Představujeme 9/2014: Wi-Fi box na disk Zalman ZM-WE450

Testy a recenze počítačových periferií a zajímavého PC příslušenství

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Jiří Macich ml.
Externí přispěvovatel
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 138
Registrován: září 12
Bydliště: Proboštov u Teplic
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Představujeme 9/2014: Wi-Fi box na disk Zalman ZM-WE450

Příspěvekod Jiří Macich ml. » 14 čer 2014 17:38

Představujeme 9/2014: Wi-Fi box na disk Zalman ZM-WE450

Předst09.jpg
Předst09.jpg (8.96 KiB) Zobrazeno 1267 x


V další ze série pravidelných recenzí se tentokrát podíváme na zoubek výrobku Zalman ZM-WE450, tedy novému externímu boxu pro pevný disk, který kromě připojení přes USB 3.0 nabízí i funkci mobilního síťového úložiště s DLNA serverem. Funguje také jako energetická banka.

Zalman ZM-WE450 je horká novinka od tradičního výrobce počítačových komponent, která by brzy měla dorazit do nabídky českých obchodů za předpokládanou maloobchodní cenu 1 690 Kč. Pokud zrovna sháníte externí box pro pevný disk, vyplatí se počkat, protože tento model rozhodně jen tak nezapadne mezi desítky jiných boxů dostupných na trhu. Ale popořadě …

Všechny předpoklady pro vysoký výkon
Nový box je určen pro 2,5“ pevné disky. Měří 135 x 88 x 22,7 mm a bez instalovaného disku váží přibližně 200 gramů. Do jeho útrob lze vedle běžného HDD instalovat i moderní výkonný disk typu SSD nebo SSHD, čemuž nahrává rychlé vnitřní rozhraní SATA III (6 Gb/s), které ale je samozřejmě zpětně kompatibilní se SATA II (3 Gb/s).

01.png

Box podporuje disky o nominální kapacitě do 2 TB. Jeho vestavěné softwarové funkce vyžadují souborový systém NTFS nebo FAT32, ale to by nemělo znamenat žádnou překážku v jeho využívání napříč platformami. Po instalaci disku box samozřejmě funguje jako běžný externí disk. S počítačem jej lze propojit přes rychlé rozhraní USB 3.0, jehož prostřednictvím se zároveň i napájí.

Box je zpětně kompatibilní také s USB 2.0, ale právě externí rozhraní USB 3.0 v kombinaci s interním rozhraní SATA III otevírají prostor pro využití výkonnostního potenciálu moderních SSD/SSHD jednotek. Každopádně box nevyžaduje samostatné napájení z elektrické sítě. Naopak má vlastní integrovaný akumulátor, ale o něm až později.

02.png

Chlazení je čistě pasivní, takže samotný box negeneruje žádný provozní hluk. Překvapí však, že výrobce zvolil jako materiál pláště obyčejný plast například místo hliníku, který by zvýšil fyzickou odolnost, ale hlavně by měl lepší předpoklady pro odvod tepla. I tak ale během testování za parného letního počasí teplota běžného disku uvnitř boxu nepřesahovala 38 °C. Palec nahoru.

Přenosné síťové úložiště s DLNA serverem
Box Zalman ZM-WE450 s instalovaným diskem může fungovat jako samostatné zařízení napájené z vlastního akumulátoru. Slouží pak jako přenosné síťové úložiště, ke kterému lze přistupovat z počítače, tabletu i mobilu přes Wi-Fi (b/g/n). Má integrovaný DLNA Server pro streamování multimédií a Samba Server pro přístup k souborům.

Mobilním zařízením je k dispozici aplikace Z-Drive Air, která funguje jako správce souborů. Podporuje Android 2.1 a vyšší nebo iOS 5.0 a vyšší. Pro Windows Phone není k dispozici. Kromě běžného sdílení souborů lze z disku uvnitř boxu přes Wi-Fi streamovat multimediální obsah. Výrobce uvádí, že video ve vysokém rozlišení (FullHD / 1080p) je možné přehrávat až v pěti zařízeních současně.

03.png

I když to zní možná až podezřele dobře, tak při testování v lokalitě bez výraznějšího rušení se ukázalo, že je to doopravdy možné. Je ale třeba počítat s tím, že integrovaný access point nemá kdovíjaký vysílací výkon, aby šetřil energii čerpanou z integrovaného akumulátoru. Dosah Wi-Fi stačí například k pokrytí interiéru osobního automobilu.

Li-Pol akumulátor s kapacitou 5200 mAh má poskytnout energii pro více než šest hodin bezdrátového přehrávání videa v plném vysokém rozlišení na jednom zařízení. Během testování si box s energií z plně nabitého akumulátoru vystačil něco málo přes pět hodin. Rozdíl mezi udávanou a reálnou výdrží tak byl při opakovaném testu zhruba hodinový, což ještě není tak špatné.

Akumulátor se dobíjí prostřednictvím počítače, když je box připojen přes USB 3.0 / USB 2.0. Plné nabití trvá dlouhých šest hodin. Zajímavostí je, že samotný box může dobíjet drobnou elektroniku, jako jsou mobily, tablety, fotoaparáty či videokamery. Má k tomuto účelu speciální port USB 2.0, takže funguje také jako cestovní energetická banka.

04.png

V balení bohužel chybí adaptér pro dobíjení akumulátoru diskového boxu z elektrické sítě. Rovněž by se hodila nabíječka do auta, ale obojí je nutné v případě zájmu dokoupit zvlášť. Součástí balení naopak je praktické cestovní pouzdro a šroubovák spolu se šroubky pro uchycení disku uvnitř boxu. Dálek pak manuál, který ale není v češtině.

Sečteno a podtrženo: výrobce nám naservíroval produkt, v němž se tři zařízení spojují do jednoho. Konkrétně vysokorychlostní externí box pro pevný disk, cestování energetická banka a mobilní síťové úložiště, které má funkci DLNA serveru. Nejde však o nějaký nesourodý mišmaš. Možnosti reálného praktického uplatnění není třeba dlouho hledat či vymýšlet.

05.png

Zalman ZM-WE450 s instalovaným diskem lze například používat jako běžný, ale rychlý externí disk a pohotovostní energetickou banku. Funkce mobilního síťového úložiště se hodí například při dlouhých cestách autem nebo deštivých dnech strávených v kempu. Zalman ZM-WE450 může v obou případech poskytnout zábavu pro celou rodinu.

Při očekávané ceně 1 690 Kč se za funkci mobilního síťového úložiště zase tolik nepřiplácí, aby její spíše příležitostné využití dělo z nákupu boxu zbytečné hýření. Může se to zdát jako samozřejmost, ale podstatné je, že zařízení funguje v klíčových aspektech přesně tak, jak výrobce slibuje. Zdaleka ne o všech obdobných zařízeních na trhu lze říci totéž.

Celkově velmi dobrý dojem ale kazí méně odolné plastové tělo boxu. Z hlediska chlazení sice nepředstavuje problém, ale kovové tělo by zvýšilo fyzickou odolnost zařízení a lépe chránilo disk uvnitř boxu. Zamrzí také nepřibalený adaptér pro dobíjení z elektrické sítě. Nabíjet akumulátor boxu přes počítač dlouhých šest hodin není žádný med.

Úvodní obrázek a produktové fotografie: Zalman
Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Zaměřuje se na tržní segmenty SOHO a SMB.

Reklama
  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • pevný disk Příloha(y)
    od Terka05 » 23 kvě 2023 05:47 » v Problémy s hardwarem
    31
    2642
    od Zivan Zobrazit poslední příspěvek
    24 kvě 2023 18:30
  • Nový disk (HDD, SSD) do PC, cca 2 000 Kč
    od mandak1 » 20 čer 2023 08:35 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    770
    od mandak1 Zobrazit poslední příspěvek
    20 čer 2023 09:35
  • M.2 disk + eterní box
    od BigSandy » 03 čer 2023 09:51 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    583
    od pazdrat Zobrazit poslední příspěvek
    03 čer 2023 10:46
  • Nový Disk
    od Lebedil » 28 říj 2023 08:28 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    772
    od Alferi Zobrazit poslední příspěvek
    28 říj 2023 09:51
  • disk - skoro KO
    od rhsCZ » 06 úno 2024 17:29 » v Problémy s hardwarem
    3
    470
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    06 úno 2024 18:41

Zpět na “Recenze a testy (čl.)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti