Novodobý Low-End vs Mainstream a High-end dob minulých

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Sik3r
nováček
Příspěvky: 2
Registrován: červenec 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Novodobý Low-End vs Mainstream a High-end dob minulých

Příspěvekod Sik3r » 08 zář 2017 17:27

Představení Grafické karty Asus ROG Strix GTX 1050Ti OC 4G Gaming
Do ruky se mi dostala midd-low end grafická karta Asus ROG Strix GTX 1050Ti OC 4G Gaming, tuto kartu jsem se rozhodl otestovat pro Vás. Recenzi pojmu ze strany hráče, tedy nejvíc mě bude zajímat výkon na 1080p monitoru a hlučnost (noční „paření“).
1.jpg

Grafická karta přišla v celku pěkné krabici, žádné zvláštní prvky jsem nečekal a taky se neobjevily.

2.jpg

Obsah balení je klasický na kartu z midd-low endu, DVD s ovladači a různýma appkama od Asusu (Aura Sync, GPU-Z Asus, atd.), uživatelský manuál, pásky na suchý zips a pak samotná grafická karta.

3.jpg

Samotná grafická karta.

4.jpg

Karta má i zadní Backplate se vzory Asus ROG

5.jpg

Výstupy karty jsou klasické: Dva DVI-D, Jeden HDMI a Jeden Display Port.

Karta má zajímavé zpracování, na které se budete i rádi dívat skrz prosklenou bočnici, zpracování je plast a jen plast ale u kartu za takovou cenu se nedá očekávat něco jiného. Chladič karty je tvořen hliníkovým pasivem, obsahující dvě měděné heatpipe, je ochlazován dvěma 100mm ventilátory a logo ROG je RGB, takže si můžete zvolit jakoukoliv barvu nebo třeba nastavit si barvy podle teplot grafického čipu. Kartu krom PCI-E slotu napájí i jeden 6pin, což na takt 1379MHz na jádru a 7008MHz na pamětech (efektivně), je slušné.

Parametry Grafické karty
Čip: GP107
Takt čipu: 1379MHz
Takt paměti: 1506MHz (7008MHz efektivně)
Paměť: 4GB GDDR5
Sběrnice: 128 bitů
Napájení: 6 pin
Rozhraní: PCI-Express 3.0 x16
Graf. výstupy: 2x DVI-D, HDMI 2.0b, DP
Chlazení: DirectCU III
Výbava karty: Vulka, DirectX 12, nVidia Ansel, OpenGL, nVidia 3D, G-sync, PhysX, CUDA, GPU Boost 3.0, OpenCL..


Testovací sestava
FX 8370 OC 4,9GHz
Asus M5A99X Evo Rev 2.0
8Gb DDR3 Kingston HyperX 1600MHz
ADATA 240GB SSD
2Tb Seagate Barracuda 7200
Cooler Master Seidon 120V
EVGA 750GQ 750W
Open case

Grafické karty k porovnání

R9 290x MSI Twin Frozr IV Gaming 4GB OC
Takt: 1030 MHz
Takt paměti: 5000MHz
Paměť: 4GB GDDR5
Jádro: Hawaii
A
HD7950 MSI Twin Frozr III 3GB OC
Takt: 880 MHz
Takt paměti: 5000MHz
Paměť: 3GB GDDR5
Jádro: Tahiti PRO
Nejsem nějaký MSI Fan boy, jen se mi doma v tuhle chvíli jiné neválí.
6.jpg

7.png



Herní testy
Každá grafická karta je testována ve stock nastavení a v OC. Hry jsou brány z různých kategorií, ovšem strategii v testu není žádná, takovými hrami bohužel nedisponuji. Ve všech hrách je nastaveno vše na maximální možné, kromě vyhlazování MSAA (anti-aliasing), vypínám jej s osobních důvodů, protože v zapnutém nebo vypnutém stavu vidím jen minimální rozdíly a jen to ubírá plynulosti hry. Průměrné FPS se bere ze 120 sekundového záznamu.



Star Wars Battlefront
SWB1.png

V této hře je jasným vítězem r9 290x, jakož to nejvýkonnější GPU v testu, ovšem přetaktování jako jediné kartě v tomto testu nijak nepomohlo. Nejspíše už nestíhá procesor. Scéna je ze sněžné mapy a módu Walker Assault.

Counter Strike: Global Offensive
CSGO.png

V CS:GO vede 1050ti , tahle hra je opravdu zvláštní, na to jaké jsou u karet výkonové rozdíly, tak se drží všechny u sebe. Testováno s Boty, 8 na každé straně + 1 hráč, mapa Dust II.

Dirt Rally
DR.png

Mapa Monte Carlo, Monaco. Vůz Subaru Impreza. Zde dominuje R9 290x, 1050ti a HD 7950 se drží u sebe. Opět se s tímto procesorem nevyplatí r9 290x taktovat, u 1050ti i HD 7950 se přetaktováním výkon posune a to o 11% pro HD 7950 a 5% pro 1050ti.

GTA V
GTA 5.png

GTA V testováno v hlavním městě hry, při projíždění městem s policisty za zády. U této hry jsou 1050ti i r9 290x výkonově vyrovnané i když je to hlavně kvůli optimalizaci. Testováno bez MSAA.

Just Cause 3
JC3.png

Testováno ve městě (nepamatuji si jméno), snímáno při jízdě autem, létáním s občasnými výbuchy. R9 290x jasný vítěz, druhá HD 7950tka, třetí 1050ti i když s malými rozdíly.

Metro Last Light Redux
Metro.png

Zde se opět projevil hrubý výkon r9 290x. Ale na to že 1050ti je middle-lowend karta, tak se drží pěkně a 50fps jako průměr není vůbec špatné. Jen pro připomenutí, ve hře je vyplé SSAO.

Rise Of The Tomb Rider
ROTTR DX12.png


Jedna z nejnáročnějších her celého testu, při hraní na 1050ti bez OC, jede hra jako na konzoli kolem 35fps, samozřejmě konzole nemá nastaveno vše na Max (kromě kvality textur, jsou snížené o jeden stupeň, protože do plynulosti hry hodně zasahovalo nedostatek RAMky).
ROTTR DX11.png


DX11 ve hře Rise Of The Tomb Rider, nemění nic extra ve snímcích za sekundu, jen u 1050ti je nárůst výkonu velký oproti DX12. Nebo bych měl říct že při DX12 je velký propad výkonu oproti DX11 a to až o 25% ?
ROTTR DX11 12 Bench.png


Poslední test ze hry ROTTR je samostatný benchmark. Zvláštní je že, při hraní v DX11 a DX12 s kartami AMD se výkon skoro nezměnil ale při benchmarku jsou rozdíly velké a to až o 35-40%. Spodní čísla (HD7950, r9 290x a 1050ti jsou karty na stock taktech a při DX12)

Witcher 3
Witcher 3.png

Jednoznačně nejnáročnější hra z mého výběru her. Ve hře je jak vyplé vyhlazování, tak i „fíčury“ nVidie. Zde 1050ti předčila svého hlavního protivníka HD 7950 ale je daleko za r9 290x.

Celkový výkon ze všech her testu
Celkový výkon.png


Chování grafických karet

Bohužel ale nedisponuji teploměrem a proto nemám nikde změřenou aktuální teplotu v pokoji. Co se tak dívám na web, venkovní teplota „ve stínu“ je kolem 21°C a i když nedisponuji klimatizací tak se vyloženě nepeču. Teplota v místnosti podle mých odhadů je mezi 20-23°C. Testováno je večer kolem 22 hodiny aby výsledky byli co nejméně zkreslovány venkovní teplotou a venkovním hlukem.

Teplota
TEPLOTY.png

Výsledky teplot jsou u každé karty uváděné hned dvakrát a to při základních frekvencích tak při OC, v zátěži i v klidu (zátěž je 100% využití GPU ve FurMarku). V tomto testu je jasné že 1050Ti s kvalitním chladičem od Asusu bude jasným vítězem, přece jenom karta má jen jeden 6 pin a spotřebu kolem 75W . R9 290x s tímto chladičem při opravdu dlouhodobém zatížení začíná throttlovat a má takt kolem 950 MHz. HD 7950 se ovšem drží při slušných teplotách bez poklesu taktu.

Hlučnost
K měření hlučnosti jsem použil mobil, není to nic extra ale nemám žádnou místnost, která by byla odhlučněná. Přesto jsem si počkal na ideální večerní dobu, kdy venkovní hluk je co nejmenší, teda kolem 26 dB. No a výsledky jsou následující.
Hlučnost.png

Opět, 1050Ti nemá konkurenci, karta je opravdu tichá, v klidu se ani ventilátory neroztočí to až při větším zatížení a teplotě přes 60°C. R9 290x je mnohem tišší než v referenčním provedení ale i tak to není žádný zázrak. HD 7950 je zase tím „zlatým“ středem.

Přetaktování

Kdo by měl zájem o popohnání pár procent výkonu na víc jako já, tak se určitě pustí do OC. Neflashoval jsem žádný extra bios na maximální OC jen si v MSI Afterburneru nastavil maximální takt pamětí a jádra, co karty dají bez pádů systému a aplikací.

Taktování GTX 1050 Ti šlo hladce, ze základních 1820MHz na jádře a 3500MHz efektivně na pamětech v turbu jsem se posunul až na 1910MHz u jádra a 3830MHz efektivně na pamětech a to bez pádu furmarku po dobu 1 hodiny. Teploty se zvedly v klidu z 33 na 38°C a v zátěži z 59 na 65. Hlučnosti moc nepřibilo.
V krátkosti shrnu další dvě karty. HD7950 se posunulo ze základních 880MHz na jádře a 5000MHz na pamětech na 1070MHz (což jsem ani nečekal) na jádru a 5200MHz na pamětech. Teploty se v zátěži zvedly o dva stupně celsia ale hlučnost skoro o 10 decibelů. R9 290X díky chladiči, který podle mě stojí za nic , se ani taktovat nedala , jediný co jsem udělal je , že jsem zvedl maximální spotřebu a takt se stabilně držel z 950MHz/6000MHz na 1030MHz/6000MHz, teplota a hlučnost se zvedla abnormálně, takže u této karty s tímto poddimenzovaným chladičem bych kartu ani netaktoval.

Závěrečné zhodnocení a poděkování

Asus ROG Strix GTX 1050Ti OC 4G Gaming je určitě karta pro ty, kdo nechce „vyhodit“ za grafickou kartu majland a přitom si chce zahrát kdejakou hru na střední až vysoké detaily na FullHD monitoru, výkonu i grafické paměti má na to karta dostatek. Pochválit musím vzhledové zpracování karty a to jak je karta tichá, kdybych bral karty podle poměru výkon/provozní vlastnosti tak karta nemá konkurenci, minimálně z mého výběru. Ano, MSI R9 290x je nejvýkonnější karta v testu ale také nejhlučnější, nejteplejší a nejžravější. Kdybych si měl vybrat jestli jít do karty, která má nižší výkon ale lepší provozní vlastnosti, tak do ní určitě jdu. Ano, výkon je důležitý ale k čemu je, když vám PC ohřeje celou místnost a v noci probudí sousedy? :) Kartě bych vytkl jen to ,že taktování je lehce slabší. Taky rozdíl mezi 1050Ti a Rx 570 je v ceně jen kolem 1500-2000Kč nad gtx 1050 ti ale ve výkonu je 570tka podstatně výkonnější, jen se teď hůře shání :)

„Tento test měl také poukázat výhodnost koupě nové grafické karty, ano HD7950 se dá sehnat už za 2500Kč na aukru ale oproti GTX 1050ti bude žravější, teplejší, hlučnější, v lépe optimalizovaných hrách i méně výkonná a hlavně bez záruky“

! V některých hrách jako CS:GO a podobných, které v testu nejsou, jsou grafické karty omezovány procesorem postarší FX-ko ,které sice frčí na skoro 5GHz už v těchto hrách nestíhá, trpí tím hlavně R9 290x, která by byla podstatně rychlejší s výkonnějším procesorem, ovšem v souboji 1050 ti vs HD 7950 ještě tak moc procesor nebrzdí. !

Závěrem bych chtěl poděkovat společnosti Asus, která mi zapůjčila kartu na otestování. Je to má první recenze, tak ji prosím berte s rezervou, děkuji :)
Naposledy upravil(a) Sik3r dne 09 zář 2017 16:19, celkem upraveno 1 x.

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53621
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Novodobý Low-End vs Mainstream a High-end dob minulých

Příspěvekod petr22 » 08 zář 2017 17:36

Pekne, jen bych opravil nasledujici:

- patvary jako "zadni backplate"
- je nutne psat spravne pouzite jednotky:

Jednotka frekvence Hertz je pojmenovana po panu Hertzovi a vzdy se pise s velkym H
Velikost graficke pameti merime v gigabajtech, ne v gigabitech - jednotka Byte se pise vzdy s velkym B (mezi B a b je osminasobny rozdil)
Decibel - pojmenovano po p. Bellovi, vzdy s velkym B

Co se tyka herniho vykonu, vysledne fps je nutne brat s rezervou - vliv na fps ma pouziti starickeho AMD FX procesoru z roku 2011/2012, s jakymkoliv vykonnejsim procesororem od Intelu pocinaje Pentiem G4600 nebo AMD Ryzen mohou byt vysledky o poznani jine. U her zavislych na vykonu kazdeho jadra jako je CS:GO muze byt rozdil i 150-200%.

"Taky rozdíl mezi 1050Ti a Rx 570 je v ceně jen kolem 1500-2000Kč "

Aktualne je rozdil skoro 6000 Kc.

Sik3r
nováček
Příspěvky: 2
Registrován: červenec 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Novodobý Low-End vs Mainstream a High-end dob minulých

Příspěvekod Sik3r » 09 zář 2017 16:10

Děkuji za úpravu, příště se polepším :)

Ano procesor je už starší ale myslím že kromě CS:GO to bylo hlavně na grafických kartách, FX-ko jsem měl přetaktované na 4,9hz stabilně, aby co nejméně brzdilo grafické karty :) Vím že z r9 290x se dá vymáčknout víc s pomocí lepšího procesoru ale mě šlo hlavně o souboj 1050 ti vs HD7950.

Skladové ano ale ,kusy které mají přijít 23.10, jsou kolem 6-7 tisíc , zatím co 1050ti stojí 4-5 tisíc.


Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 hostů