Pomohl by gigabitový router k lepšímu internetu? Vyřešeno

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
TRNX
Level 3
Level 3
Příspěvky: 598
Registrován: březen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Pomohl by gigabitový router k lepšímu internetu?  Vyřešeno

Příspěvekod TRNX » 25 led 2018 13:05

Zdravím. Mám pár otázek k rychlosti připojení.
Bydlím na vesnici, tudíž žádná optika tady neexistuje. Internet máme řešený vzduchem přes anténu. U poskytovatele máme tarif s hranicí 20 Mbps.

Router máme zapůjčený od něj, jedná se o TotoLink N200RE.
Na notebooku jsem připojený přes WiFi a jedu na rychlosti 72 Mbps. Při připojení jedu na 100 Mbps, kvůli portům na routeru.
Když měřím rychlost na internetu, naměří mi kolem 5-6 Mbps stahování, upload neřeším, ten mi stačí na práci na netu a velké data na cloud neposílám. Soubory stahuji kolem 1,5 MB/s, přes torrent kolem 2,5 MB/s.

Moje otázka zní, kdybych pořídil výkonnější router s gigabitovými porty a následně byl připojený přes kabel, stoupla by rychlost stahování? Respektive i tak kdybych byl napojený přes WiFi na 5 GHz pásmu, stoupla by trochu ta rychlost? Hlavně mě tedy zajímá ten rozdíl mezi 100 Mbps a 1 Gbps.

Četl jsem si i článek od ITCrowd "proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem", ale tady mi ani nejde o dosah jako rychlost. S dosahem nemám problém. Upřímně teda i tak mi internet stačí, pro sledování videí nebo stažení nějakého většího souboru, i když to déle trvá. Zajímá mě to spíše jen teoreticky, zdali by byl ten rozdíl znatelný a stálo by to za investici.

Ještě bych dodal že jsme doma připojeni jen na wifi. 2 notebooky, 3 telefony. Jeden notebook se používá minimálně a jen na prohlížení internetu, 2 telefony se prakticky nevyužívají na nějaké prohlížení, jsou pouze jen připojeny. Jediný já využívám internet celkem naplno jak pomocí notebooku tak pomocí telefonu.

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pomohl by gigabitový router k lepšímu internetu?

Příspěvekod petr22 » 25 led 2018 13:11

Pouze za predpokladu, ze ten router je takovy smejd, ze tu rychlost na ty 2,5 MB/s omezuje on.

Jinak 100 Mbit/s WAN je porad rychlejsi nez linka do netu, takze Gigabit by mel byt k nicemu.

Uživatelský avatar
TRNX
Level 3
Level 3
Příspěvky: 598
Registrován: březen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pomohl by gigabitový router k lepšímu internetu?

Příspěvekod TRNX » 25 led 2018 13:21

Jak bych mohl poznat, že to tedy seká ten router? Jedině asi vypojit z něj WAN a zapojit jej do ntb, že? ..
S tou "linkou do netu" to moc nechápu - myslíš tím ten tarif 20Mbps? Tedy kdybych měl třeba tarif od UPC 500 Mbps stahování, tak by ten 1 Gb/s router měl smysl? Respektive 500 Mbps router (nevím jestli to vůbec existuje, vím že bývají 100, 300 a 1000 Mpbs)?
Naposledy upravil(a) TRNX dne 25 led 2018 13:24, celkem upraveno 1 x.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pomohl by gigabitový router k lepšímu internetu?

Příspěvekod petr22 » 25 led 2018 13:23

Presne tak - rychlost linky do netu je nizsi nez tech 100 Mbit/s ktere ma tvuj stavajici router.

Zapoj kabel do pocitace bez routeru a uvidis jestli budes stahovat vyssi rychlosti nebo ne.

Uživatelský avatar
TRNX
Level 3
Level 3
Příspěvky: 598
Registrován: březen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pomohl by gigabitový router k lepšímu internetu?

Příspěvekod TRNX » 25 led 2018 13:29

Ok, zatím díky za rady :)

Uživatelský avatar
drobino
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 971
Registrován: září 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pomohl by gigabitový router k lepšímu internetu?

Příspěvekod drobino » 25 led 2018 13:37

Podle mne tady bude spíš problém u poskytovatele konkrétně pokud máš WIFI tak budeš mít špatný signál nebo nepřímý výhled na jejich anténu(nějaká překážka třeba strom) a pokud máš DSL pak budeš příliš vzdálený od uzlu DSLAMu. S tím bohužel nový router nic nezmůže.

Uživatelský avatar
TRNX
Level 3
Level 3
Příspěvky: 598
Registrován: březen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pomohl by gigabitový router k lepšímu internetu?

Příspěvekod TRNX » 25 led 2018 13:41

Mám to přes anténu a při zřizování testovali výhled, takže to bude asi tím. Ono né že by ten internet špatně fungoval, neseká se mi nic, ale když v práci naměřím kolem 90 Mbps a stahuje mi to 11 MB/s tak mi to přijde docela směšné, že doma pak stahuju s bídou 2 MB/s. Samozřejmě v práci jsme napojení přes optiku, takže se není čemu divit. Ono i kdyby ten router měl pomoct, tak bych ho nejspíše nekupoval, zajímalo mě to spíše teoreticky.

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28586
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pomohl by gigabitový router k lepšímu internetu?

Příspěvekod Martab » 25 led 2018 14:11

Ono s tím nic neuděláš, leda jiný tarif, 2,5MB/s je 20Mbps (je vrlký rozdíl mezi B a b, konkrétně 8x).
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

Uživatelský avatar
TRNX
Level 3
Level 3
Příspěvky: 598
Registrován: březen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pomohl by gigabitový router k lepšímu internetu?

Příspěvekod TRNX » 25 led 2018 15:46

Jojo, to vím. No právě je problém, že tady to není jak jinak pořešit což mě v dnešní době překvapuje, zase v úplně prd*li světa nebydlím.

Uživatelský avatar
Blitzkrieg
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 680
Registrován: prosinec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pomohl by gigabitový router k lepšímu internetu?

Příspěvekod Blitzkrieg » 25 led 2018 17:29

Pokud je Ti rozdíl mezi Mb a MB známý (nemyslel jsi si tedy, že máš stahovat 20 MB/s), tak proč jsi vlastně zakládal toto téma? :smile:

Píšeš, že horní hranice rychlosti internetu od ISP je 20 Mb/s = 2,5 MB/s. A píšeš také, že stahuješ, byť s bídou, 2 MB/s (= 16 Mb/s). To je dle mě minimální rozdíl, který může být způsoben jinými faktory než routerem...

Router s Gigabitovými porty by Ti pomohl pouze v případě, že bys to využil v "intranetu" - kopírování souborů mezi počítači, NAS, apod. přes LAN nebo Wi-Fi. K ničemu jinému Ti to v případě, kdy máš rychlost od ISP menší než 100 Mb/s, není...

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pomohl by gigabitový router k lepšímu internetu?

Příspěvekod ITCrowd » 25 led 2018 17:46

Blitzkrieg píše: K ničemu jinému Ti to v případě, kdy máš rychlost od ISP menší než 100 Mb/s, není...
Dovolil bych si nesouhlasit. Principiálně je to samozřejmě správně, nicméně je třeba ještě započítat samotnou práci routeru při přerozdělování paketů. To způsobí určité zpoždění, takže propustnost wan/lan nikdy není 1:1. Navíc, 100Mbitové routery mají žalostný HW, takže ztráta je ještě větší. Osobně považuji za vhodné nasazovat gigabitové routery od rychlosti 50-60Mbps.
Ovšem v případě tazatele, kde je rychlost internetu malá a v síti nic nemá, použití gigabitového routeru zbytečné.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
TRNX
Level 3
Level 3
Příspěvky: 598
Registrován: březen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pomohl by gigabitový router k lepšímu internetu?

Příspěvekod TRNX » 25 led 2018 18:41

Blitzkrieg píše:Pokud je Ti rozdíl mezi Mb a MB známý (nemyslel jsi si tedy, že máš stahovat 20 MB/s), tak proč jsi vlastně zakládal toto téma? :smile:


Informatika je ve všech ohledech poměrně složitá. Její teorie je na pohled jasná, ale v praxi záleží na mnoha dalších faktorech, o kterých už se ti nikdo nezmíní v článcích o pochopení dané kategorie (v tomhle případě třeba síti).
A jak vidíš příspěvek od ITCrowd, který má o dost více zkušeností než já (a nejen on), tak to není na pohled tak jednoduché a já bych se nad tím určitě nedokázal takhle zamyslet (myslím teď třeba to, že díky slabému HW routerů je větší ztráta). A když bych napsal někomu SZ tak by mi napsal ať si založím téma, což ale chápu, protože takhle se tazatelům dostane víc názorů a tím i více informací. A jak říkám, právě o to mi šlo.

V každém případě děkuji všem za vyjádření :-)


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Je lepší před pomalý router dát switch 1Gbit/s, nebo pořídit dražší router 1Gbit/s?
    od atari » 27 zář 2023 11:15 » v Sítě - hardware
    3
    2503
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    27 zář 2023 14:06
  • Router
    od Drifty » 02 kvě 2023 20:35 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    4
    1200
    od Drifty Zobrazit poslední příspěvek
    03 kvě 2023 19:45
  • Router 2.4 vs 5
    od ShadowWord:Pain » 30 črc 2023 18:45 » v Vše ostatní (hw)
    4
    1313
    od ShadowWord:Pain Zobrazit poslední příspěvek
    30 črc 2023 19:52
  • Poskytovatel internetu
    od Thomasss » 13 zář 2023 07:03 » v Internet a internetové prohlížeče
    4
    4553
    od Clorky Zobrazit poslední příspěvek
    13 zář 2023 19:03
  • vypadky internetu Příloha(y)
    od michalnet » 25 čer 2023 10:41 » v Administrace sítě
    10
    2794
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    03 črc 2023 19:18

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti