Škodí routeru (klient routeru) vypínání na noc? Vyřešeno

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Noob123
Level 1
Level 1
Příspěvky: 52
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Škodí routeru (klient routeru) vypínání na noc?

Příspěvekod Noob123 » 03 bře 2017 20:24

Ahoj, už jsem tu s vámi jednou řešil můj problém:

http://pc-help.cnews.cz/viewtopic.php?f=41&t=169625&p=1333363#p1333363

a po roce jsem se konečně odhodlal a zakoupil nový klient router, který slouží pro připojení stolního PC k síti. (Vím že to není ideální protože kabel je kabel). Ještě předtím jsem vyzkoušel wifi kartu od Asus (PCE-AC56), ale ta mě zklamala a tak jsem skončil s tímhle routerem od Ovislink - Airlive AC-1200R. Vše funguje parádně :-) :clap: a konečně jedu stabilně na 5 Ghz rychlostí kolem 25 Mb/s a zatím jsem si nevšiml žádných velkých výkyvů. :-)

Jde mi o jinou věc, která je už jasná z názvu a to jestli je pro router zdravější běžet nonstop a nebo jestli je lepší router na noc vypnout. Router mám na skříni a je zapojený do prodlužovačky s vypínačem takže bych ho vypínal přes ní. Vím ale, že zařízení nemají moc rády, když se vypínají a zapínají tak se raději ptám? Vypínal bych ho jen na noc (přibližně kolem 23:00) a zapnul až přijdu domů (takže kolem 16:00). O spotřebu mi nejde (to ani nijak na penězích nepoznám) ale čistě jen o to, co je pro takovýto přístroj lepší?

Je mi jasné že nemáte věštecké koule a router mi může odejít za den nebo klidně až za 10 let, ale jde tu o to co je teoreticky lepší. :-)

Díky moc

Reklama
pharic
Level 1
Level 1
Příspěvky: 70
Registrován: prosinec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Škodí routeru (klient routeru) vypínání na noc?

Příspěvekod pharic » 03 bře 2017 21:27

Tohle bych vůbec neřešil.Nech to zaple nonstop.Pro to zařízení je to lepší a spotřeba je minimální

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53608
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Škodí routeru (klient routeru) vypínání na noc?

Příspěvekod petr22 » 03 bře 2017 21:29

Skodi, stejne jako jakemukoliv jinemu elektrickemu zarizeni, navic kdyz je to zapojene pres prodluzovacku.

Neustalym vypinanim a zapinanim do proudu se vyrazne snizuje zivotnost zdroje v zarizeni.

Nekdo sice bude tvrdit ze je to pytlovina, tak at mi potom vysvetli proc vymenuju kondenzatory ve zdrojich temer pouze u zarizeni, ktera jsou kazdodenne vypinana z proudu.

Noob123
Level 1
Level 1
Příspěvky: 52
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Škodí routeru (klient routeru) vypínání na noc?

Příspěvekod Noob123 » 03 bře 2017 21:51

Díky za odpovědi :)

A ještě se zeptám, nevadí, když mám router poměrně blízko hlavy (bez překážek, cca 2 metry)?

Možná budu znít paranoidně, ale co jsem slyšel, tak se moc nedoporučuje dávat router do ložnic (já nemám jinou možnost)...

Na druhou stranu, když je router v režimu klient a PC není používán, tak router nebude nic vysílat, nebo jo? :-)

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7359
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Škodí routeru (klient routeru) vypínání na noc?

Příspěvekod faraon » 04 bře 2017 08:06

No, jestli je to jen router a ne wifina...

Obrázek

Ale obecně jakékoliv elektronické zařízení v činnosti produkuje elektromagnetický smog, škodlivý pro všechno živé, takže je lepší od něj být dál. To platí i pro mobil a dětskou chůvičku!
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

Uživatelský avatar
Blitzkrieg
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 680
Registrován: prosinec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Škodí routeru (klient routeru) vypínání na noc?

Příspěvekod Blitzkrieg » 04 bře 2017 13:42

Dle mě je to naprosto zanedbatelné - v tvém okolí je stejně tolik signálů, že jeden navíc žádný rozdíl neudělá. Navíc jak jsi psal, tak router funguje v klient režimu, takže by neměl narozdíl od běžného routeru v neaktivitě vysílat signál - je to ale jen můj odhad a lepší bude, když ti odpoví někdo znalejší... :-)

behavioralista
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1359
Registrován: únor 14
Bydliště: Jižní Morava
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Škodí routeru (klient routeru) vypínání na noc?

Příspěvekod behavioralista » 04 bře 2017 14:04

Já zastávám názor,že když něco nepoužívám,tak to mám vypnuté.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53608
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Škodí routeru (klient routeru) vypínání na noc?

Příspěvekod petr22 » 04 bře 2017 14:53

Je vypnute a vypnute.

Standby vs vytazeni z elektriny.

Noob123
Level 1
Level 1
Příspěvky: 52
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Škodí routeru (klient routeru) vypínání na noc?

Příspěvekod Noob123 » 05 bře 2017 16:35

Když mluvíš o tom standby tak co kdybych v nastavení routeru vždy na noc deaktivoval 5 GHz Wi-Fi? Bylo by to pro router zdravější než ho vytáhnout z elektriky? Upozoňuju, že router se po jakékoliv změně restartuje, takže se vlastně také vypne a zapne...

Jinak, ještě otázka k tomu klientovi (vypadá to, že těmhle věcím dost rozumíš). Je to tak jak si myslím, že klient router nevysílá neustále signál jako normální router, ale jenom když je používán? Takže když nebudu přes noc PC používat tak by vlastně ten klient router nemusel nic vysílat, ne?

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Škodí routeru (klient routeru) vypínání na noc?

Příspěvekod ITCrowd » 05 bře 2017 16:45

Router vysílá vždy. I když na něj není nikdo připojen.
Vypínání ničemu nevadí, ale není důvod proč to dělat, router samotný by měl umět šetřící režim.
vypínání WiFi vřele doporučuji, je zbytečné, aby ti v noci něco zářilo.
Škodlivot/neškodlivost zatím nikdo neprokázal a vzhledem k lobby výrobců ani neprokáže. Jisto je, že např. frkvenci kolem 2GHz používají mikrovlnné trouby. Co to dělá víme všichni. Zatím je oficiální tvrzení takové, že jed v malých dávkách neškodí.
A odpovědi:
- beznapě´tový stav je naprosto normální pro všehny součástky a pokud není specifický důvod (typicky anténní zesilovače), lze klidně vypínat
- prodlužovačka nemá žádný vliv, vem si kolik kilometrů drátu jde od elektrárny k tobě
- zdroj k routeru není umístěn v routeru, ale je to klasický spínaný zdroj jako adaptér => petr opět lže, neznám nikoho, kdo by v podobném zdroji měnil kondezátory, místo aby si za dvě stovky koupil nový
- výměny kondenzátorů ve zdrojích (a nejen tam) jsou nutné z důvodu:
a) klasická konstrukční chyba - typicky umístění elektrolytu vedle zdroje tepla - to mu přirozeně vadí
b) nedodržení požadavku na ESR - kondenzátor se zničí dřív
c) nedodržení potřebné kapacity
Tyto tři důvody jsou klasická "kurvítka", která zabezpečí bezproblémový běh cca 2 roky. Proč, to je myslím jasné. A jasné je i to, že ve všech třech případech se na snížení životnosti podepíše více doba běhu, než vypínání/zapínání. V rozumné míře samozřejmě.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53608
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Škodí routeru (klient routeru) vypínání na noc?

Příspěvekod petr22 » 05 bře 2017 17:14

To, ze na vsechno co napisu je tva odpoved ze lzu jsem si zvykl. Ale aspon fyzikalni zakony snad plati vsude stejne.

- beznapetovy stav je skutecne normalni pro vsechny soucastky - to, co vadi se stane ve chvili, kdy se zdroj elektriny zapne
- prodluzovacka nema zadny vliv - potom ale neexistuji ani prechodove odpory a zakaz zapojovat dve prodluzovacky do sebe od bezpecaku je jen vymysl, ktery zarucene nevede k poskozeni zarizeni po zapnuti podluzovacky
- zdroj k routeru neni umisten v routeru - krome toho, ze existuji i routery se zdrojem uvnitr si precti znovu co jsem psal - "elektricka zarizeni", ne "routery". DVD prehravace, modemy, satelitni prijimace, switche, radia, televize - to vse opravuji a to vse ma zdroj obvykle uvnitr (pocitam to, co je mi doneseno na opravu, ne co existuje). A temer u vsech kusu co opravuji je majitele vypinali na noc bud vytazenim ze zasuvky nebo vypinacem na prodluzovacce.
- je samozrejmne, ze nekvalitni kondenzatory jsou nejcastejsi pricinou zavady zdroje, ale vysvetli mi potom logicky proc prvni odejdou zarizeni, ktera jsou pravidelne odpojovana z el. site a osttani tehoz typu funguji dele pokud jsou pouze prepinana do standby. Kdyby jich bylo par, nereknu. Ale jsou jich za ty roky stovky.

Take pripady, kdy po vypadku proudu a jeho opetovnem nahozeni odchazi adaptery od notebooku nebo sitovych prvku jsou pomerne caste - kazdy neplanovany vypadek proudu nas obvykle stoji nekolik kousku.

Co se tyce WIFI - neni potreba nic odpojovat, staci se prihlasit do rozhrani a vypnout WIFI a zapinat jen v pripade potreby.

Noob123
Level 1
Level 1
Příspěvky: 52
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Škodí routeru (klient routeru) vypínání na noc?

Příspěvekod Noob123 » 05 bře 2017 17:17

Díky, tohle je co jsem si myslel, ale Petr22 mě s jeho odpovědí trochu vylekal :-D

V rozumné míře to bude, protože router zapnu až přijdu domů a vypnu na noc. Nebude to teda žádné vypínání zapínání xkrát za den.

Vypnutí přes vypínač na profdlužovačce je pro mě nejednoduší a nejelegantnější řešení a pokud tím nijak nezkrátím životnost routeru tak je to jasná volba.

Edit: Teď koukám, co ještě napsal Petr. Není tu někdo třetí kdo by se k tomu vyjádřil? Takhle je to totiž tvrzení proti tvrzení a oba 2 se mi zdáte v těhle věcech pokročilý... :-/


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Výběr routeru dům
    od petan320 » 31 kvě 2023 07:59 » v Sítě - hardware
    1
    1513
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    31 kvě 2023 09:30
  • Přejmenovaní routeru Příloha(y)
    od Dolpi » 07 úno 2024 19:46 » v Administrace sítě
    2
    709
    od Dolpi Zobrazit poslední příspěvek
    08 úno 2024 15:30
  • Nastavení routeru
    od nej017 » 26 úno 2024 07:42 » v Sítě - hardware
    3
    711
    od nej017 Zobrazit poslední příspěvek
    26 úno 2024 16:12
  • Nastavení druhého routeru Příloha(y)
    od šulda » 28 led 2024 11:10 » v Administrace sítě
    2
    920
    od šulda Zobrazit poslední příspěvek
    28 led 2024 16:12
  • propojení routeru a switche Příloha(y)
    od sandy22 » 08 říj 2023 18:58 » v Sítě - hardware
    10
    3477
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    09 říj 2023 12:11

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů