Vzorec pro určení poměrů Vyřešeno

Programy pro práci v kanceláři (Word, Excel, Access…=>Office)

Moderátor: Mods_senior

michael95
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 140
Registrován: leden 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Vzorec pro určení poměrů

Příspěvekod michael95 » 18 dub 2017 17:55

Zdravím, chtěl bych se zeptat jestli existuje vzorec k určení poměru několika čísel pro Excel. Potřebuji to kvůli praxi na ČOV, kde mám porovnat hodnoty BSK5 P a N na přítoku. Díky.

Reklama
Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7356
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vzorec pro určení poměrů

Příspěvekod faraon » 18 dub 2017 18:11

Jako že chceš spočítat jaký poměr mají tři složky v celku? Matematika základní školy :evil:
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

michael95
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 140
Registrován: leden 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Vzorec pro určení poměrů

Příspěvekod michael95 » 18 dub 2017 19:45

Jo potřebuji potřebuji zjistit vzájemný poměr mezi třemi čísly. Problém je, že v tom dokumentu je těch hodnot několik desítek, navíc se tam vyskytují desetinná čísla, a to je právě to s čím si nevím rady.
Nevím jestli je to úplně nejlepší postup, ale u celých čísel najdu největšího společného dělitele a pak obě čísla vydělím. U desetinných čísel je to docela problém - jak mám najít největšího společného dělitele, tak aby nevzniklo desetinné číslo, když už mám desetinné číslo na začátku - nebo to mám nejdříve zaokrouhlit?

guest
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: Vzorec pro určení poměrů

Příspěvekod guest » 18 dub 2017 22:30

Takže třeba 1,5 není 15/10?

MePExG
Level 2
Level 2
Příspěvky: 193
Registrován: srpen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vzorec pro určení poměrů

Příspěvekod MePExG » 19 dub 2017 11:48

Celkom nechápem požiadavku, ale skúste použiť formát bunky (zlomok)
#" "???/???
Potom 2,2545=> 2 99/389 bez potreby výpočtov.

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7356
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vzorec pro určení poměrů

Příspěvekod faraon » 19 dub 2017 16:56

Zaokrouhlovat budeš muset v každém případě, protože u spousty čísel prostě žádný celočíselný poměr neexistuje, nebo by ti vyšlo šílené hausnumero s miliony číslic.
Začni tím že zjistíš potřebnou přesnost, pokud to bude třeba na tisíciny, tak můžeš jednoduše spočítat kolik dílů z tisíce každá složka bude mít. (A potom třeba zkusit jestli všechny nemají společného dělitele...)

Mimochodem, jde o hmotnost, objem, nebo něco jiného?
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

michael95
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 140
Registrován: leden 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Vzorec pro určení poměrů

Příspěvekod michael95 » 21 dub 2017 15:21

Jedná se o koncentraci v mg/l. Poměry potřebuji určit kvůli tomu, že na ČOV potřebují porovnat jak se liší poměr BSKCr:N:P na jejím přítoku oproti ideálnímu poměru těchto látek, který by měl být 100:5:1.
Domluvil jsem se s vedoucím praxe, že budu zaokrouhlovat na celá čísla, i tak se ale často stává, že poměr vyjde úplně stejně jako ty hodnoty. Napadlo mě, jestli by nebylo lepší uvést, o kolik by těchto látek muselo být více, nebo méně, aby bylo tohoto ideálního poměru dosaženo. Vůbec mě však nenapadá jak to vypočítat.

Uživatelský avatar
ChrisTaylor
Level 2
Level 2
Příspěvky: 161
Registrován: duben 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vzorec pro určení poměrů

Příspěvekod ChrisTaylor » 21 dub 2017 19:27

Pro řešení tvého problému bych poměr nepoužíval. Proč? I když čísla zaokrouhlíš, a pokud-li budou čísla nesoudělná, tak ti budou vycházet poměry s opravdu nepěknými čísly, což je dle mého názoru velmi neefektivní. Nejprve jsem takto zkoušel vytvořit vzorec, ale pak jsem právě dospěl k závěru, který jsem napsal výše.

A tak jsem přemýšlel a jediné přijatelné řešení, které mě napadlo, je vytvořit poměr v procentech.

Kód: Vybrat vše

=CONCATENATE(ZAOKROUHLIT((A2/SUMA(A2:C2)*100);2);":";ZAOKROUHLIT((B2/SUMA(A2:C2)*100);2);":";ZAOKROUHLIT((C2/SUMA(A2:C2)*100);2))

Vzorec je sice naoko složitý, ale ve skutečnosti je vcelku jednoduchý. Nejprve ti popíšu položky:
  • A2 - první složka, B2 - druhá složka a C2 - třetí složka
A teď postup, jak vzorec funguje:
  • Nejdříve vzorec vytvoří procentuální podíl pro první složku „A2/SUMA(A2:C2)*100“ - vezme první složku, podělí ji součtem všech složek (funkce „SUMA“) a vynásobí 100. Totéž udělá s druhou složkou - „B2/SUMA(A2:C2)*100“ a totéž i s tou třetí - „C2/SUMA(A2:C2)*100“.
  • Poté funkce „ZAOKROUHLIT“ zaokrouhlí jednotlivé procentuální podíly pro složky na 2 desetinná místa.
  • Nakonec funkce „CONCATENATE“ vezme všechny tři výsledky a spojí je do výsledku ve formátu „X:X:X“.
Pak si stačí vytvořit vzorový procentuální podíl pro poměr 100:5:1 a dle něho to porovnávat. Snad ti to pomůže. V příloze máš vzor pod názvem „Poměr tří složek“ pro lepší představu. Pokud by ti nešel vzorec přepracovat pro tvojí tabulku, tak mi neváhej napsat, klidně bych ti to udělal.
Přílohy
Poměr tří složek.xlsx
(9.43 KiB) Staženo 274 x
Naposledy upravil(a) ChrisTaylor dne 22 dub 2017 07:34, celkem upraveno 1 x.

michael95
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 140
Registrován: leden 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Vzorec pro určení poměrů

Příspěvekod michael95 » 21 dub 2017 21:38

Díky moc z radu, prodiskutuji s vedoucím, - vypadá to mnohem líp.

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7356
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vzorec pro určení poměrů

Příspěvekod faraon » 22 dub 2017 06:45

michael95 píše:který by měl být 100:5:1.

Tohle trochu mění situaci, zvlášť ta jednička na konci!

Takže předpokládám že ti z nějakého aparátu vylezou tři záhadná čísla, a ty je teď potřebuješ zvětšit/zmenšit tak, aby byl vidět poměr mezi nimi. Tak je prostě všechna tři vyděl tím nejmenším z nich - tím posledním, ať je jakékoliv, a vypadne na tebe výsledek ve stylu:

100.55684 : 4.799045 : 1

Pak si jen ve formátu buňky nastav tvar v jaké přesnosti to chceš mít, třeba na dvě desetinná místa, a ono se to "zaokrouhlí" samo:

100.56 : 4.80 : 1

Můžeš k tomu přidat i automatické porovnání s nějakými limity, a když ti vyjde něco jako:

56.10 : 8.40 : 1

tak hned vidíš že je průser, klidně i v barvách 8)
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

michael95
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 140
Registrován: leden 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Vzorec pro určení poměrů  Vyřešeno

Příspěvekod michael95 » 15 čer 2017 10:21

Problém je už dávno vyřešen, použil jsem tu možnost s tou jedničkou na konci. Díky všem za pomoc.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Kancelářské balíky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů