HW rozšíření domácí sítě Vyřešeno

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
cervcek
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2241
Registrován: leden 12
Bydliště: Vrchlabí
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: HW rozšíření domácí sítě

Příspěvekod cervcek » 13 kvě 2018 13:24

Děkuju za rady. Nejprve uvedu na pravou míru tu elektriku. Chtěl jsem tím naznačit, že je tam natažený třífáz, takže bych měl být schopný chytit tu fázi, na které bude powerline komunikovat, kdyby byly zásuvky v domě a v dílně na jiných fázích. Třífáz doma v obýváku na stole vážně nemáme :D Powerline, která umí 3 vodiče by pro mě byla zbytečná, Všude v domě sice máme v zásuvce 3 vodiče, jenže u hodin je nulák propojený s modrým. Ta nula je tam dokonce ještě v hliníku.

Ten TP-link je tento. Ten ASUS je nejspíš toto

Ten TP-link jsem dříve měl v patře, právě na tom místě hned za PoE. Poté, co jsem ho přesunul do přízemí, mám mnohem lepší pokrytí signálu (přes 40 let staré zdi, které slušně tlumí). Takže ho zpátky dávat nechci. Tahat kabely zpátky do patra taky nechci. Ten obrázek je zjednodušený, ve skutečnosti ten kabel táhnu ještě přes mezipatro v suterénu, takže by to bylo zvětšování 3 děr ve zdi.

ISP je Nsys, mám od nich 25 Mbps download a 5 Mbps upload. Dle speedtest.net ty hodnoty +- sedí.

Takže bych měl koupit 1 router a 1 powerline sadu? Router bych chtěl určitě bez Wi-Fi, pokud se něco takového ještě vyrábí. Nebo alespoň aby šla vypnout, protože ten TP-link mi to teď pokrývá bezvadně od sklepa až na půdu.

Dodatečně přidáno po 6 minutách 34 vteřinách:
Jo a veškerý UTP kabel v domě i na zahradě je kategorie 5.
Děkuju za vaše názory a rady. :thumbup:

Reklama
RIKI22
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6477
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: HW rozšíření domácí sítě

Příspěvekod RIKI22 » 13 kvě 2018 13:42

Tak hore môžeš dať nový router, nastaviť podľa TP-Linku , aby fungoval net a TP-Link nastaviť podľa návodu router ,ako switch.

Uživatelský avatar
cervcek
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2241
Registrován: leden 12
Bydliště: Vrchlabí
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: HW rozšíření domácí sítě

Příspěvekod cervcek » 13 kvě 2018 13:46

OK, to bude v tuto chvíli asi jediné řešení. Ještě mě napadá, jestli by se nedaly propojit 2 powerline sady, a to tak, že bych jimi pokryl jak dílnu, tak televizi v patře. To by bylo asi pomalé, že?
Děkuju za vaše názory a rady. :thumbup:

RIKI22
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6477
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: HW rozšíření domácí sítě

Příspěvekod RIKI22 » 13 kvě 2018 13:59

Zapojiť nový router a z neho káblom TV a ten NTB,bude zrejme lacnejšie a lepšia zapojenie , ako cez powerline.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: HW rozšíření domácí sítě

Příspěvekod ITCrowd » 13 kvě 2018 14:47

K elektrice - přesně tak to bylo pochopeno - že nebude problém dohledat fázi.
Víc powerlin na jedněch drátech je v principu stejné, jako více wifin na jednom prostoru. Funguje, ale s kolizemi a pomalu. Nedoporučuji. Navíc máš natažen drát, cokoli jiného bude pomalejší. Předpokládám, že kabel je cat.5e => gigabitová LAN, tu žádná powerlina nenahradí.
Ještě zjisti jednu věc - u těch wifi připojení může "anténa" fungovat jako router, pokud by to tak bylo, pak by ti stačilo to, co jsi na začátku navrhoval - řešení se switchem. Zeptej se providera.
Pokud ovšem první router je tp-link, pak nahoře bude muset být router. A vzhledem k té gigabitové lajně doporučuji gigabitový. Bez wifi by mohl být: https://www.czc.cz/mikrotik-routerboard ... 60/produkt , nebo cokoli gigabitového s možností vypnutí wifi.
Dále to zůstává stejné, jak to máš, pouze ten tp-link zapojíš jako switch (viz. můj podpis).
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
cervcek
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2241
Registrován: leden 12
Bydliště: Vrchlabí
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: HW rozšíření domácí sítě

Příspěvekod cervcek » 14 kvě 2018 13:19

Takže jsem se dovolal a bylo mi řečeno, že zařízení jako router nefunguje, tudíž switch by byl k ničemu. Půjdu tedy do toho GLAN routeru. Samozřejmě chci spoustu muziky za málo ceny, jak je u studentů běžné :D

Ten můj stávající TP-link má podle specifikací všechny LAN gigabitové a propustnost LAN/WAN až 800 Mbit. Tudíž by mi teoreticky stačil router s jedním GLAN portem? Cenově se mi líbil např. https://www.czc.cz/d-link-dwr-118-tm/213745/produkt
Ovšem netuším, zda a jak to bude brzdit v reálu. Mohl bych ho použít?

Ona by tu měla do pár let fungovat optika (na podzim zakopávali kabely pod silnici). Takže se ta síť bude za čas zase upgradovat, poté by ten nový router šel do dílny místo toho stařičkého ASUSu. Proto tedy beru zpět, že chci něco bez Wi-Fi. Jen bych jí zatím nepoužíval.

Zároveň bych chtěl poprosit o doporučení vhodné powerline sady. Využívání všech tří vodičů v zásuvce to umět nemusí, protože vodiče PE a N jsou v rozvodné skříni spojeny.
Děkuju za vaše názory a rady. :thumbup:

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: HW rozšíření domácí sítě

Příspěvekod ITCrowd » 14 kvě 2018 19:40

Osobně nejsem příznivec d-linku, ale s tím, jak ho hodláš (ne)využít by problém být neměl. Na stávající rychlosti rozhodně nic brzdit nebude.
Osobně mám zkušenost s těmito powerliny, které jsem testoval, na nich je dobré i to, že mají indikaci "pomalého spojení". viewtopic.php?f=117&t=165570
Ale vyhoví cokoli, co má RJ45 port na 1000Mbps a přenosovou rychlost 600Mbps a výše. Nicméně pokud nemáš zvláštní požadavky na síť v dílně, postačí i levnější kusy.
Existují i powerliny s vlastní wifi, ale myslím, že je zbytečné za to připlácet, když budeš mít na wifi další router.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Nesprávný klíč k zabezpečení domácí sítě Příloha(y)
    od dedky » 16 dub 2024 12:12 » v Sítě - hardware
    4
    881
    od dedky Zobrazit poslední příspěvek
    17 dub 2024 15:16
  • Přístup na domácí server (WebDAV) z lokální sítě i z internetu
    od remkren » 30 pro 2023 17:19 » v Administrace sítě
    5
    1328
    od Microsheep Zobrazit poslední příspěvek
    31 pro 2023 08:29
  • Problém při rozšíření svazku C Příloha(y)
    od flp » 14 črc 2023 21:01 » v Windows 11, 10, 8...
    4
    1318
    od RIKI22 Zobrazit poslední příspěvek
    14 črc 2023 21:37
  • Po rozšíření RAM nelze zapnout NB
    od dracke31 » 23 čer 2023 17:56 » v Problémy s hardwarem
    5
    1081
    od pcmaker Zobrazit poslední příspěvek
    24 čer 2023 18:37
  • Rozšíření dosahu WiFi
    od Kozoroh » 07 čer 2023 22:53 » v Sítě - hardware
    3
    1208
    od šulda Zobrazit poslední příspěvek
    08 čer 2023 01:47

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů