Obsluha pasivních repro se zesilovačem

Všeobecná sekce pro témata a příspěvky z oblasti IT či témata z blízkých oborů. Sekce pro uživatele, kteří nenalezli pro svůj IT dotaz tu správnou sekci.

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior

FreemanG
Level 1
Level 1
Příspěvky: 58
Registrován: listopad 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Obsluha pasivních repro se zesilovačem

Příspěvekod FreemanG » 30 lis 2015 23:30

Tak jsem si pořídil dva kusy třípásmových 400W(RMS) repro s impedancí 8 Ohm a zesilovačem 2x600W do 4 Ohm/2x400W do 8Ohm.

Už jsem teda z nutnosti opatrně ozvučil ohňostroj, což se teda vydařilo, ale teď bych chtěl nějaký bezpečnostní pokyny, který dodržovat, abych některé z těch věcí neublížil - to víte, nejlevnější to nebylo :)

Takže signál do zesilovače posílám přes pultík Behringer Xenyx 802. Jak je to s nastavováním výšek/středů/basů? Slyšel jsem, že když chci aby to trochu zadunělo, tak pootočit basy je nesmysl, páč bych mohl odpálit výšky, je tedy asi logické se zvyšováním basů snižovat výšky - je to tak?

A jak moc můžu vstupní signál zesílit a jak moc zesílit zesilovač? Potažmo co je lepší? Slabší vstupní signál a zesílený zesilovač, nebo silný vstupní signál a zesilovač zeslabený? Jak poznám, že dál už bych neměl s hlasitostí jít? Co mi říkají kontrolky "CLIP" na zesilovači a v jakém případě se rozsvítí kontrolka "Protection"?....

No prostě bych chtěl znát základní pokyny, s jejichž dodržováním ničemu neublížím :) Děkuji :)

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Obsluha pasivních repro se zesilovačem

Příspěvekod ITCrowd » 30 lis 2015 23:33

To je hezké, že se ptáš na kontrolky a neobtěžuješ se sdělit co je to za zesilovač.
Podle impedancí můžeš dát plný výkon.
Basy můžeš ohulit jak chceš, výškové repro je chráněno výhybkou.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

FreemanG
Level 1
Level 1
Příspěvky: 58
Registrován: listopad 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Obsluha pasivních repro se zesilovačem

Příspěvekod FreemanG » 30 lis 2015 23:41

Plný výkon na zesilovači ano, ale vstupní signál do zesilovače jde v pultíku přes 3 potenciometry (ty tipuju signál nezesilují, ale pouze regulují), takže by to mohlo být na plno. Ale tu už zasahují kontrolky "CLIP". Ty by měli indikovat zkreslený signál a ten prej repro rády nemají.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Obsluha pasivních repro se zesilovačem

Příspěvekod ITCrowd » 30 lis 2015 23:47

Pokud je v manuálu psáno, že CLIP znamená zkreslení, tak by samozřejmě neměl blikat. Optimální je vzít generátor a osciloskop a podívat se, kdy už zesilovač začíná ořezávat signál.
A pultík samozřejmě zesiluje taky.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

FreemanG
Level 1
Level 1
Příspěvky: 58
Registrován: listopad 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Obsluha pasivních repro se zesilovačem

Příspěvekod FreemanG » 30 lis 2015 23:52

Takže zkreslení repru vadí, takže tu sejde i na kvalitě vstupního signálu. Taková mp3ka z youtubka asi moc kvalitní nebude, zato detítky MB velkej kvalitní flac soubor bude mít signál asi lepší a zkreslení se neprojeví/projeví až při mnohem větším zesílením signálu, ne?

Dodatečně přidáno po 58 vteřinách:
Potažmo co repru stane, kdybych do něj pouštěl přebuzený signál?

Uživatelský avatar
Pic
Moderátor
Guru Level 13
Guru Level 13
Příspěvky: 23292
Registrován: září 06
Bydliště: Východní Čechy
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Obsluha pasivních repro se zesilovačem

Příspěvekod Pic » 30 lis 2015 23:57

Pokud chceš odrovnat repráky tak to dávej na plný výkon. U zesilovače by jsi měl mít parametry a i grafy jak stoupá zkreslení s výkonem a podle toho se řídit. Pokud hodnotíš hudební produkci podkle vydaného kraválu a ne podle věrnosti přenosu, tak žádná dobrá rada asi nepomůže.
Přečti si pravidla tohoto fóra! Přečetl jsi si nejprve manuál? Piš tak, abychom Ti rozuměli! Na SZ neodpovídám na požadavky řešení Vašich problémů s PC!
Nic není dokonalé, ani člověk!

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Obsluha pasivních repro se zesilovačem

Příspěvekod ITCrowd » 30 lis 2015 23:58

Zkreslení repru nevadí.
MP3 - myslím běžný formát lidské ucho nerozezná od flac.
Už jsem viděl dj, který přehrával z youtubka a nikomu to nevadilo.
Co je myšleno přebuzený signál? Pokud přebuzený vstup zesilovače, tak bude signál zkreslený. Mix by se s něčím takovým měl umět poprat a bedny prostě přehrají to, co do nich jde.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

FreemanG
Level 1
Level 1
Příspěvky: 58
Registrován: listopad 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Obsluha pasivních repro se zesilovačem

Příspěvekod FreemanG » 01 pro 2015 00:04

Pic píše:Pokud chceš odrovnat repráky tak to dávej na plný výkon. U zesilovače by jsi měl mít parametry a i grafy jak stoupá zkreslení s výkonem a podle toho se řídit. Pokud hodnotíš hudební produkci podkle vydaného kraválu a ne podle věrnosti přenosu, tak žádná dobrá rada asi nepomůže.

Samozřejmě repráky odrovnat nechci a nejde mi samozřejmě jen o to, jak to řve, ale taky o to jak to zní. Protože zkreslenej signál se špatně poslouchá, přehnaný výšky se špatně poslouchaj - vlastně.. všeho s mírou. Jen se tu ptám, čeho se vyvarovat.. ;)

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Obsluha pasivních repro se zesilovačem

Příspěvekod ITCrowd » 01 pro 2015 00:05

Když má bedna 400W RMS a zes 400W max, tak bedny nemůže zničit. Fakt je ten, že když zesu "dojde dech", tak začíná ořezávat špičky => zkreslený přednes.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

FreemanG
Level 1
Level 1
Příspěvky: 58
Registrován: listopad 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Obsluha pasivních repro se zesilovačem

Příspěvekod FreemanG » 01 pro 2015 00:09

Něco v tomhle smyslu jsem chtěl vědět, ale proč teda někde někdo píše že ořezaný zkreslený signál je pro repro nebezpečný?

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Obsluha pasivních repro se zesilovačem

Příspěvekod ITCrowd » 01 pro 2015 00:14

Zkreslený signál může být nebezpečný leda tak, že při zkreslení vzniknou vyšší harmonické, které projdou přes výhybku do výškového repra, tudíž jde do něj vyšší výkon a repro by se mohlo zničit. Správně navržená výhybka by tomuto měla zabránit.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

FreemanG
Level 1
Level 1
Příspěvky: 58
Registrován: listopad 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Obsluha pasivních repro se zesilovačem

Příspěvekod FreemanG » 01 pro 2015 00:16

Basák na zkreslení netrpí?


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Repro k NB
    od Riviera kid » 22 led 2024 18:02 » v Vše ostatní (hw)
    3
    996
    od Riviera kid Zobrazit poslední příspěvek
    24 led 2024 12:07
  • Repro k PC - DNB,techno,rap 1500 - 3000 Kč
    od Speedhack » 20 kvě 2023 13:03 » v Vše ostatní (hw)
    9
    1731
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    26 črc 2023 13:46

Zpět na “Vše ostatní (z oblasti IT)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti