Stavba PC, co vydrží 10 let

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Maso-X
nováček
Příspěvky: 19
Registrován: červen 13
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Stavba PC, co vydrží 10 let

Příspěvekod Maso-X » 17 led 2024 11:59

Zdravím, můj současný PC má za sebou už 10let a myslím, že je nevyšší čas na novu sestavu. Ideálně bych chtěl, aby mi nový PC vydržel zase 10 let bez nutnosti jakéhokoli upgradu (pokud nepočítám případné dokoupení dalšího SSD a RAM). Cenu vidím kolem 30k, ale při dobré argumentaci jsem ochotný připlatit. Mám nějakou představu, ale chtěl bych se poradit s lidmi, kteří v tom skutečně vyznají - na rozdíl ode mě.

Použití PC:
- Neplánuji žádnou pravidelnou práci s videi ani 3D grafikou.
- Můj nejčastější Use Case je práce v chromu. (Momentálně mám 14 oken a v každém z nich zhruba 30 stránek). Občasná práce s 2D grafikou.
- Hry nehraju pravidelně, ale po nákupu PC bych chtěl vyzkoušet Hogwarts Legacy a určitě i GTA VI (až za několik let vyjde).
- Na grafiku nejsem moc náročný. Stačí mi, když rozjedu budoucí tituly na 1080p klidně na nejnižší detaily.
- Během těch 10 let nechci měnit procesor, grafickou kartu ani zdroj. Maximálně počítám s rozšířením o druhý SSD a případně zdvojnásobení RAM, když bude potřeba.
- Hlavní požadavek je plynulý chod systému.

Můj první nástřel:
Prošel jsem několik témat tady na fóru i jinde a okopíroval jsem to, co se velmi často doporučuje:
https://www.czc.cz/382958,329076,341757 ... 75279/kody

Dává to smysl, nebo byste doporučili něco jiného?

Otázky k případné diskusi:
1. AM4 vs. AM5 - Vzhledem k tomu, že nepočítám s upgradem procesoru během 10 let, přijde mi logické ušetřit na komponentách tím, že zvolím AM4. Navíc jsem zaslechl, ze AM5 má problémy s kompatibilitou atp. Nebo myslíte, že by bylo vhodnější zvolit AM5? Nad intelem jsem neuvažoval, ale jsem otevřený všemu.
2. Grafická karta - uvažuji nad AMD Radeon RX 7800 XT. Otázka je, jestli to není pro můj UC overkill, nebo jestli není vhodnější nějaká alternativa od Nvidie.
3. Procesor - AMD Ryzen 7 5700X - Poběží mi na něm Windows i za 10 let plynule? Nebo je vhodné ušetřit na grafice a koupit lepší procesor?
4. Ve skříních nemám přehled, ale jde mi hlavně o praktičnost. PC nebude vystavený na stole, takže RGB blikátka nechci a rád bych měl možnost čistit prachové filtry co nejjednodušeji (ideálně magneticky odnímetelné filtry).
5. Pc si chci nechat sestavit v CZC, ale pokud má Alza, nebo jiný prodejce nějaké výhody, rád změním názor.

Předem díky za jakékoli komentáře.

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53626
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Stavba PC, co vydrží 10 let

Příspěvekod petr22 » 17 led 2024 12:10

Windows za 10 let na nem nemusi bezet vubec. Krome toho, ze muze byt vyzadovan novejsi hardware
jako je tomu u Windows 11 (8 a vyssi generace Intelu, Ryzen 3xxx a vyssi) tak Windows uz v te dobe
nemusi bezet ani na x86 architekture. Apple podporuje hardware 6 let, na starsi uz aktualni verzi
nelze nainstalovat.

Prumerna zivotnost hardware ktery je teplotne namahan je cca 3-4 roky. Na to, ze grafika nebo zakladni
deska vydrzi fungovat 10 let bych se prilis nespolehal, grafiky casto umiraji po 3-5 letech provozu.

1. urcite AM5
2. dobra volba, ale nespolehalbych se na zivotnost 10 roku
3. Nikdo nevi, na cem pobezi Windows za 10 let. Jestli vubec nejake Windows budou.

Take pocitej s tim, ze za 10 let bude procesor mnohem slabsi, nez aktualni nejlevnejsi prodavany a grafika
to same. Na spostu her nebudes ani splnovat hardwarove pozadavky. A to za optimistickeho predpokladu,
ze hardware neumre.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stavba PC, co vydrží 10 let

Příspěvekod ITCrowd » 17 led 2024 16:41

Netřeba hned všechno vzdávat...
Moje původní sestava z roku 2010:
i7-870, 4GB RAM, MB Intel DP55KG Kingsberg, nVidia GTX460, HDD1 SSD OCZ 100GB, HDD2 HDD Seagate 1TB. OS Win7, původně 32 bit, poté 64 bit.
Za tu dobu doplněno 8GB RAM na celkových 12GB, výměna SSD (odešel), výměna grafiky (odešla loni potvora), nahrazena nějakou Matrox Quad (z bazaru), protože nová slušná grafika, která by jela pod Win7 se dnes už sehnat nedá.
Win10 by HW hravě zvládl, ale je to hnus, který mi doma přes práh nepřejde.
A kromě toho někdy kolem roku 2003 CPU P4 Prescott 3GHz, RAM 4GB, MB Intel D915PCY, OS WinXP funguje doteď v původní sestave. Jediné, co odešlo byla síťovka na MB. Po mě PC měla dcera, po ní babička a teď pc ovládá šicí stroj. Samozřejmě, na internet se nehodí.
Viděl bych to spíše tak, že tazatel potřebuje zhodnotit jednotlivé komponenty, zda je tam šance, že něco vydrží.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Maso-X
nováček
Příspěvky: 19
Registrován: červen 13
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Stavba PC, co vydrží 10 let

Příspěvekod Maso-X » 17 led 2024 16:59

Děkuji za první reakce.

ITCrowd píše:Netřeba hned všechno vzdávat...
Moje původní sestava z roku 2010:
i7-870, 4GB RAM, MB Intel DP55KG Kingsberg, nVidia GTX460, HDD1 SSD OCZ 100GB, HDD2 HDD Seagate 1TB. OS Win7, původně 32 bit, poté 64 bit.
Za tu dobu doplněno 8GB RAM na celkových 12GB, výměna SSD (odešel), výměna grafiky (odešla loni potvora), nahrazena nějakou Matrox Quad (z bazaru), protože nová slušná grafika, která by jela pod Win7 se dnes už sehnat nedá.
Win10 by HW hravě zvládl, ale je to hnus, který mi doma přes práh nepřejde.
Viděl bych to spíše tak, že tazatel potřebuje zhodnotit jednotlivé komponenty, zda je tam šance, že něco vydrží.

Je to jak říkáš. To že bych chtěl, aby sestava vydržela 10 let (jak po výkonové stránce, tak po stránce toho, že HW nepřestane fungovat) není hlavní bod. Hlavní je doporučení vhodné sestavy.
Moje současná sestava vydržela 10 let a to mě tenkrát stála nějkých 13 tisíc. Takže nic high-endového. Jen jsem po čase doplnil RAM a HDD... Takže věřím, že 30k sestava mi výkonově vystačí (i když ty náročnější hry si možná ke konci životnosti už nezahraju).

Spíš jsem doufal v potvrzení smysluplnosti stavět to na AM4, schválení procesoru a Grafické karty, případný návrh sestavy na AM5 socketu a taky možná nějaký tip na dobrou praktickou skříň. A taky třeba upozornění na špatně zvolené komponenty (chladič procesoru, RAM, SSD, zdroj...)


petr22 píše:1. urcite AM5

Myslíš tedy, že stavět to na AM4 nemá smysl? I když neplánuji na té desce nikdy měnit procesor? Jaké sou za tebe hlavní argumenty, proč volit AM5? Dokázal bys doporučit konkrétní sestavu?

flowem
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2835
Registrován: březen 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stavba PC, co vydrží 10 let

Příspěvekod flowem » 17 led 2024 17:20

Přesně tak, spoléhat na to, aby PC vydržel 10 let, je pitomost. Prostě vzít vhodný PC na hraní her dnes a uvidíš, kolik let si na něm zahraješ. Co může odejít a většinou odejde do 10 let, je grafika, SSD a větráky. Během let většinou dokoupíš RAM a nové SSD a pokud bude potřeba více výkonu, tak upgraduješ procesor a grafiku (pokud sama nechcípne).

Když bude štěstí, tak zbytek bude funkční, ale jak to bude vypadat za 10 let? Třeba tě nějaký systém co bude, nepustí ani na internet :-D

GTA 6 bude na PC až někdy za 3 roky, takže to do té doby stejně budeš muset upgradovat, pokud budeš chtít hrát na max. Teď čtu, že stačí na minimum, tak to je potom asi v pohodě. :-)
AMD Ryzen 5 5600X | MSI MAG B550 TOMAHAWK | G.Skill Aegis 32GB 3200MHz | Kingston A2000 1TB | PowerColor Red Devil RX 6700 XT 12GB | XPG Core Reactor 750W | Be quiet! PURE BASE 500 | Asus VG27AQ1A

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7359
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stavba PC, co vydrží 10 let

Příspěvekod faraon » 17 led 2024 19:13

https://www.root.cz/clanky/stavime-pocitac-pro-pristich-10-let-nadcasove-komponenty-za-rozumnou-cenu/

Akorát počítej že za pět let na to nejspíš budeš muset nainstalovat Linux, protože Maloměk přestane tvůj hardware podporovat.
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

Uživatelský avatar
Scofield_CZ
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 713
Registrován: leden 11
Bydliště: Napajedla, Zlínský kraj
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stavba PC, co vydrží 10 let

Příspěvekod Scofield_CZ » 18 led 2024 16:20

Já bych zase tak skeptický nebyl, že by ten počítač neměl vydržet 10 let. Třeba naši používají počítač jen na prohlížení internetu. A teprve na Vánoce 2022 si pořídili nový. Do té doby používali stařičký Core 2 Duo, 4GB DDR2 Ram, GeForce 8600GT. A to byl počítač někdy ze začátku roku 2007 tuším. Jediné co se tam kdy dělalo, tak se z původních 2GB ram rozšířilo na 4 a vyměnil se HDD za SSD. Počítač se měnil jen z důvodu, že už to nebylo prostě nejsvižnější. Ostatně co by člověk chtěl po 15 let starém HW :D
V každém případě určitě nikdo nemůže zaručit, že počítač skutečně tak dlouho vydrží, ale zas psát, že HW po 3-5 letech umře je blbost.
PC1: Seasonic 620W|Intel Core i5 4590, 3,3 GHz |MB: MSI B85-G43|2x4GB + 2x8GB DDR3 1600MHz|MSI GeForce GTX 1060 6GB|Windows 10 Pro 64bit
PC2: Intel Core 2 Quad Q9550 2,83GHz|MB:GIGABYTE G41MT-D3|Kingston 4GB DDR3 1066MHz|nVida GeForce GTX650 1GB|Windows 10 64bit

Uživatelský avatar
šulda
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1378
Registrován: srpen 08
Bydliště: Tam kde se vrány otáčejí
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stavba PC, co vydrží 10 let

Příspěvekod šulda » 18 led 2024 16:52

V "pravěku" byl HW i SW na jiné úrovni než je tomu dnes a to platí nejen u PC, ale všeobecně. Psát něco o blbosti kde s tím mají rádci zkušenosti je mimo mísu.
Naposledy upravil(a) šulda dne 18 led 2024 19:56, celkem upraveno 1 x.
Člověk se pořád učí.

meda2016
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 675
Registrován: květen 22
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stavba PC, co vydrží 10 let

Příspěvekod meda2016 » 18 led 2024 18:07

Chladič chválený pro kvalitu je Arctic https://www.czc.cz/arctic-freezer-a35/336514/produkt
Co bude za 5 roků a víc nikdo přesně neodhadne, nevzrušoval bych se tím. Postav to tak, aby přežilo záruku - dobře dimenzovaná základovka a zdroj.
HW čeká doplnění o čipy urychlující tzv Ai, aby část zátěže běžela distribuovaně na HW klienta. Stále budou nějaké špěky kvůli poptávce.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stavba PC, co vydrží 10 let

Příspěvekod ITCrowd » 18 led 2024 19:24

Jen příklad z praxe - z nové doby - nasazovali jsme 50 počítačů v roce 2015 - delly. Všechny byly funkční do poslední doby (2023), kromě jednoho, kde odešel SSD. U všech jsou SSD "nakouslé", ale jinak fungují bez problémů. 15 z nich má nasazenu dedikovanou grafiku. Samozřejmě se na nich nepařily hry, ale byly v provozu 24/7. Po ukončení Win7 byly přeinstalovány na Win10. Tedy výdrž 8 let a nestály majlant.
Tedy zabývat se výdrží smysl má.
Chce to sledovat jak se která komponenta chová v recenzích a fórech na netu a podle toho rozumně zvolit.
A co se týče chladiče - nikdy nepoužívám vertikálně umístěný ventilátor. Takový chladič sice výborně chladí CPU, ale vůbec nefouká na desku. A kolem procesoru je napájení plné kondenzátorů a mosfetů, které je dobré ofukovat. A pokud je z boku skříně tunel, nebo aspoň perforace, neexistuje lepší řešení. Můj poslední chladič je: https://www.mironet.cz/noctua-nhc12p-se ... +dp199323/
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
šulda
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1378
Registrován: srpen 08
Bydliště: Tam kde se vrány otáčejí
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stavba PC, co vydrží 10 let

Příspěvekod šulda » 18 led 2024 20:04

PC na kterým se nehrajou hry a běží 24/7, to je lepší varianta na výdrž než domací kterej se využívá všelijak.
Člověk se pořád učí.

Uživatelský avatar
Scofield_CZ
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 713
Registrován: leden 11
Bydliště: Napajedla, Zlínský kraj
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stavba PC, co vydrží 10 let

Příspěvekod Scofield_CZ » 18 led 2024 21:47

šulda píše:V "pravěku" byl HW i SW na jiné úrovni než je tomu dnes a to platí nejen u PC, ale všeobecně. Psát něco o blbosti kde s tím mají rádci zkušenosti je mimo mísu.

Já ti nevím. Ano, může ti komponenta odejít za 3 roky, ale je to spíše vyjímka, než pravidlo. Já znám lidi co mají doma počítače se starým Sandy Bridge/Ivy Bridge a to už jsou taky dost staré kousky. A mají to dodnes jen protože to stále běží. V té době byli puberťáci a u počítače seděli furt a teď už z toho nějak vyrostli a používají to jen na internet. To samé vidím v práci, kdy tu teprve na začátku loňského roku začali měnit počítače u linek na zapisování výroby. Nevím od kdy tu přesně byli, ale ještě jeli na Win Vista, takže to taky cosi pamatovalo a to navíc tady jedou v sakra prašném prostředí 24/7. A to se ani nebavím o počítači, kterým se ovládá naše linka, ten je ještě původní z roku 2004. (Na tento počítač jsem se teda ptal proč není vyměněn za novější HW, a problém je v tom, že v tom je hromada přídavných karet a všeho možného, kde by to s novým HW nebylo komatibilní)
Zkrátka mám zkušenost, že počítač dokáže 10 let běžet v pohodě, a když něco odejde, je to spíše vyjímka, nebo vadný kus už od výroby.
PC1: Seasonic 620W|Intel Core i5 4590, 3,3 GHz |MB: MSI B85-G43|2x4GB + 2x8GB DDR3 1600MHz|MSI GeForce GTX 1060 6GB|Windows 10 Pro 64bit
PC2: Intel Core 2 Quad Q9550 2,83GHz|MB:GIGABYTE G41MT-D3|Kingston 4GB DDR3 1066MHz|nVida GeForce GTX650 1GB|Windows 10 64bit


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: mandes a 97 hostů