Nový HDD disk

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

oooooo
nováček
Příspěvky: 42
Registrován: říjen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Nový HDD disk

Příspěvekod oooooo » 29 črc 2017 09:21

Zdravím,
sháním druhý disk. V počítači mám SSD disk na systém a potřeboval bych druhý na hry, data a velké programy. Rád bych disk který je nejrychlejší, ale i tichý v kapacitě 2-3TB. Koukal jsem na SG Firecuda, SG Barracuda Pro a WD Black. Jen nevím který z nich zvolit nebo jestli vzít nějaký úplně jiný? Budu rád za každý tip, radu nebo doporučení.

Reklama
Uživatelský avatar
Blitzkrieg
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 680
Registrován: prosinec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nový HDD disk

Příspěvekod Blitzkrieg » 29 črc 2017 11:27

Cenový strop?

Co nejrychlejší a zároveň tichý je u plotnových disků Sci-Fi. :lol: Buď si koupíš 3,5" HDD s 7 200 ot./min a poté musíš počítat s větším hlukem nebo pořídíš 2,5" HDD s 5 400 ot./min a docílíš tím relativní tichosti, ale zase za to obětuješ výkon...

Uživatelský avatar
Grander
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1889
Registrován: leden 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nový HDD disk

Příspěvekod Grander » 29 črc 2017 15:49

Oni ty disky obecně moc hlučný nejsou, to bych vůbec neřešil. Jinak, SSHD (Firecuda) je zbytečný, takže bych asi volil Barracudu.

Uživatelský avatar
Blitzkrieg
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 680
Registrován: prosinec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nový HDD disk

Příspěvekod Blitzkrieg » 29 črc 2017 16:08

Záleží na zbytku tvé sestavy. Pokud máš kvalitní odhlučněnou PC case, dražší ventilátory + chladič CPU (třeba od Noctua) a GPU + zdroj, které jsou do určitě teploty chlazeny pasivně, tak je v IDLE nejhlučnější komponentou právě HDD.

A pokud se bavíme o výkonných HDD jako WD Black, tak tady je hlučnost ještě o něco vyšší než u "běžných" 3,5 HDD. Tato řada plotnových disků je totiž směřována na výkon, hluk je až na posledním místě.

Uživatelský avatar
Michael850
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14681
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nový HDD disk

Příspěvekod Michael850 » 29 črc 2017 17:00

Nějak tak. U HDD bych rychlost neřešil, stejně to funguje jen jako odkladiště dat a na zbytek je SSD, takže žádné Pendolino není třeba. Stejně ani ten WD Black není žádné terno, za to jak se roztočí plotny, je to jak startující Boeing. Pokud chceš ticho, tak musíš koupit nějaký nízkootáčkový 2,5" HDD a třeba ho dát ještě do Himura. Na druhou stranu pokud nemáš něco co psal Blitzkrieg, tak je to ale i zbytečné. SSHD je pak taky nesmysl, zrychlí to jenom pár nejpoužívanějších programů (protože 8GB MLC cache to fakt nevytrhne) a to navíc celkem zanedbatelně. Od SSD to má pořád hodně dakeko, má to blíž spíš pořád k tomu HDD.
Ryzen 7 2700 + Freezer 34/X370 C6H/RM650x/RX 5700 Gaming X 8GB GDDR6/Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz/Gammix XPG S11 Pro 512GB/Define S + 4x F14 Silent

Uživatelský avatar
Petison
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2055
Registrován: březen 09
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nový HDD disk

Příspěvekod Petison » 29 črc 2017 17:49

Mám tento a je naprosto tichoučký.Rychlost taky velmi dobrá.
https://www.alza.cz/western-digital-av- ... tm#recenze

RIKI22
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6477
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nový HDD disk

Příspěvekod RIKI22 » 29 črc 2017 19:02


Donald64
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2435
Registrován: říjen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nový HDD disk

Příspěvekod Donald64 » 29 črc 2017 22:34

Osobně bych vzal klasický WD Blue https://www.czc.cz/wd-blue-3tb/178166/produkt a když by se ti zdál moc hlučný, tak ho můžeš zavřít do Himura https://www.czc.cz/scythe-sch-1000-himu ... 02/produkt

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53621
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nový HDD disk

Příspěvekod petr22 » 29 črc 2017 22:43

WD Green a WD Blue vyhazuju kazdy mesic prilis mnoho na to, abych jim sveril svoje data.

Pokracovani osvedcene rady SV35:
https://www.alza.cz/seagate-ironwolf-hd ... 494394.htm

Pokud plati to co u predchozi rady tak 2 TB verze ma 2 plotny.

Donald64
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2435
Registrován: říjen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nový HDD disk

Příspěvekod Donald64 » 29 črc 2017 23:46

Petře, ty normálně osazuješ do desktopů disky pro NAS? Pokud ano, jaké s nimi máš dlouhodobé zkušenosti? Nevím, já se držím určení, jaké daný disk má, protože nemám ozkoušeno, zda to vydrží a bude dlouhodobě dobře fungovat.

Uživatelský avatar
Blitzkrieg
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 680
Registrován: prosinec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nový HDD disk

Příspěvekod Blitzkrieg » 30 črc 2017 00:17

Donalde64, před nedávnem jsem Ti a zdejším odborníkům položil podobný dotaz v nějakém topicu. Bohužel zůstal bez odpovědi - snad se dočkám nyní... 8)

Dotaz se týkal toho, proč by měly být pevné disky určené pro NAS (24/7) horší pro domácí PC než "běžné" 3,5 disky? Budu se opakovat, ale naopak bych od NAS disků očekával vyšší spolehlivost než od normálních disků - tedy i teoretický vyšší počet zapínacích/vypínacích cyklů...

Tato moje úvaha se zakládá na faktu, že se udává, že zapnutí disku +- znamená 10 hodin provozu. A pokud jsou NAS disky určené pro Nonstop provoz, tak by TEORETICKY měly být lepší i pro normální provoz v domácím PC. Fakt, že se PC oproti NAS častěji vypíná/zapíná je IMHO irelevantní, protože nevím proč, by měly být NAS disky náchylnější na roztočení ploten/zaparkování než "běžné" plotnové disky?

Fox_25
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2175
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nový HDD disk

Příspěvekod Fox_25 » 30 črc 2017 00:52

Taky jsem už pár WD disků pohřbil, taky to byly green a blue, green měl dokonce jednu sérii nejspíš vadnou protože dost jich odešlo na chybu čtení a data jsem doloval přes usb šuplík s tím že byl disk v mrazáku, protože za teploty kolem 5 stupňů začal být čitelný. Od té doby western nechci ani zdarma protože jsem přišel asi o 2TB dat, vč. záloh fotek které byly uloženy ve dvou kopiích na dvou discích. Navíc firmware je u WD ukládán na plotnu k rezervním sektorům, ale u jakých řad přesně, netuším.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 hostů