Kam uložit archív dat?

Všeobecná sekce pro témata a příspěvky z oblasti IT či témata z blízkých oborů. Sekce pro uživatele, kteří nenalezli pro svůj IT dotaz tu správnou sekci.

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3207
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Kam uložit archív dat?

Příspěvekod atari » 13 led 2016 10:05

Pro archivaci dat jsem původně chtěl pásky. Zjistil jsem však že páskové mechaniky jsou docela drahé, a ty pásky také nejsou nejlevnější. Ověřování zda data na pásce jsou čitelné je trochu pracné. A při poruše mechaniky, může nastat problém, pokud budu chtít rychle získat data z pásky. Takže jsem toto řešení zavrhnul.

Použiji tedy cloud. Našel jsem tento pro archivaci dat, a zároveň ho využiji jako další úložiště pro zálohy: http://www.forpsicloud.cz/object-storag ... urace.aspx . Jedná se řádově o desítky GB dat.

Má někdo nějaké jiné doporučení, případně argument, proč používat placené služby, když jsou jiné zdarma?

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53621
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kam uložit archív dat?

Příspěvekod petr22 » 13 led 2016 10:15

Cloud neni uplne spolehlive reseni - az budes chtit svoje data, muzes zjistit ze firma neexistuje a domena je na prodej.

Osobne bych koupil LTO-3 mechaniku, ta prijde na par tisic korun, na kazdou pasku se vleze 400 GB dat bez komprese. Obnovovali jsme i zalohy stare 15 let, zadny problem nenastal.

maiki
Level 3
Level 3
Příspěvky: 462
Registrován: listopad 07
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Kam uložit archív dat?

Příspěvekod maiki » 13 led 2016 10:21

za sebe mohu doporučit pouze vypálit na optická média bez možnosti přepisu - DVD+R nebo blu ray. Dodržet technologické postupy vypalování a uskladnění a musí to být čitelné i po 20 letech. Jediná blbuvzdorná metoda, jak archivovat data. Zrovna předevčírem jsem pracně lovil smazanou hudbu z pevného disku, jen proto, že jsem ve snaze šetřit na něm místo smazal nechtěně věci. Člověk dělá chyby a pevné disky, flash disky, přepisovatelné DVD prostě nezajistí to, že někdo někdy nepřide a jedním úkonem data nesmaže.

Co se týká online úložišť, tak zrovna teď jsem prodělal trpkou zkušenost, kdy jsem měl roky na Adrive spoustu dat a oni to na konci roku 2015 zrušili. Takže na co jsem to tam všechno pracně nahrával, když je to stejně v nenávratnu, pryč, nula, prázdno. Přesouvat neustále data podle toho, kdo se jak kde vyspí a jak změní podmínky? Co je doma, to se počítá, a nebo naopak.

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3207
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kam uložit archív dat?

Příspěvekod atari » 13 led 2016 10:37

Já koukal na ty LTO3 mechaniky a začínají na 30 tisících: [url]http://www.heureka.cz/?h[fraze]=lto+mechanika&min=&max=&o=3[/url]
(Nevím proč to tu url nebere)

S těmi optickými médii nemám zkušenosti jakou mají životnost. Zkusím ještě zapátrat na netu, jestli se něco dozvím.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53621
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kam uložit archív dat?

Příspěvekod petr22 » 13 led 2016 10:39

Nekupuj novou, ale pouzitou. Ja koupil v Anglii tri mechaniky po 1700 Kc.

Pokud opticka media, tak jedine MDISC - at uz DVD, nebo BluRay - ma keramickou zaznamovou vrstvu. Porad ma ale jen 25 GB, tzn 16 BluRay disku nahradi jednu LTO-3 pasku.

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3207
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kam uložit archív dat?

Příspěvekod atari » 13 led 2016 11:43

1. Takže je to například tato: http://aukro.cz/zalozni-paskova-mechani ... 55212.html , nebo tyto: http://www.ebay.co.uk/sch/sis.html?_nkw ... 7675.m4099

2. Jestli jsem to dobře pochopil tak LTO3 mají kapacitu vždy 400/800, LTO4 vždy 800/1600 atd.
3. Připojené to je tedy asi přes řadič. A jakým způsobem se to ovládá? Nějaký soft a kde ho vezmu?
4. Pokud seženu interní, tak předpokládám, že pokud si ten kabel ze slotu v PC protáhnu ven,, tak tu mechaniku můžu používat jako externí. Je to tak?

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53621
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kam uložit archív dat?

Příspěvekod petr22 » 13 led 2016 11:52

Ano to je presne - jen pozor na ten popis, ne u vseho co ma v nazvu LTO-3 je v te krabici LTO-3 mechanika.

Kapacita je uvadena bez komprese / s kompresi, takze tech 400 GB se tam vejde vzdycky, ale muze to byt az dvojnasobek (provadi se hardwarova komprese dat). V praxi to zapisuje tak dlouho, dokud to nenarazi na konec pasky a rekne si o dalsi.

Pripojeni zalezi na tom jestli koupis SCSI LVD nebo SAS verzi, ty radice stoji nove pres 10.000 Kc, ale pouzite doslova par Euro - ja mam vsude Ultra SCSI od Adaptecu. Externi mechaniku je lepsi koupit primo v externi skrini, protoze ma dozadu vyvedeny ty spravne porty - SCSI radic ma ty porty jak interni, tak externi. Lepsi je externi mechanika, protoze se da vypnout - ty ventilatory v ni jsou pomerne hlasite.

Zalohovaci soft by mel fungovat primo ten co je ve Windows, existuje spousta open source i komercnich reseni. Funguje to tak, ze si to udela vlastni databazi dat, takze pak jen prohlizis strukturu souboru podle data, oznacis a dat obnovit a ono si to rekne kterou pasku to chce.


Zpět na “Vše ostatní (z oblasti IT)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů