Síťovy HDD ze starodobného notebooku

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
AngelikaB
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3135
Registrován: červen 13
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Síťovy HDD ze starodobného notebooku

Příspěvekod AngelikaB » 24 lis 2016 00:35

Zdravím. Jelikož se mi podařila jedna věcicčka doma vykuťat neuvěřitelná. Nikdy tomu věřit nebudete ale já mám jasné důkazy :-). Jak si dokážete vytvořit ze starého počítače síťový HDD !! :-)

Pokud už máte nějakou doma starou konfiguraci počítači a nechcete ji vyhodit nechte si ji. I ze své staré hardwarové skříně vytáhnete maximum.

Jelikož jsem udělala trošičku změny v notebooku tak vám popíšu co jsem celkově dělala. Prvně jsem našla velmi starý notebook kterej ležel asi asi cca 7 let ve skříňce. Nebyl používaný byl od prachu atp. Tak jsem si řekla že ho vyhodím. Ale pak mě napadlo. Co si tak udělat cloud úložiště ? :-O . A tak jsem se šla kouknout na webovky kde mohu udělat cloud úložiště domů. A je tomu tal ! , Našla jsem si suprovou stránku a to je FreeNas: http://www.freenas.org/download-freenas-release/ . Tudíž sem si řekla že to v pohodě doklepu s tím notebookem takhle. Ale všem pozor !!!! . Musíte mít alespoň dva HDD. Na jeden disk se nainstaluje FreeNas a na druhej budete mít otevřený cloud. Takže než něco začnete předělávat si přečtěte že musíte mít dva HDD.

nyní jsem přešla k bodu tomu že jsem odmontovala z notebooku veškerá příslušenství. Obrazovku, Repráky, Klávesnici, A zůstal jen spodek notebooku. Jelikož jsem měla tu výbavu, abych se mohla kouknout jen přes monitor a nemusela jsem daleko odcházet a přicházet k notebooku a vytahovala jsem ho. Takže teď mám napojený monitor a klávesnici. Víc potřebovat nebudete. Hlavně nezapomeňte ihned napojit síťový kabel do notebooku z důvodu toho aby bral hned datový tok a vy si hned nakonfigurujete cloud

Nyní notebook byl připraven ke cloudu po síti. Stáhla jsem si software ze stránek FreeNas. Stáhla jsem si tu starší verzi 9. Jelikož tam je zatím beta. A kdo ví zda by cloud nějak neblbnul. Ale pozor ! . Našla jsem jeden zádrhel. Když si stáhnete tento soubor ISO nepůjde vložit na flash. Jen pouze půjde na DVD. Ale asi po hodině hledání jsem se dopátrala taktéž prográmku který ten daný soubor vloží na flash. Tato utilitka vám pomůže dát FreeNas na flashku http://www.stahuj.centrum.cz/utility_a_ ... sk-imager/
Pokud jedete postup podle flashky tak čtěte dále. Napojte USB flash do počítače. Spusťte program Win32Disk Imager. Nahoře vyberte kde se ISO soubor nachází. V pravo nahoře si vyberte kde se bude iso zapisovat. Pokud máte vše vybráno dejte WRITE. Počkejte dokud operace se nedokončí. Pozor ! . Neodebírejte flashku ihned z počítače ! Najeďte do ->Tento počítač. A klikněte pravým na svou flash a dejte vysunout. Aby se bezpečně Hardware odebral. Taky jsem to jen vytrhla z počítače a mohla jsem kopírovat veškeré soubory znova.
Pokud sis zvolil metodu na DVD tak pozorně čti. Stáhni si CDBurnerXP http://www.stahuj.centrum.cz/multimedia ... nerxp-pro/
Nainstaluj. Otevři CDBurnerXP jako správce (někdy nechce načíst). Vyber dole Vypálit obraz iso. Otevře se ti další stránka kde zvolíš. Jakou optickou mechaniku kde budeme vypalovat iso obraz, Vybereme obraz iso kde máme FreeNas. KB se nastaví samy. A dáme vypálit. Počkejte na dokončení operace. A nyní jsme připravení instalovat samotný FreeNas

Většina trošku novějších typů počítačů má boot na ESC. Takže kdo pojede na trošku novějším biosu jako já tak mačkejte po startu ESC. A pokud to váš starý kousek počítače neumí tak se koukněte tady. http://www.tipypropc.cz/jak-zmenit-poradi-bootovani/

Vyberte svou flash nebo DVD které jsme si pořídili. Ze startu se vám ukáže řádek kde se různě budou načítat příkazy od samotného FreeNasu. Chvilinku si přečkáme než načte různé věci.

Nyní se nám zobrazilo již toto:
install2.png
install2.png (4.21 KiB) Zobrazeno 529 x

Začneme tedy samotnou instalací FreeNasu na HDD. Klikněte na enter.
Ukážou se vám různé HDD které máte připojení v počítači viz:
freenas-9.3-installation-tutorial-2.jpg

Najeďte šipkami na HDD na který nainstalujeme FreeNas. Pozor!!! . Než zmáčknete enter že chcete instalovat. Musíte zmáčknout mezerník, aby jste si vybrali danný HDD. A pak stiskněte enter.

Nyní se vás zeptá zda chcete opravdu nainstalovat FreeNas na váš počítač. Viz příloha:
cdrom3.png
cdrom3.png (4.96 KiB) Zobrazeno 529 x


Nevím jestli se vás to zeptá před instalací jelikož jsem instalovala na po druhé FreeNas tak sem už toto tady hodila. Zeptá se vás to na heslo k webu na edit cloudu. Vyberte heslo a pak se spustí instalace. Viz:
install4.png
install4.png (3.67 KiB) Zobrazeno 529 x


Pozor! . Nebojte se že se vám program seknul při instalaci. Neseknul. Jen pár minut musíte počkat až nakopíruje veškerá svá data na HDD. Potom se systém rozběhne zpět do normálu :-)

Instalačka pak ukáže že je vše nainstalováno a můžete jej restartovat. Prvně restartujte FreeNas přes program co vidíte před sebou. Až se vám počítač resetuje okamžitě vyjměte flash z počítače aby jste zamezili znovu spuštění instalačky.
cdrom4.png
cdrom4.png (2.4 KiB) Zobrazeno 529 x


Po restartu se vám ukáže toto:
boot1.png
boot1.png (4.76 KiB) Zobrazeno 529 x

Nemusíte provádět žádnou akci. Systém si ji sám spustí. Ale pokud nechcete čekat klikněte enter. A boot normal. Nyní se FreeNas bude pár minut konfigurovat a testovat veškeré HDD které jste doposavaď nechali zapojené. Pokud vám vyjedou veškré configy jako je
1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14 (Vypnout, Restartovat, Formátovat atp.) Tak máte zatím dobře nastavený config.
Pokud vám vyjede ihned pod ním řádek s IP adresou znamená že cloud již vám frčí. Zadejte přímo IP do vašeho prohlížeče. Na startu je root. Root ponechejte a heslo napište, které jste si zvolili po instalaci FreeNas.

Pokud nebudou si málo zkušení rady s připojení síťového HDD do vaši kofigurace sítě máte tady podrobné návody krok za krokem :-)

FreeNas part1: https://www.youtube.com/watch?v=ZYTs2jL3UwQ
FreeNas part2: https://www.youtube.com/watch?v=4HwR0aASnlw
FreeNas part3: https://www.youtube.com/watch?v=_S_y86a7dIU
FreeNas part4: https://www.youtube.com/watch?v=9wPVB1issPQ

Tady máte všechny návody k FreeNasu co a jak :-) . Snad se vám bude líbit FreeNas jako mně !

Nyní se přesunu k svým tématům :-). Připojila jsem si tam zatím 1TB HDD. Snad to zatím tu dobu vydrží. Pak budu své komponenty opět měnit :-) . Také jsem si řekla že si udělám takovou menší serverovnu svoji. s nějakých složených součástek z počítačů :-). Ale to neřeším.

tady jsem vám dala ukázku kolik GB je volného když je v síti:
Bez názvu.png


Tady jsem dala fotku z toho jak ten program na začátek vypadá:
freeee.png


Na závěr chci poděkovat všem, kteří se mi snažili zprovoznit cloudové úložiště. Takže zatím jede v pohodě :-) . Snad sem vám taky poradila co se starým počítačem. ! Pokud jsem to dala do špatné sekce omlouvám se.

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Síťovy HDD ze starodobného notebooku

Příspěvekod ITCrowd » 24 lis 2016 01:40

Nezbývá, než pogratulovat! Dobrá práce :thumbup:
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
AngelikaB
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3135
Registrován: červen 13
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Re: Síťovy HDD ze starodobného notebooku

Příspěvekod AngelikaB » 24 lis 2016 01:50

Velice děkuji, Zatím Síťový HDD pracuje spolehlivě. Nějaké vady se ještě nenašli. Jedině dnes v 1:00 vypad z důvodu chyb převádění IP z routeru do FreeNAS. Pár minut trápení a měnění IP se nakonec podařila :-) . A služba je zase opět funkční :-D . Takže kdo chce si může taky udělat síťový HDD ze starého počítače :-)


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • IP kamera + Síťový rekordér - NVR Příloha(y)
    od amirinda » 16 zář 2023 11:22 » v Sítě - hardware
    0
    2329
    od amirinda Zobrazit poslední příspěvek
    16 zář 2023 11:22
  • Výběr notebooku do 30K
    od Denis1 » 08 bře 2024 15:58 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    553
    od Denis1 Zobrazit poslední příspěvek
    08 bře 2024 20:24
  • Výber PC/notebooku
    od mango35712 » 31 říj 2023 09:44 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    8
    1200
    od mango35712 Zobrazit poslední příspěvek
    06 lis 2023 06:58
  • výběr notebooku
    od frenkie » 19 říj 2023 20:37 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    724
    od frenkie Zobrazit poslední příspěvek
    19 říj 2023 22:43
  • Jaké RAM do notebooku?
    od gully » 08 úno 2024 20:53 » v Problémy s hardwarem
    12
    752
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    09 úno 2024 10:03

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti