Notebook na VŠ za 15000

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Wedge
nováček
Příspěvky: 12
Registrován: srpen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Notebook na VŠ za 15000

Příspěvekod Wedge » 16 srp 2017 20:21

Dobrý den,

v říjnu budu nastupovat na vysokou školu, kde budu potřebovat notebook. Notebook jsem nikdy neměl a vůbec se v nich nevyznám, proto bych se rád zeptal zde. Pokusím se zde vypsat vše, na co si vzpomenu, co by Vám mohlo pomoci mi pomoci, takže to asi bude trochu delší počteníčko :D

Na co notebook potřebuji?
- Nastupuji na VŠ, obor strojírenství a později zaměření robotika, tudíž kromě klasických textových, tabulkových programů atd., budu používat i nějaké 3D modelovací programy, simulace atd.

- Doma bych si na něm taky ve volném čase rád něco zahrál

- Nakonec taky na nějaké to běžné používání, internet, filmy atd.

Co očekávám a vyžaduji?
- Cenu okolo 15 000 (dejme tomu plus mínus 2000, ještě nevím, kolik přesně si vydělám, ale zůstaňme kolem té patnáctky)

- Teoreticky jedinou podmínkou, kterou notebook skutečně musí splňovat, je DVD mechanika a Wi-Fi.

- Od hraní neočekávám žádné zázraky, ačkoliv se v noteboocích nevyznám, tak vím, že na hraní je vždy lepší stolní PC, než notebook. Bohužel můj stolní PC dosluhuje a já si rozhodně nevydělám na notebook i stolní PC, tudíž to musím řešit takto. Rozhodně nečekám, že na něm rozjedu nejnovější hry ani na nejnižší detaily. Jak říkám, můj stolní PC je stará rachotina, která rozjela nejnovější hru z roku 2010, takže jsem zvyklý hrát málo náročné/starší hry :D. Co mě teď tak napadá, že bych na tom chtěl hrát je asi WoW, Heroes of the Storm, SWTOR, Assassin´s Creed II, World of Tanks, Skyrim atd. Bylo by samozřejmě super, kdybych na tom rozjel GTA V, ale jak říkám, neočekávám to a ani to není podmínkou. Samozřejmě ale čím výkonnější by byl, tím lépe. Takže tímto bych zároveň chtěl poprosit různé chytráky, aby se zdrželi bezvýznamných komentářů o tom, jak jsou notebooky na hovno, a jak se na nich nedá hrát atd. Jak říkám, nečekám zázraky a většinu zmíněných her jsem stejně rozjel i na té stolní rachotině s 256 MB grafikou a 2 GB RAM :D

- S výkonem ale souvisí chlazení. Bylo by dobré, aby vzhledem k ceně a hardwaru bylo kvalitní a v rámci možností dobře odvádělo teplo, nerad bych to usmažil. Případně, je dobré dokoupit alespoň domů chladící podložku? Funguje to?

- S velikostí teda moc nevím, jak říkám, budu ho nosit do školy (zatím vůbec nevím jak často, ale hádám, že denně asi ne), ale i používat doma, takže čím větší, tím lepší, ale zase ať to není nějaká pětikilová potvora. V tomhle ohledu asi budu potřebovat radu někoho zkušeného, co je ještě na přenášení přijatelná váha a velikost.

- Taky by bylo fajn, aby mi nějakou dobu vydržel, a abych nemusel za dva roky kupovat nový.

- Jakou značku vůbec nevím, slyšel jsem akorát od známých, že za žádnou cenu nemám brát Acer, že prý nejsou zrovna kvalitní, ale vůbec nevím.

Nový nebo repas?
- Momentálně dělám brigádně ve skladu, kde je jeden z našich zákazníků Dell. Od šéfa jsem dostal kontakt na servisního technika přímo z Dellu, který dělá repase notebooků. Jsou tři, čtyři roky staré, ale ten technik je komplet vyčiští, případně vymění baterii, disk, nahodí oficiální Windowsy. Šéf mi ho doporučuje, že na to, že je to použité, je to prý hodně kvalitní, funguje mu už hodně dlouho a v případě problémy prý není problém se domluvit na servisu. Chápu, že na tohle je asi těžké odpovědět, ale vyplatí se mi spíše kupovat nový nebo je lepší takovýto repas od odborníka?

No, to je asi vše, ale je možné, že jsem na něco zapomněl, takže to případně přidám do komentářů nebo se doptejte. Budu tedy skutečně rád za každou rozumnou radu a pomoc s výběrem :)

Reklama
Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28586
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Notebook na VŠ za 15000

Příspěvekod Martab » 16 srp 2017 20:35

Vítej na PC-Help

Repas bych asi vyřadil, jsou to kvalitní notebooky, zpracováním daleko před čímkoli co koupíš za 15K, CPU výkon je plně sprovnatelný s dnešní nabídkou "střední třídy". Jediný problém je grafika a tím hry. Prostě jsou to slabší kousky už na dnešní dobu (v grafických kartách je posun výkonu docela znatelný a u těch repasů prostě odpovídá době vzniku). Sám mám již někoikátý repas a nelituju (momentálně mám ThinkPad X230), ale grafický výkon já nepotřebuju a tak mne netrápí...

Ohledně požadavků, rozhodně bych volil něco s hmotností do 2kg . Další věci jako chlazení a tak je třeba udělat trochu kompromisy, protože je to přecejen kousek "jen" za 15K... Asi bych se díval po něčem jako je https://www.czc.cz/hp-pavilion-15-15-au ... 34/produkt nebo pak něco s i5, ale těžší https://www.czc.cz/asus-f556uq-dm948t-h ... 68/produkt. Osobně bych se teda díval spíš po něčem s 14" a menším monitorem, ale vzhledem k tomu že chceš i sem tam nějakou tu hru, tak bych pod nVidii 940M(X) nešel...

Dodatečně přidáno po 1 minutě 16 vteřinách:
Ohledně chladící podložky, rozhodně ne, MAX teploty moc neovlivní a jen zvýší zordíl mezi min a max teplotama, což nesvědčí bezolovnatému cínu a může to snižovat životnost.
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

Wedge
nováček
Příspěvky: 12
Registrován: srpen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Notebook na VŠ za 15000

Příspěvekod Wedge » 16 srp 2017 21:41

Martab píše:Vítej na PC-Help

Repas bych asi vyřadil, jsou to kvalitní notebooky, zpracováním daleko před čímkoli co koupíš za 15K, CPU výkon je plně sprovnatelný s dnešní nabídkou "střední třídy". Jediný problém je grafika a tím hry. Prostě jsou to slabší kousky už na dnešní dobu (v grafických kartách je posun výkonu docela znatelný a u těch repasů prostě odpovídá době vzniku). Sám mám již někoikátý repas a nelituju (momentálně mám ThinkPad X230), ale grafický výkon já nepotřebuju a tak mne netrápí...

Ohledně požadavků, rozhodně bych volil něco s hmotností do 2kg . Další věci jako chlazení a tak je třeba udělat trochu kompromisy, protože je to přecejen kousek "jen" za 15K... Asi bych se díval po něčem jako je https://www.czc.cz/hp-pavilion-15-15-au ... 34/produkt nebo pak něco s i5, ale těžší https://www.czc.cz/asus-f556uq-dm948t-h ... 68/produkt. Osobně bych se teda díval spíš po něčem s 14" a menším monitorem, ale vzhledem k tomu že chceš i sem tam nějakou tu hru, tak bych pod nVidii 940M(X) nešel...

Dodatečně přidáno po 1 minutě 16 vteřinách:
Ohledně chladící podložky, rozhodně ne, MAX teploty moc neovlivní a jen zvýší zordíl mezi min a max teplotama, což nesvědčí bezolovnatému cínu a může to snižovat životnost.


Super, díky moc, přesně v takovou nějakou odpověď jsem doufal :) Akorát se chci ještě zeptat, má ten Asus mechaniku? Nemůžu to tam najít. A taky, mohl byste mi přece jen doporučit i něco do těch 15000, kdyby se mi nepodařilo na jeden z těchto dvou nepodařilo vydělat?

Uživatelský avatar
dom324
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3161
Registrován: prosinec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Notebook na VŠ za 15000

Příspěvekod dom324 » 16 srp 2017 21:59

Mechaniku můžeš vyřešit externí mechanikou.

Wedge
nováček
Příspěvky: 12
Registrován: srpen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Notebook na VŠ za 15000

Příspěvekod Wedge » 16 srp 2017 22:10

dom324 píše:Mechaniku můžeš vyřešit externí mechanikou.


Ona je i nějaká externí mechanika? Aha, tak to jsem ani nevěděl :) To funguje jak, přes USB? A je to spolehlivé?

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28586
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Notebook na VŠ za 15000

Příspěvekod Martab » 17 srp 2017 07:42

Do 15K už není ten výběr tak pestrý a muselo by se ubírat na grafice. Potom bych šel do "použitého" (povětšinou kusy co byly vystavené na prodejně), díval bych se po
https://www.gigacomputer.cz/zbozi/10299 ... -grey.html i5 + 8GB RAM + SSD, záruka 2 roky, váha 1,5kg, výdrž baterky cca 5-6h na WiFi, za 13K je to super.
https://www.gigacomputer.cz/zbozi/10300 ... white.html prakticky to samé co výše, jen 15", tím pádem těžší (cca 2kg) i nižší výdrž (cca 3-4h na WiFi), ale nemá SSD, osobně bych spíše šel do verze s SSD, je to fakt hodně poznat.
Tady je popis co znamená to "předváděcí" https://www.gigacomputer.cz/typy-zbozi.html. Možná i Dell bude mít takovéto notebooky, takže se můžeš zeptat, ale nejsou to klasické repasy a jsou to relativně nové kousky, jen prostě někde stály v poličce.

Dodatečně přidáno po 2 minutách 58 vteřinách:
Jo a ta externí mechanika kdyby byla třeba: https://www.czc.cz/asus-sdrw-08d2s-u-li ... 34/produkt
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

Kotik
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2384
Registrován: únor 09
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Notebook na VŠ za 15000

Příspěvekod Kotik » 17 srp 2017 13:02

Neporadím Ti konkrétní model, ale zkušenosti z VŠ.
Osobně bych volil notebook opravdu max 14", jak radí Martab, ta patnáctka je fakt strašně veliká, nepraktická, těžká. Kdysi jsem na VŠ koupil Acer 5820TG - 15,6", skvělý notebook, jenom ty rozměry (jak velikost, tak hmotnost - 2,4 Kg). S takovým notebookem se prostě špatně manipuluje, někde se ti ani nemusí vejít do lavic v přednáškových místnostech, záleží dle školy. Navíc dáš něco do brašny, nějaké papíry, učebnice a taháš s sebou fakt cihlu...Před dvěma lety jsem pak pořídil 13" HP Pavilion 13 x360, a to je nebe a dudy. Manipulace je úplně o něčem jiném, notebook mohu vzít za kraj, aniž bych se bál nějakého prohýbání. Hmotnost o půl kila nižší, v praxi znát o hodně.
Další věc je určitě výdrž baterky, samozřejmě co největší v rámci ceny. Možná si říkáš, že dáš na nabíječku, ne vždy je zdroj po ruce a dost často se většinou pohybuješ, takže nabíječka další místo, hmotnost navíc. Nebo potřebuješ o volném čase mezi hodinami udělat práci někde na chodbě, kde není zdroj (je dost často obsazený), dobrou baterii prostě potřebuješ.
Za další pokud se vejdeš do ceny, určitě SSD obrovskou výhodou. Potřebuješ něco narychlo, na poslední chvíli dodělat, není čas na čekání, až se 5400 otáčkový disk rozhoupe. Win 10 jsou o dost rychlejší než Win 7, ale stejně celkový chod systému je na SSD úplně o něčem jiném. Kapacitu disku můžeš vyřešit externím diskem. Co se týče velikosti SSD, určitě 256 GB. 128 GB by bylo málo, ne všechno jde cpát na externí disk. Navíc SSD nevadí otřesy tak jako klasickému magnetickému disku a že se otřesům při manipulaci nevyhneš.
Absence mechaniky jsem při přechodu ze starého Aceru na třináctku (snad v žádné není) bál, nakonec mi vůbec nechybí. Všechno je většinou online nebo vyřešíš přes flashku. Jediné, na co jsem narazil byla instalace koupených MS Office 2007 na CD, vyřešil starý Acer, udělal jsem z CD ISO.
Ntb: HP Pavilion 13-a250nc
PC: i5-4430 + Noctua NH-U9B SE2 / GIGABYTE GA-B85M-D3H rev.1.1 / 2x Kingston HyperX Fury White 4GB 1866 MHz / MSI R7 265 OC / Crucial MX500, 250GB / Seagate Barracuda 7200.14 - 1TB /BITFENIX Neos, bílá + EVGA 500B / Win10 Pro 64bit / AOC i2369VM
+ Genius SW​-HF 5.1 4000; Sennheiser HD 438

Wedge
nováček
Příspěvky: 12
Registrován: srpen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Notebook na VŠ za 15000

Příspěvekod Wedge » 17 srp 2017 19:25

Kotik píše:Neporadím Ti konkrétní model, ale zkušenosti z VŠ.
Osobně bych volil notebook opravdu max 14", jak radí Martab, ta patnáctka je fakt strašně veliká, nepraktická, těžká. Kdysi jsem na VŠ koupil Acer 5820TG - 15,6", skvělý notebook, jenom ty rozměry (jak velikost, tak hmotnost - 2,4 Kg). S takovým notebookem se prostě špatně manipuluje, někde se ti ani nemusí vejít do lavic v přednáškových místnostech, záleží dle školy. Navíc dáš něco do brašny, nějaké papíry, učebnice a taháš s sebou fakt cihlu...Před dvěma lety jsem pak pořídil 13" HP Pavilion 13 x360, a to je nebe a dudy. Manipulace je úplně o něčem jiném, notebook mohu vzít za kraj, aniž bych se bál nějakého prohýbání. Hmotnost o půl kila nižší, v praxi znát o hodně.
Další věc je určitě výdrž baterky, samozřejmě co největší v rámci ceny. Možná si říkáš, že dáš na nabíječku, ne vždy je zdroj po ruce a dost často se většinou pohybuješ, takže nabíječka další místo, hmotnost navíc. Nebo potřebuješ o volném čase mezi hodinami udělat práci někde na chodbě, kde není zdroj (je dost často obsazený), dobrou baterii prostě potřebuješ.
Za další pokud se vejdeš do ceny, určitě SSD obrovskou výhodou. Potřebuješ něco narychlo, na poslední chvíli dodělat, není čas na čekání, až se 5400 otáčkový disk rozhoupe. Win 10 jsou o dost rychlejší než Win 7, ale stejně celkový chod systému je na SSD úplně o něčem jiném. Kapacitu disku můžeš vyřešit externím diskem. Co se týče velikosti SSD, určitě 256 GB. 128 GB by bylo málo, ne všechno jde cpát na externí disk. Navíc SSD nevadí otřesy tak jako klasickému magnetickému disku a že se otřesům při manipulaci nevyhneš.
Absence mechaniky jsem při přechodu ze starého Aceru na třináctku (snad v žádné není) bál, nakonec mi vůbec nechybí. Všechno je většinou online nebo vyřešíš přes flashku. Jediné, na co jsem narazil byla instalace koupených MS Office 2007 na CD, vyřešil starý Acer, udělal jsem z CD ISO.


Super, takovéto rady se určitě taky hodí, díky moc :-) Vezmu to vše v úvahu :-)

Dodatečně přidáno po 5 minutách 29 vteřinách:
Martab píše:Do 15K už není ten výběr tak pestrý a muselo by se ubírat na grafice. Potom bych šel do "použitého" (povětšinou kusy co byly vystavené na prodejně), díval bych se po
https://www.gigacomputer.cz/zbozi/10299 ... -grey.html i5 + 8GB RAM + SSD, záruka 2 roky, váha 1,5kg, výdrž baterky cca 5-6h na WiFi, za 13K je to super.
https://www.gigacomputer.cz/zbozi/10300 ... white.html prakticky to samé co výše, jen 15", tím pádem těžší (cca 2kg) i nižší výdrž (cca 3-4h na WiFi), ale nemá SSD, osobně bych spíše šel do verze s SSD, je to fakt hodně poznat.
Tady je popis co znamená to "předváděcí" https://www.gigacomputer.cz/typy-zbozi.html. Možná i Dell bude mít takovéto notebooky, takže se můžeš zeptat, ale nejsou to klasické repasy a jsou to relativně nové kousky, jen prostě někde stály v poličce.

Dodatečně přidáno po 2 minutách 58 vteřinách:
Jo a ta externí mechanika kdyby byla třeba: https://www.czc.cz/asus-sdrw-08d2s-u-li ... 34/produkt


Díky za tipy :) Těch 15k je spíš jen tak orientačních, takové minimum, které už mám jistotu, že budu mít k dispozici, ale je samozřejmě možné, že to bude třeba 17; 18, to právě ještě nevím, takže radši počítám kolem těch 15k :-)

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28586
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Notebook na VŠ za 15000

Příspěvekod Martab » 17 srp 2017 19:46

Pokud máš už teď těch cca 15K k dispozici, asi bych neváhal a vzal to HP https://www.gigacomputer.cz/zbozi/10299 ... grey.html# splňuje prakticky vše co požaduješ a za těch cca 13K je to super nabídka (prakticky výkon je srovnatelný s tím za 17K a splňuje to, že má delší výdrž na baterku a je i lehký a 14").

A jen pro příště, prosím necituj předchozí příspěvek, je to nepřehledné, používej třeba "To Martab:" a podobné místo toho, líp se to čte ;)
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

Wedge
nováček
Příspěvky: 12
Registrován: srpen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Notebook na VŠ za 15000

Příspěvekod Wedge » 17 srp 2017 21:01

Aha, dobře, omlouvám se, takže bez citace. Ono těch 15k mám i nemám :D Počítám do toho totiž i to, co jsem si zatím vydělal teď za srpen a je právě otázka, kolik či jestli vůbec k tomu ještě něco přibude. Tak či tak to ale budu mít až ve výplatním termínu, tudíž v září. Ale raději jsem se chtěl začít rozhlížet a ptát trochu dříve, ať si už můžu udělat nějaký obrázek a přehled o celé situaci :-)

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28586
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Notebook na VŠ za 15000

Příspěvekod Martab » 17 srp 2017 21:09

Jasně, tak kdyžtak se pak ozvi, až budeš mít peníze v ruce a podívali by jsme se po nějakém tom "výstavním", třeba se zase něco najde :-)

Dodatečně přidáno po 33 vteřinách:
Samozřejmě pokud tě napadá nějaký dotaz, tak se ptej :-)
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

Wedge
nováček
Příspěvky: 12
Registrován: srpen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Notebook na VŠ za 15000

Příspěvekod Wedge » 17 srp 2017 21:27

Zatím mě asi nic nanapadá, prozatím jste mi poradili asi se vším a je super, že mi někdo poskytl i ty rady z vlastních zkušeností z VŠ, takže za mě spokojenost :) Takže teda ještě jednou díky, potom se tedy ještě ozvu (mělo by to být kolem 15.) :) Jinak se ale teda omlouvám, že to řeším už tak brzo, ale jak říkám, chtěl jsem už alespoň získat nějaké info a přehled :)


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Notebook do 15000 Kč
    od DifiCZ » 30 srp 2023 22:03 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    1
    687
    od atari Zobrazit poslední příspěvek
    31 srp 2023 09:05
  • Počítač do 15000 bez grafiky Příloha(y)
    od JMaSha » 01 črc 2023 17:58 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    13
    1738
    od Karrex Zobrazit poslední příspěvek
    13 črc 2023 08:57
  • Notebook ± 25 000 Kč
    od Bulhy » 23 srp 2023 17:38 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    4
    1456
    od Bulhy Zobrazit poslední příspěvek
    27 srp 2023 16:22
  • Notebook do 10 000,-
    od Zeck » 29 led 2024 22:31 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    28
    2882
    od Zivan Zobrazit poslední příspěvek
    05 úno 2024 20:14
  • Notebook 10-15k
    od Kvp2 » 19 dub 2024 10:16 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    7
    1622
    od Kvp2 Zobrazit poslední příspěvek
    22 dub 2024 15:36

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 hostů