Domácí NAS server Vyřešeno

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
Skeleton
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 743
Registrován: říjen 12
Bydliště: Kutná Hora
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Domácí NAS server  Vyřešeno

Příspěvekod Skeleton » 26 pro 2017 11:46

Ahoj,

rozhodl jsem se, že Bluray mechaniku a disky (2xseagate barracuda 1TB) ze stávajícího PC použiji jako datové úložistě. K těmto diskům bych přidal ještě jeden 1,5TB disk Toshiba, který sloužil jako externí disk, šlo by vytvořit doskové pole raid5, když je třetí disk odlišné kapacity(1TB; 1TB; 1,5TB)? NAS bude sloužit hlavně jako úložiště dat, dále pro přehrávání videí na TV a přehrávání hudby. Proto bude stačit nějaké 2jádro od Intelu ( u AMD nevím jak je to spotřebou) a CPu bych asi i podtaktoval stejně tak jako RAMky. RAM by nejsíše stačilo 4 GB.

Hlavní věc, kterou bych uvedl jako první podmínku je nízká spotřeba. Nevím, jestli by byla lepší deska s DC inputem na DC adaptér nebo je lepší koupit samotný atx zdroj. Zas aby DC adaptér utáhl CPU, 2 disky a Bluray mechaniku. NAS nepojede 24/7 ale jen když bude potřeba, tzn napříkad 3 dny v týdnu.

Maximální cenový strop je 6000,- .

Děkuji za vaše odpovědi.
► Zobrazit spoiler

Reklama
Uživatelský avatar
ZiklCZ
Level 3
Level 3
Příspěvky: 644
Registrován: červenec 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Domácí NAS server

Příspěvekod ZiklCZ » 26 pro 2017 12:30

Moje sestava:
CPU: Intel Core i5-9400F
MB: MSI MAG Z390 TOMAHAWK
PSU: Seasonic S12II-620 620W
GK: GIGABYTE GeForce GTX 1060 GAMING-6GD 6GB
RAM: HyperX Predator 16GB (2x8GB) DDR4 3333
HDD: Seagate Barracuda 7200.14 - 1TB 2x
SSD: Samsung SSD 850 EVO - 120GB
CASE: Fractal Design Define R5, černá

Uživatelský avatar
Skeleton
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 743
Registrován: říjen 12
Bydliště: Kutná Hora
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Domácí NAS server

Příspěvekod Skeleton » 26 pro 2017 14:46

Zvážil jsem všechny pro a proti a koupím NAS už hotový jen jsem trochu navýšil rozpočet a vybírám mezi 4šachtovými: https://www.tsbohemia.cz/synology-ds418 ... 77992.html a https://www.czc.cz/asustor-as1004t/195369/produkt protože externí disk vyndám z krytu a dám taky do NASu tak by 2 pozice byly málo nevíc pak můžu udělat RAID5 pole. Který z nich byste mi doporučili s ohledem na moje využití tzn úložiště dat, přistupování na data z práce, prehrávání filmů na TV a přehrávání hudby. Dal by se NAS využívat jako download centrum pro stahování například z uložta a jiných stránek? Díky
► Zobrazit spoiler

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Domácí NAS server

Příspěvekod ITCrowd » 27 pro 2017 07:30

Ahoj,
Ke tvým otázkám:
Přehrávání filmů na TV která nemá DLNA jen USB a HDMI - ani u jednoho ze zvolených. Pro tento případ je třeba, aby NAS disponoval portem HDMI. To je zcela mimo tebou udanou cenu (https://www.czc.cz/qnap-ts-451a-2g/196299/produkt)
Záloha dat - ano. Kvůli tomy NASy primárně jsou. Otázkou je, zda požaduješ přímo SW od výrobce NASu.
Stahování souborů (např z uložta) na NAS a následný přesun některých dat na systémové SSD v PC - ano, s podmínkou, že u uložta máš účet. Jinak může být problém se zadáváním captcha. Většinou NASy nemají problém se stahováním přes torrenty.
Do NASu půjdou 2x1TB disky a 1x1,5TB disk... půjde pak vytvořit RAID5? - ano, ale nedává mi to smysl.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
Microsheep
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1656
Registrován: leden 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Domácí NAS server

Příspěvekod Microsheep » 27 pro 2017 10:04

RAID 5 půjde (ochudíš o 0,5TB na tom větším disku v každém případě). 2TB prostor pro data (reálně o pár GB méně), teoreticky rychlejší čtení, o něco pomalejší zápis, vydrží selhání jednoho disku. V případě degradovaného pole pak klesá výkon při zápisu.

Pokud ti jde o bezpečnější zálohu, můžeš udělat RAID1 přes první data disky + hot spare. Prostor na data budeš mít o 1TB méně, vydrží selhání 2 disků najednou (pozn. v případě, že se stihne rebuild) + se budou lépe obnovovat data v případě kleknutého řadiče.

Záleží na tobě, jak chceš chránit data. Disky doporučuji vyhrazené pro úložiště (nepřetržitý provoz), např. WD Red edice ap.
Naposledy upravil(a) Microsheep dne 27 pro 2017 13:22, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Skeleton
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 743
Registrován: říjen 12
Bydliště: Kutná Hora
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Domácí NAS server

Příspěvekod Skeleton » 27 pro 2017 10:31

Díky za odpovědi, po zvážení to udělám následovně, budu vybírat NAS pro dva disky a externí disk nechám externím tak jak je. Takže otázka je, který vybrat tzn s podporou HDMI, vyšším výkonem a cenou do 7000. Děkuji

Dodatečně přidáno po 9 minutách 4 vteřinách:
mám ještě možnost použít Miracast, mohlo by to fungovat? Nebo jediná možnost je HDMI/DLNA?
► Zobrazit spoiler

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Domácí NAS server

Příspěvekod ITCrowd » 27 pro 2017 10:45

Nejlevnější: https://www.czc.cz/asustor-as3102t/195370/produkt
Pokud chceš s dálkovým ovládáním: https://www.czc.cz/qnap-ts-251a-2g/196297/produkt
U synology mi to HDMI na 2diskovém u czc nenašlo.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
Skeleton
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 743
Registrován: říjen 12
Bydliště: Kutná Hora
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Domácí NAS server

Příspěvekod Skeleton » 27 pro 2017 10:59

Původně jsem chtěl Asustor pro 4 disky, máš zkušenost s tímto výrobcem? Akorát bych asi měl koupit i lepší router protože můj Asus RT-N12E v.A nebude zvládat gigabit Ethernet, mohl by si mi ještě na závěr poradit, který vybrat? Aby měl 5Ghz pásmo s dobrou rychlostí, usb na tiskárnu a 4 porty LAN. Cena do 2000. Díky
► Zobrazit spoiler

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Domácí NAS server

Příspěvekod ITCrowd » 27 pro 2017 11:07

V uvedené cenové relaci:
https://www.czc.cz/tp-link-archer-c1200/195324/produkt
https://www.czc.cz/asus-rt-ac1200g/183758/produkt
Tiskárni je lépe připojit do úložiště - je tam šiřší podpora. Ale vzhledem k tomu, že ho chceš vypínat, tak si zjisti u výrobce routeru, zda tvou tiskárnu podporuje.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

dvorakj
Master Level 7
Master Level 7
Příspěvky: 4834
Registrován: březen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Domácí NAS server

Příspěvekod dvorakj » 27 pro 2017 11:35

ahoj, stahovat z uloz.to jde. staci nastartovat stahovani v pc, dat zrusit a adresu stahovaneho souboru pak hodit do download station.

doporucuji qnap pred synology. srovnej si produkty v danych cenovych relacich a vyjde ti, ze qnap mivaji vice RAM i lepsi cpu. SW vypava uz je dnes velmi podobna.

Dle meho nazoru staci NAS na 2 disky (raid1). treti disk pak hodis do USB za NAS a tam ti pujdou automaticke zalohy.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Domaci server
    od diablo311 » 01 bře 2024 21:43 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    11
    1661
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    08 bře 2024 15:13
  • Přístup na domácí server (WebDAV) z lokální sítě i z internetu
    od remkren » 30 pro 2023 17:19 » v Administrace sítě
    5
    1322
    od Microsheep Zobrazit poslední příspěvek
    31 pro 2023 08:29
  • Domácí zálohované připojení
    od Scientific » 31 led 2024 08:06 » v Sítě - hardware
    7
    1268
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    03 úno 2024 09:25
  • Nesprávný klíč k zabezpečení domácí sítě Příloha(y)
    od dedky » 16 dub 2024 12:12 » v Sítě - hardware
    4
    873
    od dedky Zobrazit poslední příspěvek
    17 dub 2024 15:16
  • Jakou tiskárnu pro domácí občasný tisk
    od Miranda6 » 23 úno 2024 12:43 » v Problémy s hardwarem
    15
    1339
    od richchie Zobrazit poslední příspěvek
    25 úno 2024 15:26

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Pajus, Pozoris94, Seznam[Bot] a 31 hostů