Nová case (snížení teplot)

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Turion
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2879
Registrován: březen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nová case (snížení teplot)

Příspěvekod Turion » 27 pro 2017 18:37

Musí tam bejt taky nějakej přítlak chladiče na CPU. Dokonalost rozetření je takový detail. Co nejslabší vrstvička po celý dotykový ploše CPU. Takovej těžkej chladič musí mít přítlak pořádnej proti továrnímu chladiči citelně větší.

Reklama
naro
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 103
Registrován: listopad 13
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Nová case (snížení teplot)

Příspěvekod naro » 27 pro 2017 19:16

Přepastováno podle vašich instrukcí, pc po zapnutí ihned 50 stupňů, po zapnutí prohlížeče 60 stupňů, zkusil jsem benchmark test všech pc komponent, teploty cpu šly ke 100 stupnum (viz. příloha). Chladič byl během benchmarků horký, ale teď když není pc zatížen je zase chladný, teploty cpu 60-70. Balení pasty je asi rok staré, ale žádné vady na pastě jsem okem nepoznal. Chladič je na cpu ukotvený a dle mého doléhá.

hw.PNG

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nová case (snížení teplot)

Příspěvekod ITCrowd » 27 pro 2017 20:14

Na screenu je teplota CPU kolem 30°!
=> netuším, jak je konstruováno to AMD, ale intel měl kdysi problémy s přenosem tepla mezi jádry a IHS. Není to stejný problém?
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Turion
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2879
Registrován: březen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nová case (snížení teplot)

Příspěvekod Turion » 27 pro 2017 21:05

Trochu jsem pogůglil a nejpravděpodobnější se mi zdá:
Currently there is no 3rd party program capable of accurately guaging the temperatures of FX and APU processors. APU's run pretty cool compared to FX and other chips. It is likely a false reading.
What temps do you get in BIOS at idle?
Takže v biosu to ukazuje kolik? Pokud to bude 40 nebo méně a ne 50, tak je dobré se orientovat v HWMonitoru podle teploty grafiky, jelikož je to APU.
Pokud se počítač vypne, tak spíše přehřátím něčeho na základní desce, než APUčka.
Když otočíš ty větráky, tak se deska bude chladit trochu lépe a nevypne z důvodu teploty. Pokud je teda spekulace správná:).

Donald64
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2435
Registrován: říjen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nová case (snížení teplot)

Příspěvekod Donald64 » 27 pro 2017 21:16

To s tím otočením ventilátorů bych udělal jen v případě, že se nad ten zadní ventilátor a CPU chladič (pod zdroj) dá nějaká přepážka, aby to nenarušovalo airflow a skutečně se teplý vzduch měl kudy dostávat ven. V opačném případě mi tohle vůbec nedává smysl, protože zdroj bude krást studený vzduch a teplý se bude kumulovat v přední části skříně.

Turion
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2879
Registrován: březen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nová case (snížení teplot)

Příspěvekod Turion » 27 pro 2017 21:32

Donald64: Neboj, není to destruktivní zásah, že by v případě neúspěchu to nešlo otočit zpět. Není to klasická situace, tak se nedá postupovat s příkladem kejsu s klasickou grafikou, která potřebuje odfouknout teplo ještě před CPU. Ten zadní větáček krásně ofoukne desku studeným vzduchem. To si deska pošmákne i CPU. Nějaké díry vpředu jsou a zbytek odebere zdroj. To odsťínění zdroje od větráčku by bylo lepší, ale i bez toho zdroj neukradne všechno, protože jede na minimální otáčky při tak slabém odběru.

naro
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 103
Registrován: listopad 13
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Nová case (snížení teplot)

Příspěvekod naro » 27 pro 2017 22:19

ITCrowd píše:Na screenu je teplota CPU kolem 30°!
=> netuším, jak je konstruováno to AMD, ale intel měl kdysi problémy s přenosem tepla mezi jádry a IHS. Není to stejný problém?


Já jsem se řídil také zvýrazněným údajem AMD A10-5800K Package (viz. příloha).
hw.PNG

Trochu jsem googlil a výsledek "CPU Package is a 256 ms average of the hottest sensor in the CPU - so the max among all IA Cores, iGPU, Uncore, etc..

Provedl jsem úpravy s otočením, jak jste radili, ale žádné změny. Teploty stále stejné.

V BIOSu ukazuje 58 stupňů na procesoru, což se shoduje s tím údajem co uakzuje HWMonitor v části "Package". Paměti potom 37 stupňů.
IMG_20171227_220733.jpg

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nová case (snížení teplot)

Příspěvekod ITCrowd » 27 pro 2017 23:10

No, budeš muset počkat na někoho, kdo tyhle procesory zná a ví, jak moc topí, či netopí. Snad poradí.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

SpaceExplo
Level 3
Level 3
Příspěvky: 575
Registrován: srpen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nová case (snížení teplot)

Příspěvekod SpaceExplo » 27 pro 2017 23:51

@naro: pod mechanikou misto na zaveseni 12cm vetraku.
Zkus oddelat jednu tu zaslepku pod mechanikou - treba to neco udela.
Zkusil bych udelat poradek v kabelech, neni to kriticky, ale minimalne to bude lip vypadat.
Pozor: neumim cist myslenky (ani na dalku, ani po internetu) a nectu mezi radky.

Fox_25
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2175
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nová case (snížení teplot)

Příspěvekod Fox_25 » 28 pro 2017 01:09

Zkontroluj že máš ventilátor od chladiče CPU zapojen opravdu v konektoru pro CPU Fan.
Taky můžeš zkusit snížit napětí CPU, když jsem tohle CPU pro známého taktoval tak bylo základní napětí tuším 1,3V.

http://www.overclock.net/t/1380057/and- ... y-a10-5700
A podle tohoto bude nejspíš i u 5800 pod IHS pasta.

naro
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 103
Registrován: listopad 13
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Nová case (snížení teplot)

Příspěvekod naro » 28 pro 2017 11:23

Chladič CPU je zapojen do CPU FAN.
S tím snižováním napětí nemám žádnou zkušenost. Stáhl jsem si program od AMD, který ukazuje následující údaje. Mám to snižování provádět přímo v něm (a o kolik napětí?)? Nebo se to dělá raději v BIOSu?

amd2.PNG

amd1.PNG

Turion
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2879
Registrován: březen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nová case (snížení teplot)

Příspěvekod Turion » 28 pro 2017 11:46

Mě zajímá nový screen z HWMonitoru po otočení obou větráků/chladiče CPU o 180°.
Nevím co je thermal margin v amd overdrive, ale možná to je jakástakás teplotní rezerva, čím menší, tím teplejší CPU.
V biosu pohledej core temperature kolik ukazuje oproti CPU temperature a hned zjistíš, že se nic nepřehřívá.
V biosu nastav větráček podle core temperature nebo jinou regulaci než podle CPU temperature.
V biosu nastav disable na ochranu proti přehřátí nebo pokud je možnost vybrat jiný zdroj ochrany proti teplotám než CPU temperature.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • PC CASE - rada výběru
    od showpayne » 07 srp 2023 16:06 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    9
    1436
    od showpayne Zobrazit poslední příspěvek
    14 srp 2023 09:47
  • CZC.Gaming Lantern Case - pomoc
    od showpayne » 18 srp 2023 02:16 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    11
    995
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    18 srp 2023 12:58
  • Sháním case NZXT S340
    od Ryo » 05 říj 2023 09:23 » v K: Hardware
    1
    4064
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    05 říj 2023 09:54
  • Nová TV 30-40K
    od bindex » 11 zář 2023 20:01 » v Vše ostatní (hw)
    22
    4326
    od ShadowWord:Pain Zobrazit poslední příspěvek
    15 zář 2023 12:29
  • Nova gpu
    od Pajus » 17 bře 2024 19:54 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    1
    527
    od Alferi Zobrazit poslední příspěvek
    18 bře 2024 08:29

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 hostů