Vylepšení Airflow v PC

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19325
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Vylepšení Airflow v PC

Příspěvekod X » 14 zář 2017 00:51

Tuhle otázku (airflow) je potřeba řešit už při koupi PC. První na ráně je case. Při koupi dobré a velké máš dost problémů vyřešeno. Já osobně kupuji jen BigTowery, v dnešní době se inovovalo na FullTowery s odseklou původní horní částí a zdroj je neprakticky namačkán na spodku, kde supluje vysavač. Ty perforace (proděravění) bych ucpal, nebo aspoň většinu z nich (myslím především v zadní části case). Nabízí se černá izolační lepící páska. Jaká je teplota mimo case (v pokoji)?

Hmm, mám 13°C na procáku, asi je nejvyšší čas zavřít v serverovně okno, no možná obě. A také bych mohl snížit větrákový profil z 1 000 ot./m u všech (kromě SSD který reaguje na teplotní čidlo) na 500 ot./m u procesoru, zbytek nechám ...

Reklama
behavioralista
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1359
Registrován: únor 14
Bydliště: Jižní Morava
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vylepšení Airflow v PC

Příspěvekod behavioralista » 14 zář 2017 07:04

Tak jestli máš na procesoru 13 stupňů,tak to máš doma tak na nule nebo pod nulou.

donnyczech
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 134
Registrován: srpen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vylepšení Airflow v PC

Příspěvekod donnyczech » 14 zář 2017 08:08

Okno na Antarktidě? :-)
AMD ryzen 5600x
Asus x470 f-gaming
FlareX 3200 cl14 32gb
Evga 3080 Ultra
Evga supernova G2 750w
Samsung 1Tb 970 evo
Crucial SSD MX 200 250GB
Seagate 2TB
Sound Blaster Audigy FX
LG 27GL 850

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19325
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Vylepšení Airflow v PC

Příspěvekod X » 14 zář 2017 15:24

Jak jsem psal, mám v serverovně otevřené okna, takže je tam docela chladno + výkonné vzduchové chlazení + dobrou BigTower case se snadným průtokem vzduchu = takže moje teploty se drží jen pár °C nad teplotou vzduchu. V parném létě když jsem měl v serverovně opravdu vedro se moje teploty procesoru drželi do 35°C, jen jsem upravil ventilátorový profil na 1 000 ot./m na všech (mohu jít až na 3 000 ot./m). Jestli bude zase taková zima jako minule, tak budu muset do case snad pořídit topení, minule jsem měl na procáku i 8°C (i v plné zátěži procesoru při testech i7-6700K jsem neměl víc jak 41°C, v recenzích mají běžně s tímto procesorem 70°C) ...

Uživatelský avatar
KingGustavo
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 826
Registrován: srpen 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vylepšení Airflow v PC

Příspěvekod KingGustavo » 14 zář 2017 20:58

X a máš na tom CPU delid nebo ne?
CPU:AMD Vishera FX-8350@4,7Ghz
GK:GIGABYTE HD 7850 WINDFORCE 2GB
MB:GIGABYTE GA-990FXA-D3 - AMD 990FX
RAM:Corsair Vengeance Black 16GB (2x8GB) DDR3 1866 CL9
PSU:Fortron AURUM 600W
HDD:WD Caviar Blue EX - 1TB SSD:KINGSTON HYPER X FURY 120GB
CASE:CoolerMaster Storm Scout (SGC-2000-KKN1-GP)

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28576
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vylepšení Airflow v PC

Příspěvekod Martab » 14 zář 2017 21:00

Xův PC prosím řešte v příslušném tématu, tím že má dost nestandardní podmínky je to zajímavý a účinný, ale povětšinou okrajový případ chlazení. Díky za pochopení.
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19325
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Vylepšení Airflow v PC

Příspěvekod X » 14 zář 2017 21:30

Dávám sem poslední příspěvek o svém PC, protože jsem tam dal i tip na ventilátory, můžete se inspirovat pro solidní výběr. Noctua je drahá, ale kvalitní a má 6 let záruku (kromě toho že dává ke každému ventilátoru krabičku a příslušenství na odhlučnění - to ale záleží na modelu). Případné dotazy k mému PC sem >>> viewtopic.php?f=40&t=175558&start=108 - vlákno nechávám otevřené, protože občas ještě něco do PC dokupuji a vylepšuji ...

KingGustavo: ne, nemám. Ale musíte vzít i v úvahu, že když napíšu 13°C na procesoru, tak se jedná o minimální teplotu, co jsem zahlédl na chvíli a díky měnící se frekvenci (skocích) se jistě jednalo i o minimální chvilkové zatížení, moje běžná teplota procesoru v tomto období je: 15 - 25°C - což si myslím je i tak pěkné.

Ještě to o nějaký ° spadne, protože mě nic nenutilo vyčistit prachové filtry (při tak dobrých teplotách), teprve se nyní po roce k tomu chystám, budu si nechávat zamontovávat Samsung SSD Pro 960 2 TB + pasiv (Aqua Computer kryoM.2 EVO PCIe 3.0 x4 adapter for M.2 NGFF PCIe SSD with passive heatsink >>> http://www.jscomputers.cz/produkt/Aqua_ ... =001078001 - nebo: Alphacool Eisblock HDX-2 PCIe 3.0 x4 adapter for M.2 NGFF PCIe SSD with passive cooler - Black >>> http://www.jscomputers.cz/produkt/Alpha ... =001078001 ) + teplotní čidlo + nějaký menší a asi tenčí Noctua ventilátor, jen tak pro jistotu, můj dosavadní Intel SSD 750 400 GB je také v pouzdře se žebrováním a občas se ventilátor zapne.

Počítám že mi teploty narostou, až dokoupím plnohodnotnou grafiku, mám políčeno na Nvidii GTX 2080, která se nakonec odložila z Vánoc doufám jen na jaro 2018. Rád bych na grafiku dal vlastní ventilátory, aby se také lépe chladila. Nový PC jsem si perfektně naplánoval a investice (něco kolem 4 500 Kč) do mohutného kvalitního vzduchového chlazení dělá s teplotami také své ... mám velmi výkonné Noctua IndustrialPPC 3000 PWM ventilátory nejen v case, ale i na chladiči procesoru Noctua NH-D15, původní jsem zatím šoupl do krabice.

Tady můžete porovnat s ostatními, co to zvládne přečerpat m3/h :lol: Ale pouštět je na plný výkon není moc dobrý nápad, hlavně v noci ... nejen že je pak slyším i za 10 cm zeď (jako bych měl case u sebe v pokoji, tedy se to zvládnout hlukově dá, ale nejsem na to zvyklý), ale jsou slyšet i přes patro dolů. Ale i na menší otáčky mají velmi solidní výkon.

Obrázek


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Alferi a 23 hostů