2/3D Modelář - Rada se sestavením PC (30k)

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

MichalB
nováček
Příspěvky: 9
Registrován: listopad 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

2/3D Modelář - Rada se sestavením PC (30k)

Příspěvekod MichalB » 17 lis 2017 10:44

Dobrý den,

Chtěl bych vás požádat o radu při sestavení PC, jde mi hlavně o výběr vhodných součástí. PC si pak nechám sestavit (nemám s tím zkušenosti).

Určení PC: Počítač budu mít primárně pro práci s 2D a 3D grafikou, konkrétně např. 2D: Photoshop, Illustrator... 3D: Rhinoceros, 3DS Max, Alias. (Okrajově pak na hry) Jsem student a na programy mám školní licence, bohužel má současná a zastaralá sestava mi neumožní plynulou práci s nimi.

Je mi jasné, že kolem 30.000 (35 max) nesestavím stanici, která by vše utáhla na profi úrovni, nicméně potřebuji s zvládnout alespoň školní projekty. Níže napíšu základ konfigurace nad kterou jsem uvažoval, budu rád za každou kritiku, poučku, nebo nejlépe návrh celé konfigurace k mým účelům.

Procesor: Zvažuji Ryzen 7 - 1700(x?) kvůli jeho osmi jádrům a jejich využitelnosti při renderování. Alternativou pak je Intel Xeon E3-1275 v5, který je vhodnější "pracant" na podobné dlouhodobější zátěže (nicméně vytížení nebude 100% a 24/7 jak tomu bývá u profesního využití)

Grafická Karta: První možnost která mě napadla byla jedna z řady GeForce GTX 1060 6Gb, která sice není určená pro práci s Graf. programy nicméně by mohla být v této cenové relaci celkem dobrou volbou. Alternativou pro mě pak byly AMD Radeon Pro WX5100 nebo NVIDIA Graphics PLUS Quadro P1000.

Zbytek věcí: by se odvíjel od volby procesoru a grafiky, RAM je potřeboval min. 16Gb, lépe 32 (2x16). S možností dalšího rozšíření kdybych našetřil. Disk SSD min. 250Gb + HDD 2Tb. Se základovkou a zdrojem moc nevím, co se skříně týče, tak nehraju vůbec na design, potřebuji aby byla kvalitní a měla hodně dobrý air-flow a nepřehřívaly se komponenty.

Ještě jednou díky za Vaše návrhy na sestavu. :clap: :clap:
PS: určitě uvítám i doporučení na firmu/jednotlivce, který mi to dokáže kvalitně sestavit.

Reklama
Llag0
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 670
Registrován: říjen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: 2/3D Modelář - Rada se sestavením PC (30k)

Příspěvekod Llag0 » 17 lis 2017 10:58

Na tyhle práce jednoznačně doporučím procesor Intel, Photoshop i Illustrator benefitují ze ST výkonu, za tuto cenu se nejspíš nepodaří vměstnat tam 32GB RAM, ale 16 je reálných.

i5 8600K bych zde bral jako základ, když jde o WKS, nech ho na základním taktu, vyhneš se tím možným problémům se stabilitou
KC400 256GB (lépe 512GB) beru jako základ pro práci + nějaké HDD na rendery, ideální by byl ještě scratch disk
GTX1060 6GB by měla na GPU akceleraci i nějaké občasné hraní stačit, Quadro se ti za tyhle ceny vůbec nevyplatí
Pokud jde o spolehlivost, co se týče disků, vzal bych raději 2 - jeden menší na samotné rendery, třeba BarraCuda nebo WD Blue a druhý, větší, na zálohy (třeba WD Red).

https://www.czc.cz/223603,223703,191582 ... 55202/kody

Dodatečně přidáno po 6 minutách 3 vteřinách:
*Pokaždé na to zapomenu, pro zálohování by se hodila i mechanika s podporou MDISK. Je to také dobrý způsob předávání výsledné práce - CD nebo DVD stojí pár korun a tu papírovou obálku nebudeme počítat...

MichalB
nováček
Příspěvky: 9
Registrován: listopad 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: 2/3D Modelář - Rada se sestavením PC (30k)

Příspěvekod MichalB » 17 lis 2017 11:14

TO Llag0: Díky moc za rady, hodsil jsi to na CZC, máš nějakou zkušenost s jejich přístupem k sestavení PC? Našel jsem do rozporuplných informací, tak nevím.

PS: Možná budu za blbce, nicméně jsem se nesetkal s pojmem scratch disk, co jsem pochopil od strýčka googla, funguje jako dočasná úschovna dat pro 2D grafiku, jde o nějakou pojistku v případě pádu programu? Řekl bys mi trošku víc jak to funguje? Je ti jen rozdělení stávajících disků, nebo pro ty účely slouží samostatný, a nebo?

PSS: Co se procesoru týče, chápu že intel má lepší podporu, než AMD, nicméně nehraje tam těch 8 jader svoji roli i přes to? Promiň jestli jsem mimo, ptám se spíš pro zajímavost jako lajk.

Llag0
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 670
Registrován: říjen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: 2/3D Modelář - Rada se sestavením PC (30k)

Příspěvekod Llag0 » 17 lis 2017 13:20

U CZC ti PC bez problému sestaví, jen do poznámek doporučuji napsat aby nemontovali grafickou kartu a chladič na CPU, už se taky stalo, že se tyhle komponenty při převážení vyrvaly z desky a zlikvidovaly PC.

Scratch disk je na dočasné soubory. Něco o tom píší tady https://www.pugetsystems.com/recommende ... mendations

Adobe programy nejsou zrovna dobře optimalizované a neumí moc využít víc jak 8c procesory. Spíše benefitují z výkonu na jádro (tedy ST výkon), proto jsem doporučil 8600K. ST výkon je potřeba ještě více, když máš zapnutou GPU akceleraci, pro Adobe SW je opět lepší CUDA.
Kdybys měl vyloženě rendering PC pro PremierePro nebo AfterEffects, mělo by smysl uvažovat o Ryzenu 7, ale pro preview je opět lepší Intel (tedy 8700K).

MichalB
nováček
Příspěvky: 9
Registrován: listopad 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: 2/3D Modelář - Rada se sestavením PC (30k)

Příspěvekod MichalB » 17 lis 2017 13:45

No v mém případě je Grafický design jako takový spíše na druhé koleji, primární je produktový. Takže Právě Rhino a 3DS, následné renderování v Keyshotu, který jede vyloženě přes procesor. A právě tam si nejsem jistý jestli nepůjde pocítit rozdíl mezi 6ti a 16ti vlákny.

No a k těm Adobe programům, je pravda že výkon na jádro má ta I5 super, ale myslíš že by to Ryzen neutáhl i přesto že není plně podpořen? Podle mě když to zvládne v rámci možností můj aktuální 5let starý PC, tak by to pro Ryzen měla být hračka, právě ikdyž vezmu v potaz, že s Adobe nebude 100% kámoš. Ale nevím, proto se ptám.

Díky.

- Ještě jedna věc, jak s Windows? Předpokládám že tam hodím asi 10, má cenu si ji kupovat v home edici na CZC za 3k nebo raději jen E-licenci z ebay/aukra za pár korun v Pro verzi? Nevím jak obtížné je to naisntalovat do prázdného PC?

Llag0
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 670
Registrován: říjen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: 2/3D Modelář - Rada se sestavením PC (30k)

Příspěvekod Llag0 » 17 lis 2017 14:13

WKS výsledky též dávají "+" intelu
http://www.tomshardware.com/reviews/int ... 264-8.html

Ryzen by to utáhl, ale CL ti skutečně nabídne vyšší výkon.

U Windowsů záelží na tom jakou verzi potřebuješ, jestli má "Pro" něco, co "Home" ne. Jinak bych ji vzal normálně z Aukra. Je to jednoduchý - vytvoříš si instalační USB, v BIOSu ho hodíš na první místo a nabootuješ z něj.

MichalB
nováček
Příspěvky: 9
Registrován: listopad 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: 2/3D Modelář - Rada se sestavením PC (30k)

Příspěvekod MichalB » 17 lis 2017 16:09

Super, tak za mě asi dořešeno, s koupí nejspíš počkám až po vánocích, hlavně kvůli penězům.

Nečekám sice nějaký razantní obrat v cenách ani technologiích, ale kdyby ano. Vím kam se můžu obrátit. Díky moc za konstruktivní rady. Kdyby Vás ještě někoho něco napadlo, určitě mi sem napište! :)

MichalB
nováček
Příspěvky: 9
Registrován: listopad 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: 2/3D Modelář - Rada se sestavením PC (30k)

Příspěvekod MichalB » 18 led 2018 12:31

Tak pouze info jako feed back:

Konečná podoba sestavy je:
I7 8700 (Fera 3), Asus Rog Strix 1060 GTX, 16GB RAM DDR4 (2400), SSD KC400 - 500GB, HDD WDB 1TB. Win 10 Pro. Case Fractal Design Meshify C.

Stroj běží super tichoučce a neuvěřitelně rychle. Case vypadá elegantně a odměřeně, jen teda GPU se tam vešlo jen tak tak :D
Sestava byla složená v CZC (win jsem si tam dal doma) a vyšla na 37.000 (hlavně kvůli GPU se kterými je teď problém - sehnat). Pokud se někdo poohlíží po PC na práci s grafikou, videi nebo 3d programy, můžu jen doporučit podobnou sestavu grafika (6GB) má obrovské rezervy a procesor umí parádně potahat rendery a v NON-K verzi se drží super teploty i při delší zátěži.

V případě že člověk nebude mít sestavu vyloženě na 24/7 renderování, nevyplatí se jít do Pracovních stanic v této cenové kategorii, to má smysl až kolem 60k.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: 2/3D Modelář - Rada se sestavením PC (30k)

Příspěvekod petr22 » 18 led 2018 12:37

Pokud mas pocitac na seriozni praci, tak si pracovni stanici koupit musis.

Ty pocitace maji certifikaci pro dany sw, kterou zakaznici obvykle vyzaduji.

Podpora CAD ti taky nepomuze kdyz zjisti ze to provozujes na hernim PC a nepodporovanem hardware.

MichalB
nováček
Příspěvky: 9
Registrován: listopad 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: 2/3D Modelář - Rada se sestavením PC (30k)

Příspěvekod MichalB » 18 led 2018 13:10

Záleží co si pod pojmem seriózní práce představuješ, v CADu např. nepracuji vůbec. Rhinoceros 3D, 3DS MAX, na to navázaný Keyshot/ VRay a počítač ačkoliv není stavěný na použití v těchto programech si s nimi poradí jak nic, je pravda že sestavy které zatím dělám nejsou komplexy budov modelované do detailu, nebo auta 1:1 k originálu, nicméně k takové práci se na 90% ani nedostanu, rozsah mé práce jsou drobné produkty, spotřebiče, popř. jednoduché vizualizace budov, popř reálné vizualizace pokojů a tam je ten výkon až až. O 2D Grafice asi ani nemusím psát, tu zvládal i můj starý PC. :)


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Pomoc se sestavením PC 45-50K
    od Kvp2 » 03 lis 2023 23:27 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    22
    2650
    od Kvp2 Zobrazit poslední příspěvek
    12 lis 2023 20:39
  • Kontrola+pomoc se sestavením NEW PC (do 70 tis.)
    od Petersfree » 15 pro 2023 21:10 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    7
    1151
    od Petersfree Zobrazit poslední příspěvek
    22 pro 2023 06:55
  • Rada s upgradem PC na CS2
    od gikox54986 » 31 bře 2024 14:11 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    966
    od Vlada47 Zobrazit poslední příspěvek
    31 bře 2024 17:08
  • Upgrade RAM - rada
    od Zidy » 16 kvě 2023 21:31 » v Problémy s hardwarem
    8
    1360
    od Zidy Zobrazit poslední příspěvek
    17 kvě 2023 19:14
  • Rada s windowsem
    od Mladkov204 » 31 črc 2023 20:07 » v Windows 11, 10, 8...
    13
    2326
    od Mladkov204 Zobrazit poslední příspěvek
    14 srp 2023 09:36

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 hostů