Poraďte prosím

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Radek8
nováček
Příspěvky: 2
Registrován: prosinec 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Poraďte prosím

Příspěvekod Radek8 » 19 pro 2017 19:58

dobrý den , chtěl jsem přidat do starého PC HDD a jak jsem to vše udělal tak jsem chtěl zapnout PC ale počítač mi nejde zapnout když ho zapnu vše v PC běží (chladiče apod.) ale obrazovka nenaskočí a vadou na obrazovce to nejspíš nebude ...děkuji za odpověď :)

Reklama
Uživatelský avatar
xbs
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19490
Registrován: prosinec 17
Bydliště: mezi venuší a marzem
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Poraďte prosím

Příspěvekod xbs » 19 pro 2017 21:18

pokud je to fakt starej stroj, tak tam bylo zapotřebí nastavit na discích tzv. jumpery, nutností to bylo u rozhraní PATA (v začátcích i SATA tušim), kdy na jednom kabelu byly připojený dva disky, jeden v módu master, druhej slave, což záleželo natom, v jakym pořadí byly disky za sebou, a snad i na jakym byl OS... ale už je to tak dávno, že si to přesně nevybavuju ;)

Radek8
nováček
Příspěvky: 2
Registrován: prosinec 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Poraďte prosím

Příspěvekod Radek8 » 19 pro 2017 21:22

ano jde to na jeden kabel oba disky ale pomíchal jsem to zapojení a ted nejde vůbec zapnout a jinak OS win xp ..je to jen na internet a filmy pro strejdu ..vůbec nevím co s tím ted..a někde jsem se docetl ze pri tom když chci přidat nebo viměnit disk tak musím preinstalovat cely software je to pravda?

Uživatelský avatar
xbs
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19490
Registrován: prosinec 17
Bydliště: mezi venuší a marzem
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Poraďte prosím

Příspěvekod xbs » 19 pro 2017 21:40

zezadu disku jsou vidět čtyři páry pinů, u teho původního je jeden pár propojenej tim jumperem, jinak by to nefungovalo, teď je zapotřebí na tom druhym ten jumper dát do správný pozice, pokud tam teda vůbec je, buďto o tom něco najdi na netu (heslo hdd jumper) nebo to zkus metodou pokus omyl, fakt už si to přesně nepamatuju, neb sem todle řešil před tak třinácti lety... možná bude zapotřebí prohodit jumper i v tom původnim disku... každopádně nic přeinstalovávat nemusíš, řešení je jednoduchý...

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Poraďte prosím

Příspěvekod petr22 » 19 pro 2017 21:43

U SATA nemuzes mit master a slave, kdyz je kazdy na jinem kabelu.

U IDE musi byt master na konci a slave uprostred kabelu. Ten disk na kterem jsou Windows musi byt na konci, tzn master.

Pozice jumperu je obvykle popsana primo na disku. Kdyz ten druhy disk pridas jako slave, urcite nic preinstalovat nemusis. Pokud to je skutecne IDE a ne SATA.

Ten kabel na kterem jsou oba disky - je siroky placaty, nebo je to jen napajeci (cerveny, cerny, zluty drat) ?

Nebo to radsi vyfot.

Uživatelský avatar
xbs
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19490
Registrován: prosinec 17
Bydliště: mezi venuší a marzem
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Poraďte prosím

Příspěvekod xbs » 19 pro 2017 21:58

petr22 píše:U SATA nemuzes mit master a slave, kdyz je kazdy na jinem kabelu.

to samozřejmě vim, myslel sem to tak, že tam musel v určitý poloze (kerou si už nepamatuju) ten jumper bejt...

cejny
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 766
Registrován: leden 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Poraďte prosím

Příspěvekod cejny » 19 pro 2017 22:10

Disk na konci kabelu je master a uprostřed slave. Samotné master stand alone/stand alone.

V BIOSu si over z čeho ma bootovat, ne každé BIOS tehdy čekal disk na boot na prvním kabelu jako master.

Další věc je ze ne všechny kombinace spolu chodej, takže je potřeba skusit druhé disk na druhem kabelu, klidně s mechanikou. Klidně skoncis u kombinace boot HDD a mechaniky na jednom kablu a druhé disk bude na druhem kabelu sam.
Případně ten disk nepridas vůbec.
Pak už bych koupil SATA PCI řadič a dal mu tam SATA disk.

Jak je ten disk velké, tehdy se nepocitalo s dnešníma kapacitama a dneska už netusim.

Zopoj si PC speaker a poslouchej beep code. Monitor by mnel na skočit, BIOS aspoň teoreticky v tomto HDD nezajímá. Případně to vrat a zacni znova, over usazeni konektoru, ...

Samo ze při nejhorším pouzijes IDE PCI řadič.
Případně uved desku a vybrané řadič. Ač nepravdepodne, může řadič vyžadovat určitou min verzi PCI na desce. Mne takto chodila jen 1/2 TV karty, jelikož me desce chybela dana voltaz.
Thinkpad T540p, i7-4810MQ, 16 GB RAM, 240 GB SSD, 15,6", 1920 x 1080, bedny Yamaha hs8, zvukovka Audinst HUD-mx2, ekvalizer Shiit Loki

Uživatelský avatar
xbs
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19490
Registrován: prosinec 17
Bydliště: mezi venuší a marzem
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Poraďte prosím

Příspěvekod xbs » 20 pro 2017 06:28

jojo, tou velikostí disku to taky může bejt, tehdy mi ta deska neschroupla 1,5TB sata, IDE tak bude mít pravděpodobně větší omezení (nemám čas zjišťovat)...

jinak jak psal petr22, IDE kabel nemusí bejt nutně širokej placatej, ale taky seřízlej na několik užších žil svázanejch k sobě páskou, každopádně konektor je širokej úzkej s mnoha dirkama do protikusu na desce, tak jen aby tě to nezmátlo ;)

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23592
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Poraďte prosím

Příspěvekod ITCrowd » 20 pro 2017 11:00

Vzhledem k tomu, že mu nenajede obraz, tak to s diskem nebude mít nic společného, spíš byl neopatrný a něčím pohnul, nebo zničil. Kapacita disku nemá na obraz žádný vliv a nastavení master/slave taky ne. Zrovna tak je blbost to, že master disk je na konci, je to úplně jedno, důležité je, jak jsou naswitchovány.
Takže pokud BIOS pípá, pak podle beep code zjistit, co hlásí: https://www.computerhope.com/beep.htm
Osobně bych zkusil vyjmout a znovu vložit grafickou kartu, tím bych začal jako první.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Poraďte prosím

Příspěvekod petr22 » 20 pro 2017 11:07

Ne, nemusi to byt jedno - IBM standard rika, ze master musi byt na konci a treba nektere pocitace Fujitsu Siemens proste nezapnes, pokud nemas master disk na konci a slave uprostred, chova se to presne tak jak popisuje tazatel - neni obraz na monitoru i kdyz pocitac podle zvuku bezi.

Proto jsem to chtel vyfotit, vubec nevime ani co to je za PC, ani jak to vevnitr vypada a jestli je to IDE a ne SATA.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Minecraft kniha - poradte Příloha(y)
    od michal84 » 18 kvě 2023 16:14 » v Vše ostatní (Off topic)
    1
    2009
    od michal84 Zobrazit poslední příspěvek
    07 črc 2023 10:52
  • Poraďte GPU+Zdroj+Casu
    od ttomasek » 20 led 2024 20:00 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    7
    1153
    od Gerete Zobrazit poslední příspěvek
    23 led 2024 21:27
  • Chrome načítá stránku hned po zapnutí PC Zdroj: https://www.poradte.cz/pocitace-a-prislusenstvi/54978-chrome-nacita-stra Příloha(y)
    od kellne » 13 bře 2024 09:30 » v Windows 11, 10, 8...
    4
    698
    od kellne Zobrazit poslední příspěvek
    13 bře 2024 21:27
  • Prosím nacenění
    od DarF » 18 kvě 2023 10:18 » v P: Hardware
    7
    1861
    od Baggy Zobrazit poslední příspěvek
    20 kvě 2023 20:31
  • Prodej PC - prosím o nacenění
    od bereline » 18 črc 2023 20:46 » v P: Hardware
    2
    1955
    od bereline Zobrazit poslední příspěvek
    19 črc 2023 11:10

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 hostů