Jak zálohujete? Vyřešeno

Všeobecná sekce pro témata a příspěvky z oblasti IT či témata z blízkých oborů. Sekce pro uživatele, kteří nenalezli pro svůj IT dotaz tu správnou sekci.

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior

Kam zálohujete svá data?

HDD
8
35%
Optická média (CD,DVD,...)
2
9%
Cloud
5
22%
NAS
1
4%
Magnetické pásky
3
13%
USB flash disky
3
13%
Jiné (napište prosím do vlákna)
1
4%
Nezálohuji
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů: 23

Uživatelský avatar
HappyMental
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1414
Registrován: září 11
Bydliště: Nýdnol, Bulharsko
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Jak zálohujete?

Příspěvekod HappyMental » 09 lis 2016 13:03

Zdravím, v počítačích se mi hromadí data, o která bych nerad přišel a myslím, že nastal čas je zálohovat. Kdysi jsem zde na fóru viděl u někoho v podpisu: "Existují dva typy lidí: ti co zálohují a ti co o svá data teprve přijdou." Nerad bych patřil k té druhé skupině, proto bych se vás rád zeptal, jak (kam) zálohujete svá data (viz anketa), co je podle vás nejbezpečnější způsob zálohování a jaké zálohování je nejlepší s ohledem na cenu. Díky
I use Arch BTW

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53594
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak zálohujete?

Příspěvekod petr22 » 09 lis 2016 13:21

Z hlediska spolehlivosti jsou nejbezpecnejsi pasky a DVD/BD s keramickou zaznamovou vrstvou.

Cloud - data jsou sice zalohovana, ale nikdo nevi kde, kdo k nim ma pristup a zda k nim bude pristup i za mesic

HDD - idealni pomer velikost/cena, ale je potreba vice kusu

NAS - disky v mirroru mohou vzbuzovat falesny pocit bezpeci, mel jsem na zachranu radu NASek kdy doslo ke zniceni elektroniky - jak zdroje, tak HDD. Dva disky zapojene do spolecneho napajeni nejsou rozhodne bezpecne.

Uživatelský avatar
beather
Herní spec. / Tvůrce článků
Master Level 7
Master Level 7
Příspěvky: 4480
Registrován: únor 13
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak zálohujete?

Příspěvekod beather » 09 lis 2016 13:28

jak píše petr.. pokud chceš mít data safe, použij pasky nebo keramické DVD
Návod na HijackThisNávod na BSODZákladní diagnostika počítačePříspěvek fóru

„Inteligentní lidé se snaží problémy řešit, geniální se je snaží nedělat!“ - Albert Einstein :punish:
[b]Rozcestník mých článků

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3202
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak zálohujete?

Příspěvekod atari » 09 lis 2016 14:23

1. Denní data synchronizuji přes dvoje úložiště na několika PC. (typu Dropbox apod) Provádí se vše automaticky dávkou, jakmile se na PC ukončí daný soft, tak se jeho data ihned překopírují do určené složky a ihned se synchronizují. Takže je vyloučen lidský faktor.

2. Vybraná data ukládám klasicky na cloud (typu forpsi.com). Vše se provádí automaticky nainstalovaným softwarem od dodavatele cloudových služeb.

3. Jednou za čas, provedu zálohu celých disků v PC a to dvojmo na HDD, které uložím na jiné geografické místo než je budova s PC. To provádím ručně připojením HDD a spuštěním připravené dávky.

4. Ještě řeším další zabezpečení kvůli ransomware. Mám dvě varianty:
A) Data budu pakovat do určené složky s koncovkou exe nebo podobného typu. Vycházím z toho, že ransomware šifruje uživatelská data, a soubory exe apod. nechává být.
B) Každý uživatel PC si každý den denní data uloží na flashku, a odnese si ji na noc domů.
Zatím jsem ve fázi příprav, zda A nebo B nebo kombinace. Ještě také zvažuji ty pásky.

Závěr: takže data ukládám 3 způsoby a vše dvojmo, a ktomu ještě zkombinuji ochranu proti ransomware, až se k tomu dostanu.

Uživatelský avatar
HappyMental
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1414
Registrován: září 11
Bydliště: Nýdnol, Bulharsko
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak zálohujete?

Příspěvekod HappyMental » 09 lis 2016 14:45

Tak to už je celkem promyšlené zálohování. Já to zatím vidím tak, že budu data ukládat jednorázově na HDD (mám už nahromaděno něco kolem 1TB dat, které chci uchovat) a fotky asi dám na DVD s keramickou vrstvou. Právě jsem zjistil že staré fotky z dovolených jsou zálohovány na CD, která leží v šuplíku možná už i 10 let, snad to bude ještě čitelné. Ty pásky se mi zamlouvají cenou, kapacitou i výdrží, ale mechaniky pro ně jsou šíleně drahé, to si momentálně dovolit nemůžu. Cloud používám jen na synchronizaci věcí do školy ať k nim mám přístup kdekoliv, osobní data nebo fotky bych na cloud dával nerad.
I use Arch BTW

Uživatelský avatar
Microsheep
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1656
Registrován: leden 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak zálohujete?  Vyřešeno

Příspěvekod Microsheep » 09 lis 2016 15:13

Tady hodně záleží na financích a velikosti dat, které se zálohují. Samozřejmě i struktura sítě a další věci.
Kam?
Nejlepším poměr cena/služba, je zálohovat na NAS v RAID1 nebo lépe RAID6. Člověk nikdy neví, kdy se mu na RAID1 nepoškodí oba disky. Nejlepší způsob je zálohovat na další NAS, aby byli zálohy na více místech (nejlépe v jiné budově např.) Samozřejmě se může stát, že se pojebe NASka, rozboří se RAID a to potom taky žádná sláva.

Jak?
Stanice stačí např. Veeam Endpoint Backup, který je zadarmo. Pro servery placený Veeam Backup & Replication (především pokud na nich běží virtuály hyper-v/wmvare). Další způsob např. rsync.
Dnešní ransomware umí skenovat síťové disky a zjistí si, kde všude má přístup a zašifruje např. i věci na serveru. Takže není od věci, proti tomu dělat opatření. (omezení uživatelů, schovávání složek atd.)

Stručně řečeno čím více záloh, tím lépe.


Zpět na “Vše ostatní (z oblasti IT)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti