Vlastní klimatizace

Všeobecná sekce pro témata a příspěvky z oblasti IT či témata z blízkých oborů. Sekce pro uživatele, kteří nenalezli pro svůj IT dotaz tu správnou sekci.

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior

Roidoc
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2229
Registrován: červenec 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Vlastní klimatizace

Příspěvekod Roidoc » 22 kvě 2016 16:03

Zdravím.

Už nám začínají horké dny a chtělo by to nějakou klimatizaci.
Nechci žádnou kupovanou, spíše nějakou vlastní (už jenom z důvodu, že mě láká to zkusit).

Máte nějaké zkušenosti s určitými typy?
Třeba kýbl s víkem, na víku ventilátor, který fouká vzduch do kýble (tam je studená voda) a po stranách kýble X odvodů vzduchu.

Reklama
Uživatelský avatar
strangereu
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1719
Registrován: září 11
Bydliště: Vršovice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Vlastní klimatizace

Příspěvekod strangereu » 22 kvě 2016 16:11

lennonreloaded píše:To si děláš srandu, ne??

Co ti na tom příjde jako sranda? Normálně a slušně se zeptal jestli je možné to nějak udělat a jestli ano, tak jak.
Jestli nemáš zájem ani snahu mu poradit, tak se raději zdrž komentáře.

//po odstranění předchozího příspěvku ztratila tato reakce souvislosti
//mmmartin


Jinak k tématu, mě pomohlo, když jsem dal kýbl se studenou vodou a ledem před větrák, akorát se rychle ohřeje a člověk musí mít připravenou další hromadu ledu, což je celkem nevýhoda, ale při usínání večer se to hodí. Pak je taky ještě dobrý hodit studenej ručník (Nikoliv mokrej) přes větrák, takže před spaním hodit do mrazáku, udělat z něj skoro kostku ledu a pak hodit přes větrák a nasměrovat na postel :-)

Jinak nějakého vyrobení vlastní klimatizace ti asi moc nepomůžu, ale snad se ti těch pár rad bude hodit.
http://screenshare.cz/

Uživatelský avatar
LuCom
nováček
Příspěvky: 30
Registrován: prosinec 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vlastní klimatizace

Příspěvekod LuCom » 22 kvě 2016 16:15


Roidoc
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2229
Registrován: červenec 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vlastní klimatizace

Příspěvekod Roidoc » 22 kvě 2016 16:19

Ten ručník rozhodně vyzkouším.

Teď mě napadá, bylo by lepší, aby větrák sál studený vzduch z vody přes sebe ven, nebo aby foukal vzduch dovnitř a přidalo by se několik, výše zmiňovaných, odvodů vzduchu?

@lennonreloaded: Nedělám si srandu, minulé léto jsem vyzkoušel dvě, ačkoli levné, klimatizace a hodnocení jich bylo takové, že absolutně nic neudělaly.

@LuCom: Ano, to je ono.

Uživatelský avatar
strangereu
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1719
Registrován: září 11
Bydliště: Vršovice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Vlastní klimatizace

Příspěvekod strangereu » 22 kvě 2016 18:41

Rozhodně pak pošli video nebo fotky výsledku tvé práce, jsem zvědavej jak to dopadlo. Jinak nápad je to dobrej, asi se taky o něco pokusím, ale asi o něco menšího.
http://screenshare.cz/

Uživatelský avatar
Akrej
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2999
Registrován: červen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vlastní klimatizace

Příspěvekod Akrej » 22 kvě 2016 18:46

Tohle téma mě inspirovalo k tomu abych si také něco udělal a z videa jsem se inspiroval k solarnímu pohonu
"Nejsem nerozumný. Jen nemám ten samý rozum jako vy."
Diogénes ze Sinopé
-------------------------------------
„Mějte dobrou náladu. Dobrá nálada vaše problémy sice nevyřeší, ale naštve tolik lidí kolem, že stojí za to si ji užít.“
Jan Werich
--------------------------------------
Snažím se psát bez chyb
-------------------------

Uživatelský avatar
strangereu
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1719
Registrován: září 11
Bydliště: Vršovice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Vlastní klimatizace

Příspěvekod strangereu » 22 kvě 2016 18:55

Já osobně byl inspirován k tomu použít plastovou láhev na 2L pro tyto účely.
Vyvrtám si do ní pár otvorů, kterými bude proudit studený vzduch ven a pak jeden otvor do kterého napojím hadičku na napouštění a vypouštění vody. Nahoru bych pravděpodobně upevnil jeden ventilátor ze starého PC a kabely protáhl někde u víčka v nejpevnější části láhve. A napájení? Pravděpodobně nějaké trafo a nebo USB.

- Snad bude výsledek takový jaký očekávám...
http://screenshare.cz/

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28586
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vlastní klimatizace

Příspěvekod Martab » 22 kvě 2016 19:25

U té dvoulitrové flašky, první bych si spočítal, kolik tepla ta voda v té flašce dokáže absorbovat tepla, aby to mělo vůbec smysl...
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

Uživatelský avatar
strangereu
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1719
Registrován: září 11
Bydliště: Vršovice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Vlastní klimatizace

Příspěvekod strangereu » 22 kvě 2016 19:36

Možná to bude znít hloupě, ale jak se to dá vypočítat?
http://screenshare.cz/

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Vlastní klimatizace

Příspěvekod X » 22 kvě 2016 19:47

Levné klimatizace nestojí za nic, vlastní hokuspokusy budou ještě horší, budou stát za starou belu. Nejdříve je potřeba udělat pasivní opatření: izolace, stínění, snížit tepelné zdroje (světla, vaření, el. přístroje), nevětrat přes den (využívat teploměry: vnitřní i vnější) a intenzívně větrat přes noc (průvan, nachlazení). Dále to chce zvážit kvalitní (drahou) klimatizaci, třeba i jen na občasné použití. Lze rozvést do více místností, invertor.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vlastní klimatizace

Příspěvekod ITCrowd » 22 kvě 2016 21:19

strangereu píše:Možná to bude znít hloupě, ale jak se to dá vypočítat?

Jistěže. Fyzika. Kolik tepla je třeba na ohřátí daného množství vody o 1°C? měrné teplo najdeš v tabulkách.

A k té klimatizaci - v opravdu horkých dnech používám jednoduché zařízení - mokré prostěradlo natažené na šňůře v obýváku. Princip je jednoduchý - voda odpařováním odebírá teplo okolnímu prostředí. Prostěradlo proto, že je to velká plocha pro odpařování vody. Když uschne, tak znovu namočím.
byl to původně fyzikální pokus, ale po 24 hodinách byla teplota v obýváku o 3°C nižší, než v ostatních místnostech. Bohužel, níž už jsem ji nedostal.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7359
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vlastní klimatizace

Příspěvekod faraon » 22 kvě 2016 21:28

strangereu píše:Možná to bude znít hloupě, ale jak se to dá vypočítat?
https://cs.wikipedia.org/wiki/M%C4%9Brn ... 1_kapacita + školní MatFyzChem tabulky.

Místo vody bych tam spíš nasypal kostky ledu (na tání se spotřebuje nejvíc tepla!), a pokud by byly třeba na roštu aby vzduch profukoval i mezi nimi (a voda kapala dolů do kbelíku), tak by to mohlo chladit dost slušně. Jen ta výroba potřebného množství kostek v mrazáku bude trochu namáhavější.

Ale osobně bych zvolil opačnou metodu, i proti teplu je totiž potřeba se otužovat. Takže sbal bágl, a v největším vedru vyraž na čundr, chodit kam se ti zlíbí a spát pod širákem. Pochodoval jsem onehdy k Červené Lhotě, Slunce pražilo na plné pecky a cesta vedla po silnici! Byl jsem vděčný za každý strom pod kterým jsem prošel :lol:
Sakra, to bylo v devětadevadesátém, na zatmění Slunce, paďouři jezdili do Rakouska a k Balatonu, a všichni viděli hovno, protože nad celou Evropou bylo zataženo. Já jsem seděl na Vrškamýku, pět minut před zatměním se mraky rozjely jako opona v divadle, a pět minut po něm zase zavřely, lepší než kino. To už je let... Letos se chystám k Trutnovu, protáhnout omladinu místy která jsem kdysi prošlapal. Je to rozhodně zdravější než celé léto prosedět u počítače:

Obrázek

Mimochodem, tahle vymoženost moderní techniky, stará přes sto let, mohla být poháněná lihem, benzínem, petrolejem, plynem, a s malou úpravou dokonce přímo Sluncem:
https://www.youtube.com/watch?v=9M-8qtIVHFg

A jedna finta známá už ve starověku - jak vychladit láhev vody na poušti?
...
Obalit mokrým hadrem a postavit na slunce!
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)


Zpět na “Vše ostatní (z oblasti IT)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti