Router Asus RT-66U B1 - interaktivní recenze (dokončeno) Vyřešeno

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Router Asus RT-66U B1 - Zeptejte se, aneb interaktivní recenze

Příspěvekod ITCrowd » 23 bře 2017 15:00

23.3. - Aktualizováno - Bezpečnost
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Reklama
jsemzpet
Level 1
Level 1
Příspěvky: 74
Registrován: březen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Router Asus RT-66U B1 - Zeptejte se, aneb interaktivní recenze

Příspěvekod jsemzpet » 27 bře 2017 15:36

Interaktivní recenze je fajn nápad, ale chtělo by nastudovat si trochu té síťařiny a vyhnout se nepřesným pojmům jako "RJ 45 kabel".

Drze bych si dovolil přidat pár tipů pro příště:

1) Na webu wikidevi lze najít kompletní HW specifikace pro konkrétní router (všechny vydané revice, typ procesoru, použitý WiFi chipset, použitý switchchip...) a mimo to také návody na flashování, debrickování, připojování přes sériovou linku, jak na JTAG... Čím rozšířenější router, tím víc informací.
https://wikidevi.com/wiki/ASUS_RT-AC66U

2) Určitě je vhodné zmínit možnosti flashnutí na alternativní firmware. Informace o podpoře či nepodpoře zde:
https://wiki.openwrt.org/toh/hwdata/asus/asus_rt-ac66u
https://asuswrt.lostrealm.ca/

3) Na samostatnou recenzi by určitě bylo srovnání továrního firmwaru libovolného routeru a routeru flashnutého na OpenWRT, jehož možnosti a bezpečnost jsou na úplně jiném levelu.

4) Zařadit zajímavé testy. Ne WiFi a nebo čistě LAN nebo LAN-WAN. Ale zkusit změřit něco pokročilejšího jako je třeba výkon při směrování, když jsou použita pokročilá FW pravidla. Nebo vliv velkého množství spojenení na výkon při NATování. Výkon a bezpečnost VPN nebo IPv6 testy si také zaslouží pozornost. Všechny tyto věci bývají v recenzích opomíjeny a přitom jsou celkem důležité.

Jamaloss
nováček
Příspěvky: 10
Registrován: březen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Router Asus RT-66U B1 - Zeptejte se, aneb interaktivní recenze

Příspěvekod Jamaloss » 27 bře 2017 16:40

Zdravím Tě, můj požadavek asi bude časově náročný takže mi je jasné, že se ti to možná nebude chtít zkoušet.

Každopádně, mohl by jsi vyzkoušet jestli ten router před DLNA po kabelu zvládne do TV bezztratový BD Rip? Chtěl bych pořídit router jako media server, tak mne to zajímá.

Děkuji předem.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Router Asus RT-66U B1 - Zeptejte se, aneb interaktivní recenze

Příspěvekod ITCrowd » 27 bře 2017 17:50

2: jsemzpet - předně bych rád upozornil, že moje "recenze" není odborná, ale pouze uživatelská. Neklade si za cíl vypotit článek plný nicneříkajících odborných termínů, ale přiblížit vlastní router uživatelům. A teď k jednotlivým bodům:
- "RJ 45 kabel" - přesněji RJ45 síťový kabel - myšlen UTP Cat5e. Protože se mi občas dostane do rukou router xDSL, rozlišuji přiložené kabely dle konektorů.
ad1) Uvedený odkaz je chybný. Předpokládám, že jen spravedlivé rozhořčení ti zabránilo přečíst si pořádně nadpis. Správný odkaz je zde: https://wikidevi.com/wiki/ASUS_RT-AC66U_B1 Ono to "B1" za názvem routeru není jen tak.
ad2) Nesouhlasím. Router je dodáván od výrobce jako celek včetně firmwaru a jako takový je posuzován. Navíc uživatel po nahrání openwrt přijde o záruku, která je také delší, než bývá obvyklé.
ad3) vzhledem k odpovědi na 2 irelevantní.
ad4) Co to je pokročilá FW pravidla? Kolik spojení přes NAT si představuješ? A jak to docílit v domácích podmínkách? IPv6 můžu zkusit. A VPN taky - už jsem to dělal v minulé interaktivní recenzi.

2: jamaloss - není důvod to zkoušet. video na BD má datový tok 36 Mbit/s. Pokud použiješ USB 3.0 s teoretickou rychlostí 5Gbit/s, pak je dalším nejpomalejším prvkem LAN s 1Gbit/s. Což je téměř 30x více, než potřebuješ pro BD. Pokud bys použil USB 2.0, pak i zde je dostatečná rezerva, protože max. rychlost je zde 480 Mbit/s, což je 12x více, než potřebuješ.
Uvedené předpoklady platí pouze v případě, že tvá TV disponuje gigabitovou LAN. Pokud umí pouze 100Mbit/s, pak by i tohle mělo být bez problémů.
Vyzkoušet nemám jak, protože moje TV tyto formáty neumí přehrát. Z hlediska vhodnosti routeru bych však v tom neviděl problém.
Naposledy upravil(a) ITCrowd dne 27 bře 2017 18:14, celkem upraveno 1 x.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Jamaloss
nováček
Příspěvky: 10
Registrován: březen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Router Asus RT-66U B1 - Zeptejte se, aneb interaktivní recenze

Příspěvekod Jamaloss » 27 bře 2017 17:58

Děkuji za odpověď, nevěděl jsem, že rezervy jsou až takhle velké. Lépe řečeno jsem si myslel, že v praxi to bude jinak.

jsemzpet
Level 1
Level 1
Příspěvky: 74
Registrován: březen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Router Asus RT-66U B1 - Zeptejte se, aneb interaktivní recenze

Příspěvekod jsemzpet » 28 bře 2017 12:28

Jak se to vezme, pro spoustu lidí jsou zase nicneřikající použité marketingové fráze.

-Správně ethernetový kabel, ale whatever, to už jenom slovíčkařím.

1) No a? Odkaz jsem dal jenom jako příklad pro příště.

2) Flashnutím routeru nepřicházíš o záruku, stejně jako nepřicházíš o záruku přeinstalasí OS na počítači. I kdyby to byla pravda, tak to není tvoje starost, ale starost majitele routeru. A zmínit možnosti flashnutí je přesně to, co lidi zajímá. Málokdo, kdo rozumí IT, je takový sebevrah, aby provozoval nějaký SOHO router s továrním firmwarem.

3) No třeba vyzkoušet pravidla pro stavový FW a nebo deep packet inspection, jestli má CPU dost výkonu. NAT otestovat třeba při 90% a 100% zaplnění tabulky.

A minule jsem ještě zapomněl na jeden tip. Admin rozhraní si každý může vyzkoušet online.
http://event.asus.com/2009/networks/dummy_ui/en/
http://event.asus.com/2012/nw/dummy_ui/en/
http://demoui.asus.com/

Uživatelský avatar
Blitzkrieg
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 680
Registrován: prosinec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Router Asus RT-66U B1 - Zeptejte se, aneb interaktivní recenze

Příspěvekod Blitzkrieg » 28 bře 2017 13:48

2) Pokud vím, tak o záruku přicházíš - nejsem si sice jistý, jestli dokážou v servisu poznat, že jsi tam dal jiný systém, když tam před odesláním do servisu vrátíš původní. Těžko ale reklamuješ router, který nefunguje a bude na něm flashnuté openWRT... A když jsme u toho, tak většina reklamací bude právě proto, že router přestal fungovat (tím pádem tam asi těžko nahraješ původní systém)

Jinak moc nechápu smysl flashování alternativního FW typu OpenWRT a DDWRT z důvodu testování, když tyhle systémy nabídnou ve všech routerech prakticky to samé a může se tak podívat na X článků na internetu. Líbilo by se mi to snad jen v případě Padawan firmware, který je prakticky výhradně na Asus routeru (a to jen některé) a není moc rozšířený - respektive je problém najít jakoukoliv recenzi v angličtině, natož v češtině... :-)

Mimochodem, jak ITCrowd napsal, tak tohle nemá být odborná recenze, ale spíše uživatelská zkušenost. Ta zajímá naprostou většinu uživatelů a ten zbytek je snad schopný si to otestovat sám. Od čeho máme 14-denní lhůtu na vrácení zboží... :-)

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Router Asus RT-66U B1 - Zeptejte se, aneb interaktivní recenze

Příspěvekod ITCrowd » 15 dub 2017 15:29

15.4. Dokončeno.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

kamilrasca
nováček
Příspěvky: 2
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Router Asus RT-66U B1 - interaktivní recenze (dokončeno)

Příspěvekod kamilrasca » 24 dub 2017 11:46

Ahoj, chcel sa opýtať ako silno svietia led diody. Dnes som si kúpil tento router a modré stavové diódy z mierneho uhla ledva vidím... Ďakujem.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Router Asus RT-66U B1 - interaktivní recenze (dokončeno)

Příspěvekod ITCrowd » 24 dub 2017 16:32

Vítej na PC-HELP!
Ano, je to tak. Nejlépe jsou vidět pod přímým pohledem, jinak z úhlu velmi špatně, vzhledem k tomu, že jsou zapuštěny. Osobně toto považují za výhodu, určitě nepotřebuji, aby na mě router už zdálky blikal.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

kamilrasca
nováček
Příspěvky: 2
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Router Asus RT-66U B1 - interaktivní recenze (dokončeno)

Příspěvekod kamilrasca » 24 dub 2017 21:28

Ďakujem za odpoveď. Mal som predtým Asus RT-N12 D1, ten svietil a blikal ako vianočný stromček, tak sa som sa pre istotu opýtal či je to ok :-).

lubo5228
nováček
Příspěvky: 1
Registrován: září 17
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Router Asus RT-66U B1 - interaktivní recenze (dokončeno)

Příspěvekod lubo5228 » 29 zář 2017 21:35

Tento router je v troch verziach - A1, B1 a B2. ASUS RT-AC66U B1 H/W Ver.:A1, B1, B2. Nevie niekto alebo nema skusenost, ci na vsetky verzie ide nahrat DD-WRT (mala by byt vhodna verzia z RT-AC68U)? Potrebujem tam DD-WRT, kvoli VLAN podpore, ktr. ASUS firmware ani Merlin nema.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Asus ROG Delta Core - Recenze
    od KingGustavo » 03 říj 2023 14:28 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    9
    4416
    od ShadowWord:Pain Zobrazit poslední příspěvek
    06 říj 2023 18:27
  • Recenze ASUS ROG STRIX Radeon RX 6650 XT V2 OC Edition
    od winycz » 27 čer 2023 22:57 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    1
    13599
    od Ltb Zobrazit poslední příspěvek
    27 čer 2023 23:00
  • Popis (recenze) Asus ROG Strix Z790-A Gaming WIFI II
    od KingGustavo » 27 lis 2023 19:48 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    5
    1431
    od KingGustavo Zobrazit poslední příspěvek
    28 lis 2023 16:14
  • Asus RT-AX57-Go - router pro cestovatele Příloha(y)
    od ITCrowd » 15 bře 2024 10:53 » v Sítě - hardware
    1
    935
    od Ltb Zobrazit poslední příspěvek
    16 bře 2024 16:31
  • Je lepší před pomalý router dát switch 1Gbit/s, nebo pořídit dražší router 1Gbit/s?
    od atari » 27 zář 2023 11:15 » v Sítě - hardware
    3
    2283
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    27 zář 2023 14:06

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů