Je lehčí obor programátor nebo správce sítě?

Všeobecná sekce pro témata a příspěvky z oblasti IT či témata z blízkých oborů. Sekce pro uživatele, kteří nenalezli pro svůj IT dotaz tu správnou sekci.

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior

DannyCZ
Level 1
Level 1
Příspěvky: 96
Registrován: duben 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Je lehčí obor programátor nebo správce sítě?

Příspěvekod DannyCZ » 31 led 2016 15:14

Dobrý den, vybírám si střední školu, chtěl by na SPŠ na Proseku, v polovině 8 třídy mám průměr známek 1.35 čestina-2 matematika-2 fyzika-1.
Vybírám se mezi obory správce sítě a programátor... můžete mi napsat z osobních zkušeností který obor je lepší? (méně náročný, protože jsem teď začal mít problémy s matikou)....
Jinak je pravda, že v oboru IT je potřeba hlavně matika?
Díky.

Reklama
Uživatelský avatar
CZechBoY
Master Level 9.5
Master Level 9.5
Příspěvky: 8813
Registrován: srpen 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Je lehčí obor programátor nebo správce sítě?

Příspěvekod CZechBoY » 31 led 2016 15:18

Vyber si to co bys chtel jednou delat.
Bud te bavi delat programy/weby, proste neco tvorit podle zadani.
Nebo chces propojovat site, starat se o spravny chod site, spravovat pc, opravovat pc, ...

Vyber si sam kde se spis vidis.
Matika je dulezita spis jen v logice a to u programovani ocenis nejvice. Jako spravce site moc logiku asi potrebovat nebudes.
PHP, Nette, MySQL, C#, TypeScript, Python
IntelliJ Idea, Docker, Opera browser, Linux Mint
iPhone XS
Raspberry PI 3 (KODI, Raspbian)
XBox One S, PS 4, nVidia GeForce NOW

Krantz
Level 3
Level 3
Příspěvky: 626
Registrován: duben 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Je lehčí obor programátor nebo správce sítě?

Příspěvekod Krantz » 31 led 2016 15:19

Potrebuješ matematickú logiku ak chceš byť dobrý programátor, čo má moja rodina známosť, tak pracuje ako programátor hier a jednoducho tak sa bez matematiky nepohneš.

Uživatelský avatar
beather
Herní spec. / Tvůrce článků
Master Level 7
Master Level 7
Příspěvky: 4480
Registrován: únor 13
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Je lehčí obor programátor nebo správce sítě?

Příspěvekod beather » 31 led 2016 15:24

na programátora potřebuješ matiku...

spravovat sítě a servery tě zase musí bavit, jinak to budeš dělat špatně a umorduje tě to ;-)
Návod na HijackThisNávod na BSODZákladní diagnostika počítačePříspěvek fóru

„Inteligentní lidé se snaží problémy řešit, geniální se je snaží nedělat!“ - Albert Einstein :punish:
[b]Rozcestník mých článků

DannyCZ
Level 1
Level 1
Příspěvky: 96
Registrován: duben 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Je lehčí obor programátor nebo správce sítě?

Příspěvekod DannyCZ » 31 led 2016 15:34

No mě baví hlavně skládaní počítačů, a na programování bych asi neměl nervy :D takže asi ten správce sítě? :) rád se zajímám o všechno v oblasti hardwaru...

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Je lehčí obor programátor nebo správce sítě?

Příspěvekod petr22 » 31 led 2016 15:42

Jako spravce site se ke skladani pocitacu obvykle moc nedostanes.

Clovek ktereho bavi skladani pocitacu je v IT oddeleni nejake vetsi firmy vylozene nevyuzity, protoze posledni co potrebujes je lidova tvorivost vedouci k jakekoliv odchylce od standardu, napr. takove myslenky jako usetrit za graficke stanice tim ze se do kancelarskych pocitacu nastrkaji Quadra. Pocitace se kupuji jako hotove sestavy a veskery servis zajistuje dodavatel.

Uživatelský avatar
Oxxid
člen BSOD týmu
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6194
Registrován: prosinec 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Je lehčí obor programátor nebo správce sítě?

Příspěvekod Oxxid » 31 led 2016 15:45

Jestli mas studijni ambice, tak jdi na Gymnazium a programovani se uc sam, jestli ne tak jdi klidne na sitare, ale smirit se s tim ze dokonce zivota budu zastavat pozici kde neco spravujes resis proc ti nekde nekdo prekopl kabel? Programator neco tvori, to je podle meho nazoru mnohem zajimavejsi cinnost.
Naposledy upravil(a) Oxxid dne 03 úno 2016 21:19, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Eldan
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 691
Registrován: leden 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Je lehčí obor programátor nebo správce sítě?

Příspěvekod Eldan » 31 led 2016 16:13

Matika je základ, ale jde o to co konkrétně jako programátor děláš. Pokud bys chtěl dělat s 3D grafikou (hry atp.), tak se bez matiky nepohneš. Pokud budeš kódovat weby, pak se se vzorečkama nesetkáš vůbec :)

Určitě ale nekoukej primárně na peníze. Oba dva typy profesí platí dostatečně dobře, hlavně dělej to, co tě bude bavit.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Je lehčí obor programátor nebo správce sítě?

Příspěvekod ITCrowd » 31 led 2016 17:49

K programátorům je tu řečeno dost. Jako síťaři se ti nikdy nestane, že bys skládal počítač. Ale stane se ti určitě, že ho budeš opravovat. Co se týče síťařiny, pak budeš potřebovat znalost protokolů, funkce prvků a budeš muset číst logy a to prakticky každý den. Certifikát cisco se ti taky bude hodit - některé školy ho i nabízejí.
Oba obory jsou těžké, ale dají se zvládnout. Jen musíš makat.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
karlos
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6445
Registrován: květen 05
Bydliště: Domažlice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Je lehčí obor programátor nebo správce sítě?

Příspěvekod karlos » 01 úno 2016 07:30

A já se na téma podívám, trochu jinak... ;-)
To jsi opravdu takový lempl, že si chceš vybrat obor jen podle toho, abys nehejbože nemusel něco slevit ze svého pohodlí a podstoupil martýrium něčeho dosáhnout, pílí a prací? Moje rada bude korespondovat s Oxxidovou, jdi na gympl a vše okoolo počítačů si nech, jako koníček. Pokud dneska uvažuješ ve stylu, že bys teda holt dělal něco okolo počítačů, když už si dva poskládal a budeš se válet v penězích, pak je to špatně a dočkáš se v životě jen rozčarování z neúspěchu.
Jen tak mezi námi, malé děti se učí zasouvat kostičky různých tvarů, do příslušných otvorů. Já tomu říkám: "tester inteligence, nebo síly". Podobné to je se skládáním počítačů. Kluci v HW sekci mi navrhnou sestavu, já ji objednám, složím to dohromady, jako Lego a jsem za hrdinu :-) Takových počítačů jsem už taky pár složil. A pak jsem taky zkonstruoval, naprogramoval a oživil pár strojů. Ale to je už jiná liga, to se musí prosedět hodně času nad literaturou a ... učit se, učit se, učit se,... jak prý kdysi řekl jeden plešatý Rus s bradkou, co byl údajně německým agentem a léčil si prý syfilis ve Švýcarsku... ;-)
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :-)

Uživatelský avatar
jerabina
člen Security týmu
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3647
Registrován: březen 13
Bydliště: Litoměřice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Je lehčí obor programátor nebo správce sítě?

Příspěvekod jerabina » 01 úno 2016 12:43

No, ono záleží také dost na škole. Někde je to "dávačka" a někde se fakt musíš učit a něco umět.

Každopádně oba tyto obory se dají naučit i bez školy ve volném čase a mnohdy dokonce ještě lépe než ve škole, kde se jede podle osnov X let starých + tě brzdí pomalejší spolužáci .. programovat se nenaučíš ve škole, ale musíš hlavně programovat ve svém volném čase a hlavně něco co tě baví.

A vybírat si obor podle prospěchu v matice ... to se vždy dá doučit, jdi na něco co tě doopravdy bude bavit.
Když nevíš jak dál, přichází na řadu prostudovat manuál!
HJT návod

Pokud neodpovídám do vašich témat v sekci HJT když jsem online, tak je to jen proto, že jsem na mobilu kde je studování logů a psaní skriptů nemožné. Neberte to tedy prosím jako ignoraci.

Uživatelský avatar
satik
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3509
Registrován: leden 15
Bydliště: Krkonoše
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Je lehčí obor programátor nebo správce sítě?

Příspěvekod satik » 01 úno 2016 13:08

Ohledně programování - s tou matematikou to není tak hrozný, pokud budeš webař, vystačí ti většinou matika ze základní školy a i u programování her si člověk většinou vystačí se středoškolskou matikou (záleží taky na tom, co za školu to je - někde např. matice učej už v druháku na střední, někde až na VŠ).
PC: MSI RTX 4090 Suprim X, AMD Ryzen 9 7950x3D, ASUS Crosshair HERO X6670E, 64GB RAM@6000CL30, Fractal Define Torrent, Seasonic PRIME TX 1600W, SSD Seagate Firecuda 530 M2 2TB +
4TB + 4TB SATA Micron 5200 ECO
Periferie: Samsung Odyssey G9 Neo + 2x AOC AG271QG, Razer Deathadder, Ducky Shine7, Steelseries QcK+, Beyerdynamic MMX300, Valve Index


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • SSD M.2 (bios vidí,správce také) Windows ne... Příloha(y)
    od Spooner3 » 15 kvě 2023 21:04 » v Problémy s hardwarem
    6
    763
    od Spooner3 Zobrazit poslední příspěvek
    16 kvě 2023 19:59
  • Jsem jediný uživatel, aplikaci zablokoval správce, co s tím? Příloha(y)
    od Minapark » 06 led 2024 09:58 » v Windows 11, 10, 8...
    6
    900
    od Minapark Zobrazit poslední příspěvek
    06 led 2024 14:58
  • Záhada internetové sítě Příloha(y)
    od Foidza » 03 říj 2023 15:22 » v Internet a internetové prohlížeče
    7
    3892
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    04 říj 2023 07:57
  • Výpadky připojení celé sítě Příloha(y)
    od Karrex » 21 kvě 2023 00:13 » v Vše ostatní (inet)
    6
    2643
    od Karrex Zobrazit poslední příspěvek
    25 kvě 2023 10:25
  • Nesprávný klíč k zabezpečení domácí sítě Příloha(y)
    od dedky » 16 dub 2024 12:12 » v Sítě - hardware
    4
    609
    od dedky Zobrazit poslední příspěvek
    17 dub 2024 15:16

Zpět na “Vše ostatní (z oblasti IT)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti