Datová sekvence s přírůstkem po jedné hodnotě a následnou změnou sekvence

...

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Minapark
Level 3
Level 3
Příspěvky: 546
Registrován: říjen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Datová sekvence s přírůstkem po jedné hodnotě a následnou změnou sekvence

Příspěvekod Minapark » 14 úno 2024 19:04

Ahoj, zajímá mě jak najít program nebo vytvořit např. v Excelu asi tak na tohle:
Sekvece bude asi ze 100 znaků. Když přidám hodnotu na první pozici, celá sekvence se posune a poslední se odstraní.
Vyhledávat to bude z této sekvence asi takto (použit příklad jen s 10-znaky):
např: 1011101010
pokud navolím (někde) 6 tak mi to najde 1x:
101110
pokud navolím 4 tak mi to najde 1x:
1011
pokud navolím 3 tak mi to najde 3x:
101
101
101
Vím že to vypadá jako totální volovina, ale děkuji za návrhy a rady jak na to!
Žij, jako bys měl zítra zemřít. A uč se, jako bys měl žít věčně.

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Datová sekvence s přírůstkem po jedné hodnotě a následnou změnou sekvence

Příspěvekod ITCrowd » 14 úno 2024 20:23

Můžu to zkusit napsat ve vbs.
- ty čísla jsou skutečně ve dvojkové soustavě?
- hledaná sekvence je pouze od začítku, nebo kdekoli v řetězci?
Ve strojáku by to bylo tak, že by byl nějaký pointer ukazující na buňku paměti s počátečním číslem. Zadal bys číslo pro vyhledání, jednoduchý XOR (od začátku řetězce), pokud se na stejných místech objevily nuly, souhlasí.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7359
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Datová sekvence s přírůstkem po jedné hodnotě a následnou změnou sekvence

Příspěvekod faraon » 14 úno 2024 22:03

Minapark píše:Sekvece bude asi ze 100 znaků. Když přidám hodnotu na první pozici, celá sekvence se posune a poslední se odstraní.

FIFO neboli fronta: https://cs.wikipedia.org/wiki/Fronta_(datov%C3%A1_struktura)

Minapark píše:Vyhledávat to bude z této sekvence asi takto (použit příklad jen s 10-znaky):
např: 1011101010

Takže to je druhá sekvence, ze které se má v té první vyhledat příslušná část?

Minapark píše:pokud navolím (někde) 6 tak mi to najde 1x:
101110
pokud navolím 4 tak mi to najde 1x:
1011
pokud navolím 3 tak mi to najde 3x:
101
101
101

Čili zadáváš jak dlouhý úsek od počátku druhé sekvence chceš v té první sekvenci vyhledat a spočítat kolikrát se vyskytuje?
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

Gerete
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 300
Registrován: leden 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Datová sekvence s přírůstkem po jedné hodnotě a následnou změnou sekvence

Příspěvekod Gerete » 15 úno 2024 01:00

Jako konzolovku bych to asi neměl problém napsat (bez GUI) jenom bych tam měl dotaz na to jakou máte představu o načítání vstupu a výstupu. Jinak zítra bych se na to v mezičase mohl podívat. Případně i ChatGPT by mohl možná něco použitelnýho vyplivnout.

Uživatelský avatar
Minapark
Level 3
Level 3
Příspěvky: 546
Registrován: říjen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Datová sekvence s přírůstkem po jedné hodnotě a následnou změnou sekvence

Příspěvekod Minapark » 15 úno 2024 21:55

Wow! Nečekal jsem že tomu budete až tak rozumět co chci. Jsem překvapen. Dlužím vám tedy podrobnější odpovědi a vysvětlení. Ten můj příklad je fakt hodně jednoduchý. Celá představa jak by to mělo vypadat, je fakt o dost složitější. Sám nevím jak to vlastně přesně popsat. Tohle byl jen hodně stručnej pokus.
Ale před chvílí jsem přišel a dnes už to nedám. Pokusím se zítra večer. Napíšu vám celý nápad, jak by se mi to honí hlavou a zda je to vůbec reálný. Ale bojím se toho, že zadarmo ani kuře nehrabe. A nějaký soft (mé představy) jsem neobjevil.
Závidím vám, že to umíte...
PS: jedná se o ruletu. (hned mě ale nebombardujte).
Zatím díky.
Žij, jako bys měl zítra zemřít. A uč se, jako bys měl žít věčně.

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7359
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Datová sekvence s přírůstkem po jedné hodnotě a následnou změnou sekvence

Příspěvekod faraon » 17 úno 2024 11:02

Ruleta. Na to se vykašli. Nejde to.

Ale pokud si převedeš číslo Pí do sedmatřicítkové soustavy, tak v něm samozřejmě najdeš jakoukoliv libovolně dlouhou sekvenci čísel který kdy padly a padnou ve všech ruletách na světě, včetně té dětské kterou mám tady na poličce :lol:

Jestli máš dost dlouhý záznam čísel z nějaké skutečné rulety (nikoliv generátoru pseudonáhodných čísel, ten se použít nedá), řekněme pár tisíc až desítek tisíc, tak můžeš ověřit co se říká: že největší šanci padnout má číslo které padlo v předchozím/nedávném tahu.
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

Uživatelský avatar
Minapark
Level 3
Level 3
Příspěvky: 546
Registrován: říjen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Datová sekvence s přírůstkem po jedné hodnotě a následnou změnou sekvence

Příspěvekod Minapark » 18 úno 2024 21:38

faraon díky, je vidět že si na čísla a statistiky borec. Vím že série mohou být libovolně dlouhé. A taky že ruleta je pěkná potvora! A sám hraji to co padá a né to co by padnou mělo. Znám to! A většinou hraji sázky 1:1.
Ale zjistil jsem že není dobré hrát každé roztočení. Proto jsem přišel s tímto nápadem, ale nevím jak na to.
Představa je asi taková:
1) odvíjelo by se to z posledních točeních ze cca 50-100 kol.
2) aby program ukázal sekvence a seřadil je od té nejdelší, ktrerá je shodná od posledního točení s někde v těch posledních 50-100 kolech.
3) aby po zadání čísla se změnili všechny sekvence a ukázaly se nové.
4) a když se objeví delší sekvence, tak bych věděl na co vsadit. Viděl bych co padlo a hrál bych opak. Jinak by se série prodloužila. A nevěřím že to pojede stejně jak to bylo. Proto si myslím, že je větší naděje že to trefím, než jenom od pasu.
Sám si sekvence vymýšlím uměle, ale to není ono. Mám vymyšlený systém takový, že při rovných sázkách pokud mám alespoň 40% úspěšnost, jsem ziskový.
Proč by nešlo být úspěšný 45 nebo dokonce 50%? To by bylo skvělé.
Proto bych to chtěl zkusit za pomoci vlastního nápadu. Jen ho neumím zrealyzovat.

Jo a nejedná se o čísla jako taková. Program by musel umět zpracovávat buď černý a červený nebo lichý a sudý nebo velký a malý. Bylo by dobré kdyby to šlo navolit a šlo to střídat.
Žij, jako bys měl zítra zemřít. A uč se, jako bys měl žít věčně.

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3207
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Datová sekvence s přírůstkem po jedné hodnotě a následnou změnou sekvence

Příspěvekod atari » 18 úno 2024 23:09

Tohle už mám za sebou cca před 15 lety. Do jakéhokoliv systému ti hodí vidle sama ruleta, když padne barva třeba 6x nebo 10x za sebou, nebo sudá, lichá prostě cokoliv.

A dohnat to vyšší sázkou nelze. Buď proto, že bys překročil limit sázek (což je téměř vždy), a nebo se dostaneš do nesmyslných částek, a to už na stůl nepoložíš.

https://www.idnes.cz/technet/veda/tajny ... 3_veda_kuz
https://hazardni-hry.eu/ruleta/systemy/ ... #gsc.tab=0

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7359
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Datová sekvence s přírůstkem po jedné hodnotě a následnou změnou sekvence

Příspěvekod faraon » 19 úno 2024 06:45

Zase tak velký borec nejsem, jen mám trochu náskok. Tohle
Minapark píše:Program by musel umět zpracovávat buď černý a červený nebo lichý a sudý nebo velký a malý. Bylo by dobré kdyby to šlo navolit a šlo to střídat.
jsem začal zkoumat někdy v roce 1986 :lol:

Ale jdeš na to dobře, je to zajímavé matematické cvičení a každý trénink bude užitečný, ať tě potom potká cokoliv. A dozvíš se přitom opravdu zajímavé věci. A některým věcem přestaneš věřit. Například že existuje nějaká náhoda...

Akorát ti k tomu přidám dvě rady:
  1. V kasinu jde o to prohrát peníze co nejpomaleji.
  2. Nikdy nehraj o peníze.

atari píše:když padne barva třeba 6x nebo 10x za sebou,

To je právě to co chceš najít ;-)
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3207
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Datová sekvence s přírůstkem po jedné hodnotě a následnou změnou sekvence

Příspěvekod atari » 19 úno 2024 07:30

faraon píše:"To je právě to co chceš najít ;-)

Taky varianta, ale na tom se vydělat nedá.

Náhody neexistují ... :-)

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7359
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Datová sekvence s přírůstkem po jedné hodnotě a následnou změnou sekvence

Příspěvekod faraon » 19 úno 2024 07:51

Souhlas.

Souhlas.

Ale jak říkám, je to dobré cvičení a kdo si hraje, nezlobí. Komenský věděl jak na to :bigups:
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3207
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Datová sekvence s přírůstkem po jedné hodnotě a následnou změnou sekvence

Příspěvekod atari » 19 úno 2024 08:47

Vydělat se dá na systémech, kde se mění pravděpodobnost výhry, například poker nebo black jack, ale ruleta to není, tam je pravděpodobnost vždy stejná na další hod, viz odkaz výše.

Pouze v případě, že soudruzi udělají chybu, a ty ji najdeš, tak se dá vyhrát i v ruletě. Například když je křivý stůl rulety apod. A nebo v elektronické ruletě, když takzvaně „náhodný hod“ není náhodný. On totiž není náhodný nikdy. Funkce Random (která ten hod navrhne) se jenom tak tváří, ale je to jenom matematický výpočet, který počítá vždy stejně. Je to jenom o tom, jak kvalitní ta funkce Random je, ale věř tomu, že u rulety si soudruzi dali záležet, aby ten výpočet byl kvalitní.

V jednom německém typu aut soudruzi naprogramovali náhodné přehrávání písniček tak, že když to zapneš, tak to sice nehraje popořadě, ale na přeskáčku, ale vždy stejně.

Takže pokud se do toho pustíš, a uděláš si úspěšně ty správné analýzy a testy, tak zjistíš, to samé, co ti zde popisuji. Ale k tomu potřebuješ umět programovat, nebo použít jiné techniky analýz a testů.

Dám ti jednu radu:
Vem si historickou tabulku hodů, rozděl ji na polovinu. Na první polovině udělej analýzy a testy, a pokud najdeš nějaký systém (vzorec) na kterém se dá vydělat, tak ten systém otestuj na druhé polovině dat. (A nezapomeň do toho systému zakomponovat limit sázek !!! )
Tímto způsobem si ušetříš hotovost ….


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Vše ostatní (sw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 44 hostů