Stránka 1 z 1

ASUS RT-AC53 - malej, ale šikovnej

Napsal: 23 lis 2016 23:06
od ITCrowd
AsusRTac53.jpg
Dostal se mi do rukou další kousek od Asusu a byl natolik zajímavý, že mi to nedá, abych se o něm nezmínil.
Po rozbalení krabice jsem byl překvapen malými rozměry routeru, velikost je oproti větším modelům asi dvoutřetinová. Router zvládá obě WiFi pásma, tedy 2,4 a 5 GHz, veškeré konektory a ovládací prvky jsou na zadní straně. Vzhled je klasický "asusovský", nožky jsou pogumované proti sklouznutí. Spodní stěna je opatřena úchyty na šrouby, pokud byste chtěli router připevnit na stěnu. Disponuje trojicí antén, jedním WAN a dvěma LAN porty, samozřejmě gigabitovými. Indikační LED jsou na horní straně.
zada.jpg
Pohled na zadní stranu

Vlastní nastavení pomocí průvodce (samozřejmě v češtině) je až nechutně jednoduché. Po připojení PC do LAN portu a zapnutí routeru si v prvním kroku router vyžádá změnu hesla do administrace routeru - nechybí signalizace síly hesla. Ve druhém kroku nabídne nastavení WiFi - tedy SSID a heslo na WPA2. Ve třetím kroku jsou žádány údaje od vašeho providera, pokud ale je povolena automatická detekce, pak stačí pouze stisknout "hotovo" a router funguje. Jednodušeji už to prostě nejde. Průvodce lze samozřejmě přeskočit a nastavit router ručně.
53_heslo.png
Nastavení pomocí průvodce

A teď k tomu co mě zaujalo:
Manažer dopravy nabízí dvě volby - klasické QoS, kdy jsou přednostně doručovány pakety např. multimediálního obsahu a Omezovač šířky pásma, kde přímo omezíte šířku pásma libovolnému zařízení. Router nabídne k výběru připojené zařízení, lze ale vložit přímo MAC adresu, na kterou se omezení bude vztahovat.
53_QoS.png
Manažer dopravy a QoS

Rodičovská kontrola - samotná kontrola umožňuje přístup k internetu definovaný na MAC adresu a určený čas. Využít lze ale i firewall, který umí zablokovat URL adresu, URL adresu podle klíčového slova a zablokovat síťové služby v určeném čase, a to dvěma způsoby: blacklist a whitelist. Lze tedy neposlušné ratolesti zablokovat v určitý čas např. port, který používá jeho oblíbená hra, přičemž přístup k vědomostem na internetu zůstane zachován.
Router umí i VPN (PPTP) a to jak server, tak i klient.
V nabídce "Bezdrátové" lze regulovat vysílací výkon.
53_WiFi_vykon.png
nastavení vysílacího výkonu

LAN umí směrovat port pro IPTV a navíc lze doplnit směrování pro více routerů za sebou, tedy můžete mít vícero sítí a následující routery nemusíte zapojovat jako switche. V této nabídce najdete i nastavení switche (též neobvyklé), byť jen pro broadcasting.
53_LANsmer.png
Možnosti směrování v LAN

A co mě nejvíce překvapilo, můžete se k routeru přihlásit pomocí SSH a tudíž přímo měnit konfigurační soubory routeru. Časem se jistě na internetu objeví návody, jak této možnosti využít. V této cenové relaci bych něco takového nečekal. Ve windows lze pro připojení použít putty:
53_putty.png
Připojení pomocí SSH

Router samozřejmě zvládá i standardní funkce. Tedy pro každé WiFi pásmo až tři hostované sítě, režimy router, repeater, AP, nabízí sledování výkonu, velmi podrobný log, zobrazuje připojená zařízení, umí síťové funkce netstat, ping a WakeOnLan, programování funkce tlačítka WPS (WPS, vypínání a zapínání WiFi, webová správa přes WAN, možnost připojení k administraci pomocí https protokolu (zabezpečené), port forwarding a port triggering a další.
53_klienti.png
Seznam připojených klientů
53_Sprava.png
Správa - volby funkce tlačítka WPS

Bývá obvyklé, že sem vkládám i naměřené rychlosti:
RychlostTab.png
Naměřené rychlosti

Jak jsem měřil - na portu WAN připojen PC se SSD diskem, na portu LAN taktéž PC s SSD diskem. Sdílená složky z PC WAN byla namapována jako síťový disk na PC LAN. Měřená rychlost je zjišťována prostým kopírováním souboru z jednoho PC na druhé. Pro měření WiFi byl použit notebook a stolní počítač s instalovanou PCIe WiFi kartou Asus PCE-AC68 https://www.czc.cz/asus-pce-ac68/134243/produkt . Zároveň jsem využil možnosti vypnutí technologie AiRadar pro porovnání rychlosti se zapnutým a vypnutým AiRadarem. Co se týče měření v pásmu 2,4 GHz, to berte s rezervou, v mém okolí je na této frekvenci 22 sítí a výsledky jsou silně závislé na denní době. Položka "A" je vzdálenost 1m od routeru, "B" 3m přes jednu zeď, "C" 9m tři zdi, měřeno v klasickém paneláku. Sice to není žádné laboratorní prostředí, na druhou stranu lze se těmito výsledky řídit při nasazení v reálném prostředí.

Troufám si říci, že s tímto routerem se Asus trefil přesně do požadavků zdejších tazatelů. Tedy jednoduchý router, jednoduché nastavení, rychlá WiFi, bez dalších přidaných zařízení (USB), ale s pokročilými funkcemi nastavení, za velmi slušnou cenu (např. czc jej nabízí za 1440 Kč).

Re: ASUS RT-AC53 - malej, ale šikovnej

Napsal: 25 lis 2016 11:53
od PC-HELP_robot
Publikováno, děkujeme za další hezkou recenzi :bigups:

Re: ASUS RT-AC53 - malej, ale šikovnej

Napsal: 25 lis 2016 14:55
od FlanK3r
Za ty prachy je dobrej do domácnosti, navíc ty LAN má gigabytový. Limitací by pro někoho mohlo být, že jsou jen dvě, ale ruku na srdce, kolik panelákových lidí má doma více než dva PC na LAN :)

Re: ASUS RT-AC53 - malej, ale šikovnej

Napsal: 25 lis 2016 15:13
od zeus
LAN má gigabytový

Drobna chybka, ani tvuj sponzor by nebyl nadseny... ;)

Re: ASUS RT-AC53 - malej, ale šikovnej

Napsal: 25 lis 2016 16:09
od ITCrowd
To je právě ono. Kdyby měl čtyři LAN porty a k tomu třeba ještě USB, pak by nestál do 1.500,-. A takových routerů je na trhu hromada.

Re: ASUS RT-AC53 - malej, ale šikovnej

Napsal: 29 pro 2016 15:51
od drobino
Dva porty v drtive vetsine pripadu uplne staci. A cena je taky slusna. Dobre vedet o tomto strojecku.

Re: ASUS RT-AC53 - malej, ale šikovnej

Napsal: 21 led 2017 22:18
od Pajus
Hojky, díky vaši recenzi jsem si tento router koupil a jsem hodně spokojen. Doporučuji všem co chtějí koupit router do 1500kč
WiFi je po celem bytě perfektní a chytám ji i před panelákem :) (to mě dostalo, jsem 2 patro) jináč, mam net od upc 200mega a relně dosahuji 25mega přes kabel což jsem potřeboval. Takže dík za doporučení.