Jaký zesilovač k reproduktoru?

Všeobecná sekce pro témata a příspěvky z oblasti IT či témata z blízkých oborů. Sekce pro uživatele, kteří nenalezli pro svůj IT dotaz tu správnou sekci.

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior

FreemanG
Level 1
Level 1
Příspěvky: 58
Registrován: listopad 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Jaký zesilovač k reproduktoru?

Příspěvekod FreemanG » 20 lis 2015 22:48

Ahoj,
v tomto ohledu nejsem nějaký profesionál a tak doufám, že mi poradíte. :)
Mám reproduktor u kterého je udáváno prostě "800W". Když si počtete hlouběji, tak se dozvíte, že má výkon 400W RMS (800W jako max hodnota - PMPO tipuji... a to má být lákadlo prodejců)
Impedance reproduktoru je 8 Ohmů.

Takže jakým způsobem k tomu vybrat zesilovač, tak abych něco nepřetížil, nepoškodil apod...
Například zde vidím zesilovač u kterého je udávaný výkon 2000W(PMPO), skutečně je schopen nabídnout 2x 500W a píše se zde - impedance reproduktorů: 4 Ohmy min.

Jak mám tedy usoudit? Četl jsem že výkon repro by neměl být menší než výkon zesilovače.... tak jak to mám vyrozumět a v jakých hodnotách mohu zesilovač vybírat? :)

Díky :)

Reklama
Uživatelský avatar
mmmartin
Moderátor
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9504
Registrován: srpen 04
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jaký zesilovač k reproduktoru?

Příspěvekod mmmartin » 20 lis 2015 23:16

Výkon zesilovače by měl být menší než 400 W RMS do zátěže 8 Ohmů. Zesilovač, který uvádíš (500W, min. 4 Ohmy) bude schopný do reproduktoru 8 Ohmů dodat teoreticky 250 W - ve skutečnosti dodá víc, záleží na "tvrdosti" zdroje v zesilovači.
Obecně k zesilovači lze připojit reproduktor o impedanci, která je větší, než udávaná minimální hodnota, ale s každým zdvojnásobením zatěžovacího odporu klesne výkon, dodaný do reproduktoru, přibližně na polovinu.
ASUS Prime Z390-P / Hexa Core Intel core i5 Coffee Lake-S / Gigabyte GeForce GTX 650 Ti / FORTRON BlueStorm Bronze 80PLUS / W 11

FreemanG
Level 1
Level 1
Příspěvky: 58
Registrován: listopad 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jaký zesilovač k reproduktoru?

Příspěvekod FreemanG » 20 lis 2015 23:51

o kolik menší výkon zesilovače by měl být, než je udávaný výkon reproduktoru?

Zesilovač, který jsem uvedl by měl nejspíše za vliv snížení hlasitosti, případné zkreslení a podobné defekty - mám li pravdu.

Dodatečně přidáno po 6 minutách 46 vteřinách:
Toto jsem našel:

Pravidla pro zesilovač
Pravidlo 1.
Jmenovitý příkon reprosoustav by měl být v harmonii se zesilovačem, tedy hodně podobný jako má zesilovač jmenovitý výkon. V ideálním případě pro domácí poslech postačuje 100 watový zesilovač do zátěže 8 ohmů nebo případně 200W do 4 ohmů uvedených výrobcem, ideálně však nezávisle naměřeným.

Pravidlo 2.
Je nanejvýš vhodné, ať zesilovač snese co nejnižší impedanci připojených reprosoustav. Je jasné, že 1ohm je téměř elektrický zkrat a do této zátěže bude ochotně hrát opravdu jen minimum připojených zesilovačů. Ale 2 ohmy už jsou hodnota, kterou by měl velmi dobrý zesilovač ustát a akceptovat bez zapínání svých ochran i při vysokých hlasitostech poslechu. U zesilovačů, kde výrobce doporučuje zapojení pouze minimálně 8 ohmových reproduktorů buďte proto velmi ostražití, přístroj je pravděpodobně velmi citlivý na nízkou impedanci připojených repro. Více na: http://avmania.e15.cz/zesilovac-a-repro ... n=copylink

Příklady
1. Mám stereo zesilovač, u kterého výrobce doporučuje připojení minimálně 4 ohmových repro a do těchto 4 ohmů umí poslat 120W. Je vhodné zvolit reprosoustavy s nominální impedancí 8 nebo 6 ohmů, citlivostí 89dB/m/W a jmenovitým příkonem kolem 100W. A jistě nehrozí při provozu žádný problém. Více na: http://avmania.e15.cz/zesilovac-a-repro ... n=copylink

Podle příkladu tedy beru v potaz, že pokud na zesilovač schopný do 4 Ohmů poslat 120 W dokáže do 8 Ohmů poslat 60W a jak tvrdíš ty - je to o něco víc. Reproduktor má výkon 100W, takže rozdíl není příliš obrovský.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
V mém případě je zesilovač schopný do 4 Ohmů poslat 500W, do 8 Ohmů to tedy bude polovina - 250W a jak říkáš - o něco víc. Reproduktor má výkon 400W, takže 250W je od 400W poměrně daleko, mám pravdu?

A co v případě, že použiju dva reproduktory s výkonem 200W každý a impedancí 8 Ohmů a k nim zesilovač schopný do 4 Ohmů poslat 350W, to by do 8 Ohmů zvládl poslat 175W + trochu víc jak říkáš. Takhle to není možné?

Uživatelský avatar
mmmartin
Moderátor
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9504
Registrován: srpen 04
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jaký zesilovač k reproduktoru?

Příspěvekod mmmartin » 21 lis 2015 10:58

o kolik menší výkon zesilovače by měl být, než je udávaný výkon reproduktoru?

Nižší výkon zesilovače než povolený příkon reproduktoru se doporučuje proto, aby se vyloučila možnost tepelného přetížení cívky reproduktoru. Rozdíl třeba 10% je dostatečný, větší rozdíl není na škodu, jen nevyužiješ možnosti reproduktoru. Ani tak ale není vyloučené mechanické poškození reproduktoru při vybuzení nevhodným signálem.

Zesilovač, který jsem uvedl by měl nejspíše za vliv snížení hlasitosti, případné zkreslení a podobné defekty - mám li pravdu.

Viz předchozí

Pravidla pro zesilovač
Pravidlo 1.
.... tedy hodně podobný jako má zesilovač jmenovitý výkon. .

opět viz předchozí odpověď

Pravidlo 2.
Je nanejvýš vhodné, ať zesilovač snese co nejnižší impedanci připojených reprosoustav.

Pokud budeme dodržovat pravidla, je z provozního hlediska úplně jedno, jakou nejnižší impedanci připojených soustav zesilovač snese. Je prostě nutné akceptovat hodnotu minimální připojené impedance, uvedenou v technických vlastnostech zesilovače a nepřipojovat impedanci nižší. Stejně tak není rozumné naložit do výtahu náklad, mnohonásobně převyšující jeho nosnost. Rozdíl je pouze v tom, že zesilovač reaguje na nižší zatěžovací impedanci okamžitě aktivací ochran nebo odchodem do elektronického nebe, zatímco výtah z bezpečnostních důvodů několikanásobné přetížení snese.

Příklady
1. Mám stereo zesilovač, u kterého výrobce doporučuje připojení minimálně 4 ohmových repro a do těchto 4 ohmů umí poslat 120W. Je vhodné zvolit reprosoustavy s nominální impedancí 8 nebo 6 ohmů, citlivostí 89dB/m/W a jmenovitým příkonem kolem 100W.

Nevidím důvod, proč k zesilovači s minimální povolenou zatěžovací impedancí 4 ohmy kupovat reproduktory 8 nebo 6 ohmů. Je to jako když - opět použiji paralelu s výtahem - odmítnu nastoupit do výtahu pro 4 lidi v situaci, kdy tam už dva jsou.

Podle příkladu tedy beru v potaz, že pokud na zesilovač schopný do 4 Ohmů poslat 120 W dokáže do 8 Ohmů poslat 60W a jak tvrdíš ty - je to o něco víc. Reproduktor má výkon 100W, takže rozdíl není příliš obrovský.

O rozdílu 40 % bych rozhodně neřekl, že není příliš obrovský. Z hlediska bezpečnosti mu nelze nic vytknout, na druhou stranu kupuješ zesilovač, u nějž téměř polovinu výkonu nebudeš využívat.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
V mém případě je zesilovač schopný do 4 Ohmů poslat 500W, do 8 Ohmů to tedy bude polovina - 250W a jak říkáš - o něco víc. Reproduktor má výkon 400W, takže 250W je od 400W poměrně daleko, mám pravdu?

Mezi 250 a 400 Watty je téměř přesně stejný rozdíl, jako mezi výše uvedenými 60 a 100 Watty.

A co v případě, že použiju dva reproduktory s výkonem 200W každý a impedancí 8 Ohmů a k nim zesilovač schopný do 4 Ohmů poslat 350W, to by do 8 Ohmů zvládl poslat 175W + trochu víc jak říkáš. Takhle to není možné?

Je to jinak: reproduktory zapojíš paralelně, takže budou mít elektrické vlastnosti jednoho reproduktoru o impedanci 4 ohmy a maximálním příkonu 400 W. Tomu bude zesilovač o výkonu 350 Wattů do 4 Ohmů celkem přiměřený.

A ještě ke tvé poznámce "jak říkáš - o něco víc": i tady sice platí, že napětí U dodá do odporu R výkon P = U^2/R, takže při zdvojnásobení odporu klesne výkon do něj dodaný na polovinu. Ale: při rostoucím zatěžovacím odporu zesilovače klesá proud, který do zátěže teče, tím klesá i odběr zesilovače z napájecího zdroje a méně proudově zatížený zdroj poněkud zvyšuje své napětí (jak moc, to záleží na jeho konstrukci). Tím je zesilovač schopen na svém výstupu dodat na vyšší impedanci o něco vyšší napětí, a tím je daný ten rozdíl "o něco víc".
ASUS Prime Z390-P / Hexa Core Intel core i5 Coffee Lake-S / Gigabyte GeForce GTX 650 Ti / FORTRON BlueStorm Bronze 80PLUS / W 11

FreemanG
Level 1
Level 1
Příspěvky: 58
Registrován: listopad 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jaký zesilovač k reproduktoru?

Příspěvekod FreemanG » 21 lis 2015 15:23

Tak já to tak teda zkusím, díky za rady :)


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Bzučení z reproduktorů Příloha(y)
    od lyriccs » 29 úno 2024 14:16 » v Problémy s hardwarem
    37
    4707
    od lyriccs Zobrazit poslední příspěvek
    13 bře 2024 18:32
  • periodické zvuky z reproduktorů pc
    od Martin Baroch » 05 čer 2023 23:20 » v Vše ostatní (hw)
    1
    831
    od kecalek Zobrazit poslední příspěvek
    06 čer 2023 10:48

Zpět na “Vše ostatní (z oblasti IT)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti