Excel - vynucení potvrzení Vyřešeno

Programy pro práci v kanceláři (Word, Excel, Access…=>Office)

Moderátor: Mods_senior

MartiV89
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: červenec 18
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Excel - vynucení potvrzení

Příspěvekod MartiV89 » 06 črc 2018 16:05

Zdravím chytré hlavičky,

potřebovala bych poradit s jedním, pro mne, oříškem. Potřebuji v Excelu vytvořit vynucení odsouhlasení s užíváním daného souboru. Moje představa byla, že na první straně budou pravidla s užíváním a pod tím jedna buňka s rozevíracím seznamem s nabídkou:
Souhlasím
Nesouhlasím

Když nebude při pokusu o posun myší nebo jakoukoli jinou práci se souborem vyplněno Souhlasím, bude vyskakovat Chybová hláška.
Když bude vyplněno Nesouhlasím, celý soubor se zavře.

Klidně to může být i jako vyskakovací okno s pravidly (pokud se do takového okna vejdou) a možnost Ok nebo Zavřít. Při OK umožnit práci se souborem, při Zavřít celý soubor zavřít.

Zkoušela jsem to už všelijak, ale asi to je "vyšší dívčí"..

Poradíte, jak na to? :inlove:
Díky, Martina

Reklama
guest
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: Excel - vynucení potvrzení

Příspěvekod guest » 06 črc 2018 18:31

Nevymýšlejte kolo, stejně byste potřebovala makra. Pravidla hry umístěte vedle onoho sešitu do prostého textového souboru, ve kterém sdělíte na konci heslo pro otevření souboru a tím bude "Souhlasím". Není to sice akurátní řešení, ale myslím si dostačující.

MartiV89
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: červenec 18
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Re: Excel - vynucení potvrzení

Příspěvekod MartiV89 » 06 črc 2018 18:35

To bych sice mohla, ale potřebuji to v práci a nevypadalo by to příliš "profi", jestli mi rozumíte..

guest
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: Excel - vynucení potvrzení

Příspěvekod guest » 06 črc 2018 20:46

Jasně, nejsem dost profi na to, abych se tím dále zabýval. A taky nebudu. Na ptákoviny si najděte někoho jiného.

Uživatelský avatar
ChrisTaylor
Level 2
Level 2
Příspěvky: 161
Registrován: duben 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Excel - vynucení potvrzení

Příspěvekod ChrisTaylor » 06 črc 2018 21:14

Pokud pro tebe je řešení od @xlnc „nedostatečné a neprofesionální“, tak se budeš muset chtě nechtě VBA naučit, aby sis mohla naprogramovat vlastní makro. Takže v tvém případě se naučit syntaxi jazyka a jeho základní konstrukci, metody knihovny, které budou potřeba, pak se zaměřit na události (eventy) a na práci s prvky ComboBox a MsgBox. Až poté bys to možná mohla zvládnout naprogramovat. Stojí ti to za to?

MartiV89
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: červenec 18
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Re: Excel - vynucení potvrzení

Příspěvekod MartiV89 » 06 črc 2018 22:34

Nestojí, ale jsem ráda, že mi aspoň někdo vysvětlil, jak složité to je. Nicméně nabídnuté řešení s dalším souborem nepřichází v úvahu, tak ještě budu přemýšlet, jak to lépe a ne tak složitě vyřešit. Možná to obejdu s funkcí když a troškou více nastavování.. :) Děkuji za rady a odpovědi.

xlnc - Neodsuzujte tak rychle, potřebovala jsem udělat soubor tak, aby bylo splněno zacházení s citlivými daty dle GDPR, tzn. vše přístupné po potvrzení, že je člověk seznámen s konkrétními pravidly užívání daného souboru a dat v něm obsažených. Bohužel nekradu, abych si mohla dovolit drahé právníky nebo si zaplatit programátora pro tyto účely. Domnívala jsem se, že můj návrh nebude tak složité zrealizovat a pokud byste mi vysvětlil, co vše by se člověk musel naučit, vzdala bych takovou možnost a přemýšlela o jiné. I tak děkuji za podnět..

guest
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: Excel - vynucení potvrzení

Příspěvekod guest » 07 črc 2018 00:12

Bavím se k věci, nepindám a neřeším sociální stránku věci a tlachání. Jasně, nacpěte dlouhý textový soubor na první stranu sešitu, použijte Harryho kouzelnou formulku a pak už proboha jednou provždy opusťte Excel. Ale blázen jsem tu já. Excel neřeší právní stránku věci, smlouvy podepsané ve firmě a Vaše vílí nápady (no jo GDPR, tak nemůžu zmínit autory toho výroku K+V)!

MartiV89
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: červenec 18
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Re: Excel - vynucení potvrzení

Příspěvekod MartiV89 » 07 črc 2018 00:44

Prosím, nepodsouvejte mi něco, co jsem nenapsala, děkuji. Měla jsem určitou představu a potřebovala radu, jestli to tak je možné či nikoliv a případně jak tedy to provést. Být to něco pro mne, tak to neřeším, ale vysvětlila jsem výš, proč nemůžu a že mám chuť najít nějaké řešení, které zvládnu i se svými schopnostmi obsluhy. Nemám však po večerech čas při mateřské ještě docházet na speciální kurzy, doufala jsem, že zde najdu trošku empatie, porozumění a třeba i nějaké jednoduché řešení a přiučím se něčemu novému.

guest
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: Excel - vynucení potvrzení

Příspěvekod guest » 07 črc 2018 08:42

A já poradil nejjednodušší možný způsob po 15 letech praxe. Nehodlám věci okecávat, abych se zalíbil. Když si o něčem myslím, že je to - no pardon - blbost, zbytečnost, že byste se s tím trápila - tak to řeknu rovnou. Že mi nevěříte, je Vaše věc. Tímhle nešetříte ani čas sobě, ani mně.

Excel je tabulková aplikace, ne CRM a apod. aby za Vás řešil firemní politiku a GDPR. Excel slouží ke zpracovávání a analýze podstatných dat - tolik zjednodušená definice. Necpěte do něj desetistránkový manuál k GDPR! Dva jsme Vám řekli, že potřebujete makra. Víte, co to znamená? Kromě toho, že je asi neumíte (nic ve zlém, o tom to není), budete řešit další problém. Zabezpečení, dost možná taky audit, podepisování maker a oklikou se vrátíte k GDPR :-) Takže když nám tady napíšete "hmm, mě se to stejně nelíbí, tak já si vymyslím funkci" - tak Vám každý normální chlap řekne (v duchu, ne jako já, přirozeně, já si tu honím ego) - tak se vraťte na Venuši. To nemá s empatií co dělat.

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7356
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Excel - vynucení potvrzení

Příspěvekod faraon » 07 črc 2018 08:55

Nejjednodušší je pro myslícího člověka, ale tužkohryzovi libovolného pohlaví (ze všech 60 dnes v EU známých) dva soubory najednou hlava nepobere a navíc v korporátním prostředí tohle řešení nemusí fungovat dlouhodobě. Nemluvě o tom jak nějaký vlezdobruselistický z[PÍP]d bude na koni, že to není zrovna podle jeho úchylných představ.
Prostě je potřeba aby si to ten dokument udělal hned při otevření sám, samozřejmě je to jenom obezlička ve stylu otravného (stejně jako ojrorajch) potvrzování cookies na webu, ale mohl bys zkusit vymyslet nějaký jednoduchý skriptík který by takovou činnost nasimuloval, jeden zaškrtávací box s pár úvodními plky okolo:

Souhlas -> zobrazení souboru,
Nesouhlas -> vodprejskni.
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

guest
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: Excel - vynucení potvrzení

Příspěvekod guest » 07 črc 2018 10:38

Takže jaký je výsledek filozofování, faraone? Cpát do každého Excelu klauzuli s GDPR a ošetřovat další kroky, tj. zobrazení obsahu nebo zavření sešitu přes VBA? Vždyť je to blbost a z pohledu zabezpečení stejně bezpředmětné.

Nebo teda skript bokem? Bože, vymýšlíš (při svých zkušenostech) ještě větší voloviny než zadavatelka.

Ano, je to bez pardonů os.. Mysleli jsme si, že se zbavíme otravného potvrzení cookies a přišli vícestránkové formuláře na webovkách se zaškrtávacími políčky. Každopádně já žádné podobné krávoviny pro Excel simulovat nehodlám. Heslo vyjadřující potvrzení jinde uvedených pravidel, tečka. Kromě toho heslo samozřejmě splní i účel nedostupnosti dat pro každého.

Uživatelský avatar
mmmartin
Moderátor
Master Level 9.5
Master Level 9.5
Příspěvky: 9497
Registrován: srpen 04
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Excel - vynucení potvrzení  Vyřešeno

Příspěvekod mmmartin » 07 črc 2018 10:50

Předpokládám, že dotaz byl kvalifikovaně zodpovězen, a to, že tazatelce navržený postup nevyhovuje, není problém řešitelů. Excel je bezesporu mocným nástrojem, ale jsou věci, na které ani on nestačí s dostatečnou elegancí řešení.
Vzhledem k tomu, že diskuze se posunula mimo rovinu řešení konkrétního zadání, dovolím si ji ukončit.
ASUS Prime Z390-P / Hexa Core Intel core i5 Coffee Lake-S / Gigabyte GeForce GTX 650 Ti / FORTRON BlueStorm Bronze 80PLUS / W 11


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Excel a OneDrive
    od sginfo » 11 zář 2023 15:28 » v Kancelářské balíky
    16
    5993
    od mirekol Zobrazit poslední příspěvek
    20 říj 2023 08:31
  • excel-posun makra
    od actionboy » 12 bře 2024 18:59 » v Kancelářské balíky
    1
    266
    od Grimm Zobrazit poslední příspěvek
    12 bře 2024 21:43
  • Excel - vlastní formát Příloha(y)
    od Story-Long » 11 srp 2023 14:50 » v Kancelářské balíky
    3
    1841
    od Story-Long Zobrazit poslední příspěvek
    14 srp 2023 10:11
  • Excel - funkce když
    od Martyn20 » 13 črc 2023 11:56 » v Kancelářské balíky
    5
    2325
    od mmmartin Zobrazit poslední příspěvek
    13 črc 2023 18:44
  • Excel - problém se vzorci
    od honzzicek » 28 čer 2023 21:45 » v Kancelářské balíky
    2
    1641
    od honzzicek Zobrazit poslední příspěvek
    01 črc 2023 08:57

Zpět na “Kancelářské balíky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Seznam[Bot] a 9 hostů