Volná energie

Všeobecná sekce pro témata a příspěvky z oblasti IT či témata z blízkých oborů. Sekce pro uživatele, kteří nenalezli pro svůj IT dotaz tu správnou sekci.

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Volná energie

Příspěvekod ITCrowd » 09 dub 2016 15:07

Ahoj,
rád bych se zeptal na váš názor ohledně různých konstrukcí dostupných na netu.
Z fyziky a zákona o zachopvání energie by něco takovéhoi nemělo být možné.

https://www.youtube.com/watch?v=M6QV0AfDF2k
https://www.youtube.com/watch?v=ztRr-dUs6EU
https://www.youtube.com/watch?v=po0hdbORKG0
A taky MEG: http://www1.fs.cvut.cz/stretech/2009/pdf/1063.pdf

Už jsem v zažil situace, že někdo neví že to nejde a udělá to :-)
Co si o tom myslíte vy?
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Reklama
Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7359
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Volná energie

Příspěvekod faraon » 09 dub 2016 15:45

Nebylo tu tohle téma už před časem? Takže, až to budu držet v ruce, důkladně to rozeberu, prozkoumám a pochopím, tak tomu možná uvěřím. S tím člověkem ze třetího videa bych to rád probral osobně, a česky (jeho experimenty s teslovou cívkou jsou dost známé, stejně jako jeho přízvuk) :lol:

Už jsem viděl hodně kouzelnických triků, založených na jednoduchých fyzikálních principech, třeba loni na Retrofestu studenti (možná právě z ČVUT) předváděli "chytré žárovky". Dvě obyčejné žárovky v paticích, dva vypínače, každý vypínač rozsvěcel svojí žárovku. Když se žárovky v paticích prohodily, tak opět každá z nich reagovala jenom na ten svůj vypínač!

Volná energie je už celkem dost profláknutá, co takhle motor poháněný bioenergií? Navíc je to věc která existuje a funguje už 200 let!
https://www.youtube.com/watch?v=n-mKP9E6a6I

Před čtvrt stoletím, když ještě Česká televize nevyráběla kupy propagandistických sraček jako dneska, vznikl výborný dokument o lidech zabývajících se tímhle druhem vynálezů:
https://www.youtube.com/watch?v=CdjMwffDcfc
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28586
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Volná energie

Příspěvekod Martab » 09 dub 2016 15:54

Vzhledem k tomu, že zákon zachování energie se ještě nepovedlo zpochybnit, tak tyto rádoby perpetum mobile 1. druhu fungují na stejném principu jako takové ty houpačky s kuličkama, nebo takové ty houpačky s ptáčkama co koupíš na tržnici, prostě dodáš jim energii a ta se spotřebovává, ale trvá to dostatečně dlouho na to, aby to vypadalo, že to funguje... Zrovna u magnetů "čerpáš" energii z nich (resp konstrukce magnetického motoru možná je, ale rozhodně to není "free energy", nicméně v takové podobě jako jsou na těch videích nejspíše fungovat nebudou)...
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Volná energie

Příspěvekod ITCrowd » 09 dub 2016 17:11

No, ono mi ani tak nejde o to něco zpochybnit. Z historie víme, že než přišel nějaký objev, tak se vše vysvětlovalo jinak. Např. než přišla kvantová teorie, tak pohyb částic neodpovídal všeobecně známé newtonovské mechanice. Dokud to nebylo prokázáno, tak jsme věřili, že země je placatá.
Co když třeba Tesla věděl víc, než víme my? A dost se taky poslední dobou mluví o temné energii - může to mít souvislost?
A pokud by všechna ta videa měla být fake, tak mi dost uchází smysl toho počínání...
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

d1amond
člen HW spec týmu
Elite Level 12
Elite Level 12
Příspěvky: 16106
Registrován: květen 08
Bydliště: České Budějovice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Volná energie

Příspěvekod d1amond » 09 dub 2016 17:19

To první video je fake zcela nepochybně - pokud by to mělo fungovat, měl bych rovnou vylepšení. Umístit velký magnet na předek auta a do kufru vzadu dám kovadlinu ;) Z pohledu provedení, jakmile by se dva stejně silné magnety dostaly na osu působení toho jednoho silnějšího, zastaví se to. Leda že by ten dotyčný "vynalezl", jak přemístit část magnetické síly při přechodu na té ose vnějšího magnetu z jedné strany na druhou a tím ji na jedné straně zvětšit. Zákon zachování energie a hybnosti izolované soustavy těles musí platit i v tomto případě.
Smysl toho pokusu je jednoznačný. U laické veřejnosti sbírat odběry kanálu.
Nikdy neříkej, že to nejde, protože se najde někdo, kdo o tom neví a udělá to!
Chcete si nechat sestavit nový počítač?

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28586
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Volná energie

Příspěvekod Martab » 09 dub 2016 17:21

Tesla toho s velkou pravděpodobností mohl vědět mnohem více než si myslíme a kdo ví, jak by to dopadlo...

Však si zkus vyrobit třeba to z prvního videa, jak dlouho a jestli ti to bude fungovat... (jako že nebude, protože se tam všechny síly vykompenzují...)
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Volná energie

Příspěvekod ITCrowd » 10 dub 2016 09:02

2diamond:
Nemyslím si, že by tvůj příměr s kovadlinou v kufru kopíroval tuto myšlenku. Správněji by to mělo být asi tak, že by v silnici byly zabudovány magnety natočené v určitém ůhlu (cca 45°) a v autě bys měl další magnet natočený v témže, či podobném úhlu. Magnety by pak měly být orientovány souhlasnými póly k sobě. Tím by mohlo dojít k tomu, že by auto bylo vždy "odstrčeno". Další už záleží na konstrukci. Tím by mohlo dojít k pohonu auta vpřed. Analogicky by tak mohl fungovat i ten ventilátor.
Ostatně, stabilní stav i v případě klasické mechaniky nemusí nutně znamenat znehybnění soustavy (třeba káča, či setrvačník, ovšem za ideálních podmínek).
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7359
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Volná energie

Příspěvekod faraon » 10 dub 2016 10:20

ITCrowd píše:Ostatně, stabilní stav i v případě klasické mechaniky nemusí nutně znamenat znehybnění soustavy (třeba káča, či setrvačník, ovšem za ideálních podmínek).

Na statku onemocnělo kuřátko. Hospodář už si nevěděl rady co s ním, a proto si zavolal tři odborníky: biologa, chemika a fyzika.
Biolog zkoumal, jestli kuřátko nemá parazity, jestli náhodou nechytilo nějakého bacila, ale na nic nepřišel.
Chemik zjišťoval, zdalipak se kuřátko něčím nepřiotrávilo, ale podle něho bylo taky v pořádku.
No a fyzik se na kuřátko ani nepodíval, sedl si ke stolu a dva dny zuřivě počítal. Pak se zvedl a zvolal:
Vím co je vašemu kuřátku! A vím jak ho vyléčit! Ale moje řešení platí jen pro sféricky symetrické kuře ve vakuu!!!


Před mnoha lety jsem četl o testech autobusů poháněných setrvačníkem, uloženým v magnetických ložiskách a rotujícím ve vakuu (minimalizace ztrát odporem). Setrvačník vážil asi tunu, a roztáčel se na každé zastávce během vystupování a nastupování. Bylo to použitelné, ale nerozšířilo se to.
Princip maglevu je také známý dost dlouho, a kdyby bylo možné ten vlak nějak odstrkovat pomocí stejnosměrných magnetů, určitě by to už někdo zkusil. Zatím se tak nestalo. Střídavé magnetické pole to dokáže, jenže to zase nejde bez přísunu energie vytvořit.

Jestli věříš že by to mohlo fungovat, vyrob to. A vezmi na sraz, fakt bych to rád viděl. Byly časy kdy jsem perpetuum mobile také vymýšlel, a pak jsem zjistil že ty desítky různých principů už existují stovky let, některé i tisíce (nejstarší ze starověké Indie). Věčný není pohyb, ale to marné snažení :lol:
Anaxagorás už před 2500 lety prohlásil že něco nemůže vznikat z ničeho (pak ho z Atén vyhnali za bezbožnost). Dá se to ověřit už tehdy existujícími prostředky, spojit archimédův šroub s vodním kolem, které bude pohánět voda jím vyčerpaná:

Obrázek

Leonardo da Vinci to vylepšil tím že místo vody použil železné koule, aby měl větší výkon:

Obrázek

Samozřejmě mu to nefungovalo, stejně jako jiné jeho návrhy, třeba tenhle:

Obrázek

Moderní elektrická variace na tenhle princip je právě ten MEG:

Obrázek

Což je úplně totéž jako řetěz plováků, vytlačovaný kapalinou, můj oblíbený archimédův šroub naruby:

Obrázek

Na něm se dá krásně demonstrovat že veškeré tyhle vynálezy jsou poháněné pouze vírou, pramenící z neznalosti nebo nepochopení základních fyzikálních zákonů. Dutý plovák v kapalině samozřejmě bude stoupat, ale i kdyby existovalo nějaké zázračné silové pole, přes které by se do té nádoby dole dostal, tak při tom bude muset vytlačit stejný objem, který ho pak bude svojí váhou nadnášet. Takže nula od nuly pojde, nic to nedělá a zákony termodynamiky stále platí! Stejně jako tady:

Obrázek

Zdroj obrázků:
https://en.wikipedia.org/wiki/History_o ... n_machines
https://en.wikipedia.org/wiki/Perpetual_motion

P.S. Než přišel ten správný objev, tak se opravdu vše vysvětlovalo jinak. Například když ještě nebyl znám kyslík, tak za hoření mohl flogiston, a soudobí vědátoři se předháněli kdo jako první dokáže jeho existenci. Obávám se že i současná kvantová fyzika může být jeden takový veliký flogiston a všechno je to úplně jinak...
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Volná energie

Příspěvekod ITCrowd » 10 dub 2016 11:06

No, mě nejde o sestrojení perpetua mobile.
MEG třeba - alespoň dle té práce fungoval. Znamená to, že špatně měříme, nebo existuje něco, o čemž nevíme?
Magnetickými motory se také spousta lidí zabývalo. Oboje není perpeetum mobile.
A co se týče maglevů - osobně jsem přesvědčen, že to není ani tak z důvodu mag. pole, ale z důvodu slabé síly permanentních magnetů. Fakt je ten, že pomocí elmgagnetů se dá pole lépe ovládat.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7359
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Volná energie

Příspěvekod faraon » 10 dub 2016 11:56

A to já bych ho zase sestrojil, kdyby existoval funkční princip :-)

Tu práci o MEGu jsem jenom tak prolétl, je tam spousta vědeckých keců ve stylu "v našem zázračném hrnci taje led bez přísunu energie" (pamatuješ šmejdy?), ale nějak jsem přehlédl přesný údaj kolik energie to vyrobilo, aniž by se tam nějaká přivedla (dokáže to aspoň nabít mobil?). Takže si myslím že je to totéž jako tenhle pouťový exemplář z roku 1719, oscilátor běžící velmi dlouho, než dosáhne rovnováhy (a zastaví se):

Obrázek

Prostě, jak prohlásil jeden profesor fyziky, "kdo věří na telekinezi, ať mi zvedne ruku". A kdo věří na perpetuum mobile, ať ho vyrobí a dokáže mi že funguje. Já budu jenom rád!

Ještě k té volné energii, žádná "volná" není, je jenom jedna energie která je všude kolem nás, pokud existují dvě místa s různými energetickými hladinami, je možné jejich vyrovnáním tu energii využít - přeměnit na jiný druh energie, například pohyb. To je princip všech motorů. Ale ta využitelná energie je vždy pouze "potenciální", nemůže existovat sama o sobě, potřebuje nějakou protiváhu s jiným potenciálem. Proto má baterie dva póly.

Ale mnohem radši, než nějaké nadpřirozené zázraky, mám různé nízkonákladové a nízkoenergetické stroje, jako je tenhle z roku 1880:

https://www.youtube.com/watch?v=7YBagczD3u8

Sakra, chtěl bych chápat fyziku tak dobře jako ten skotský farář, co si to přesně před 200 lety dal patentovat!

Desítky let se tyhle motory vyráběly a používaly všude možně, a další desítky let spolehlivě fungovaly bez nějaké složité údržby, stačí jim pár kapek oleje a pracují i dnes po víc než století:

https://www.youtube.com/watch?v=9M-8qtIVHFg

Dokonce už v roce 1884 si Ericsson (konstruktér převratné pancéřové lodi Monitor) nechal patentovat solární motor, ale trvalo dalších sto let než se podle něj začaly stavět solární elektrárny. Na jednotku plochy jsou mnohem účinnější než ty s ekologicky nebezpečnými panely obsahujícími kadmium, kterými je zamořené kdejaké bývalé české pole!

Obrázek
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28586
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Volná energie

Příspěvekod Martab » 10 dub 2016 12:59

ITCrowd píše:Správněji by to mělo být asi tak, že by v silnici byly zabudovány magnety natočené v určitém ůhlu (cca 45°) a v autě bys měl další magnet natočený v témže, či podobném úhlu. Magnety by pak měly být orientovány souhlasnými póly k sobě. Tím by mohlo dojít k tomu, že by auto bylo vždy "odstrčeno".


Problém je v tom, že by odstrčeno nebylo, protože v momentě, kdy by se auto dostalo za 1. magnet a blížilo k magnetu 2. bylo by tím druhým magnetem odpuzováno, ale proti směru svého pohybu. Tedy časem se dostaneš do situace kdy ti auto zůstane stát mezi dvěma magnety.

A Maglev není o tom, že by to byla nějaká zázračná energie, ale o tom, že když "levituje" a je odpuzován magnety tak třecí ztráty jsou mnohem menší, kdyby jezdil po kolech, nikdy by nebylo realistické dosahovat takových rychlostí. A takové ty postavené magnetické vláčky co jezdí dokola jsou to samé, jen prostě výrazně snížené tření a tím to dokáže pracovat dost dlouho... Maximálně lze využít supravodivých stavů, ale to je zas o něčem jiném a udržet supravodivý stav není uplně jednoduché...
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Doporučení hry na PS3, auta, volná jízda
    od pikaso.andreas » 01 srp 2023 12:48 » v Hry
    4
    2302
    od nixxis Zobrazit poslední příspěvek
    01 srp 2023 14:41
  • Novy PC se zapne hned po privodu energie bez tlacitka power on Příloha(y)
    od Dizzy66 » 11 kvě 2023 11:34 » v Problémy s hardwarem
    8
    1541
    od Karrex Zobrazit poslední příspěvek
    24 kvě 2023 09:22

Zpět na “Vše ostatní (z oblasti IT)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů