Vlastní klimatizace

Všeobecná sekce pro témata a příspěvky z oblasti IT či témata z blízkých oborů. Sekce pro uživatele, kteří nenalezli pro svůj IT dotaz tu správnou sekci.

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Vlastní klimatizace

Příspěvekod X » 22 kvě 2016 21:36

ITCcrowd: to musí být pěkná sauna, ne? Stačí když je venku 15-20°C a skoro 100% vlhkost a jsi propocený od hlavy až dolů.

Reklama
Roidoc
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2229
Registrován: červenec 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vlastní klimatizace

Příspěvekod Roidoc » 22 kvě 2016 21:42

Jasné, každý den jezdím 6km na koupaliště na kole, večer se zase 6km vracím.

Já myslel spíše něco na noc, to jsem totiž vždy u počítače a hned u otevřeného okna, ale mnohdy ani to nestačí.
Rok nebo dva zpátky jsem lil do PET lahví vodu, nechal ji ve mrazáku a dal si takhle, třeba, tři PET lahve na stůl.

X: K drahé klimatizaci se moc nemám.

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Vlastní klimatizace

Příspěvekod X » 22 kvě 2016 21:50

Tak šetři. V Indii už několik týdnů mají 51°C ve stínu. V noci větrám tak, že otevřu okno, na nejvyšším místě na půdě druhé a před otevřené dveře (směrem ven z pokoje) zapnu velký ventilátor na nejvyšší rychlost. Teplota klesá velmi rychle (záleží na venkovní), občas se musím více obléci. Jen nesmí být před bouřkou, to pak vzduch místo stoupání klesá.
Naposledy upravil(a) X dne 22 kvě 2016 21:52, celkem upraveno 1 x.

Roidoc
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2229
Registrován: červenec 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vlastní klimatizace

Příspěvekod Roidoc » 22 kvě 2016 21:52

Špatně jsem to asi napsal, mám finance, ale něco mi říká, že by to byla špatná investice.

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28586
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: RE: Re: Vlastní klimatizace

Příspěvekod Martab » 23 kvě 2016 05:54

X píše:ITCcrowd: to musí být pěkná sauna, ne? Stačí když je venku 15-20°C a skoro 100% vlhkost a jsi propocený od hlavy až dolů.

Ono zas té vody v tom prostěradle není tolik, ale proti té petce je třeba mnohem větší energie aby se ta voda ohřála a odpařila (ale zase nemyslet si že to bude vřít). To prostěradlo mi přinde jediné jako možnost jak s tím něco udělat, ale ke klimatizaci bych to nepřirovnával...

Odesláno z mého Huawei P8 Lite pomocí Tapatalk
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23603
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vlastní klimatizace

Příspěvekod ITCrowd » 22 čer 2016 11:11

A co tohle?
http://hobby.idnes.cz/klimatizace-bez-e ... -dilna_bma
jsem zvědav, zda to někdo zkusí :D
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
strangereu
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1719
Registrován: září 11
Bydliště: Vršovice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Vlastní klimatizace

Příspěvekod strangereu » 22 čer 2016 11:29

ITCrowd píše:A co tohle?
http://hobby.idnes.cz/klimatizace-bez-e ... -dilna_bma
jsem zvědav, zda to někdo zkusí :D

Možná tak zmenšeninu a dát na druhou stranu větrák... Jestli by to fungovalo stejně... :lol:
http://screenshare.cz/

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28586
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vlastní klimatizace

Příspěvekod Martab » 22 čer 2016 11:45

Jo, na větrák by to fungovat mohlo, akorát na okno nic moc u nás asi, v článku píšou že jim tam fouká celkem stálý vítr, pak to funguje, ale když je bezvětří, tak to akorát zacloní okno...
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7359
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vlastní klimatizace

Příspěvekod faraon » 22 čer 2016 17:41

Bezva vynález, ale zrovna u mě nepoužitelný. Vzniklo to totiž pro plechové boudy, takže předpokládám že průvan jednou stranou té kúči fouká dovnitř a druhou stranou ven, což by u nás asi šlo realizovat v některých panelácích, jenže já mám všechna okna na jednu stranu.

Navíc to stejně nedokáže místnost ochladit na nižší teplotu než má okolní vzduch, jde hlavně o vychlazení té sluncem rozpálené piksly, kde se lidé grilují ve vlastní šťávě jak kuře v troubě. Podstatný je princip, který umožňuje urychlení proudění vzduchu bez nějakého ventilátoru a tudíž bez elektřiny, jen vtipným využitím fyzikálních zákonů a kinetické energie větru. Takže "klimatizace" je název hodný nablblých nájemných pisálků okurkové sezóny, s nulovým technickým vzděláním, ve skutečnosti je to jen vylepšené větrání.

Mimochodem, pamatuje tu někdo plynové ledničky? Ty chladily tak, že v nich hořel plamínek :lol:
A dávní zmrzlináři ve svých vozících mrazili pomocí roztoku kuchyňské soli hluboko pod nulu i v největších letních parnech!

Ještě jsem si vzpomněl, před mnoha lety kdosi vymyslel čerpadlo, které pumpovalo kapalinu vibracemi desky s kuželovými otvory. Odmítli mu to patentovat, protože to prý odporuje fyzikálním zákonům, přestože postavil funkční prototyp. Četl jsem o tom možná před čtvrt stoletím, takže pochybuji že dotyčným kreténům z patentového úřadu dnes dojde že tohle je přesně stejný princip...
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28586
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vlastní klimatizace

Příspěvekod Martab » 22 čer 2016 18:07

faraon píše:...A dávní zmrzlináři ve svých vozících mrazili pomocí roztoku kuchyňské soli hluboko pod nulu i v největších letních parnech!...


Ano, v běžných podmínkách (doma) je možné se tímto dostat k -30 až -35°C celkem bez problémů, akorát je třeba neudržovat roztok, ale spíš něco jako "emulzi" a roztáté vody se zbavovat...

Jinak ano, ten vynález není nic jiného, než tryska a s klimatizací to nemá společného absolutně nic...
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23603
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vlastní klimatizace

Příspěvekod ITCrowd » 22 čer 2016 18:27

Celé je to fyzika.
A v tom videu je pěkná blbost, když v titulcích píší, že se horký vzduch kompresí ochladí - stlačením plynu vždy jeho teplota vzroste. Jinak by všechny ty řvoucí kompresory musely zamrznout :D
Princip je prostě v tom, že před stěnou je větší tlak, než za ní a tudíž se vzduch průchodem přes hrdlo petky rozpíná a tím ochladí. Stejný princip je např. u sifonových, či šlehačkových bombiček, kdy průchod plynu z bombičky (vyšší tlak) do lahve (nižší tlak) způsobí orosení, či dokonce ojínění bombičky.
Faktem je, že proud vzduchu je důležitý, navíc musí jít správným směrem. Trvalý proud vzduchu musí obtéct tu boudu, čímž se za ní vytvoří podtlak, který nasaje vzduch skrze ty petky.
Kupodivu princip plynových lednic je ten samý. Jen k rozdílu tlaku neslouží kompresor, jako u komresorové ledničky, ale plamínek, který medium zahřeje, to se zahřátím rozpíná a pak přes zúžené místo putuje přes výparník. Tím odebere teplo.
A konečně stejný princip je u sněhových (CO2) hasicích přístrojů. Taktéž plyn z lahve proudí malou tryskou a zde vznikne tak malá teplota, že z proudnice létají vločky plynu.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Vlastní klimatizace

Příspěvekod X » 23 čer 2016 00:32

Něco podobného bude asi při použití stlačeného vzduchu při čištění počítače. Při foukání přes tu malou trubičku se nádobka za malou chvíli tak vychladí, že mi mrznou ruce :smile:

faraon: i okna na stejné straně lze použít, sestra to má stejně tak a otevřením 2 oken na stejné straně (dokonce na jihu) u ní vzniká slušný průvan. Někdy ochlazení na teplotu venku zcela vyhovuje, například noční větrání když není tropická noc (20°C a více).


Zpět na “Vše ostatní (z oblasti IT)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti