Téma týdne 21/2013: nový Xbox One se začne prodávat letos

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Jiří Macich ml.
Externí přispěvovatel
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 138
Registrován: září 12
Bydliště: Proboštov u Teplic
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Téma týdne 21/2013: nový Xbox One se začne prodávat letos

Příspěvekod Jiří Macich ml. » 28 kvě 2013 21:56

Téma týdne 21/2013: nový Xbox One se začne prodávat letos

TemaTydne21.jpg
TemaTydne21.jpg (8.47 KiB) Zobrazeno 5811 x


Microsoft představil nový Xbox One, nástupce úspěšné herní konzole Xbox 360. Okamžitě se však zvedla vlna kritiky. Pod palbou je design konzole, omezení dostupnosti některých funkcí jen na americký trh i tzv. protipirátská opatření. Má Microsoft zaděláno na další průšvih?

Microsoft v minulém týdnu dle očekávání představil nástupce herní konzole Xbox 360, která je na trhu již od roku 2005, takže z hlediska výkonu nejde o žádný zázrak. Nahradit současný Xbox 360 má nový Xbox One, což je pro již třetí generaci konzole Xbox poněkud zvláštní název. Microsoft tedy tentokrát nečerpal inspiraci ze spekulací médií, která konzoli titulovala jako Xbox 720 či Xbox 8.

Ještě zvláštnější než název konzole je její krabicovitý design, který připomíná VHS přehrávače z 80. let minulého století. Na první pohled by se mohlo zdát, že se mánie se čtverečky a obdélníčky, kterou nyní Microsoft trpí, z uživatelského rozhraní jeho operačních systémů i webových služeb rozšířila také na nový Xbox One.

01.png

Redmondští to ovšem odmítají. Nový design je prý výsledkem snahy dosáhnout co nejefektivnějšího chlazení. Jistě si vzpomenete, že Xbox 360 zejména ve svých začátcích trpěl přehříváním, které způsobovalo kritické selhání hardwaru. Tzv. červený kruh smrti se pro majitele konzole Xbox 360 stal ještě větším strašákem než modrá obrazovka smrti pro uživatele MS Windows.

Červeně rozsvícené všechny čtyři kontrolky tvořící kruh totiž signalizují kritické selhání hardwaru. Sám mám již čtvrtý Xbox 360 za posledních šest let. Přitom jsem opravdu rekreační hráč, který netráví u své konzole denně několik hodin. Naštěstí mi Microsoft konzoli vyměnil i po uplynutí záruční lhůty. V médiích se objevily informace o případech, kdy přehřívající se Xbox 360 měl způsobit požár.

Microsoft dokonce čelil žalobě, když při jednom takovém požáru mělo zahynout dítě. Obecně tedy není divu, že chlazení bylo to první, na co se inženýři Microsoftu při návrhu konzole Xbox One zaměřili. Uvnitř konzole je hodně volného místa pro proudění vzduchu. Všechny klíčové komponenty pokrývá obří chladič s neméně rozměrným ventilátorem.

Kryt konzole nad chladičem a po jeho stranách má řadu otvorů pro nasávání chladného vzduchu a odvod toho teplého. Microsoft tvrdí, že právě kvůli tomu si nemohl dovolit žádné designové hrátky. Jakékoliv pokusy o ladnější tvary prý skončily jen u zvětšení velikosti konzole. Microsoft nakonec vsadil na účelnost designu. Bude nový Xbox One ozdobou obýváku alespoň po technické stránce?

Osmijádrový procesor i grafika od AMD
Xbox One bude využívat x86 resp. x64 architekturu. Stejně jako PlayStation 4 bude vybaven hybridním čipem APU z dílny AMD. Procesorová část je složena ze dvou modulů po čtyřech jádrech s taktovací frekvencí 1,6 GHz. Každé jádro má být schopné pracovat zcela nezávisle. Grafická část hybridního čipu má být upravená grafika Radeon HD 8000. Určitě bude podporovat DirectX 11.1.

02.png

Hovoří se i o podpoře OpenGL 4.2 pro herní využití a UVD 4.2 pro akceleraci videa, ale obojí zatím zůstává s otazníkem. Microsoft jen potvrdil, že grafika umožní nové konzoli Xbox One na televizní obrazovce obhospodařovat nezávisle na sobě až tři najednou zobrazené grafické oddíly s různým rozlišením a formátem obrazu, nastavením barev i počtem snímků za sekundu.

Celková kapacita operační paměti bude činit 8 GB (DDR3) s propustností 68 GB/s. Pro samotné hry ovšem bude k dispozici jen 5 GB RAM. Zbytek si Xbox One vyhradí pro své vlastní provozní potřeby. Výkon má však pozvednout rychlá cache využívající ESRAM paměť o kapacitě 32 MB s propustností 102 GB/s.

Samozřejmě, že již došlo k řadě pokusů srovnat výkon čerstvě představené konzole Xbox One a již v únoru odhalené konzole PlayStation 4. Ze všech vychází PlayStation 4 jako vítěz. Jsou to ovšem teoretické propočty založené jen na stále plně neodhalených specifikacích hardwaru. Do reálného výkonu promluví také systémy obou konzolí, takže bych tato hodnocení zatím bral s rezervou.

Blu-ray mechanika, USB 3.0 i HDMI vstup pro set-top-box
Xbox One bude vybaven interním pevným diskem o kapacitě 500 GB. Půjde o pevný disk klasické konstrukce. Spekulace o nasazení hybridního disku SSHD se tedy nenaplnily. Na rozdíl od disku současné konzole Xbox 360 hráči nebudou moci pevný disk vyměnit bez rozebírání konzole. Kritiku již stačila sklidit i kapacita disku.

Nicméně Xbox One počítá s dvojicí portů USB 3.0 pro volitelné připojení externích pevných disků, na které půjde ukládat téměř vše, co na disk interní, takže poslouží jako plnohodnotné rozšíření úložného prostoru. Zatím však není stoprocentně jisté, že Xbox One bude kompatibilní s libovolným externím diskem. Již v minulosti měl Microsoft snahu blokovat jím necertifikovaný hardware.

03.png

Určitým překvapením je přítomná Blu-ray mechanika, kterou Microsoft v minulosti opakovaně odmítal jako zbytečnou. Blu-ray je technologie z dílny Sony. Microsoft patřil mezi firmy podporující konkurenční technologii HD-DVD, která ale válku o nástupce DVD prohrála. Od té doby Microsoft tvrdil, že Xbox 360 si s DVD mechanikou vystačí, jelikož budoucnost je v online distribučních kanálech.

Při přípravách konzole Xbox One ale zjevně změnil názor. Je to logické, protože technologie Blu-ray nepředstavuje poslední smrtelnou křeč optických médií, jak jí někteří původně prorokovali. Alespoň ne v očekávané míře. Není však známo, jakou kapacitu Blu-ray médií bude optická mechanika konzole Xbox One podporovat.

Filmy v nativním rozlišení 4K (UltaHD) totiž budou distribuovány na čtyřvrstvých Blu-ray médiích o kapacitě 100 GB. Xbox One by z hlediska výkonu rozlišení 4K měl podporovat. S televizorem se bude propojovat prostřednictvím rozhraní HDMI (verze 1.4a). Pro připojení reproduktorové soustavy nabídne S/PDIF. Podporovat má až osmikanálový zvuk.

Mezi porty bude též HDMI vstup pro propojení s různými set-top-boxy. Nezodpovězenou otázkou je, čeho všeho se má tímto propojením dosáhnout. Bude například nový Xbox One fungovat jako digitální videorekordér? Jelikož Xbox One má udělat další velký krok od herní konzole k universálnímu zábavnímu zařízení, je to možné.

Pro připojení k místní síti a potažmo k Internetu má posloužit buď gigabitový ethernetový port, nebo integrovaná podpora Wi-Fi. Minimálně první kusy, které sjedou z výrobní linky, však nebudou podporovat IEEE 802.11ac. Je ale pravděpodobné, že podpora tohoto nového standardu pro bezdrátové sítě Wi-Fi přijde v pozdějších sériích.

Nicméně pracovní návrh standardu, který má být oficiálně přijat v příštím roce, je již hodně daleko. Třeba nový high-end smartphone Samsung Galaxy S4 jej podporuje. Stejně tak řada bezdrátových routerů resp. access pointů. Z bezdrátových technologií podle prvních informací nemá Xbox One podporovat Bluetooth ani NFC.

Aplikace, multimédia, služby, funky a v neposlední řadě hry
Xbox One má využívat technologii tří operačních systémů včetně jádra MS Windows. Jestli na něm skutečně poběží Modern UI (Metro) a bude tedy kompatibilní s aplikacemi z Windows Store, však Microsoft zatím neprozradil. Jasné není ani to, jestli Xbox One zdědí od Xboxu 360 podporu aplikace Windows Media Center, která byla z Windows 8 odstraněna.

Dále není známo, jak to bude s podporou DLNA či nějaké obdobné technologie, popřípadě s přehráváním multimediálního obsahu z připojeného flash disku. Určitě ovšem nebude chybět hudební služba Xbox Music, podpora přehrávání videí a prohlížení fotek z cloudového úložiště SkyDrive a podpora video-on-demand služby Netflix.

04.png

Služby Xbox Music a Netlix ovšem zatím nejsou k mání pro české zákazníky. Z pohledu zábavního průmyslu, který zpřístupnění obou služeb na dalších trzích blokuje a komplikuje, mají Středoevropané asi jiné a méně hodnotné platební karty než třeba Severoameričané, Západoevropané nebo Skandinávci. Ovšem i samotný Microsoft má některé bonusové funkce své nové konzole omezit jen na americký trh.

O jaké funkce konkrétně půjde a jak dlouho má toto omezení trvat, je však velmi nejasné. Dostupné informace si mnohdy protiřečí. Jasněji by mohlo být po červencovém herním veletrhu E3. S určitostí se zatím ví, že Xbox One bude disponovat nejen webovým prohlížečem Internet Explorer, ale i službou Skype.

Právě videohovory přes Skype najdou uplatnění pro podporu až tří nezávislých grafických ploch na televizní obrazovce. Xbox One bude v tomto ohledu podporovat multi-tasking, takže třeba během hraní hry nebo sledování filmu půjde zmenšit vyhrazený prostor na obrazovce a udělat tak místo pro samostatně renderovaný Skype, ale i jiné aplikace.

Neznamená to ovšem, že Xbox SmartGlass míří do koše. Displej zařízení s Windows Phone 8, Windows 8 (resp. 8.1) a Windows RT bude nadále moci posloužit jako sekundární zobrazovací jednotka. Dotykové displeje pak i jako ovládací. Microsoft očekává, že nové hry budou tuto technologii podporovat ve stále větší míře.

Co se her týče, tak zpětná kompatibilita s tituly pro Xbox 360 zajištěna nebude. Dle očekávání. O moc více toho Microsoft ke hrám neprozradil. Ví se jen, že Xbox One bude stejně jako PlayStation 4 podporovat hraní her ještě během jejich stahování z internetového obchodu. Přítomnost originálního herního Blu-ray média v mechanice bude nutná jen po dobu instalace hry.

Zprávy, že Xbox One bude vyžadovat permanentní připojení k Internetu, se potvrdily jen částečně. Za chodu mu má stačit jedno připojení během 24 hodin. Jednu hru na jedné konzoli bude moci hrát libovolný počet hráčů. Dokonce bude možné přenášet si přes cloud svá herní data k přátelům. Ovšem s podporou her z druhé ruky to vypadá černě.

Problém je totiž v tom, že hra se má svázat s konkrétními uživatelskými profily a konkrétní konzolí. Microsoft prý pracuje na řešení pro legitimní sdílení, zapůjčování a odprodej her. Není však zatím vůbec jasné, jak mají tato řešení fungovat, jestli na ně přistoupí tvůrci her a kolik za jaksi samozřejmou funkcionalitu konzolí současné generace uživatelé Xboxu One zaplatí.

Microsoft evidentně počítá s tím, že nástupce Xbox Live bude umět velké věci už jen proto, že namísto současných 15 000 serverů novou síť pro Xbox One bude pohánět 300 000 serverů. To je obrovské navýšení, které značí, že cloud bude využíván mnohem intenzivněji, než Microsoft dosud avizoval. Nabízí se třeba streamování her, které nejsou přímo pro Xbox One.

Nový Kinect zajistí hlasové ovládání a dovede sledovat srdeční tep
Microsoft představil také Kinect druhé generace. Nakonec nebude integrován přímo do konzole, což by nebylo vždy zrovna praktické. Nadále půjde o periférii, ovšem dodávanou již s konzolí, protože Xbox One bez připojeného senzoru nové generace nebude pracovat. Zlepšit se má především technologie pro snímání obrazu.

Hlavní kamera bude nativně podporovat FullHD při 30 FPS. Minimální vzdálenost ostření bude osmdesát centimetrů, maximální pak čtyři metry. Microsoft slibuje kvalitní obraz i za špatných světelných podmínek, čehož může využít například Skype, který v Xboxu One zvládne i videohovory ve FullHD.

05.png

Microsoft zvětšil záběr, takže mohl odstranit motory pro naklápění. Nový Kinect má na vzdálenost 3,5 metru rozeznat objekty až třikrát menší než Kinect pro Xbox 360. Zároveň dovede zpracovávat pohyby až šesti osob najednou. Důkladnějšího snímání prý Microsoft dosáhl i u snímání polohy končetin a hlavy.

Nový Kinect má vedle rozpoznávání tváří pro automatické přihlašování podporovat velmi precizní snímání mimiky obličeje, ve kterém mu nebudou na překážku ani brýle hráče. Dokonce prý dovede snímat i tep, což zní až strašidelně. Infračervený senzor má totiž sledovat pohyby kůže a z nich vycházet při výpočtu tepové frekvence.

Není to nová technologie, ale Kinect druhé generace je zřejmě dosud nejvšestrannějším snímačem lidského těla pro zábavní využití. Přidejte si k tomu ještě kvarteto vylepšených a nově neustále aktivních mikrofonů s podporou ovládání konzole hlasovými povely (podpora češtiny se ovšem jeví jako utopie). Právě proto prý Xbox One bude vyžadovat neustále připojený Kinect.

Mikrofony v kombinaci se snímačem obrazu mají zajistit při volání přes Skype přenos hlasu volajících osob bez okolních ruchů i hlasů dalších osob v místnosti. A nejen při volání přes Skype, ale třeba prý i při hraní multiplayerových her. Že by se Xbox One obešel bez head-setů? Osobně jsem tedy spíše pesimista, ale Microsoft si očividně maluje, že ano.

O technologii pro snímání počtu osob v místnosti a jejich rozpoznávání, která má zabránit veřejnému promítání filmů, nepadlo ani slovo. Microsoft si ji ale nechal patentovat, takže je velmi pravděpodobné, že bude součástí nové konzole. Jak to ovšem nakonec dopadne s jejím využitím v praxi, to je zatím otázka. Podle některých právních expertů mohou totiž nastat i konflikty s legislativou.

Vylepšený gamepad, ale žádná zmínka o dálkovém ovladači
V neposlední řadě Microsoft ukázal nový gamepad pro Xbox One. Tentokrát šel spíše evoluční cestou, takže hráči tolik vychvalovaný gamepad konzole Xbox 360 jen vylepšil. Těch vylepšení ovšem mají být čtyři desítky. Konkrétně by mělo jít třeba o baterie integrované do těla gamepadu (typ zatím neupřesněn), spouště se zpětnou vazbou, nový povrch analogových páček zmenšující pravděpodobnost sklouznutí prstu a tak dále.

06.png

O dalším příslušenství Microsoft nehovoří. Překvapuje mě především absence klasického dálkového ovladače již v základním balení. Respektive na něj Microsoft neupozornil, což je při neustálém zdůrazňování toho, že Xbox One není už jen herní konzolí, nýbrž skutečným zábavním centrem domácnosti, poněkud podivné. Že by Microsoft spoléhal na hlasové a pohybové ovládání?

Na tuto otázku a řadu dalších z předešlých odstavců článku zřejmě budeme dostávat odpovědi průběžně během následujících týdnů a měsíců. Nejbližší příležitost pro odkrytí dalších tajemství Xboxu One přijde zřejmě na červencovém veletrhu E3, kde pro nástupce Xboxu 360 mají být k vidění i první hry.

Do prodeje by se pak Xbox One měl dostat nejpozději letos v předvánoční sezóně. Cena ovšem patří právě mezi ty informace, na které si musíme počkat. Stejně tak dostupnost samotné konzole Xbox One na českém trhu a pak dostupnost jednotlivých funkcí mimo americký trh. Právě tato záležitost v hráčské komunitě ve zbytku světa vyvolala dosti negativní odezvu.

Produktová grafika a úvodní obrázek: Microsoft
Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Zaměřuje se na tržní segmenty SOHO a SMB.

Reklama
Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19325
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Téma týdne 21/2013: nový Xbox One se začne prodávat leto

Příspěvekod X » 17 črc 2013 00:12

Potřebujete od šmírácké NSA další šmíradlo? Já tedy ne ...


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Přechod z Xbox One na Xbox Series X - hry
    od Zabral68 » 15 čer 2023 17:58 » v Herní konzole
    7
    2522
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    16 čer 2023 12:36
  • XBOX X - doporučte hru pro deti Příloha(y)
    od michal84 » 04 pro 2023 18:08 » v Herní konzole
    27
    8473
    od michal84 Zobrazit poslední příspěvek
    30 pro 2023 18:10
  • Ovladač Xbox se odpojuje od boxu
    od paolov » 24 říj 2023 10:34 » v Problémy s hardwarem
    0
    1153
    od paolov Zobrazit poslední příspěvek
    24 říj 2023 10:34
  • Xbox game pass - předplatné.
    od paolov » 21 říj 2023 12:50 » v Hry
    1
    1420
    od pcmaker Zobrazit poslední příspěvek
    22 říj 2023 12:47
  • Klávesnice a myš pro XBOX za 1000/500Kč
    od michal84 » 22 úno 2024 13:09 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    0
    424
    od michal84 Zobrazit poslední příspěvek
    22 úno 2024 13:09

Zpět na “Ostatní články”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host