Představujeme 01/13: dva šikovné boxy Zalman na 2,5“ disky

Testy a recenze počítačových periferií a zajímavého PC příslušenství

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Jiří Macich ml.
Externí přispěvovatel
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 138
Registrován: září 12
Bydliště: Proboštov u Teplic
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Představujeme 01/13: dva šikovné boxy Zalman na 2,5“ disky

Příspěvekod Jiří Macich ml. » 14 bře 2013 22:37

Představujeme 01/13: dva šikovné boxy Zalman na 2,5“ disky

Představujeme01.jpg
Představujeme01.jpg (8.41 KiB) Zobrazeno 1524 x


V novém seriálu si zhruba každé dva týdny postupně budeme představovat zajímavý hardware. Začneme dvojící externích boxů pro 2,5“ disky podporující USB 3.0 od značky Zalman. První podporuje hardwarové šifrování, druhý pak hardwarovou virtualizaci optické jednotky.

Společnost Zalman si vybudovala poměrně dobré jméno díky svým chladičům počítačových komponent, ovšem dnešní portfolio jejich produktů je pestřejší. Lze v něm nalézt opravdu všelicos od myší a klávesnic přes reproduktory a sluchátka po LED osvětlení. V tomto článku se ovšem zaměříme na dvojici externích boxů pro 2,5“ pevné disky. Konkrétně na Zalman ZM-HE135 (cca 800 Kč) a Zalman ZM-VE300 (cca 1600 Kč).

Oba modely mají několik společných rysů. Jsou určené pro 2,5“ disky včetně moderních výkonných SSD modelů bez pohyblivých částí. Oba boxy mají interní rozhraní SATA II a oba se k počítači připojují prostřednictvím vysokorychlostního rozhraní USB 3.0, ovšem jsou samozřejmě zpětně kompatibilní i s USB 2.0. Kabel pro propojení s PC je součástí balení.

V balení v obou případech nechybí ani šroubováček pro instalaci disku do boxu a ochranné pouzdro pro bezpečnější přenášení boxu s diskem. U obou boxů výrobce počítá s napájením pouze prostřednictvím USB rozhraní, jak je u 2,5“ externích disků, resp. externích boxů pro 2,5“ disky běžné. Nepřekvapí ani čistě pasivní chlazení díky hliníkovému tělu.

Tělo boxu sice za chodu s trochou nadsázky může ohřívat kávu, ale udrží teplotu disku klasické konstrukce i při zatížení pod přijatelnými 40 °C. Odvod tepla od disku a jeho vyzařování do okolního prostředí funguje přesně tak, jak by to u pasivního chlazení mělo být. Zkrátka poctivá práce, žádný plastový šunt.

Zalman ZM-HE135: hardwarové 256bitové AES šifrování
Box Zalman ZM-HE135 podporuje hardwarové 256bitové AES šifrování obsahu pevného disku, což u přenosného zařízení není rozhodně na škodu. Veškerý potřebný software je integrován přímo do boxu, takže není třeba instalace žádného obslužného programu z CD/DVD média nebo z Internetu. Stačí počítač s Windows XP nebo novějšími.

ZM-HE135_06.png

Software umožňuje disk rozdělit na volně přístupnou část pro běžný přenos dat a šifrovanou část, pro jejíž zpřístupnění je třeba zadat heslo. Zadávání hesla je možné s pomocí virtuální klávesnice ovladatelné myší, což je ochrana proti keyloggerům sbírajícím právě hesla. Nejnovější model Zalman ZM-VE400 má dokonce vlastní hardwarovou klávesnici, což je ještě bezpečnější řešení, ale tento box jsem dosud neměl možnost vyzkoušet.

Za zmínku stojí programovatelné hardwarové tlačítko na těle boxu. V závislosti na předchozí volbě v obslužném programu slouží buď ke spuštění přednastavené zálohovací úlohy, nebo k tzv. bezpečnému odebrání disku. Stisknutí tlačítka je přece jen někdy o něco pohodlnější než přístup k funkci pro bezpečné odebrání v operačním systému.

Další obrázky
► Zobrazit spoiler

Zalman ZM-VE300: hardwarová virtualizace jednotek
Box Zalman ZM-VE300 sice postrádá podporu hardwarového šifrování obsahu instalovaného pevného disku, ovšem volně dostupná utilita na webu výrobce nabízí alespoň softwarové šifrování. Hlavní přednost tohoto boxu ovšem spočívá v hardwarové virtualizace CD/DVD a Blu-ray jednotek z obrazu média uloženého do ISO souboru.

ZM-VE300_04.png

Po naběhnutí operačního systému je samozřejmě k dispozici nespočet více či méně povedených bezplatných nástrojů, které rovněž umí vytvořit virtuální optickou mechaniku, nicméně výhodou tohoto boxu je, že umožňuje bootování z virtuální mechaniky. V době, kdy různé přenosné i stolní počítače již neoplývají integrovanou optickou mechaniku, taková funkce není k zahození.

Ovládání je přitom velmi prosté. Box má vlastní malý podsvícený displej, kde se zobrazuje jednoduché menu. Jeho prostřednictvím si stačí vybrat soubor ISO uložený na disku instalovaném v boxu a aktivovat virtuální mechaniku. Při instalaci systému je ovšem problém s ovladači pro USB 3.0. Zatímco modernější Windows 8 se nainstalují díky integrovanému ovladači bez problémů, v případě Windows 7 a starších je jednodušší disk připojit k portu USB 2.0.

Během testování jsem však narazil na problém, který považuji za vážnější. Box stávkuje, pokud do něj není nainstalován disk se souborovým systémem NTFS. Kdo chce používat FAT32 nebo exFAT, musí si z webu výrobce stáhnout jinou verzi firmwaru. Přitom FAT32 i přes všechny své mouchy je u přenosných disků pořád sázka na jistotu díky plné podpoře ze strany alternativních operačních systémů i podpoře ze strany spotřební elektroniky. S NTFS mohou být stále mimo Microsoft Windows problémy.

Ani u tohoto disku nechybí hardwarové tlačítko, které lze naprogramovat k vykonání předem připravené zálohovací úlohy anebo k bezpečnému odebrání pevného disku. Škoda, že je nutno volit mezi těmito funkcemi. Osobně bych uvítal mít možnost používat obě zároveň. Věřím, že doplnění dalšího tlačítka by zase tak velkým problémem pro výrobce být nemělo.

Další obrázky
► Zobrazit spoiler

Slovo na závěr
Oba boxy lze hodnotit kladně Model ZM-HE135 je opravdu velmi zajímavý. U druhého modelu ZM-VE300 je problém s podporou souborového systému FAT32. Ten naštěstí spraví instalace jiného firmwaru. Nicméně model ZM-VE300 nenabízí šifrování na hardwarové úrovni. Kdo nepovažuje funkci virtualizace optické mechaniky s podporou bootování z ní za klíčový přínos, tak udělá lépe, když zvolí model ZM-HE135

Produktové fotografie a úvodní obrázek: Zalman
Naposledy upravil(a) Ltb dne 28 čer 2015 01:00, celkem upraveno 3 x.
Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Zaměřuje se na tržní segmenty SOHO a SMB.

Reklama
  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Disky se odpojí a počítač hodí error
    od Malakhov » 04 črc 2023 11:15 » v Problémy s hardwarem
    5
    1151
    od Zivan Zobrazit poslední příspěvek
    04 črc 2023 16:05

Zpět na “Recenze a testy (čl.)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti