iStores reklamácia

Problematika reklamací a vše kolem nich, rady a zkušenosti spotřebitelů...

Moderátor: Mods_senior

Krantz
Level 3
Level 3
Příspěvky: 626
Registrován: duben 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

iStores reklamácia

Příspěvekod Krantz » 23 črc 2022 13:40

Dobrý deň.

Nechcú mi reklamovať iPhone v iStores na Slovensku, pretože podľa nich nespĺňam podmienky pre reklamáciu telefónu. Môj telefón má prasknutú zadnú kameru a taktiež odreniny na ráme telefónu, avšak môj problém nie je ani kamera či rám, ale čip, ktorý spolupracuje so SIM zariadením a volaním, ktoré vypadáva náhodne v priebehu dňa. Nakoľko mám predĺženú záruku na 3 roky, ktorá končí v decembri tohto roku, chcel som si uplatniť záruku, ale odmietli to. Čo teraz? Nemám právo na reklamáciu čipu, ktorý je vadný a nemá nič spoločné s tým, že mám poškodenú kameru apod.?

Prečo by mi to mali vôbec odmietnuť? Kebyže reklamujem kameru, tak v tom prípade to je niečo iné, ale ja reklamujem čip.
Tvrdia, že na mechanicky poškodené zariadenie sa záruka nevzťahuje, ale čo to znamená mechanické poškodenie? Zrnko piesku preletelo cez displej a poškodilo pixel?
Poškriabal sa rám v priemere 0.005cm a je to tak závažné, že sa to nereklamuje?
Nemal by to hodnotiť nejaký znalec a nie niekto kto pracuje v predajni? Veď on nemá certifikát ani nejaký doklad o tom, že je znalec a dokáže rozpoznať čo je na telefóne vizuálne vadné.

Ani policajt Vám nemôže udeliť pokutu za prasknuté čelné sklo, pretože na to potrebuje mať technický posudok a od bez znalca, ktorý je vyškolený a má o tom papier, tak Vám nemá čo uložiť pokutu.

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53627
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: iStores reklamácia

Příspěvekod petr22 » 23 črc 2022 15:02

Tak jak popisujes poskozeni spada do kolonky "oprava placena majitelem zarizeni" dle oficialni prirucky pro posuzovani
stavu zarizeni, ktera unikla na net. Pokud zrovna Apple zamitne reklamaci, tak bych rekl ze si bude jiste, ze je v pravu.

To, ze zavada souvisi nebo nesouvisi s poskozenim nemuzes vedet, naraz pri padu muze poskodit i zakladni desku, stalo
se nam to opakovane - telefon upadl na zem a uz nedokazal az do vymeny desky najit signal. Ani pajene spoje na zakladni
desce nejsou imunni vuci narazum - kdyz telefon nebo fotak upadne na zem, nektere IC se mohou i utrhnout z desky.

Ne, u prodejce by to nemel hodnotit znalec - hodnoti to prodejce, muze to u nej hodnotit klidne i tlupa makaku nebo nahodny
kolemjdouci, muze to byt samozrejmne i servisni technik bud prodejce, nebo vyrobce. Je to ale ciste zalezitost prodejce jak
to udela. Prodejce a clovek posuzujici reklamace muze byt klidne jeden jediny clovek, napriklad v pripade mensich firem kde
majitel zastava vsechny funkce. Prodejce ale riskuje, ze v pripade neopravneneho zamitnuti reklamace a nasledne prohraneho
soudniho sporu bude platit vznikle skody. Prodejce by mel hodnoceni ve vlastnim zajmu zajistit tak, aby chyba nevznikla. Kdyby
prodejce mel platit posudek soudniho znalce pokazde, kdyz resi reklamaci, tak by moc nevidelal, posudek muze byt mnohonasobne
drazsi, nez reklamovana vec.

To, co potrebujes ty, je prave onen posudek soudniho znalce ze zavada kterou zarizeni ma nesouvisi s poskozenim a jit do soudniho
sporu s prodejcem (obavam se ze ale zadny soudni znalec nepodepise, ze poskozeni desky 100% nesouvisi s narazem). Jinak to
nepujde. Muzes zkusit obchodni isnspekci, ale ta jen konstatuje zda byl nebo nebyl porusen zakon, prodejce nema jak donutit
reklamaci uznat pokud ten ma jistotu, ze je v pravu.

Dalsi reseni je koupit si na AliExpressu jinou zakladni desku vcetne TouchID a vymenit si ji, neni to slozite.
Naposledy upravil(a) petr22 dne 23 črc 2022 18:28, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
vojak3
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1115
Registrován: duben 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: iStores reklamácia

Příspěvekod vojak3 » 23 črc 2022 15:57

I kdyby ti to do servisu odeslali tak jak píše petr ti to pošlou zpátky s tím že poškození způsobil pád telefon či nějaká jiná omáčka.

Už jsem se s tím několikrát setkal.
Windows 11 PRO 64bit, Základní deska: Asus Strix B550-F Gaming, CPU: AMD Ryzen 5 5600, Grafická karta: ASUS TUF GAMING GeForce RTX 3060 Ti O8G GDDR6X, Ram: Kingston FURY 32GB KIT DDR4 3200MHz CL16, Disk: Kingston KC3000 NVMe 1TB, Chladič: Endorfy Fera 5, Zdroj: MSI MPG A650GF

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53627
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: iStores reklamácia

Příspěvekod petr22 » 23 črc 2022 16:07

Jestli je praskla kamera (ne kryci sklo, skutecne poskozena optika) tak to musela byt poradna pecka.

Nicmene nic, co by AliExpress nevyresil - vsechny dily lze objednat.

Uživatelský avatar
pcmaker
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1250
Registrován: březen 18
Bydliště: Soukromý byt
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: iStores reklamácia

Příspěvekod pcmaker » 23 črc 2022 18:06

Je to zařízení, které člověk nosí v kapse. Neustálé tepelné šoky při přechodu z klimatizované místnosti či auta do venkovního prostředí. Mechanické namáhání. Občas nějaký pád či vlhkost. Mobily beru jako spotřebku. Rozbije se, koupím nový. Tak to tak ber taky.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53627
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: iStores reklamácia

Příspěvekod petr22 » 23 črc 2022 18:14

Rozbije se telefon za 20-30 tisic a misto opravy za par tisic ho vyhodim, a koupim
novy za 20-30 tisic. To je pomerne draha sranda. U nejakeho ksuntu s Androidem
za par korun bych to tak udelal, ale ne u Iphone, predpokladam ze vyssi rady.

Na tepelne soky a mechanicke namahani to je stavene, pady na zem jsou chyba majitele.
V tomhle pripade muze byt zavada zpusobena prave padem na zem, tzn narazem.

Skutecne neni jina moznost nez to s prodejcem resit soudne nebo provest opravu sam.

Uživatelský avatar
pcmaker
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1250
Registrován: březen 18
Bydliště: Soukromý byt
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: iStores reklamácia

Příspěvekod pcmaker » 23 črc 2022 20:26

To jsem si taky myslel. Ale jen do té doby, než švagr vystoupil z vozu, kde měl zapnutou klímu. Vylezl ven, kde bylo 32 stupňů. Displej udělal křup a bylo po parádě. S reklamací ho samozřejmě poslali do patřičných končin.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53627
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: iStores reklamácia

Příspěvekod petr22 » 23 črc 2022 20:46

Budu hadat - lacine sklo na displeji? Pokud by se toto delo pravidelne, je Iphone na velke casti
zemekoule neprodejny, protoze tam je jeste vetsi teplo.

Nastesti LCD neni draha polozka v porovnani se zakladni deskou.

BodyCount100+
Level 2
Level 2
Příspěvky: 185
Registrován: srpen 21
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: iStores reklamácia

Příspěvekod BodyCount100+ » 23 črc 2022 22:16

Ale ako mozu povedat ze telefon spadol :d to nemaju ako vediet

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53627
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: iStores reklamácia

Příspěvekod petr22 » 23 črc 2022 22:23

Mechanicke poskozeni krytu nevzniklo samo od sebe.

V te Apple prirucce je nekolik stran venovano vizualni kontrole zarizeni z hlediska
viditelneho poskozeni. Na prvni pohled nelze pad poznat pouze pokud neni viditelne
poskozeny kryt, coz je temer vzdy pokud to ma vliv na funkcnost.

Kryt je z hliniku, pripadne i ze skla, na ryhy do hliniku je treba pomerne velka sila,
to same na poskozeni kamery. Sklenena cast krytu pri tom obvykle praskne a zacne
se sypat. Bavime se o zarizeni, ktere je dle popisu viditelne poskozene.


Zpět na “Reklamace a zákony”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 hostů