Stránka 1 z 1

Externí SSD komplet přes USB-C - ROG Strix Arion S500

Napsal: 09 črc 2022 08:00
od FlanK3r
Po mnohaleté době používání USB flashek a jejich sbírání po různých kapacitách jsem si řekl, že nastal čas si pořídit něco lepšího. Zařízení, které bude přenosné, zároveň dostatečně rychlé (alespoň na úrovni současných lepších USB flashdisků) a vejde se tam zase o něco více dat, než na moji poslední flashku HyperX o kapacitě 64 GB :-)
Zároveň bylo pořízení i trochu náhodné. Před pár měsíci jsem řešil výkonostní issue jiného kusu, který se choval u recenzenta prapodivně - nehledě na použité základní desky a nebo výměnu kabelu. Zvláštní bylo, že se disk po vyjmutí a přímém zapojení do M.2 slotu desky choval adekvátně. I tento podnět mě odhodlal a Strix Arion S500 jednoho dne přistál u mě na stole.

BALENÍ
Obrázek
Obrázek
Krabička nás informuje o tom, že nedostaneme zajíce v pytli, ale samotný disk o kapacitě 500GB a že jeho přenosová rychlost může dosahovat až 1050 Mbs, také o přítomnosti dram cache, 256-bit šifrování dat a dalších benefitech.

Obrázek
Uvnitř balení jsou pak tři papírové bonusy - ROG věrnostní kartička, manuál k disku a záruční brožurka - nechybí ani čeština

Obrázek
Obrázek
Pak už nezbývá, než vytáhnout přiložený USB-C na USB-C kabel a samotné pouzdro obsahující i SSD disk. Díky USB-C typu 3.2 gen2 umožní použití i do leckteré herní konzole. Zajímavá je i podpora pro Mac nebo Chrome OS či Android (jisté verze).
Součástí balení však není redukce USB-C na USB-A, což je trochu škoda. Na druhou stranu disk fungoval i s datovým kabelem USB-C na USB-A, který používám u svého mobilu.

POPIS POUZDRA A DISKU
Obrázek
Obrázek
Pouzdro je celokovové, bytelné a z horní strany ho zdobí ještě logo ROG, to se po zapojení do USB rozsvítí a využívá ARGB efekty. Ve Windows je dokocne možné mít i AURA SYNC-synchronizovat externí zařízení co do barviček se zbytkem nastavení vašeho PC. Rozměry pouzdra jsou necelých 125mm na délku, cca 48mm na šířku a váha včetně disku je 107g. Celkové zpracování je na vynikající úrovni.
Spodní strana lze oddělat s pomocí zdířky a použití "jehly" na čelní straně pouzdra, vy se tak můžete dostat k vnitřku disku, případně ho v budoucnu upgradovat třeba za disk vyšší kapacity.

Obrázek
Uvnitř vidíme na jedné straně teplovodivou pásku o tlouštce 1.5mm. A na druhé straně již umístěný SSD disk typu M.2 o kapacitě 500 GB. Odjištění disku je snadné, vidímke docela robustní šroubek, na který ani nemusíte mít křížový maličky šroubovák...
Zajímat nás však bude i disk samotný a jeho řadič.

Obrázek
Kontrolér disku je Phison PS5012-E12S, jedná se o časem ověřený kontrolér, který umožňuje až PCIe gen3 x4, samozřejmě je zpětně kompatibilní i se staršími NVMe protokoly. Vyrábí jej gigant TSMC na 28nm procesu. Podporuje celou škálu zabezpečení včetně 256-bit AES šifrování dat a operační provoz až do 70 stupňů Celsia. Paměti Toshiba typu 3D TLC NAND typu mají navíc výhodu dlouhé teoretické životnosti. Což je určitě bonus. Fajn je i samotná cache, jelikož se při zápisu dat může využít a nedojde k prudkým poklesům přenosové rychlosti.

SOFTWARE
Součástí je také zajímavý software. Jeden slouží pro info, monitoring a bezpečné formátování disku, druhý pak je zálohovací software.

Backup Now EZ
Obrázek
Zálohovací soft, který umí zálohovat nejen to co máte na operačním disku, ale i třeba věci z a do cloudu.

ROG SSD Dashboard
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Zde máme software, který nám poskytne základní údaje o disku, době jeho provozu a nechybí ani množství sensorů. Mimo jiné je zde i položka pro zformátování disku.


RYCHLÉ MĚŘENÍ VÝKONU
Disk stačí stylem plug and play připojit k zařízení a můžete směle přenášet data jak je libo :)
Obrázek

Obrázek
Ve Windows se tváří jako "S500", jak vidíte, něco už na něm naházené mám.

Obrázek
Výsledek testu 3GB simulovaného souboru v AS SSD benchmarku. Překvapivě teploty jsem ani s opakovaným retestem nedostal nad 30 C
Obrázek
V idle byly teploty pouze okolo 25C podle sensoringu


ZÁVĚR
Disk můžete pořídit za cca 2900-3100 Kč, dle obchodu ze kterého budete vybírat. Ano, není to málo, samotný disk podobného typu stojí okolo 1700-1800Kč, tzn že pak více než 1000Kč si připlatíte za pouzdro a přiložený software. Na druhou stranu provedení pouzdra je excelentní a zahřívání mizivé. Prakticky není možné dosáhnout nějaké trotlení výkonu disku ani při dlouhodobém přenášení souborů. Slitna hliníku a masivní konstrukce (nikoliv těžká) dělá své. Což se u levnějších pouzder může stát velice lehce kamenem úrazu. Tam u nich sice ušetříte většinou okolo 4-5 stovek, ale za cenu nějakého kompromisu. Například horšího pouzdra pro disk, tenkého hliníku a tudíž už zmíněného risku zahřívání při větším kopírování. Jiný výrobce nabízí zajímavý kousek, ale pouze s čipem schopným operovat do 45C, to může být znovu problém v horkých letních dnech pro stabilitu a rychlosti přenášených souborů.

Re: Externí SSD komplet přes USB-C - ROG Strix Arion S500

Napsal: 09 črc 2022 16:52
od Ltb
Publikováno 8)

Díky moc FlanK3re za další super článek :bigups: