pevná mezera

Programy pro práci v kanceláři (Word, Excel, Access…=>Office)

Moderátor: Mods_senior

britanie
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 123
Registrován: září 07
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

pevná mezera

Příspěvekod britanie » 23 bře 2009 16:39

Ahoj, mám text na spoustu stran a potřebuju projet celý dokument, aby se na konci řádku nevyskytovalo a. Čtení řádek po řádku a užití pevné mezery zabere dost času. Takže to udělám použitím fce najít a nahradit. Nevím ale co vepsat, aby mi to nacházelo jen a na konci řádku a ne všechny a v textu? Díky za radu.

Reklama
Uživatelský avatar
Starlett
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 310
Registrován: duben 06
Bydliště: Liberec
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: pevná mezera

Příspěvekod Starlett » 23 bře 2009 21:45

Čemu tím ublížíš, když použiješ pevnou mezeru i v textu? Pevné mezery se celkem běžně píšou za většinu předložek :) (některé programy jimi automaticky v takových případech nahrazují běžné mezery)
Is it a bug or a feature?

Uživatelský avatar
Myloš
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6990
Registrován: duben 06
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: pevná mezera

Příspěvekod Myloš » 23 bře 2009 22:51

Mám obavu, že tohle nepůjde, protože konec řádku je v tomto ohledu závislé na volbě písma a okrajů.
Mimochodem – proč ti vadí na konci řádku zrovna a? Malé a je jediná typografická výjimka – smí zůstat na konci řádku (byť je pravda, že líp vypadá, když na konci řádku není). Oproti tomu bych spojil pevnou mezerou všechny ostatní jednopísmenné spojky a předložky: ikosuvz.

Moje doporučení je:
  1. Spojit všechny aikosuvz (pozor na malá/velká písmena) se slovy pevnou mezerou.
  2. Projít dokument a jestliže budou někde hnusné mezislovní mezery(*), nechat v případě nutnosti a na konci řádku, nebo si trochu pohrát s prostrkáním (mezery mezi písmeny).


(*) Textové editory mají tu nectnost, že pevnou mezeru chápou jako mezeru o určité šířce a neudělají ji větší jako ostatní mezery na řádku. Pak jsou některé mezery na řádku rozcapené jak **** a jiné stažení jak *****.
  • Než položíte dotaz, nejprve se ptejte strejdy Gůůgla.
  • Výňatek z pravidel fóra PC-HELP:
    • Název tématu zvolte takový, aby co nejvýstižněji charakterizoval obsah tématu.
    • Nesnažte se řešit jiný problém (i když podobný) v jednom tématu. Raději založte nové téma.
  • Mýliti se je Myloš. ;-)

britanie
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 123
Registrován: září 07
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: pevná mezera

Příspěvekod britanie » 24 bře 2009 18:46

Mně osobně a+ ikosuvz na konci řádku vůbec nevadí. Problém je v tom, že text jsem nepsala já. Dostali jsme ho zadaný ve škole- jedná se asi o 10 stran textu, který jsme měli různě upravovat přes styly. Součástí úkolu je také zajistit aby na konci řádku nebyly výše uvedené znaky. Jako nápovědu dal že se to dělá přes fci najít a nahradit- myslím něco s kartou speciální. Prý se dají nahradit všechny tyto znaky najednou a nemusí se vypisovat zvlášť pro a, i, o atd....


Zpět na “Kancelářské balíky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů