderní prohlížeče mají běžně zabudovanou správu relací, která při jeho každém spouštění umožňuje obnovit naposledy otevřené stránky jak při řádném ukončení prohlížeče, tak právě po jeho pádu anebo třeba po pádu celého systému.

04.png

Zdaleka ne všem uživatelům ovšem integrovaná správa relací vyhovuje. Zde tahá za delší konec Mozilla Firefox, který díky rozvinutému ekosystému rozšíření může uživatelům vedle integrované správy relací nabídnout vyspělejší alternativy třetích stran. Vlastní správu relací má například zabudovanou populární rozšíření Tab Mix Plus, ale může jí od něj převzít také Session Manager.

Tichá aktualizace jako záruka doručení oprav k uživatelům
Pravidelně aktualizovat prohlížeč je důležité nejen z bezpečnostního hlediska, ale také kvůli přílivu oprav objevených chyb způsobujících nestabilitu. Skoro každá servisní aktualizace takové opravy přináší. Dříve však byl problém v tom, že uživatelé aktualizace opomíjeli či přehlíželi. Používali pak prohlížeč, který měl nedostatky v bezpečnosti či stabilitě, na které však již existoval lék.

V současnosti Google Chrome, Internet Explorer i Mozilla Firefox ve svém výchozím nastavení používají nejen automatické, ale rovněž tzv. tiché aktualizace. Nejenže tedy prohlížeče automaticky vyhledávají své aktualizace, ale zároveň je bez přičinění uživatele rovněž instalují. Uživatel tak má stále nejnovější verzi svého prohlížeče, aniž by musel hnout prstem.

05.png

V rámci majoritní platformy Microsoft Windows prohlížeče Google Chrome a Mozilla Firefox ke své automatické tiché aktualizaci používají vlastní službu. Liší se však v tom, že Mozilla Firefox umožnuje uživatelům volitelně přejít na starší aktualizační model, kdy prohlížeč pouze upozorní na dostupnost aktualizace. Její instalace je pak na zvážení uživatele.

06.png

Internet Explorer coby systémový prohlížeč využívá službu Windows Update, která je od dob druhého servisního balíčku pro Windows XP ve výchozím nastavení zapnutá, aby automaticky instalovala dostupné aktualizace. Uživatel však rovněž může nastavit, že jej systém má pouze upozornit na nové aktualizace. Případně lze automatickou aktualizaci zcela vypnout.

Změní Google přístup k 64bitovým webovým prohlížečům?
Již od dob Windows Vista jsou všechny běžné edice systému dodávány na trh zároveň v 32bitové a 64bitové variantě. Od dob Windows 7 mnohem větší penetraci vykazuje 64bitová varianta systému. Například podle statistik herního tržiště Steam používá 64bitovou variantu některé z verzí systému Windows více než 75 % ze všech jeho zákazníků.

07.png

To je jen jeden z mnoha ukazatelů, že pro uživatele se 64bitový systém navzdory dřívějším obavám např. z kompatibility stal standardem. Bylo by tudíž očekávat, že při nadvládě 64bitový systémů budeme zásobování 64bitovými programy. Pro webové prohlížeče, ale nejen pro ně, to bohužel v rámci platformy Microsoft Windows bohužel neplatí.

V 64bitových variantách systému je sice předinstalovaný Internet Explorer k dispozici v 64bitové variantě, ale systém upřednostňuje rovněž přítomnou 32bitovou variantu. Microsoft ji obecně doporučuje zejména s ohledem na kompatibilitu s doplňky třetích stran. Pokud chce uživatel používat 64bitový Internet Explorer, musí si jej explicitně spustit.

Mozilla před časem vyvíjela 64bitovou variantu prohlížeče Firefox pro Windows, ale nakonec došla k závěru, že v praxi uživatelům přinese zatím více problémů než užitku. Rovněž argumentovala kompatibilitou s doplňky třetích stran. 64bitový Firefox je tak oficiálně k dispozici pouze pro minoritní platformy OS X (automaticky) a Linux (volitelně).

08.png

Google ale rozčeřil stojaté vody nedávným oznámením přípravy 64bitové varianty prohlížeče Google Chrome pro Windows 7 a vyšší. V kontextu tohoto článku je důležité, že od ní prý uživatelé mají očekávat až o polovinu vyšší stabilitu. Google též slibuje až o čtvrtinu vyšší výkon hlavně při zpracování grafiky a multimédií díky optimalizaci pro 64bitové procesory.

Screenshoty: autor
Úvodní obrázek: Google, Mozilla, Microsoft
Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Zaměřuje se na tržní segmenty SOHO a SMB.

Reklama
T9@E
Level 1
Level 1
Příspěvky: 82
Registrován: červen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Prohlížeče v testu: spolehlivost

Příspěvekod T9@E » 10 črc 2014 12:03

A co třeba takové featury, jak rychlý přístup k nastevení (pro danou tab/server zvlášť), jako rychlý přístup k cookies, povolení zakázaní redirectu, možnost nastavit pluginy. A který prohlížeč má nejlepší funkčnost s Adblockem? Taky mě zarazila nepodpora gest přes displej v Opeře


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Jaká je spolehlivost HDD na fotky ?
    od matesfox » 21 říj 2023 13:40 » v Vše ostatní (hw)
    3
    1450
    od popcorn Zobrazit poslední příspěvek
    21 říj 2023 14:19
  • Nastavení prohlížeče fotek
    od Alvakim04 » 23 srp 2023 10:40 » v Windows 11, 10, 8...
    4
    2706
    od Baronjame86 Zobrazit poslední příspěvek
    18 zář 2023 08:42
  • Přístup k flask app (spuštěné na VM - linux) z internetu (prohlížeče) Příloha(y)
    od d-pozz » 08 říj 2023 20:31 » v Internet a internetové prohlížeče
    34
    7611
    od d-pozz Zobrazit poslední příspěvek
    20 říj 2023 16:41

Zpět na “Internet a sítě (čl.)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host