Záloha dat

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Franco
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 132
Registrován: srpen 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Záloha dat

Příspěvekod Franco » 20 úno 2022 22:56

Zdravím,
řeším jak vhodně uložit data (převážně fotografie) z několika zařízení na jedno. Chci je sjednotit a ne je mít všude roztahané. Jako dobrá volba se mi jeví pořídit externí disk a k tomu asi i nějaký rámeček s řadičem, kdyby se disk podělal. Takže varianta SSD M.2 NVMe, velikost bych viděl asi 1TB, vzhledem k jejich ceně. Mátě někdo dobrý tip na toto zařízení? Nebo zvolit externí HDD vzhledem k malému využití dat. Foto chci pouze za zálohovat a někdy si ho samozřejmě také prohlédnout. Případně si tam uložit nějaký film. Díky za rady.

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23625
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Záloha dat

Příspěvekod ITCrowd » 21 úno 2022 05:12

aby záloha byla zálohou, je třeba mít soubory uložené na min. dvou místech. pokud plánuješ je jen nahrnout na disk, na jedno místo, pak tě při poruše disku ani rámeček s řadičem nezachrání.
O zálohách je tu témat milion, takže si prohledej fórum.
Můj osobní tip: NAS (přístupné kdykoli a na jednom místě) + pravidelné zálohy na M-disk.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53748
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Záloha dat

Příspěvekod petr22 » 21 úno 2022 07:29

"Foto chci pouze za zálohovat a někdy si ho samozřejmě také prohlédnout."

Zaloha se neprohlizi, prohlizi se data, jejichz zaloha byla vytvorena, tedy druha a dalsi kopie.

1. DLT paskova mechanika (drahe, pro laika slozite)
2. keramicka DVD a BD vypalovaci media
3. externi disk - kvalitni - s rameckem dle vlastniho vyberu

Opakuji - pokud nahrajes jedinou kopii na extrerni disk, tak to neni zaloha, navic prijdes o data
pokud se s tim externim diskem cokoliv stane, protoze nemas zalohu.

Franco
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 132
Registrován: srpen 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Záloha dat

Příspěvekod Franco » 21 úno 2022 10:12

Děkuji za vysvětlení terminologie záloha. Když vezmu v potaz, že zálohu už mám někde uloženou, tak si potřebuji uložit tu kopii. Přemýšlím o tom externím disku. Má někdo nějaký osvědčené výrobky? Pořád nevím jestli by nestačil HDD jak jsem psal shora. Tam už mě zaujali i větší kapacity než 1 TB vzhledem k jejich ceně. Může se mi k tomu někdo vyjádřit?

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53748
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Záloha dat

Příspěvekod petr22 » 21 úno 2022 10:47

3,5" 2TB Seagate Ironwolf + ramecek dle vlastniho vyberu

Obsah disku je ale treba pravidelne zalohovat, jakykoliv diskl muze kdykoliv odejit a uz z nej nikdo nemusi nic dostat.

Franco
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 132
Registrován: srpen 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Záloha dat

Příspěvekod Franco » 21 úno 2022 11:00

Díky, mrknul jsem na něj. Je spíše do NAS uložiště, kde se předpokládá, že se hodně často používá. Je potřeba takový i k zálohování dat, kde budou ležet a skoro se nevyužívat? Jinak SSD jak jsem se ptal shora není potřeba? Třeba co se týče spolehlivosti. Co velikost 2,5", ta se nedoporučuje?

zeus
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 10936
Registrován: únor 12
Bydliště: Pankrac
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Záloha dat

Příspěvekod zeus » 21 úno 2022 14:45

Co se tyce spolehlivosti, uz radu mas - 3,5" 2TB Seagate Ironwolf + ramecek dle vlastniho vyberu.
2,5" ne kvuli SMR a SSD kvuli (temer) nemoznosti obnovy dat po umrti, prip. samovolnemu 'zapominani' dat.
Prazaci jo ty se maj, az kdyz si me zavolaj..

Franco
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 132
Registrován: srpen 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Záloha dat

Příspěvekod Franco » 22 úno 2022 01:59

Díval jsem se a 3,5" rámečky mají ještě navíc externí napájení a jsou dosti veliké.
Co si myslíte o tomto:
WD Red Mobile 1TB se záznamem CMR, odkaz https://www.alza.cz/western-digital-2-5 ... 471133.htm
A tady ještě jeden, sice je to v rozporu co se tady psalo, ale zaujal mě Samsung Portable SSD T7 1TB, odkaz https://www.alza.cz/samsung-portable-ssd-t7?dq=5848607

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23625
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Záloha dat

Příspěvekod ITCrowd » 22 úno 2022 02:06

2,5" vůbec ne, a za mě ne WD. A navíc se ti může stát, že napájení nebude stíhat a stejně budeš muset koupit minimálně usb Y kabel.
Podle těch tvých výběrů to vypadá spíše tak, že chceš něco, co by se dalo přenášet, a ne zálohu.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53748
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Záloha dat

Příspěvekod petr22 » 22 úno 2022 07:25

Odkdy na zalohu vadi to, ze je neco velke a ma externi napajeni?

Klidne si kup 2,5" disk, ale pak za nami nechod ze se rozbil a nutne potrebujes obnovit data.

Pokud to ma byt spolehlive, tak jedine 3,5", CMR a disk urceny na 24/7 provoz.

Franco
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 132
Registrován: srpen 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Záloha dat

Příspěvekod Franco » 22 úno 2022 09:54

Hele evidentně jsem měl jinačí představu o tomto zařízení. Představoval jsem si něco menšího. Proč tak útočně, že si mám koupit 2,5" disk a pak jsem nechodit v případě rozbití? Jakákoliv elektronika může jít do kopru, ať pořídím to či ono ne? Jinak nad tím 3,5", CMR ještě zauvažuji. Vlastní někdo Samsung Portable SSD T7 1TB, má s tím někdo zkušenosti nebo je zakázané se na to tady ptát, protože se může jednat o nevyhovující zařízení.

Uživatelský avatar
Karrex
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9600
Registrován: listopad 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Záloha dat

Příspěvekod Karrex » 22 úno 2022 09:56

Odpověď na SSD jako zálohovací zařízení jsi dostal výše.

Zakázané to není, ale ptáš se na zařízení na zálohu, ne na přenášení dat mezi bodem A a B.
Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • HDD jako záloha
    od Baader » 21 zář 2023 16:10 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    14
    2223
    od X Zobrazit poslední příspěvek
    04 říj 2023 04:29
  • záloha access
    od Ruda25 » 26 lis 2023 21:47 » v Kancelářské balíky
    7
    2221
    od atari Zobrazit poslední příspěvek
    28 lis 2023 11:26
  • Záloha pouze změněných dat Příloha(y)
    od BulletRide » 29 úno 2024 01:14 » v Programy ke stažení
    3
    2178
    od meda2016 Zobrazit poslední příspěvek
    03 bře 2024 10:34
  • Záloha Outlooku z macbooku do Windows Příloha(y)
    od DeNNI85 » 02 dub 2024 15:53 » v Kancelářské balíky
    1
    1344
    od zeus Zobrazit poslední příspěvek
    02 dub 2024 18:21

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 41 hostů