Kopírování - autorský zákon?

Sekce pro řešení potíží s přehráváním multimédií (kodeky, přehrávače..) nebo s vypalováním...

Moderátor: Mods_senior

KAWY
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 102
Registrován: srpen 09
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Kopírování - autorský zákon?

Příspěvekod KAWY » 28 čer 2015 23:02

Zdravím vás, přistála mi v messangeru otázka, která mi zamotala hlavu.

Zakoupil jste si nahrávku slavného interpreta na médiu CD ROM, vypálil jste její kopii a tu jste
předal svému kamarádovi. Kdo porušuje autorský zákon?
A) Já i kamarád.
B) Já, pokud za poskytnutí nahrávky požaduji úplatu.
C) Já porušuji autorský zákon, kamarád ne.
D) Já ne, autorský zákon porušuje můj kamarád

Autorský zákon už snad byl nedávno pozměněn a snad se chystá i další novelizace, nicméně by mne zajímalo, jak to je dle současné legislativy. Pokud si koupím originál CD, mohu si pro osobní potřebu udělat jeho kopii (maximálně však jednu, vícero kopií lze vyrobit při zvláštních důvodech, kdy medium může být třeba rychle ničeho častým používáním). Tuto kopii mohu beztrestně poskytovat blízkým osobám, zejména rodině.

Pokud tuto kopii dám kamarádovi, dopouštím se protiprávního jednání. Nevím, zdali je i protiprávní pokud takovou kopii pouze jen "půjčím" - nicméně jak lze definovat půjčení, když si takovou kopii může vypůjčit na celý život... tady bych asi viděl stejné protiprávní jednání jako darování.

Co tedy ten kamarád? Porušuje také autorský zákon tím, že si vezme pro sebe kopii autorsky chráněného obsahu pro vlastní potřebu? Pokud ano, co když se domnívá v dobré víře, že se jedná o originál? Když si koupíte kradené auto, ničeho se nedopouštíte, nicméně vám vozidlo může být zabaveno...

Jak to tedy je :-)

Reklama
Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Kopírování - autorský zákon?

Příspěvekod X » 29 čer 2015 01:08

Jakákoli poblbaná vydřidušská asociální autorská organizace porušuje zákony Univerza! Chce si přivlastnit něco, co už existuje od pradávna jako cokoliv (jakákoli možnost, varianta) ve Vesmíru! Hloupoučký kapitalista co mu jde jen o vlastní zisk, i když by kvůli němu měli umírat milióny lidí, jako třeba v případě generických léků. Léky jde často vyrábět velmi levně, nebýt asociálních patentů!

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kopírování - autorský zákon?

Příspěvekod ITCrowd » 29 čer 2015 07:35

Nejsem sice právník, ale dle zákona §30 je povoleno uhotovení kopie pro vlastní potřebu.
Cokoli navíc je zásah do autorského zákona. Tedy bych to viděl na variantu "C".
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53610
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kopírování - autorský zákon?

Příspěvekod petr22 » 29 čer 2015 08:01

Samozrejmne ze oba dva.

Ty mas povoleno podle platneho AZ vytvoreni kopie pro osobni potrebu (navic pouze pokud neni na disku ochrana proti kopirovani), osobni potreba primo vulucuje jeji darovani kamaradovi aniz bys mu zaroven daroval original. Osobni potreba zaroven vulucuje pujceni kamaradovi.

Pokud jde o dobrou viru, novy obcansky zakonik sice za urcitych podminek legalizuje kradez (staci pockat 3 roky), ale clovek ktery bude tvrdit ze v dobre vire koupil/prevzal vypalene CD v domneni ze je to original by se mel ve vlastnim zajmu nechat zbavit svepravnosti driv nez provede jeste vetsi hloupost.

A ted pozor:
Dle rozhodnuti evropskeho soudu vytvoreni kopie pro osobni potrebu jiz neni legalni. A co rozhodne EU soud, plati v cele EU.............

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3202
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kopírování - autorský zákon?

Příspěvekod atari » 29 čer 2015 08:52

Petr22 má pravdu.
Co se týče EU soudu, to je také pravda, ale na druhou stranu, mě občana ČR, nemusí nějaký EU soud zajímat. Sice platí neznalost zákona neomlouvá, ale v případě občanu ČR, se to týká pouze českých zákonů. Nikdo mě nemůže nutit studovat předpisy soudního dvora EU.

Takže pokud mně autor zažaluje za porušení autorských práv, a bude po mě chtít odškodnění, tak neuspěje. Protože já jsem neporušil české zákony. Zřejmě by uspěl v případě, že zažaluje ČR, protože zde nejsou zákony v souladu s EU, a na ČR by vysoudil náhradu škody.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53610
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kopírování - autorský zákon?

Příspěvekod petr22 » 29 čer 2015 09:08

Zapominas, ze legislativa EU je nadrazena legislative CR. Tudiz pokud existuje narizeni EU zakonodarne instituce, tak je naprosto uplne jedno co je v ceskych zakonech. Narizeni EU plati ve vsech statech EU aniz by je bylo nutne schvalovat zvlast v kazdem state.

A pokud se spravne pamatuju, pro vstup do EU bylo 77% hlasu pro.

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3202
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kopírování - autorský zákon?

Příspěvekod atari » 29 čer 2015 09:20

Já to velice dobře vím, že legislativa EU je nadřazená zákonům ČR. Ale pokud občan ČR dodržuje zákony ČR, protože je občan ČR, a koná podle nich, i přesto že jsou ty zákony v rozporu s EU, tak nemůže být tento občan postižen. Prostě a jednoduše proto, že neporušil žádné české zákony.

I když je jakýkoliv zákon ČR v rozporu s EU, tak je pořád platný, a já jako občan se jím mohu řídit.

Opačně to však funguje. Pokud se budu řídit zákonem EU, který je v rozporu s českým zákonem, tak mě také postihnout nemůžou. Je to paradoxní situace, ale zákonodárci zřejmě nepočítali s variantou, že legislativa národních států, bude v rozporu s legislativou EU. Ono to je těžko řešitelné.

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7359
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kopírování - autorský zákon?

Příspěvekod faraon » 29 čer 2015 09:22

Tak ještě jednou. Legislativa EU je nadřazená legislativě ČR, takže rozhodnutí německého soudu platí i pro českou kolonii! Když jste pro to, debilové a sluhové, hlasovali, tak teď můžete akorát držet hubu a krok.

A protože v Německu usoudili že kopírováním něčeho co se už neprodává není způsobena žádná škoda, musíš poslouchat starší věci a ne soudobé komerční (s)hity na jedno použití, aktuálně donekonečna omílané reklamními sračkomety zaměřenými na mladé a blbé. Tím že si zkopíruješ třeba Alici Farkašovou sice porušíš zákon, ale nezpůsobíš žádnou škodu, takže vyvázneš bez trestu :lol:

"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kopírování - autorský zákon?

Příspěvekod ITCrowd » 29 čer 2015 16:08

legislativa EU není nadřazená zákonům členských zemí. Má pouze doporučující charakter a členské země do určité doby musí změnit své zákony tak, aby této legislativě odpovídaly.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
janekdeeste
Level 3
Level 3
Příspěvky: 403
Registrován: říjen 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kopírování - autorský zákon?

Příspěvekod janekdeeste » 29 čer 2015 16:40

sečteno a podtrženo, stane se ti úplný H*VNO!
MB: ASUS TUF GAMING B550-PLUS - AMD B550 CPU: AMD Ryzen 5 5600 CPU FAN: Default RAM: Kingston Fury Renegade Black 32GB (2x16GB) DDR4 3600 CL16 SSD: Kingston SSD KC3000, M.2 - 1TB HDD: Seagate Barracuda 1TB CASE: Endorfy Signum 300 Air, TG, černá ZDROJ: Seasonic Focus (GX-550) - 550W GPU: ASUS AMD Radeon™ DUAL-RX6650XT-O8G, 8GB GDDR6

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kopírování - autorský zákon?

Příspěvekod ITCrowd » 29 čer 2015 17:27

Milý janku - otázka tazatele není co se stane, alébrž kdo porušuje autorský zákon. Zjevně ono h...o máš v hlavě, protože tvůj příspěvek je mimo.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

KAWY
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 102
Registrován: srpen 09
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Kopírování - autorský zákon?

Příspěvekod KAWY » 29 čer 2015 18:19

Ano, je rozdíl mezi protiprávním jednáním a za co může být uložen trest. Proto také ti, kteří nelegální věci stahují, nejsou potrestání jako ti, kteří na ně buď přímo odkazují anebo přímo sdílí. To je ten problém, že v podstatě pokud si stáhneme přes torrent film, zároveň ho sdílíme dál a způsobujeme škodu. Teoreticky za stahování přes P2P může dle zákona padnout trest. No, to by nás na svobodě moc nezůstalo.

Takže správně je c, ale trestní odpovědnost spadá pod toho, kdo kopii onoho produktu/média... nabízí, byť zadarmo či za úplatu. Je to tak?

Jinak co se týče svéprávnosti - pokud dáš prarodiči vypálené CD i s potiskem, klidně uvěří, že to ten originál je :-D to jen my, na fóru o počítačích si takové situace umíme těžko představit:)

Stejně tak by mě zajímal tisk - pokud si koupím knihu, mohu si ji okopírovat pro vlastní potřebu. Co když si ji vypůjčím v knihovně? Můžu si udělat její kopii a po vypršení výpůjční lhůty papíry spálit? Jeden pan profesor byl velmi rozhořčen, když zjistil, že mnozí studenti si nosí do hodin okopírované stránky z učebnic, že je to pirátství. Co kdybych tvrdil, že mám doma originál a tyto okopírované listy používám pro vlastní potřebu? Je to podle mě stejná věc jako s médii.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Kopírování řádků s funkcí když Příloha(y)
    od Martyn20 » 20 črc 2023 16:50 » v Kancelářské balíky
    3
    1968
    od Melvidor Zobrazit poslední příspěvek
    21 črc 2023 08:41
  • Obnoveni ztracenych fotek z telefonu pri kopirovani do pc
    od Dizzy66 » 21 led 2024 17:08 » v Vše ostatní (sw)
    2
    1156
    od šulda Zobrazit poslední příspěvek
    23 úno 2024 07:12
  • Libre Office Calc - Divné chování při kopírování textu Příloha(y)
    od EZumrova » 02 dub 2024 08:12 » v Kancelářské balíky
    14
    2139
    od kecalek Zobrazit poslední příspěvek
    05 dub 2024 19:11

Zpět na “Multimédia (filmy, hudba, CDs/DVDs)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti