Excel Makro: Vložení obrázku (objektu) na základě volby uživatele

Programy pro práci v kanceláři (Word, Excel, Access…=>Office)

Moderátor: Mods_senior

Goo
nováček
Příspěvky: 28
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Excel Makro: Vložení obrázku (objektu) na základě volby uživatele

Příspěvekod Goo » 29 dub 2017 17:46

Dobrý den

Potřebuji v listu Excelu použít makro (více maker), které mi vloží na konkrétní místo obrázek (objekt). Některé makra jsem našel, ale ani jedno nefungovalo tak, jak potřebuji a protože jsem na úpravy krátký, zkouším se zeptat i zde. Narazil jsem na několik problémů:

1) Makra co jsem našel, umí vkládat obrázky. Ty jsou uloženy v externím souboru a mají svou adresu. Já bych potřeboval pracovat s obrázky, které pomocí CTRL+C nakopíruji z AutoCadu a CTRL+V vložím do listu Excelu. Není to pak obrázek s adresou, ale objekt, k němuž jsem žádnou adresaci nenašel a tak nemám jak makro upravit. Našel jsem makro, které funguje i s těmito objekty, ale to je pro OpenOffice a v MS Office nefunguje :o/

2) Makro potřebuji mít v listu, kde zvolím například typ kotvení konstrukce. Máme tři typy kotvení a ke každému budu mít jeden obrázek (objekt). Makro po vybrání volby smaže obrázek, který byl již zvolen a vykreslí mou volbu. Následně budu vybírat třeba druh zasklení, které máme také ve dvou variantách a zase u nich budu mít dva obrázky (objekty), takže zase se nejdříve smaže předcházející volba a pak vykreslí zvolená. Bohužel, když jsem zkoušel makra, tak mi u druhé volby smazalo logicky i obrázek z předcházejícího kroku, nebo naopak, když jsem funkci smazání předcházející volby v kódu zrušil, zase tam zůstávaly obrázky všechny a překrývaly se (logicky). Potřeboval bych tedy pravděpodobně dvě makra, které by každé řešilo jen svúj zásobník obrázků. Nevím, zda jsem napsal srozumitelně.

3) Potřebuji, aby makro vkládalo obrázky na místo v listu, které bude dáno třeba souřadnicemi. Mnou testovaná makra se vkládaly na adresu buňky, ale potřebuji z obrázků vytvořit jakýsi složený nákres, na který budou navazovat i jakési slepé kóty, jejichž hodnoty bude opět počítat excel. Tedy potřebuji umisťovat přesně.

Nemáte někdo makro, které by mi tyto problémy vyřešilo? Děkuji

Reklama
guest
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: Excel Makro: Vložení obrázku (objektu) na základě volby uživatele

Příspěvekod guest » 30 dub 2017 12:25

1) Nevidím jediný důvod, proč si dělat databanku obrázků v Excelu. Naopak, soubory ležící v adresáři zaměním v souborovém manažeru a jejich podobu, barevnost, velikost, natočení pořeším jinde. Excel není grafická aplikace.
2) Prakticky každý "vykreslený" objekt v Excelu patří do kolekce Shapes. Práce s nimi není zrovna parádní, peklo může být obyčejné otáčení a změna měřítka.
3) Primárním "souřadným systémem" v Excelu je rastr buněk.

Ta vaše potřeba kótování apod. směřuje k tomu, že celý ten koncept je - ehm - na vyhoz, a bude to zbytečná práce. Excel samozřejmě z obrázku žádné kóty nepočítá a používat rozměry buněk pro výpočty stejně umí jen Excel4Macro nebo vlastní funkce, nemluvě o tom, že tu máme různě (nepoužitelné) jednotky pro šířky buňky, a nějaké kóty typu 123,5 by prostě byla blbost (příliš jemný rastr ve vztahu k měřítku a přesnosti v Excelu). No a až si vzpomenete, že chcete zobrazovat třeba tolerance (nebo jde o stavařinu?),různé značky, tak tády dády dá.

Goo
nováček
Příspěvky: 28
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Excel Makro: Vložení obrázku (objektu) na základě volby uživatele

Příspěvekod Goo » 05 kvě 2017 20:58

Děkuji za reakci a vezmu popořadě:

1) Změně formátu se nevyhýbám, ale řešil jsem to prakticky. Export z .dwg je pomocí schránky velmi rychlý, editovat výkres mohu pouhým poklepáním na objekt (a otevře se mi cad aplikace s detailem). Naopak export do grafického souboru a řešení průhlednosti pozadí mi přišlo komplikované, ale jak jsem psal, nebráním se tomu.

3) Poziciování pomocí souřadnic mě napadlo ve chvíli, kdy jsem viděl makro v OpenOffice, které to takto umí.

Nevím, jak jinak vysvětlit, ale nechci počítat kóty excelem, na základě obrázků. Podobné šablony již používám nyní a představte si to jako standardní technický výkres řezu, který je okótovaný. Kóty jsou ale slepé a tento nákres je vložen na pozadí. V místě, kde by obyčejně byla hodnota kóty, je vzorec, který jednoduše spočítá rozměr na základě zadaného rozměru.

Nyní ale máme jeden excel pro levé okno, jeden pro pravé. Pak máme dvě varianty profilu, takže už jsou ty excely 4. Pak máme několik variant profilů pro rám okna a vše se násobí. Pro naši základní výrobní řadu mám 70 excelů a jakákoli změna je pro mě otevření 70x excel a změna vzorce.

Proto chci mít jen jeden excel, který mi bude všechny hodnoty počítat. Vzorce oněch kót a nářezové hodnoty si umím udělat jen vzorci, ale potřebuji tam mít ty nákresy, kde se mi budou měnit obrázky těch profilů.

Luking
Level 2
Level 2
Příspěvky: 230
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Excel Makro: Vložení obrázku (objektu) na základě volby uživatele

Příspěvekod Luking » 05 kvě 2017 22:56

To počítáš kóty pomocí excelu? Když to CAD umí sám.

Dodatečně přidáno po 3 minutách 41 vteřinách:
Jinak makro si můžeš udělat sám přes Makro, co nabízí Excel, je to vlastně Makro na styl - ty něco uděláš jednou ono si to zapíše a pak to jen pouštíš pořád dokola s tím, že to bude skrze hodnoty, co zadáš či data.
Photoshop, AutoCAD, Excel - Kontingenční tabulky, WebDesign
Jestli potřebuješ poradit, neváhej napsat, když bude v mých silách ti pomoct? Rád pomůžu :evil:

Goo
nováček
Příspěvky: 28
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Excel Makro: Vložení obrázku (objektu) na základě volby uživatele

Příspěvekod Goo » 06 kvě 2017 12:31

Popravdě, poslední reakci nerozumím a nechápu souvislosti.
Ano, Autocad umí spolupracovat s excelem a hodnoty kót pomocí LISPu tahat z listu. Tohle je ale pro můj případ nepoužitelné.

Dodatek už nechápu vůbec. Je na mysli záznam makra, nebo co? Záznam makra s mým dotazem také nijak nesouvisí.

Rád bych se vrátil k původnímu dotazu, protože zatím zde jen obhajuji model, který je odlišný od toho, co zde popisujete. Nechci prosím tedy řešit tento model, ale hledám makro, které mi na základě uživatelské volby vloží objekt/obrázek na konkrétní místo a dle parametrů si bude předcházející volbu odmazávat, či nikoli. A zároveň potřebuji tento objekt poziciovat přesně, ideálně pomocí souřadnic.

Budu rád, když se najde někdo, kdo takové makro má, nebo pošle odkaz na podobné řešení. Děkuji


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Jaké mini PC pro běžného uživatele?
    od Baader » 14 kvě 2023 16:07 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    0
    471
    od Baader Zobrazit poslední příspěvek
    14 kvě 2023 16:07
  • Makro pro myš Rapture Python
    od mmmartin » 27 srp 2023 15:18 » v Problémy s hardwarem
    9
    1125
    od mmmartin Zobrazit poslední příspěvek
    29 srp 2023 16:47
  • Při vložení DVD hlási XBox chybu "0x803f800d"
    od Zabral68 » 28 čer 2023 19:06 » v Herní konzole
    0
    1129
    od Zabral68 Zobrazit poslední příspěvek
    28 čer 2023 19:06
  • Excel a OneDrive
    od sginfo » 11 zář 2023 15:28 » v Kancelářské balíky
    16
    6267
    od mirekol Zobrazit poslední příspěvek
    20 říj 2023 08:31
  • Excel - problém se vzorci
    od honzzicek » 28 čer 2023 21:45 » v Kancelářské balíky
    2
    1793
    od honzzicek Zobrazit poslední příspěvek
    01 črc 2023 08:57

Zpět na “Kancelářské balíky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů