Výběr oboru, později specializace

Všeobecná sekce pro témata a příspěvky z oblasti IT či témata z blízkých oborů. Sekce pro uživatele, kteří nenalezli pro svůj IT dotaz tu správnou sekci.

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior

Roidoc
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2229
Registrován: červenec 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Výběr oboru, později specializace

Příspěvekod Roidoc » 04 úno 2016 18:35

Dobrý den,

ano vím, těchto témat je tu spoustu, ale v žádným z nich jsem nenašel odpověď na svoji otázku.


Chystám se na SŠ, která má na výběr mezi těmito obory:
    Informační technologie
    Elektrotechnika

Tyto obory se dále dělí na specializaci, kterou si můžeme zvolit od 3. ročníku:
    Informační technologie
      Počítačové sítě a programování
      Manažerská informatika
    Elektrotechnika
      Komerční elektrotechnika
      Elektronické řídící systémy
      Informační a komunikační technologie
        Zde mohu získat certifikaci CISCO.
U všech specializacích je povinná praxe, tedy nějaké to zaučení.

Co jsem si četl, jaká specializace je co, tak jsem usoudil, že by mě bavily všechny kromě Komerční elektrotechniky.
Přemýšlel jsem o tom, že bych mohl jít na obor Elektrotechnika a poté na Informační a komunikační technologie, to bych měl "základ" od obou oborů. Moje otázka je jednoduchá, v jakém oboru a specializaci se dá uplatnit nejvíce? Jak jsem řekl, bavilo by mě vše kromě té jedné, ale zase dělat nějakou určitou, kterou děla 1/2 lidí a kde je horší šance se uplatnit, protože žádostí o práci se touto specializací jenom hemží mi přijde blbé.

Taky mě napadlo, že bych mohl jít na školu, kde se zaměřuje na programování PLC nebo alespoň základy. Bohužel jsem jen tak nemohl najít nějakou bližší. Myslím, že je to také Elektrotechnika, ale např. moje škola tam o PLC nemá nic. Pokud by si třeba někdo udělal čas a pomohl mi jen tak rychle najít určitou SŠ. Jsem z Jihočeského kraje.

INFORMAČNÍ TECHNOLOGIE
ELEKTROTECHNIKA
Naposledy upravil(a) Roidoc dne 06 úno 2016 21:43, celkem upraveno 1 x.

Reklama
flowem
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2826
Registrován: březen 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr oboru, později specializace

Příspěvekod flowem » 07 úno 2016 09:14

Pokud jsem hledal dobře, tak byste tam měli mít školu SPŠ SE, konkrétně obor Elektrotechnika . Sám chodím na podobnou školu a programování PLC máme také. Pokud bys měl zájem, tak je určitě na místě se jet na tu školu podívat, nebo si o tom nejdříve něco přečíst.
AMD Ryzen 5 5600X | MSI MAG B550 TOMAHAWK | G.Skill Aegis 32GB 3200MHz | Kingston A2000 1TB | PowerColor Red Devil RX 6700 XT 12GB | XPG Core Reactor 750W | Be quiet! PURE BASE 500 | Asus VG27AQ1A

RoOfli
Level 2
Level 2
Příspěvky: 162
Registrován: únor 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr oboru, později specializace

Příspěvekod RoOfli » 07 úno 2016 11:29

Osobně bych volil obor IT a zaměření Počítačové sítě a programování, protože i tam budete mít 100% základy elektrotechniky. Navíc si myslím, že se v dnešní době jako programátor nebo síťař neztratíš.
PS: Dobře se optej lidí, co na tu školu chodí, jak to tam vlastně funguje. Osobně se mi stalo, že sem narazil na to, že to ve škole vůbec nechodí tak, jak uváděli. (Rozdělování zaměření atd.)

Roidoc
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2229
Registrován: červenec 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr oboru, později specializace

Příspěvekod Roidoc » 07 úno 2016 11:41

2flowem: Pročetl jsem tam už pěkných pár odstavců a nic o PLC nemohu najít. Strojírenství má jako výběrové odborné vyučovací předměty programování NC strojů, ale pokud se nepletu tak se jedná o CNC a né o PLC.

2RoOfli: Mě ten obor IT táhne už nějakou dobu a nejsem jenom někdo, kdo zapne počítač nebo dokáže přeinstalovat Windows, věnuji se tomu i ve volném čase a prakticky jako každá mladá generace jsem na tom vyrůstal.

Uživatelský avatar
Rewqa
Moderátor
Master Level 9
Master Level 9
Příspěvky: 8110
Registrován: říjen 06
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Výběr oboru, později specializace

Příspěvekod Rewqa » 07 úno 2016 14:47

Téma odemčeno.
ASUS TUF Gaming B550-PLUS | Ryzen 5 3600 | ASUS ROG Strix GTX 1070 OC | 16GB Crucial DDR4 | Be Quiet! Pure Power L8 500W | Corsair 230T Graphite Series
Pravidla PC-Help

Roidoc
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2229
Registrován: červenec 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr oboru, později specializace

Příspěvekod Roidoc » 07 úno 2016 20:26

--

Uživatelský avatar
karlos
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6445
Registrován: květen 05
Bydliště: Domažlice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr oboru, později specializace

Příspěvekod karlos » 08 úno 2016 10:08

V jednom příspěvku píšeš, že nechceš dělat, co dělá každý druhý a chvíli nato by ses chtěl nacpat přesně na takový obor. To že nejsi takovým, kdo jen počítač umí zapnout, je jistě chválihodné, ale postav se uprostřed třídy a otoč se o 360°. Kolik tvých spolužáků je na tom podobně jako ty? Kolik jich je závislých na výpočetní technice a vyrůstalo jich na tom? Úplně stejné to bude mezi všemi tvými vrstevníky v celých Čechách, Moravu pochopitelně nevyjímaje. Takže za mě. Elektrotechnika ano, a zde elektronické řídící systémy. Tento obor bych viděl dle mých zkušenností, jako nejperspektivnější z těch, které má ta škola k dispozici. Musíš ale počítat s tím, že jen škola samotná nestačí, ta ti položí jen hrubý základ a pokud si to jen odsedíš, pak budeš zklamaný, ale to bys byl s takovým přístupem po každé škole. Stejně tak povinná praxe ti toho moc nedá. V lepším případě tě nechají, abys podával vercajk "mistrům", ale aspoň uvidíš, jak to v praxi funguje a uděláš si jasno, jak to kde chodí.
To, že nemají uveden, že jde vysloveně o programování PLC, bude možná proto, že používají "jen" programovatelná relé (LOGO, Zelio, Millenium,...). Myslím si, že pro základní pochopení "o co jde", jsou plně postačující a troufnu si tvrdit, že dokáží zamotat kedlubnu úplně stejně, jako dospělý systém.
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :-)

Roidoc
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2229
Registrován: červenec 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr oboru, později specializace

Příspěvekod Roidoc » 08 úno 2016 15:14

Pokud bych to bral přesně, tak ve třídě se tomu věnuji jenom já, ale určitě to bylo myšleno tak, že se v této době každý cpe na IT a tudíž bude těžší uspět.

"pro základní pochopení", takže budu muset jít i na VŠ, že?

Uživatelský avatar
beather
Herní spec. / Tvůrce článků
Master Level 7
Master Level 7
Příspěvky: 4480
Registrován: únor 13
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr oboru, později specializace

Příspěvekod beather » 08 úno 2016 15:26

Roidoc píše:Pokud bych to bral přesně, tak ve třídě se tomu věnuji jenom já, ale určitě to bylo myšleno tak, že se v této době každý cpe na IT a tudíž bude těžší uspět.

"pro základní pochopení", takže budu muset jít i na VŠ, že?


na VŠ ti obrazy taky jen rozšíří a pokud to vydržíš, poskytnout ti tři písmenka před jméno... praxe je praxe :thumbup:
Návod na HijackThisNávod na BSODZákladní diagnostika počítačePříspěvek fóru

„Inteligentní lidé se snaží problémy řešit, geniální se je snaží nedělat!“ - Albert Einstein :punish:
[b]Rozcestník mých článků

Roidoc
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2229
Registrován: červenec 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr oboru, později specializace

Příspěvekod Roidoc » 08 úno 2016 15:29

Takže bude důležité se učit ve volném čase, je vůbec nutné chodit na tu školu nebo tě tam naučí to, co se můžeš naučit sám a dají ti pouze titul? I když zase, kdo má větší % šance, člověk s titulem nebo bez?

Uživatelský avatar
beather
Herní spec. / Tvůrce článků
Master Level 7
Master Level 7
Příspěvky: 4480
Registrován: únor 13
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr oboru, později specializace

Příspěvekod beather » 08 úno 2016 15:37

logicky člověk s titulem a do školy musíš chodit.. a nebavíme se tady o "učení se sám" ale o praxi.. to je trochu rozdílný pojem
Návod na HijackThisNávod na BSODZákladní diagnostika počítačePříspěvek fóru

„Inteligentní lidé se snaží problémy řešit, geniální se je snaží nedělat!“ - Albert Einstein :punish:
[b]Rozcestník mých článků

Roidoc
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2229
Registrován: červenec 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr oboru, později specializace

Příspěvekod Roidoc » 08 úno 2016 16:42

Dobře, díky za vysvětlení, já mám jasno, podám si na Elektrotechnika a IT a až potom se pevně rozhodnu podle toho kam se dostanu.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Výběr MB AM5
    od sasshrek » 03 pro 2023 16:48 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    876
    od sasshrek Zobrazit poslední příspěvek
    03 pro 2023 17:07
  • Výběr SSD Příloha(y)
    od volvo1971 » 01 zář 2023 01:58 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    9
    1381
    od meda2016 Zobrazit poslední příspěvek
    01 zář 2023 13:31
  • výběr her
    od Mladkov204 » 03 kvě 2023 21:31 » v Hry
    9
    2926
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    15 bře 2024 10:16
  • Výběr notebooku
    od Dusan96 » 29 srp 2023 14:14 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    0
    885
    od Dusan96 Zobrazit poslední příspěvek
    29 srp 2023 14:14
  • Výběr monitoru k PC
    od natasahribek » 13 zář 2023 13:09 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    0
    1987
    od natasahribek Zobrazit poslední příspěvek
    13 zář 2023 13:09

Zpět na “Vše ostatní (z oblasti IT)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti