GIGABYTE B450 AORUS PRO - dostupná herní deska pro Pinnacle Ridge

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
Adys301
člen HW spec týmu
Master Level 9
Master Level 9
Příspěvky: 8461
Registrován: říjen 12
Bydliště: Ano
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

GIGABYTE B450 AORUS PRO - dostupná herní deska pro Pinnacle Ridge

Příspěvekod Adys301 » 19 črc 2018 17:21

GIGABYTE B450 AORUS PRO
Obrázek

Základní desky s chipsetem AMD X470 se prodávají již několik měsíců. Jejich ceny však začínají přibližně na 3 700 Kč, což je pro hodně lidí moc peněz jen za základní desku. Na Computexu se objevilo několik zajímavých B450 desek, což naznačovalo, že jejich uvedení na trh je velmi blízko. A je tomu tak - začátkem srpna budou tyto desky dostupné a výběr je opravdu široký. Dnes se podíváme na B450 AORUS PRO, která je spolu s WIFI verzí top modelem základních desek GIGABYTE s chipsetem B450.

Za poskytnutí zdroje Fortron HYDRO 600 děkuji společnosti FSP Group.

Obrázek


Specifikace a obsah balení

Patice: AM4
Podpora CPU: AMD Ryzen 1. a 2. generace, Athlon a A-series 7. generace
Podpora pamětí: DDR4, až 64 GB při 3200 MHz
Chipset: AMD B450
Sloty: 3x PCI-E 3.0 x16 (x16, x4, x4), 1x PCI-E 3.0 x1
Konektory pro uložiště: 6x SATA 3, 2x M.2
Zvukový čip: Realtek ALC 1220-VB
Síťový čip: Intel GbE
SLI: Ne
CFX: Ano, Three-way
Speciální vlastnosti: RGB, podpora StoreMI, boot z NVME RAID

K základní desce dostanete dva černé SATA kabely, odznak AORUS, manuály a CD s ovladači.

Rozbor základní desky
Obrázek

6x SATA 3, 1x USB 3.0, 2x USB 2.0, 1x M.2 M.2 2280, 1x M.2 22110
4x DIMM DDR4, až 3200 MHz, maximální kapacita 64 GB
3x PCI-E x16 3.0 (x16/x4/x4), 1x PCI-E x1 3.0
1x EPS, ATX 24pin, 4 fáze pro CPU, 3 fáze pro SOC, 1 fáze pro RAM
1x CPU fan, 1x PUMP fan, 3x SYS fan
RGB konektory, adresovatelné RGB, Dual BIOS, debug LED


Obrázek

2x USB 3.0, HDMI
DVI
USB 3.1 Gen2, USB-C
LAN, USB 3.0
Audio


Základní deska má tradiční vzhled AORUS desek - černé PCB, stříbrné chladiče s oranžovými pruhy a velký IO kryt. Základní deska má tři RGB prvky - chladič chipsetu, oddělená část pro zvukový čip a silné LED pod IO krytem, které prosvítají skrz logo AORUS na IO krytu i IO shieldu. IO shield je předinstalovaný, nemusíte se tedy bát, že při instalaci desky na něj zapomenete. Deska má čtyři RGB konektory. Dva analogové čtyřpinové, ze kterých je jeden vyhrazený pro RGB chladič CPU a dva digitální třípinové. U digitálních konektorů se také nachází přepínače mezi 12 a 5 V. Dávejte si pozor, při instalaci RGB zařízení. Pokud do nich zapojíte RGB určené pro 5V do 12 V konektorů, zařízení zničíte. Deska má podporu Dual BIOS, což je u GIGABYTE dlouholetá tradice.

Obrázek

B450 AORUS Pro má téměř identické napájení jako X470 Ultra Gaming nebo X470 Gaming 5. Ty mají čtyři fáze pro CPU Vcore a tři fáze pro SOC. Každá fáze má dvě cívky a dva low side a high side MOSFETy. Jedná se o ON Semi 4C06 a 4C10, které najdete i X470 TUF a B450 deskách od ASUS. B450 Aorus Pro používá stejné schéma, GIGABYTE však odstranil jeden high side MOSFET. To zhoršuje efektivitu VRM a samozřejmě zvyšuje teploty a nároky na chlazení. Chladiče nejsou přimontované pomocí šroubků, drží je pouze plastové spony. Napájení jsem otestoval procesorem AMD Ryzen 7 2700. Při původním nastavení teplota nepřekročila 55°C. Po přetaktování na 4 GHz při 1,4 V teploty překročily 92°C. Desku jsem měl pouze stole a procesor jsem chladil vodníkem, VRM se tedy chladilo zcela pasivně. Po nasazení 120mm ventilátoru teploty klesly na 60°C. V dobře větrané skříni by se teploty měly držet cca do 83°C s přetaktovaným osmijádrovým Ryzenem.

Datasheety:

Kontrolér napětí: https://www.intersil.com/content/dam/in ... l95712.pdf
High side MOSFET: http://www.onsemi.com/pub/Collateral/NTMFS4C10N-D.PDF
Low side MOSFET: http://www.onsemi.com/pub/Collateral/NTMFS4C06N-D.PDF

Obrázek

Přetaktování

Základní deska určitě má potenciál na slušné OC, její BIOS ji však značně omezuje. Zvýšení napětí procesoru v podstatě nefunguje (pravděpodobně se jedná o chybu BIOSu) a maximální napětí RAM je 1,5 V. Absence load line calibration také moc nepomáhá. Procesor jsem tedy musel taktovat pomocí utility Ryzen Master. Napětí Vcore jsem nastavil na 1,41 V a frekvenci na 4 GHz. Při zatížení pomocí stress testu v CPU-Z se napětí snížilo o 35 až 50 mV, musel jsem tedy zvýšit napětí procesoru, abych kompenzoval Vdroop. Je docela škoda, že deska nemá LLC, protože desky od ASUS i MSI ho mají a je velmi užitečné právě u VRM nižší třídy. Nedávno jsem provedl upgrade RAM na Team Group T-FORCE XTREEM 3866 MHz CL18, které mají čipy B-Die od Samsungu. Ryzen má horší paměťový řadič než procesory od Intelu, taktování RAM je tedy složitější a rozhodně se nedostanete na vysoké frekvence. Na své základní desce MSI X370 Gaming M7 a procesoru AMD Ryzen 5 1600 se mi je podaří rozběhnout i při 3600 MHz CL18, což je poměrně vzácné. Většina Ryzenů první generace končí na 3200 MHz, 2. generace na 3400 MHz. Na B450 AORUS PRO jsou RAM zcela stabilní na 3333 MHz CL14. 3466 MHz CL14 již dělá problémy a 3600 MHz CL18 nefungovalo vůbec. To jsou poměrně dobré výsledky.

Obrázek

Závěr a hodnocení

B450 Aorus Pro je zcela dostatečná pro pro taktování čtyřjádrových a šestijádrových Ryzenů. Přetaktované osmijádrové procesory jí však dají zabrat. Vzhledem k tomu, že se jedná o nižší třídu, tak to neberu jako zásadní negativní vlastnost a na rozdíl od B360 desek pro procesory Intel máte plnou podporu přetaktování procesoru i RAM. GIGABYTE se zaměřil především na vzhled a podporu RGB, což zase uvítají hráči. Stejně jako chipset X470, B450 podporuje AMD StoreMI a Precision Boost Overdrive pro přetaktování CPU. Jedná o velmi dobrý produkt, který určitě mohu doporučit.

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
GIGABYTE B450 AORUS PRO je skvělá základní deska pro hráče a lehké přetaktování.



Klady

Atraktivní design, velmi dobrá podpora RGB
Dva M.2 sloty
Podpora AMD StoreMI a bootování z NVME RAID
Kvalitní zvukový a síťový čip
Dual BIOS

Zápory

Vysoké teploty VRM po přetaktování osmijádrových procesorů, což je v této cenové relaci akceptovatelné



Děkuji společnosti FSP Group za poskytnutí zdroje Fortron HYDRO 600 a GIGABYTE za zapůjčení základní desky GIGABYTE B450 AORUS PRO.

ObrázekObrázekObrázekObrázek
You Tube: TechAdys301
Obrázek

Reklama
Turion
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2879
Registrován: březen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: GIGABYTE B450 AORUS PRO - dostupná herní deska pro Pinnacle Ridge

Příspěvekod Turion » 20 črc 2018 22:14

Dobré a už se těším na slíbenej test AMD Ryzen 5 2400G s přetaktovanejma těmadlenctěma RAMkama. To bude hukot.
Drobná nepřesnost: "Chladiče nejsou přimontované, drží je pouze plastové spony." Takže jsou přimontované a ne že ne.
Autor je asi student co ještě nepracoval v žádném provozu a nezná ten výraz reálně. Ale v médiích by se mělo vyjadřovat tak, aby to společnost nějak obohatilo a tudíž nepoužívejte slova kterým nerozumíte:).

Uživatelský avatar
FlanK3r
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2171
Registrován: září 13
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: GIGABYTE B450 AORUS PRO - dostupná herní deska pro Pinnacle Ridge

Příspěvekod FlanK3r » 03 srp 2018 09:41

další deska s integrovaným IO, koukám, že už integrovaný IO jde i do běžného mainstremu
AMD FX-8350@5GHz stabilní, Asus Crosshair V Formula-Z, 2x 4GB 2400MHz TridentX, AMD Radeon HD6870, SSD Kingston HyperX 256GB, cca 2TB pevné disky, Corsair TX850W. Další HW: AMD x4 955 BE, 965 BE, 970 BE, 975 BE, 980 BE, 1090T BE, 1100T BE, FX-4300, FX-6300, FX-8320, FX-8350, FX-9370 atd

Turion
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2879
Registrován: březen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: GIGABYTE B450 AORUS PRO - dostupná herní deska pro Pinnacle Ridge

Příspěvekod Turion » 03 srp 2018 11:28

K čemu je ten kus IO plastu dobrý krom zvyšování množství plastového odpadu?

Uživatelský avatar
xbs
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19490
Registrován: prosinec 17
Bydliště: mezi venuší a marzem
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: GIGABYTE B450 AORUS PRO - dostupná herní deska pro Pinnacle Ridge

Příspěvekod xbs » 03 srp 2018 11:44

že to vypadá "efektně" a zadržuje teplo z pasivu napájení :D každopádně vypreparovat to určo bezbolestně pude...

vincentin
nováček
Příspěvky: 7
Registrován: říjen 18
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: GIGABYTE B450 AORUS PRO - dostupná herní deska pro Pinnacle Ridge

Příspěvekod vincentin » 24 říj 2018 18:24

Ahoj Adys301, doporučil bys mi tuhle desku? Sestava Ryzen 5 2600x + 2x 8GB DDR4 3200Mhz cl14 + 1x M.2 PCI-Express NVMe SSD + 1x Sapphire RX 580? Rád bych, aby mě deska vydržela dlouho a počítám, že ji v budoucnu osadím výkonějším procesorem a budu třeba i taktovat. Podle parametrů se zdá být dobrá ale zaznamenal jsem tu aférku, kdy Gigabyte desku prezentoval jako 8 fázovou. Nicméně nedělám si iluze, že ostatní výrobci hardware hrajou čistě, takže bych se přes to přenesl ale spíš mě od desky odrazuje video z youtube kanálu Hardware Unboxed, kde říkali, že deska má velké teploty VRM a má zamčené možnosti OC. Normálně bych koupil MSI b450 Tomahawk ale ta deska nemá optický audio výstup, který je pro mě podmínkou. Dalším kandidátem s optickým výstupem je MSI b450 gaming pro Carbon, ale ta už je o více jak 500kč dražší a hlavně teď není na skladě v obchodě, kde jsem chtěl pc kupovat. Vyplatí se tedy počkat na Carbon a připlatit si 500kč, nebo mám vzít tuhle Gigabyte Aorus pro? Popřípadě jestli by si mi doporučil nějakou jinou x470/b450 kvalitní desku s optickým audio výstupem do 4 tisíc? Díky moc za odpověď

Uživatelský avatar
Adys301
člen HW spec týmu
Master Level 9
Master Level 9
Příspěvky: 8461
Registrován: říjen 12
Bydliště: Ano
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: GIGABYTE B450 AORUS PRO - dostupná herní deska pro Pinnacle Ridge

Příspěvekod Adys301 » 24 říj 2018 18:29

Jestli chceš později lepší procesor a taktovat, vzal bych spíš nějakou MSI desku. Právě testuji X470 GAMING PLUS, která má velmi dobré napájení, plnohodnotné možnosti přetaktování a má i optický výstup https://www.czc.cz/msi-x470-gaming-plus ... 39/produkt . Jestli chceš ušetřit, můžeš také vzít B450M Mortar https://www.czc.cz/msi-b450m-mortar-amd ... 86/produkt , její recenze je zde: viewtopic.php?f=40&t=201338

vincentin
nováček
Příspěvky: 7
Registrován: říjen 18
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: GIGABYTE B450 AORUS PRO - dostupná herní deska pro Pinnacle Ridge

Příspěvekod vincentin » 24 říj 2018 18:35

také jsem na ni koukal (MSI X470 GAMING PLUS - AMD X470)... ještě pár dotazů:

- co si myslíš o absenci M.2 SSD chladiče na té MSI desce?
- jaký je rozdíl mezi gaming pro a gaming plus?
- doporučil bys mi dokupovat extra větráček jenom kvůli VRM? Chci koupit Fractal design S a přemýšlím, že bych za cca 350kč dokoupil třetí chladič a namířil jej na VRM.

edit: ještě bych zareagoval na tvůj tip s MSI b450 Mortar: já jsem ignoroval při výběru všechny formáty kromě ATX..ta deska vypadá jako ideál pro mě. Automaticky jsem hledal jen ATX a ostatní považoval za zbytečny kompromis, když mám velkou skříň a spoustu místa. Jsou nějaké nevýhody plynoucí z micro ATX formátu oproti ATX?

Uživatelský avatar
Michael850
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14681
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: GIGABYTE B450 AORUS PRO - dostupná herní deska pro Pinnacle Ridge

Příspěvekod Michael850 » 24 říj 2018 18:46

Tak M.2 chladič není nikdy problém dokoupit. Taky záleží, jaký SSD do toho chceš zapojit, některé disky netrpí zas tak moc na přehřívání a přesto to jsou taky docela rychlíci, takže nějaký chladič skoro postrádá smysl.
Ryzen 7 2700 + Freezer 34/X370 C6H/RM650x/RX 5700 Gaming X 8GB GDDR6/Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz/Gammix XPG S11 Pro 512GB/Define S + 4x F14 Silent

Uživatelský avatar
Adys301
člen HW spec týmu
Master Level 9
Master Level 9
Příspěvky: 8461
Registrován: říjen 12
Bydliště: Ano
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: GIGABYTE B450 AORUS PRO - dostupná herní deska pro Pinnacle Ridge

Příspěvekod Adys301 » 24 říj 2018 18:48

M.2 NVME SSD se dokážou zahřát. Popravdě s nimi moc velké zkušenosti nemám. Které SSD si chceš koupit?

B450 Gaming Pro je nejlepší B450 od MSI. X470 Gaming Plus je naopak nejlevnější X470 od MSI. Obě však mají stejné VRM, které se řadí k nejlepším v této cenové relaci, nemusíš dokupovat nějaké větráky. Stačí, abys měl ve skříni aspoň nějaký airflow. B450 Gaming Pro má o něco lepší chlazení a WiFi, X470 Gaming Plus má lepší konektivitu. B450 Gaming Pro je v podstatě o něco lepší a zároveň levnější deska než X470 Gaming Plus, má však horší dostupnost.

Jediná reálná nevýhoda mATX oproti ATX je menší počet PCI-E slotů, což tě asi trápit nebude. Osobně bych ti doporučil počkat, až B450 Gaming Pro Carbon bude dostupná. Jestli nechceš čekat, vezmi B450M Mortar nebo X470 Gaming Plus.

Uživatelský avatar
Michael850
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14681
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: GIGABYTE B450 AORUS PRO - dostupná herní deska pro Pinnacle Ridge

Příspěvekod Michael850 » 24 říj 2018 18:54

Gaming Pro má akorát IO kryt na konektory (podle mého úplně k ničemu, akorát to snižuje účinnost toho pasivu, protože to blokuje proudění vzduchu), jinak žádný rozdíl teď mezi nima nevidím kromě ceny a designu. Porovnával jsem teda jen modely s X470 chipsetem.
Ryzen 7 2700 + Freezer 34/X370 C6H/RM650x/RX 5700 Gaming X 8GB GDDR6/Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz/Gammix XPG S11 Pro 512GB/Define S + 4x F14 Silent

Uživatelský avatar
xbs
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19490
Registrován: prosinec 17
Bydliště: mezi venuší a marzem
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: GIGABYTE B450 AORUS PRO - dostupná herní deska pro Pinnacle Ridge

Příspěvekod xbs » 24 říj 2018 18:58

pokud budeš mít disk s chlazenim, jako třeba Adata Gammix XPG S11, tak chladiče netřeba, jinak se daj chladiče dokoupit... co se týče Gaming Pro Carbon, tak ta má čtyři fáze, ale s dvounásobkem mosfetů, a nejlepší onbórd audio ALC1220...


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Pozoris94 a 25 hostů