Asus Z170 Pro Gaming - Recenze

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Jarme007
nováček
Příspěvky: 11
Registrován: leden 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Asus Z170 Pro Gaming - Recenze

Příspěvekod Jarme007 » 20 bře 2016 23:33

Úvod:
Tuto desku jsem si zakoupil ihned, jak vyšla platforma Skylake. Nebyl dostatek financí a tak padlo rozhodnutí na tuto desku. Proč právě tuto desku? A proč ne? Je kvalitní, dobře vybavená a navíc k ní byl půlroční premium účet do hry World of Warships, no neberte to ! Nebyl důvod jí říct NE.
Navíc mám mnoholetou skvělou zkušenost s kvalitami výrobků značky Asus, proto jsem ani nad jiným výrobcem nijak extra nepřemýšlel.
Základní info o desce:
Nyní již k desce. Deska je formátu ATX s rozměry 30.5 x 24.4 cm.
Napájení:
Deska má desetifázové napájení pro CPU, 2 digitální fáze a 8 analogových fází, a jednu fázi pro RAM, což plně postačuje jak pro domácí hraní si s RAM, tak i pro trochu extrémější zacházení pod dusík.
Možnosti RAM:
Na tuto desku již lze osadit pouze nejnovější typ RAM, tedy RAM s označením DDR4, které pak lze dále na této desce taktovat až k taktu 3400Mhz. Maximální kapacita, kterou deska pobere je 64GB ve 4 slotech, tedy lze osadit až 4x16GB RAM na 3400Mhz.
SLI a Crossfire:
Deska je plně vybavena podporou SLI a Crossfire, takže na své si přijdou i nadšenci pro více grafických karet a to jak z řad Nvidie, tak z řad AMD.
Konektorová výbava vzadu na desce:
A co na nás čeká na zadní straně desky v podobě konektorové výbavy? Najdeme zde jeden kombinovaný PS2 port myš/klávesnice, 2x USB 2.0, 4x USB 3.0 a i takovou libůstku jako USB 3.1 typu A i typu C, které mají 2x vyšší přenosové rychlosti než i tak dostatečně rychlé USB 3.0.
Dále je tu ještě pár výstupů na obraz pro lidi, co by měli zájem využít integrovanou grafiku v CPU. Nachází se zde Displayport, HDMI, VGA a DVI výstupy.
Konektorová výbava interní:
Co konektorová výbava na desce? Úžasná. Jsou zde 4x 6Gb/s SATA konektory s podporou RAIDu 0, 1, 5 a 10. Počet SATa konektorů je na můj vkus trochu malý a myslím si, že kdyby přibyly ještě alespoň dva tyto konektory nikomu by to neublížilo a pro některé uživatele by to byl další důvod, proč o desce uvažovat oproti konkurenci, která je v tomto směru vybavenější. Na druhou stranu se v poslední době hodně rozmáhá trend M.2 socketu pro SSD, kterým tato deska samozřejmě taky disponuje a to v nejnovější verzi typu 3, takže alespoň tento bonus malinko léčí bolest z „jen“ 4 vysokorychlostních SATA3 konektorů. Dále se na desce nachází ještě jeden SATA Express port.
Jinak na desce samozřejmě najdeme zapojení typu audio pro přední panel case, zapojení USB 2.0 a 3.0 na předek case a ještě tu je jedna možnost a to sice pro zapojení ROG front panelu, který tento deska umí spracovat.
Tento panel se dá dokoupit k desce za cenu něco okolo 2000 korun.
Audio:
A audio obvod a celkově audio podání, které deska zvládne podat?
Na desce se nachází zvuková technologie SupremeFX s téměř bezztrátovou kvalitou zvuku a odstupem signál-šum 115dB. Sluchátkový zesilovač je zde s impedancí 300 ohmů.
Tolik technicky. A pocitově? Zvuk není špatný, ale interní PCIE audio karta je o poznání jiný kafe, zvláště pro lidi, co rádi poslouchají hudbu většinu dne a nebo se zvukem pracují. Ale pokud nejste náročný typ člověka, jako já a budete na PC většinu času jen hrát nebo si sem tam chcete poslechnout nějakou pecku na Youtube, tak věřím, že budete se zvukovým podáním určitě spokojeni. Občas se čipu stane, že se zadýchá a nestíhá a trochu zašumí, ale je to třeba vteřinová chybka.
Estetika:
Esteticky tato deska vypadá velice chudě a zasloužila by si trochu estetických úprav, kdy by například nad zadními konektory mohlo být plastové překlenutí, které mají i jiné desky v dané cenové relaci a desku by tento detail dokázal velice zkrášlit. Po zapnutí desky si lze nastavit, jak chcete, aby vám protíkal či pulzoval audio obvod, ale pouze v červené barvě. Tento prvek vypadá velice efektivně.
Jinak deska je hezky sladěná do červeno černých barev a detailů, ale ROG je ROG.
BIOS:
Bios desky je perfektní. Intuitivní UEFI Bios s krásným prostředím, ten se Asusu doopravdy povedl.
Vše je krásně naškatulkované a přehledné. Takhle to má vypadat!
Navíc deska podporuje i lehce upravenou verzi Biosu pro taktování NON K Skylake CPU, takže labužníci si přijdou na své.
Odkaz na upravený BIOS:
http://overclocking.guide/download/asus ... k-oc-bios/
Testovací sestava:
Tuto krásku jsem osadil procesorem I7 6700K, tedy procesorem do patice 1151, kterým tato deska disponuje, přidal 16GB RAM DDR4 od Kingstonu na základním taktu 2133Mhz ,přihodil GTX 470 a začal testovat, co z komponent pomocí této desky vymáčknu a jak moc se deska předvede.
To, co deska zvládá a jak se předvedla jsem opravdu nečekal.
Výsledky s deskou:
CPU chladím Cooler Masterem Seidon 120M, takže s teplotami se při 1.48V pohybuji při maximální zátěži na úrovni maximálně 90oC.
I7 6700K zde jede přetaktované stabilně na 4.7Ghz, na validaci se mi podařilo ho přesvědčit i na 4.95Ghz a na benchmarky si nechá říct i s 4.8Ghz, jak je vidět na přiložených screenech a výsledcích z HWBota.
Koho by zajímali podrobnosti, odkaz na profil přikládám. http://hwbot.org/search/submissions/per ... urerId=188
Pokud by vás zajímalo, jak mám nastavený BIOS, tak napište prosbu do komentářů nebo mi napište sem https://www.facebook.com/Jarme007/timeline
Pokud bude zájem, tak vám pošlu fotky nebo natočím video na Youtube.
Pro koho je deska určena?
A komu bych desku doporučil? Rozhodně hráčům a lidem, kteří se nebojí trochu experimentovat se svým PC a rádi si PC nastavují a hrají si s ním. Deska je za velice přijatelnou cenu a tak si na své přijdou i lidi s nižším rozpočtem.
Myslím si, že kvalita cenně desky odpovídá více než dostatečně.

Toť moje recenze na Asus Z170 Pro Gaming.

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53532
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Asus Z170 Pro Gaming - Recenze

Příspěvekod petr22 » 20 bře 2016 23:59

Obavam se ze ze jedno negativum ta deska prece jen ma, nemuze za to vyrobce desky, ale primo Intel - chipset Z170 neumoznuje pouziti procesoru Xeon rady V5, ktere maji stejny vykon jako I7, ale jsou vyrazne levnejsi.

Zakaznik pozadujici vysoky vypocetni vykon tak nema u teto desky jinou moznost nez koupit I7-6700 nebo I7-6700K, ktera se ale cenove jiz blizi podstatne vykonnejsi I7-5820K na socketu 2011-3. Smutne je, ze srovnatelne vykonna I7-3770 stala v roce 2012 pouze 7500 Kc.

Pokud tedy zakaznik planuje poridit Xeona a ne I7, neni deska s chipsetem Z170 pro nej, ale to co potrebuje je napr: http://www.czc.cz/asus-e3-pro-gaming-v5 ... 28/produkt

Jettero
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 346
Registrován: září 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Asus Z170 Pro Gaming - Recenze

Příspěvekod Jettero » 21 bře 2016 00:43

Tuto desku jsem měl. Během 2 týdnů jsem ji musel měnit 3x.
Souhlas s tím že BIOS je vyřešen pěkně.
CPU: Intel Core i7-6700K 4.4GHz + NZXT Kraken X52
MB: MSI Z170A TOMAHAWK
GPU : EVGA GeForce RTX 2080 Ti BLACK EDITION GAMING
RAM: Corsair Vengeance 32GB DDR4 DRAM 3200MHz
HDD: Seagate SV35 - 1TB a APACER AS340 SSD 960GB

PSU: Seasonic SS-620GM F3 620W
CASE: Fractal Design Define R5 Blackout
------
D: 27'' ZOWIE by BenQ XL2730 a XL2735

Jarme007
nováček
Příspěvky: 11
Registrován: leden 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Asus Z170 Pro Gaming - Recenze

Příspěvekod Jarme007 » 21 bře 2016 06:46

Zase Xeony se nedaji taktovat a celkove jsou vice uzamcene a orezane, takze pro ne chipset Z170 ani neni urcen.

python.p
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 696
Registrován: leden 16
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Asus Z170 Pro Gaming - Recenze

Příspěvekod python.p » 21 bře 2016 11:01

Jakej je tam IO Chip? Proč tuhle důležitou informaci každej přehlíží :(

Jarme007
nováček
Příspěvky: 11
Registrován: leden 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Asus Z170 Pro Gaming - Recenze

Příspěvekod Jarme007 » 21 bře 2016 22:25

Doteď jsem ani nevěděl, co to je, ale od pověřené osoby jsem se dozvěděl, že prý Nuvoton.
Stačí takováto odpověď? :)

Dodatečně přidáno po 5 minutách 41 vteřinách:
Nuvoton NCT6793D

Uživatelský avatar
Aolorn
Level 3
Level 3
Příspěvky: 612
Registrován: červenec 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Asus Z170 Pro Gaming - Recenze

Příspěvekod Aolorn » 21 bře 2016 22:32

petr22 píše: Smutne je, ze srovnatelne vykonna I7-3770 stala v roce 2012 pouze 7500 Kc.


No ony i ty intervence ČNB udělaly v tomhle ohledu svoje.
CPU i5-6600k
ASUS Z170 Pro Gaming
GeForce 8800GT 512MB 256bit DDR3
2x 8000MB RAM


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Popis (recenze) Asus ROG Strix Z790-A Gaming WIFI II
    od KingGustavo » 27 lis 2023 19:48 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    5
    1439
    od KingGustavo Zobrazit poslední příspěvek
    28 lis 2023 16:14
  • Asus ROG Delta Core - Recenze
    od KingGustavo » 03 říj 2023 14:28 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    9
    4420
    od ShadowWord:Pain Zobrazit poslední příspěvek
    06 říj 2023 18:27
  • Recenze ASUS ROG STRIX Radeon RX 6650 XT V2 OC Edition
    od winycz » 27 čer 2023 22:57 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    1
    13612
    od Ltb Zobrazit poslední příspěvek
    27 čer 2023 23:00
  • PC za 18k, bez OS, bez GPU, Casual Gaming
    od Scarum » 12 črc 2023 19:48 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    7
    1732
    od Scarum Zobrazit poslední příspěvek
    15 črc 2023 21:34
  • Casual gaming PC za 25-30 tisíc
    od chlumac » 22 zář 2023 10:06 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    10
    2470
    od chlumac Zobrazit poslední příspěvek
    29 zář 2023 10:22

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Majestic-12 [Bot] a 41 hostů