NAS nebo cloud do firmy?

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
Killing joke
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 131
Registrován: květen 17
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: NAS nebo cloud do firmy?

Příspěvekod Killing joke » 19 kvě 2017 11:26

Proč 15 až 20k? Záleží tedy samozřejmě na tom co jsem psal výše.
Dost možná ale bude stačit něco jako Synology DS216se + dva 1TB disky pro dobrý pocit v RAID 1.

Reklama
Uživatelský avatar
Dreatha62
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 127
Registrován: prosinec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: NAS nebo cloud do firmy?

Příspěvekod Dreatha62 » 19 kvě 2017 11:27

X píše:
atari píše:Z hlediska bezpečnosti dat je lepší cloud než NAS.

Je to právě naopak, ale musí se umět NAS nastavit. Připojit se lze odkudkoli z Netu a nemusí být ani veřejná IP (aspoň u WD), co je potřeba je dostatečná rychlost uploadu. Pokud budou data duplikováni na 2 různých NASech na různých místech (ideálně i jiných městech), lze si do jisté míry oddechnout. Pokud to neumíš nastavit, pozvi si odborníky!

jsemzpet: tvoje cena je omyl, nevzal jsi v úvahu dostačující levnější varianty!



Mám WD MyCloud EXT2 a nemusel jsem nastavovat veřejnou IP, jen jsem na routeru povolil porty..

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19325
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: NAS nebo cloud do firmy?

Příspěvekod X » 19 kvě 2017 11:32

Dreatha62: a co já s tím? Kde jsem psal o nastavování veřejné IP? A tady nejsi na warez fórech, aby jsi citoval předešlý příspěvek a zapleveloval fórum! Neumíš hledat správné tlačítko? Tak si vem brejle ...

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3195
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: NAS nebo cloud do firmy?

Příspěvekod atari » 19 kvě 2017 11:45

X píše:
atari píše:Z hlediska bezpečnosti dat je lepší cloud než NAS.

Je to právě naopak, ale musí se umět NAS nastavit. Připojit se lze odkudkoli z Netu a nemusí být ani veřejná IP (aspoň u WD), co je potřeba je dostatečná rychlost uploadu. Pokud budou data duplikováni na 2 různých NASech na různých místech (ideálně i jiných městech), lze si do jisté míry oddechnout. Pokud to neumíš nastavit, pozvi si odborníky!


Jsou na to různé názory. Ale ty srovnáváš cloud versus 2x NAS.

Já srovnávám 1x cloud versus 1x NAS. Pokud klekne NAS, stačí blesk, tak je po datech. U cloudu (pokud to není nějaká pochybná firma) to mají několikrát zabezpečené - zálohované, že to riziko ztráty dat je o mnoho řádů nižší.

A co ose týče bezpečnosti dat z hledicka hackerů a různé havěti, tak tam nelze obecně říci co je bezpečnější. Pokaždé to je jinak, záleží jak to kdo nakofiguruje.

Uživatelský avatar
Dreatha62
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 127
Registrován: prosinec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: NAS nebo cloud do firmy?

Příspěvekod Dreatha62 » 19 kvě 2017 11:48

u cloudu je hlavně výhoda, že je to právě v několika datacentrech i třeba po celém světě, horší je ta bezpečnost..

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19325
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: NAS nebo cloud do firmy?

Příspěvekod X » 19 kvě 2017 12:13

No ono je otázka, zda je to na cloudech několikanásobně. A hlavně jakákoli nezašifrovaná data ihned na "domácím" stroji jsou na internetu zprofanovaná, na NASu je máte tak, jak si je uděláte (nastavení, aktualizace, modemrouter, vnitřní síť ...). Nezakazuje MS vlastní šifrování dat (tedy přímo na vašem stroji) na jeho cloudech a zákaz některých typů souborů? Co já vím, tak je schopen změnit klíče a skenovat typ dat, do toho bych nešel vůbec ... a konkurence se bude těžko chovat jinak, když se vše dělá pro peníze, klidně vás prodá a i vaše data.

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3195
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: NAS nebo cloud do firmy?

Příspěvekod atari » 19 kvě 2017 12:31

Já v tom problém nevidím. Jsouj certifikvoané cloudy, kteé data neprdají, nedovolí si to. Na cloud můžu běžně poslat šifrovaná data. Npříklad mzdové účetnictví jinak posílat nelze, abych neporušil zákon. A zašifrovaná data nidko neprodá i kdyby chtěl. Neví co tam je.

Nesmíš to moc dramatizovat. Nepíšeme tady scénář na špionážní film, kde je možné i nemožné ... :D

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19325
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: NAS nebo cloud do firmy?

Příspěvekod X » 19 kvě 2017 12:57

Tak je ještě otázka, jak a čím jsou zašifrované, jak dlouhý a kvalitní mají klíč a zda šifra nemá zadní vrátka. Říkáš že jim lze věřit, já věřím jen sobě ... proto co jde mám u sebe.

P.S.: vysvětli třeba, jak američané dostali data z toho zašifrovaného iPhonu teroristy?

Uživatelský avatar
Microsheep
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1656
Registrován: leden 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: NAS nebo cloud do firmy?

Příspěvekod Microsheep » 19 kvě 2017 12:59

to X:
Microsoft prodá naše data, ale jaký operační systém používáš a jaký používáte ve firmě? Já doufám, že virtualizujete na wmvare a poštu, doménu všechno jedete na linuxu, včetně účetních :D Kde je pak rozdíl, jestli je věc v cloudu nebo ne z tvého pohledu?
Bojíš se, že ti Microsoft odcizí/prodá data z cloudu, ale sám ho máš doma nasáčkovaný :D

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19325
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: NAS nebo cloud do firmy?

Příspěvekod X » 19 kvě 2017 14:00

Co dělají firmy do kterých chodím je mi celkem jedno. Doma sice mám Windows 7, ale ošetřený jak jen to jde a podezřelé odesílání dat na Net ihned blokuji. Nejsem blbeček co jim data sám cpe a popírá závažnost těchto faktů jen z vlastní lenosti a hlouposti ...

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3195
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: NAS nebo cloud do firmy?

Příspěvekod atari » 19 kvě 2017 14:06

X píše:Tak je ještě otázka, jak a čím jsou zašifrované, jak dlouhý a kvalitní mají klíč a zda šifra nemá zadní vrátka. Říkáš že jim lze věřit, já věřím jen sobě ... proto co jde mám u sebe.

P.S.: vysvětli třeba, jak američané dostali data z toho zašifrovaného iPhonu teroristy?


Já si data můžu zašifrovat jakýmkoliv softwarem, a třeba 3 x za sebou. Takže nikdo nebude vědět, jakým softem to je šifrované, a také nebude vědět, co ty data obsahují. Takže tady problém nevidím.

A co se týče toho Iphonu, tak každý ví jaká šifra je použita, a to už je něco jiného.

michalrysina
Level 2
Level 2
Příspěvky: 184
Registrován: prosinec 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: NAS nebo cloud do firmy?

Příspěvekod michalrysina » 19 kvě 2017 15:19

Abych doplnil svou otázku. Momentálně se jedná o 20-25 gb dat, která potřeuji mít takto uložená. Nyní máme firemní server, ke kterému máme přístup z jiných pc. Na serveru otevřu tabulku, dopíši data, ulozím, takhle to je nekolikrát denně. Nevýhodou je, že se k datům nedostaneme odjinud než jen z firemní sítě. A jak jsem psal v prvním příspevku. Data tam citlivá jsou, ale ne zas tak aby toho nekdo mohl zneuzít. A predne říkám, že NAS pravdepodobně nedokážu nastavit tak, abych si mohl říct, že je na úrovni cloudu, co se bezpečnosti týká
CPU: Intel Core i5 4460 @ 3.20GHz / MB: MSI Z97 PC Mate / RAM: Kingston 8GB KIT DDR3 1600MHz CL9 / HDD: Samsung SSD 840 EVO 120GB / ZDROJ: Seasonic SS-400ET-T3 / CASE: Zalman Z11 Plus / MONITOR: Samsung S24D300H


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Cloud? hdd + nová bedna? tichost
    od Speedhack » 03 čer 2023 12:10 » v Vše ostatní (hw)
    5
    1131
    od Speedhack Zobrazit poslední příspěvek
    18 čer 2023 19:41
  • Jaké je nejspolehlivější cloud úložiště pro dokumenty?
    od Matiseli » 14 čer 2023 05:26 » v Vše ostatní (inet)
    5
    2264
    od pcmaker Zobrazit poslední příspěvek
    14 čer 2023 18:50
  • Herní notebook nebo cloud gaming
    od Fargotroniac » 07 čer 2023 14:11 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    8
    971
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    10 čer 2023 09:54
  • cloud OneDrive a pomale stahovani balicku zip s fotkama
    od p3v4x » 11 úno 2024 15:57 » v Internet a internetové prohlížeče
    2
    607
    od p3v4x Zobrazit poslední příspěvek
    11 úno 2024 16:44

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 hostů