Tip na nový interní pevný disk

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
p3!An
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 679
Registrován: březen 09
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Tip na nový interní pevný disk

Příspěvekod p3!An » 21 čer 2010 22:26

Rozhodnul jsem, že si pořídím nový disk k PC, protože mi současná disková kapacita nevyhovuje. Jelikož vlastním interní WD 80GB a externí WD 500GB dávám přednost internímu. Nejen, že jsem výhody externího téměř nevyužil, leží mi věčně u PC, běží naprázdno ( jediný způsob vypnutí je vytažením kabelu, což je nepraktické) ale je i dražší.

Rozhlížel jsem se po discích s kapacitou okolo 500GB, a nejvíce se přibližoval

Western Digital Caviar SE16 640GB, 3,5", SATAII, 16MB, 7200rpm, 8.9ms, wd6400AAKS

a následně

Western Digital Caviar Blue 1TB, SATAII, 5400RPM, 64MB, WD10EARS

U druhého disku jsem si všiml, že běží jen v 5400 otáčkách, ale 7200 otáčková verze je o pár set dražší, podporuje SATA III, záruka je 5 let avšak nepodporuje moje dosavadní jediné rozhraní SATA I. Ale rozdíl v boji za Kč/GB jasně vyhrává 1GB verze.

Pro co by jste se rozhodli vy, na mém místě? Děkuji za případné rady.

Reklama
Uživatelský avatar
samotarrk
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3680
Registrován: listopad 08
Bydliště: Rakovnicko
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Tip na nový interní pevný disk

Příspěvekod samotarrk » 21 čer 2010 22:37

Pokud bude sloužit na data a nehodláš jej použít jako (rychlý) systémový hdd tak rozhodně 1TB verze. Sám uvažuji o podobné, ale 2TB verzi. Disk na který hodlám jen odkládat data, nemusí mít vysoký počet otáček. A rychlý disk o stejné kapacitě jak píšeš, nevyužiješ, u mě je to však favorit a jsem před objednáním.

Akorát mi není jasné, jaktože má hlučnost stejnou jako disky s 7200rpm. Nepochopím.
MSI Z97 PC Mate * Intel i5 4690K 3,5Ghz(4,9Ghz takt) * Noctua NH-D14 * Corsair 8GB DDR3 * NVIDIA MSI GTX960 2GB * Seasonic M12II-520 * Thermaltake Element G * SSD Crucial MX300 525GB * WD 2TB EARX * Creative SB X-Fi Xtreme Audio * WIN 10* 22" LG Flatron * 5.1 Logitech X-540

d1amond
člen HW spec týmu
Elite Level 12
Elite Level 12
Příspěvky: 16106
Registrován: květen 08
Bydliště: České Budějovice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Tip na nový interní pevný disk

Příspěvekod d1amond » 21 čer 2010 22:39

U WD Green je kromě jiného i problém s formátováním, které je tuším 4kB/sektor narozdíl od standardního 512B/sektor. Vyhnul bych se tomu.
Koukal jsi na Samsung? F3 jsou vysoce kvalitní a tiché disky, za rozumnou cenu.

Ty WD mají novou technologii, kdy se plotny točí podle vytížení od 5400 do 7200ot, úspora a ekologie především...
Nikdy neříkej, že to nejde, protože se najde někdo, kdo o tom neví a udělá to!
Chcete si nechat sestavit nový počítač?

Uživatelský avatar
samotarrk
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3680
Registrován: listopad 08
Bydliště: Rakovnicko
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Tip na nový interní pevný disk

Příspěvekod samotarrk » 21 čer 2010 22:43

Vlastní WD a je spokojen. Proč to měnit? Já sám osoibně vlastním Samsungy a když poslouchám lidi na fórech jak už mají Samsungu po krk, v tichosti se k nim přidávám. A i já vlastnící 2 HDD Samsung uznávám, že třetí Samsung by bylo utopení se ve sračkách. Hlučné, cvakající, nefunkční teplotní čidla... Netvrdím, že WD jsou lepší, vlastně nevím, ale dám jim šanci.
MSI Z97 PC Mate * Intel i5 4690K 3,5Ghz(4,9Ghz takt) * Noctua NH-D14 * Corsair 8GB DDR3 * NVIDIA MSI GTX960 2GB * Seasonic M12II-520 * Thermaltake Element G * SSD Crucial MX300 525GB * WD 2TB EARX * Creative SB X-Fi Xtreme Audio * WIN 10* 22" LG Flatron * 5.1 Logitech X-540

Uživatelský avatar
p3!An
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 679
Registrován: březen 09
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Tip na nový interní pevný disk

Příspěvekod p3!An » 21 čer 2010 23:17

samotarrk a d1amond: Bohužel disk plánuji rozdělit na více částí, a na jedné z nich mít OS. Proto se tomuto nevyhnu. Avšak netuším, jak svižně běží systém pouze na disku s těmito otáčky. Sice d1amond tvrdí, že využívá technologii, která dokáže měnit rychlost otáček, ale podle informací, přesně testu Extra PC vychází najevo, že je to pouze fáma a ve skutečnosti běží v 5400 otáčkách a proto také ta nízká spotřeba - avšak nevím co je na tom pravdy.

Se Samsungem zkušenosti nemám, pouze jsem před pár roky slyšel, že firma považuje HDD za spotřební materiál a podle toho také jedná - Už si nepamatuji přesně, ale nějaký zaměstnanec, co montoval servery psal, že nefunkční HDD rovnou vyhazují, ale to je docela OT.
Každopádně testy prokazují tuto značku často za favorita, i když si nejsem jistý objektivitou. Rozhodně pohledám, co je pravdy na tom formátováním, protože by to mohl být handicap. Sice jsem u stejné verze, avšak 2TB našel informace, že umožnuje pokročilé formátování, kde si můžeš zvolit mezi 512kb až 4096kb sektory. Ale opravdu se podívám.

Nakonec nemohu tvrdit, že mám odpor vůči Samsungu, byla by to možná i vítaná změna. Jelikož jak jinak, nemohu žádným argumentem utvrdit tento názor, HD od WD mají časté problémy s kompatibilitou s ASUS WL-500gP u kterého s disky a Download Masterem docela tápám.

d1amond
člen HW spec týmu
Elite Level 12
Elite Level 12
Příspěvky: 16106
Registrován: květen 08
Bydliště: České Budějovice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Tip na nový interní pevný disk

Příspěvekod d1amond » 21 čer 2010 23:36

Pokud na tom chceš dělat takový opičárny, tak rozhodně 7200ot. Na systémový bych poradil i WD VelociRaptor, ale jsou tam jiné peníze.
Nikdy neříkej, že to nejde, protože se najde někdo, kdo o tom neví a udělá to!
Chcete si nechat sestavit nový počítač?

Uživatelský avatar
Myloš
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6990
Registrován: duben 06
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Tip na nový interní pevný disk

Příspěvekod Myloš » 22 čer 2010 00:02

Já bych v případě Win7 doporučil jako systémový disk (a naopak v případě XP nebo Visty důrazně varoval před) SSD (nepochlubil ses, p3!Ane, které Windows máš).
  • Než položíte dotaz, nejprve se ptejte strejdy Gůůgla.
  • Výňatek z pravidel fóra PC-HELP:
    • Název tématu zvolte takový, aby co nejvýstižněji charakterizoval obsah tématu.
    • Nesnažte se řešit jiný problém (i když podobný) v jednom tématu. Raději založte nové téma.
  • Mýliti se je Myloš. ;-)

Uživatelský avatar
El Diablo
Moderátor
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14099
Registrován: červen 06
Bydliště: In Hell
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Tip na nový interní pevný disk

Příspěvekod El Diablo » 22 čer 2010 00:20

Nějak mi vibruje stará 400 od Samsungu tak se rychtuju na tohodle: http://interlink.tsbohemia.cz/default.a ... tiid=90393
RTFM!!! UBCD - Ultimate Boot CD Zkusili jste to vypnout a zapnout? Aneb z PIO do DMA a zpět... :) * Jak provést Clear CMOS
Kdo se moc ptá, málo googlí. Doporučený freeware

i5 3570K, ASRock Z77 Extreme, 16GB Corsair, 120GB SSD Kingston +2TB Samsung, Gigabyte Radeon HD7870, Sharkoon ReX8VE, XL-747H

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Tip na nový interní pevný disk

Příspěvekod X » 22 čer 2010 00:26

Já bych si vzal:

Samsung SpinPo​int F3 HD103SJ ​- 1TB (1 709 Kč s DPH)



možná i (z důvodu kapacity, velikost není nikdy dostatečná a 2 TB už jsou předražené proti menším):

Seagate Barracu​da 7200.11 ST31500341A​S ​- 1,5TB SATA II ( 2 670 Kč s DPH)

Uživatelský avatar
p3!An
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 679
Registrován: březen 09
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Tip na nový interní pevný disk

Příspěvekod p3!An » 22 čer 2010 23:03

Jelikož zde reaguje více osob najednou, tak se nezlobte, že budu mluvit do "éteru"

I když SSD disky nabízejí bezesporu mnoho výhod, nemyslím si, že by byl dobrý nápad dokupovat do starého PC tento typ disku. V případě koupě nové počítačové sestavy bych nad tím zauvažoval, ale běžně mi stačí disky s plotny. Momentálně používám Windows XP, avšak plánuji přejít na novější OS - Windows 7, proto také koupě nového disku.

S WD Green jsem se nadobro rozloučil, už nejen kvůli praktikám, které jsem si ověřil, ale i kvůli rychlosti. Stejně tak jak píšete, tak i podle zkušeností jiných uživatelů, provozovat OS na 5400 otáčkovém disku není žádná sláva. I když netuším, zda mě to nevyjde na stejno - když bych měl připojen disk jenom pomocí SATA I ( zda by rychlost nebyl téměř stejná). A co v případě NB - běžně se setkávám s 5400 otáč. disky, a rozdílu jsem si nevšiml ( při běžné nezátěžové aktivitě).

Podle tipů, bych se měl podívat na Hitachi, Seagate a hlavně Samsung. Zdá se mi, že disky jsou téměř na "jedno brdo", ale vypadá to na Samsung. Netuším proč je v poslední době natolik vychvalovaný, když se mi zdá, že má největší kritiku - ať už vysokou prodejnost vadných kusů, spolehlivost, hluk a životnost. Možná marketing, ale kdo ví.

I když je podle testů výkonnější než WD, má podle více kritiků horší životnost. Proto by mě zajímali vaše zkušenosti, které se týkají spolehlivosti a životnosti. Nerad bych si nevědomky kupoval disk, o kterém vy sběhlejší víte že vydrží sotva záruku a poté odejde do věčných lovišť.

Uživatelský avatar
CZechBoY
Master Level 9.5
Master Level 9.5
Příspěvky: 8813
Registrován: srpen 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Tip na nový interní pevný disk

Příspěvekod CZechBoY » 22 čer 2010 23:17

SSD za 2500kč už je celkem fofrový, sám ho mám, jede 190MB/s čtení takže to je celkem fofr, ale má jen 40GB, takže jen nějaký programy a systém a máš půlku nebo víc zabranou, ostatní musíš dávat vedle

jinak rozdíl HDD vs SSD na Win7 je trošku větší než si myslíš :-) start zhruba o 20sekund horší u Seagatu(myslim že má bratr SG)

napiš radši co máš za kompa a uvidí se, když je starý tak ho můžeš rovnou vyměnit celý :-))
PHP, Nette, MySQL, C#, TypeScript, Python
IntelliJ Idea, Docker, Opera browser, Linux Mint
iPhone XS
Raspberry PI 3 (KODI, Raspbian)
XBox One S, PS 4, nVidia GeForce NOW

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Tip na nový interní pevný disk

Příspěvekod X » 23 čer 2010 01:54

Ani 7 200 otáčkový harddisk zcela nevyužije SATA I, takže obavy o nedostatku rychlosti lze zcela odmítnout. Zkušenost (dlouhodobou) mám jen s disky Maxtor, přesto bych koupil nějaký z těch, co jsem psal nahoře. Osobně nemám důvěru spíš k WD. Než jsem kupoval nynější Maxtor 300 GB, tak se mi ho někteří prodejci snažili vymluvit, že je nejvíc reklamovaný. Ale řekl bych, že to bylo i tím, že byl nejprodávanější ... Mě zhavaroval interní disk můj úplně první Maxtor 8 (nebo snad 10) GB, potom jsem měl Maxtor 20 GB, 80 GB ještě slouží ve starším PC ... Seagate měl jednu dobu taky nějakou myslím poruchovou sérii, takže člověk si holť nevybere, vždy je to risk ... ale co bych si už nekoupil, to je externí harddisk. Pro mě znamená externí harddisk = ztráta dat. Měl jsem externí Maxtor One Touch 250 GB a odešel do 2 měsíců, vyměnili mi ho za nový a odešel také do 2 měsíců :D Pak už mi radši vrátili peníze.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • pevný disk Příloha(y)
    od Terka05 » 23 kvě 2023 05:47 » v Problémy s hardwarem
    31
    2687
    od Zivan Zobrazit poslední příspěvek
    24 kvě 2023 18:30
  • Interní disk se jeví jako výměnný. Plus problém s 5.1 audio
    od sasshrek » 15 pro 2023 20:54 » v Problémy s hardwarem
    2
    569
    od sasshrek Zobrazit poslední příspěvek
    16 pro 2023 16:42
  • Nový Disk
    od Lebedil » 28 říj 2023 08:28 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    822
    od Alferi Zobrazit poslední příspěvek
    28 říj 2023 09:51
  • Nový disk (HDD, SSD) do PC, cca 2 000 Kč
    od mandak1 » 20 čer 2023 08:35 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    814
    od mandak1 Zobrazit poslední příspěvek
    20 čer 2023 09:35
  • Nový M.2 disk
    od Rumek23 » 07 dub 2024 16:26 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    15
    1152
    od Rumek23 Zobrazit poslední příspěvek
    08 dub 2024 12:56

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 hostů