Rady s výběrem HW - radit mohou jen zkušení Vyřešeno

…aneb vzkazy pro Admina

Moderátoři: Ltb, Mods_senior

Uživatelský avatar
Clorky
Moderátor / člen HW týmu
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7032
Registrován: květen 10
Bydliště: Moravskoslezský kraj
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Rady s výběrem HW - radit mohou jen zkušení

Příspěvekod Clorky » 19 kvě 2013 23:02

V poslední době tady vidávám spoustu rad při sestavování PC. To je jenom dobře, ale kdyby tyto rady pocházely od zkušených...
Mluvím tady o tom, že se někdo nudí, tak nadhodí tazateli sestavu v cenové relaci, která je poskladaná hrozně. Hrozí tady riziko, že si ji tazatel bez konzultace objedná a bude zklamaný. Navíc se tyto návrhy často vyvrací zkušenějšími uživateli, tudíž je v tazatelovu tématu úplný chaos, a sestava, která by se dala vyřešit na 2 stránky zabere třeba 4 strany..

Je v tom úplný chaos, přispívá si kdo chce. Tato problematika by měla být řešena pouze a jen pověřenými osobami. Já sám jsem po vyčerpávajících Vánocích, a mému přispívání a radami s výběrem PC skončil, protože jedno téma zabere třeba 5 sestav, pak se rozebírá jednotlivě každá z nich. Stačí jedna kvalitní sestava, která se popřípadě vyvrátí někým dalším, zkušeným. Úplně běžné je, že si 'rádce' přečte cenový limit a tím to končí. Tazatel se nerozepíše o svých požadavcích. A tak šup šup, 'ať jsem tady první' - borec nadhodí sestavu v prvních 5 minutách a nezájem, jestli to chce tazatel s OS nebo bez, jestli s monitorem...

Nejsem vůbec proti tomu, aby přispívali lidé, kteří tomu rozumí - aktivně a nadhodili více pořádných sestav. Ale to vše až po skoro vyčerpávající konzultaci, nikoli na základě pouze tazatelových požadavků. Požadavky lajků se musí brát s rezervou. Pokuď jsou špatné, tak vymluvit.
PC sestava je věc, do které se investují tisíce, nebo desetitisíce. To, že tady nezkušený (avšak třeba snaživý) uživatel radí, špatně - zbytečně a mate tím tazetele je prostě špatně.

Třeba jsem to trochu přepísk, ale myslím si, že by se měly podniknout nějaké kroky.
Já jsem za rozšíření řady HW rádců a omezení rad v subfóru viewforum.php?f=40 pouze pro HW rádce.
Ačkoli je to drastické, mělo by se to zvážit.

Díky za odpověď.

Reklama
Uživatelský avatar
divine
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2788
Registrován: červenec 12
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Rady s výběrem HW - radit mohou jen zkušení

Příspěvekod divine » 19 kvě 2013 23:16

Naprosto souhlasim. Treba ja poradim s notebookem atd.(snazim se byt u kazde rady, protoze obcas tam padaji kraviny), ale proc bych radil s PC, kdyz ho sestavim na 90%. Jsou tady lidi, kteri ho sestavi na 100%. Mne chybi osobni zkusenosti se soucastkami, coz je taky hodne dulezite. Radci v HW by se meli urcite rozsirit. Tazatel je potom zmateny a nevi, kterou sestavu vzit.
Pokud píši bez diakritiky, tak jsem na mobilu!

Návod na základní diagnostiku počítače

LaB
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 842
Registrován: duben 09
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Rady s výběrem HW - radit mohou jen zkušení

Příspěvekod LaB » 20 kvě 2013 06:19

Hmm... Můžu mít otázku? To bude zasedat nějaká "komise", aby posoudila, zda je ten, kdo poradil dostatečně fundovaný a má dostatečný počet příspěvků na to, aby mohl poradit? Za mě: s HW neradím, nerozumím tomu a vím to. Pokud mám pocit, že mám čím k nějakému tématu přispět, přispěju (přesto, že riskuju, že mě někdo označí za hlupáka). Každý by měl mít dostatek sebereflexe, aby se nemontoval do něčeho, k čemu nemá čím přispět.
Až na několik málo výjimek si hluboce vážím všech, kteří na tomto fóru věnují čas ostatním proto, aby jim pomohli (dělají to dobrovolně, zadarmo, ve svém volném čase a za mě můžu říct, že jsem se zde většinou rady dočkal, za to jim velký dík). Je to jistě velice záslužná a taky nevděčná práce. Ale PC-HELP má v záhlaví "České DISKUZNÍ fórum". Proto je určeno k diskutování. A holt ne každý z diskutujících bude mít znalosti MiliNesse, ElDiabla, Mmmartina atd.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53621
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Rady s výběrem HW - radit mohou jen zkušení

Příspěvekod petr22 » 20 kvě 2013 06:46

Obavam se ze nasledne muze vzniknout nasledujici situace:

Uzivatel, ktery bude mit opravneni radit ohledne sestav poradi sestavu, podle sveho nejlepsiho svedomi, ale jelikoz nikdo nemuze znat naprosto vsechno, u konkretniho kusu hardware nebo software bude prehlednut drobny nepatrny detail nebo vlastnost, o ktere nikdo kdo ten konkretni kus hardware nikdy nemel nebude moci vedet. Jenomze ten, kdo o tom bude vedet, nebude moci svuj nazor vyjadrit, pouze pres SZ, do cehos se nejspis vetsine uzivatelu chtit nebude. Spousta recenzentu bud umyslne nebo neumyslne prehlizi podstatne detaily, takze radit ciste podle vysledku recenze muze vest k pomerne velkemu prusvihu, kdy vychvalovany vyrobek je ve skutecnosti smejd.

Z ciste technickeho hlediska by nebylo spatne kdyby zadatel o navrh sestavy musel vyplnit svuj pozadavek ve forme tabulky, kde by musel zadat vsechny pozadovane udaje, takze by pak diskuse nevypada jako "sestava za 11.000 Kc", "sestava za 11.500 Kc" a "sestava za 10.500 Kc" hned pod sebou.

Uživatelský avatar
divine
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2788
Registrován: červenec 12
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Rady s výběrem HW - radit mohou jen zkušení

Příspěvekod divine » 20 kvě 2013 08:32

Včera jsem si to nějak špatně přečetl. Trošku bych to upřesnil. Velmi dobrý nápad je rozšířit řady rádců HW. Ovšem s tím, že by normální uživatel mohl do diskuze zasáhnout. Jak říká LaB-je to diskuzní forum. Uživatel by dostal návrh na více sestav, produktů a mohl by si vybrat. Kdyby si nebyl jistý, tak by se zeptal rádce z týmu HW a on by mu vše vysvětlil. Samozřejmě se může stát, že normální uživatel bude mít lepší nápad - to by člen HW týmu snad přiznal. U skládání sestav se moc nestává, že by někdo radil hovadiny. Sestaví se super sestava, ale někdy to je na pár stránek - diskuzní forum. Ovšem třeba u notebooků, graf. karet, tak tam se objeví někdy super kravina a tazatel má nutkání ji hned brát.

Forma tabulky je dobrý nápad. Aspoň by tazatel upřesnil co potřebuje a na co bude stroj využíván. Kolikrát se tohle táhne 2 stránky. Ale sestav za 11 000 Kč, 10 000 Kč, 10 500 Kč se stejně nevyhneš. U těhlech sestav ta 500 Kč udělá dost.
Pokud píši bez diakritiky, tak jsem na mobilu!

Návod na základní diagnostiku počítače

Uživatelský avatar
tomasosi
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2567
Registrován: únor 12
Bydliště: Nymburk
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Rady s výběrem HW - radit mohou jen zkušení

Příspěvekod tomasosi » 20 kvě 2013 10:13

Nejlepší tabulka by byla ta kdyby tam měl vyplnit třeba.
OS: ano/ne
Požadavek: herní, kancelářský, rendering, taktovací, netaktovaci
Periferie: ano/ne
cena: 10 000,-, 20 000,-
Zvláštní požadavky: zvukovka, fany, diody atd...
ZASLÁNO ZE SONY XPERIA
CPU: Intel core 2 Quad Q9550 2,83ghz @ 3,61ghz chladič Arctic Cooling Freezer 7 Pro Rev.2
GPU: Nvidia GeForce GTX 650ti OC 1gb Gigabyte
RAM: 6gb DDR2 1066mhz
HDD: Seagate Barracuda 500gb Sata 6gb/s
Zdroj: Eurocase PFC 400w ( chystá se upgrade )

Uživatelský avatar
akem
Master Level 7
Master Level 7
Příspěvky: 4440
Registrován: srpen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Rady s výběrem HW - radit mohou jen zkušení

Příspěvekod akem » 20 kvě 2013 10:16

to je pro uživatele moc složité... většinou trvá jedne dva příspěvky, než se dozvíš co opravdu tazatel chce.
Říkám co si myslím a myslím si co chci...

ASUS ROG G751JT-T7009H / i7-4710HQ 2.5Ghz / 8GB / 256 GB SSD + 1TB HDD / GeForce GTX 970M
Apple MacBook Air M1

Uživatelský avatar
tomasosi
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2567
Registrován: únor 12
Bydliště: Nymburk
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Rady s výběrem HW - radit mohou jen zkušení

Příspěvekod tomasosi » 20 kvě 2013 10:31

Právě proto bych udělal tu tabulku aby to bylo hned v hl. příspěvku
CPU: Intel core 2 Quad Q9550 2,83ghz @ 3,61ghz chladič Arctic Cooling Freezer 7 Pro Rev.2
GPU: Nvidia GeForce GTX 650ti OC 1gb Gigabyte
RAM: 6gb DDR2 1066mhz
HDD: Seagate Barracuda 500gb Sata 6gb/s
Zdroj: Eurocase PFC 400w ( chystá se upgrade )

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53621
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Rady s výběrem HW - radit mohou jen zkušení

Příspěvekod petr22 » 20 kvě 2013 10:43

Mozna slozite, ale urcite rychlejsi - vybrat z nekolika preddefinovanych hodnot.

Resi to navic i situaci, kdy 5 dalsich lidi prida hned nejake dotazy a pak se ceka az tazatel pozadavek doplni. Vetsina pozadavku by sla urcite vecpat do nekolika kriterii - herni pc, kancelarsky pc, herni ntb a podobne a kolik to ma stat, pripadne prislusentsvi jako monitor. Prakticky vsechny diskuse, kdy je z dotazu jasne jen ze nekdo chce pocitac maji stejny prubeh, kdy je potreba pravidelne sledovat co tam kdo pripise.

Uživatelský avatar
tomasosi
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2567
Registrován: únor 12
Bydliště: Nymburk
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Rady s výběrem HW - radit mohou jen zkušení

Příspěvekod tomasosi » 20 kvě 2013 10:52

Právě tak jsem to myslel :-)
CPU: Intel core 2 Quad Q9550 2,83ghz @ 3,61ghz chladič Arctic Cooling Freezer 7 Pro Rev.2
GPU: Nvidia GeForce GTX 650ti OC 1gb Gigabyte
RAM: 6gb DDR2 1066mhz
HDD: Seagate Barracuda 500gb Sata 6gb/s
Zdroj: Eurocase PFC 400w ( chystá se upgrade )

LaB
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 842
Registrován: duben 09
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Rady s výběrem HW - radit mohou jen zkušení

Příspěvekod LaB » 20 kvě 2013 11:18

Na druhou stranu: věřím, že existuje spousta lidí, kteří ani nevědí (a možná ani nechtějí vědět a nemají k tomu důvod, nezajímá je to) co se vůbec schovává v bedně. Netuší třeba ani to, že se operační systém musí koupit zvlášť, že si můžou vybrat AMD, Intel atd. Takže by se dalo říct, že chtějí za svoje peníze to nejlepší, ale v podstatě nevědí co chtějí. A i to je na zdějších rádcích, kteří to z nich několika dotazy "dostanou"...

Uživatelský avatar
karlos
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6445
Registrován: květen 05
Bydliště: Domažlice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Rady s výběrem HW - radit mohou jen zkušení

Příspěvekod karlos » 20 kvě 2013 11:35

Myslím, že by nebylo od věci, kdyby se dalo dohromadu pár moudrých hlav a nemusí být nutně z endéer, které by navázaly na již zaniklé téma, kam moudří dávali sestavy v relacích 5, 10, 15, 20,... tisíc. Většina lidí chce vesměs stále to samé a stačilo by pak jen odkazovat na již natipované sestavy, které byste postupně upravovali dle vývoje na trhu a to jak nabídky, tak cen. Co a jak do "schválené " sestavy, byste si mohli "vyříkat" v jiných samostatných tématech. Případně by asi nemusel být příliš veliký problém, založit skupinu "rádci sestav počítačů" a v rámci této skupiny mít pro ostatní uzavřenou diskusi, kde by se vo vařilo a na venek by vycházel již čistý produkt.
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :-)


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Má smysl upgrade grafiky?Diky za rady
    od yardhik » 07 úno 2024 11:39 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    467
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    07 úno 2024 12:20
  • Rada s vyberem nove ram
    od karlosll » 07 zář 2023 15:03 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    606
    od karlosll Zobrazit poslední příspěvek
    08 zář 2023 15:51
  • Pomoc s výběrem Linuxu
    od Luis » 02 pro 2023 14:33 » v LiNuX a ostatní alternativní OS
    5
    4235
    od KubaCZE Zobrazit poslední příspěvek
    20 úno 2024 11:05
  • rada s výběrem brašny na notebook
    od DeNNI85 » 27 pro 2023 18:17 » v Vše ostatní (hw)
    1
    885
    od mmmartin Zobrazit poslední příspěvek
    27 pro 2023 19:45
  • Pomoc s výběrem přepěťové ochrany
    od geekercz » 28 srp 2023 21:20 » v Vše ostatní (hw)
    6
    2339
    od X Zobrazit poslední příspěvek
    30 srp 2023 21:45

Zpět na “PC-HELP - připomínky k fóru”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti