ASUS STRIX Z270F GAMING - střední třída na hraní i OC

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
Eldan
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 691
Registrován: leden 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

ASUS STRIX Z270F GAMING - střední třída na hraní i OC

Příspěvekod Eldan » 15 úno 2017 20:41

Obrázek

ÚVOD

Vzhledem k tomu, že posledních několik let jsem strávil "zamrzlý" u AMD čipsetu 990X, nedokázal jsem si moc představit co od platformy Z270 očekávat. Ale poté, co jsem měl šanci strávit čas s desktou STRIX Z270F musím říci, že nechápu, proč jsem neupgradoval už dávno. Jakoby všechny mé připomínky k tomu, co mi chybí, byly vyslyšeny a spojeny v jednoduchou a přímočarou, ale kvalitně vyrobenou desku s tolika featurami, že ani nevím, u čeho začít.



VYBAVENÍ

Obrázek

Obrázek

Deska je formátu ATX a je určena pro socket LGA1151 s novým chipsetem Z270 určeným pro sedmou generaci čipů Intel. Deska je zpětně kompatibilní i s procesory Skylake, se kterými ale příjdete o podporu např. Intel Optane. Je to vyšší střední třída, cílená na hráče a nadšence, a ačkoli patří k nejlevnějším v ROG sérii, jedná se o velmi kvalitní kus hardwaru.

Obrázek

Obrázek

Deska má decentní černé PCB s šedivým potiskem a celkově čistý design, obohacený o RGB LED podsvícení nad zadním panelem – designově žádný extrém, zapadne do většiny klasických buildů a ničím neurazí.



Obrázek

Vybavena je celkem standardním způsobem – 2x USB 3.1 (A + C), gigabitová LAN (Intel I219-V s technologiemi LANGuard proti přepětí na síťovém portu a ROG GameFirst, která má zajistit upřednostnění herní síťové komunikace zejména pro kompetitivní online hraní).



Obrázek

Dále standardní audio výbava (5 3.5mm jacků a jeden S/PIDF optický výstup), HDMI a DisplayPort a (dokonce!) DVI (které už z některých desek také mizí, což je dle mého celkem škoda) pro zobrazování přes grafickou kartu integrovanou v procesoru a nakonec standardní USB 3.0 (na zadním panelu 4x, na předním 2x) a PS/2 port pro starší modely myší a klávesnic. Pokud by vám scházelo USB 2.0, tak i toho se dočkáte, avšak jen na interním headeru pro přední panel.



Obrázek

O audio se stará čip od Realteku s kodekem S1220A pod hlavičkou SupremeFX. Nově přináší automatickou detekci výstupní impedance a nezávislé ovládání předního a zadního výstupu.

Obrázek

Upřímně jsem při testování od integrované zvukové karty nečekal nic extra, říkal jsem si – zvukovka jako každá jiná, všechno to bude hrát stejně – ale opak byl pravdou, rozdíl oproti desce s Realtek ALC889, na kterou jsem zvyklý, byl slyšitelný prakticky okamžitě.



Obrázek

Interní výbava desky čítá 6 SATA 6Gb/s portů, dva M.2 sloty, kde jeden podporuje karty až do 22110, druhý 2280 (SATA i PCIe 3.0 x4).



Obrázek

Dále deska nabízí dva zpevněné PCIe 3.0 x16 sloty (x16/x8 pro SLI/CrossFire), jeden normální PCIe 3.0 x16 v x4 režimu a čtyři PCIe 3.0 x1.
Podporu DDR4 RAM s XMP (minimálně do 3866MHz, výše jsem to ani nezkoušel) snad ani zmiňovat nemusím, to je samozřejmost. RAM sloty jsou navíc umístěny v dostatečné vzdálenosti od CPU, takže ani u chladiče jako SilentiumPC Fera3, se kterým jsem desku testoval, nenastane problém s konfliktem větráku a prvního slotu paměti.
Jediné, co mi možná trochu chybí, je thunderbolt port, ale za cenu jen lehce přes pět tisíc nemůžeme očekávat zázraky.



Obrázek

Obrázek

Překvapivým doplňkem desky je několik zvláštních úchytů po stranách desky a uprostřed, označených jako 3D printing mounty. V rámci modovacího šílenství ASUS na několika svých deskách umožňuje vytisknout na 3D tiskárně příslušenství jako například držáky na větráky, cedulky s popisky, držadla pro přenášení, atd., a ty pak na desku pomocí těchto mountů připevnit. Nakolik je tenhle krok užitečný a nakolik je to jen další bod pro reklamu jsem bohužel neměl možnost otestovat.



Obrázek

Poslední vymožeností, která mě velmi příjemně překvapila, jsou LED diody indikující průběh bootování. Normální uživatel je asi neocení, ale při overclockingu, případně hledání původce hardwarových problémů jsou nedocenitelné – postupně ukazují jaký komponent je právě inicializován (CPU, RAM, GPU) či zda už probíhá bootování systému.



Obrázek

Jelikož jde o desku z AURA série, samozřejmostí jsou i dva RGB výstupy pro připojení LED pásků. RGBW by možná potěšilo více, ale to se dá očekávat spíše na deskách vyšší třídy.



Obrázek

O napájení procesoru se stará 8 fází DIGI+, o iGPU pak další dvě a o RAM jedna. Chlazení VRM je více než dostatečné, a ani při vyšších voltážích jsem nenarazil na žádné problémy s přehříváním. Možnosti dalšího chlazení zajišťuje hned 6 fan headerů rozmístěných různě po celé ploše desky – dva pro CPU fany, dva pro chlazení skříně a dva high-amp výstupy pro silnější větrák, případně pumpu vodního chlazení. Další headery jsou dostupné na fan extension kartě, kterou je ale nutné dokoupit zvlášť. Samozřejmostí je podpora jak PWM tak DC regulace na všech headerech.




PŘÍSLUŠENSTVÍ

Obrázek

Příslušenství k desce je vše, jen ne střídmé – SLI HB most (s podporou pro 3D vytištěné ozdoby), čtyři SATA3 kabely, dva prodlužovací kabely pro RGB podsvícení, sada nálepek a polepek na kabely, CD s ovladači (upřímně bych více ocenil USB, kdo má v téhle době ještě v PC mít mechaniku...), kupón na slevu na nákup kabelů na CableModu a originální ROG podtácek (záruční list a návod k desce snad ani nezmiňuji). Velmi užitečné, zejména pro ty, kteří se stavěním systémů teprve začínají, je plastový rámeček určený na zjednodušení instalace CPU - procesor prostě zaklapnete dovnitř a vložíte ho do socketu, kam už sám zapadne a nemusíte se bát, že neopatrnou manipulací ohnete nějaké piny.




BIOS A ROG SOFTWARE

Obrázek

BIOS a softwarové vybavení desky jsou u celé ROG řady prakticky identické, detailní popis najdete ve Flank3rově recenzi na Maximus IX Apex.




TEST

Testovací hardware:
ASUS STRIX Z270F
Intel i7-7700K
SilentiumPC Fera3
Corsair Vengeance White LED 2x8GB (2666MHz, CL17)
Gigabyte GTX650 2GB OC (ač většinu času jsem spíše používal grafiku integrovanou v procesoru)
Fortron Raider 500W


Testování bylo celkem stručné, jelikož jsem neměl k dispozici nic, s čím bych mohl udělat porovnávací test.
Tak tedy alespoň výsledky s mým HW setupem:

V defaultním nastavení (žádné změny v BIOSu):
- 4.6GHz @ 1.23V
- Spotřeba 155W při nejvyšším zatížení P95 (jen CPU, bez připojené grafické karty)
- 39W idle (běží jen programy v pozadí a textový editor)

Testy:
- HWBOT Prime: 6490
- Prime95 (blend): 70°C (nejteplejší jádro)
- 3DMark: 398 CPU / 461 iGPU

S CPU přetakotvaným na 5GHz:
- 5.0GHz @ 1.376V
- Spotřeba 165W při nejvyšším zatížení P95 (jen CPU, bez připojené grafické karty)
- 40W idle (běží jen programy v pozadí a textový editor)

Testy:
- HWBOT Prime: 6680
- Prime95 (blend): 95°C (nejteplejší jádro) + thermal throttling
- 3DMark: 566 CPU / 5352 GTX650





ZÁVĚR

Závěrem bych snad jen řekl, že deska mě velmi potěšila, a vážně jsem uvažoval, že bych si jí pořídil do nové sestavy, kterou si právě stavím. Nebýt toho, že požadavky na vzhled mi diktovaly vzít desku ve světlých barvách, byla by STRIX Z270F jasným kandidátem, jelikož ve své cenové kategorii (střední třída kolem pěti tisíc) je dle mého jednou z nejlepších. Mohu jen doporučit :thumbup: :)

Obrázek

Reklama
Uživatelský avatar
KingGustavo
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 826
Registrován: srpen 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: ASUS STRIX Z270F GAMING - střední třída na hraní i OC

Příspěvekod KingGustavo » 16 úno 2017 11:49

Také jsem včera jednu stavěl ta deska je doopravdy povedená boužel jí zabíjí cena která podle mého mainstreamová není je to spíš už high-end.
CPU:AMD Vishera FX-8350@4,7Ghz
GK:GIGABYTE HD 7850 WINDFORCE 2GB
MB:GIGABYTE GA-990FXA-D3 - AMD 990FX
RAM:Corsair Vengeance Black 16GB (2x8GB) DDR3 1866 CL9
PSU:Fortron AURUM 600W
HDD:WD Caviar Blue EX - 1TB SSD:KINGSTON HYPER X FURY 120GB
CASE:CoolerMaster Storm Scout (SGC-2000-KKN1-GP)


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Popis (recenze) Asus ROG Strix Z790-A Gaming WIFI II
    od KingGustavo » 27 lis 2023 19:48 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    5
    1978
    od KingGustavo Zobrazit poslední příspěvek
    28 lis 2023 16:14
  • Recenze ASUS ROG STRIX Radeon RX 6650 XT V2 OC Edition
    od winycz » 27 čer 2023 22:57 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    1
    14282
    od Ltb Zobrazit poslední příspěvek
    27 čer 2023 23:00
  • Asus Strix B450-F (w/ 5800x) 2NVME+2SATA?
    od holatir427 » 05 lis 2023 08:31 » v Problémy s hardwarem
    3
    1498
    od Alferi Zobrazit poslední příspěvek
    06 lis 2023 17:14
  • Notebook pro studentku na střední školu.
    od Tazator » 28 lis 2023 14:36 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    9
    1150
    od Baggy Zobrazit poslední příspěvek
    29 lis 2023 09:58
  • PC za 18k, bez OS, bez GPU, Casual Gaming
    od Scarum » 12 črc 2023 19:48 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    7
    2005
    od Scarum Zobrazit poslední příspěvek
    15 črc 2023 21:34

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 37 hostů