Propojení 2 SWITCHů/HUBů

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
Soki.
nováček
Příspěvky: 44
Registrován: únor 05
Bydliště: Kroměříž
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Propojení 2 SWITCHů/HUBů

Příspěvekod Soki. » 06 zář 2005 12:59

Zdravim, mame ve firmě malou síť 5-ti PC připojených k jednomu HUBu. Plánuji vytvořit další síť několika PC který by byly připojený k dašímu SWITCHi. Ctěl jsem se tedy zeptat, jestli je možené tento HUB propojit nějak kabelem se SWITCHem tak aby vznikla jedna velká síť a všechny PC byly propojeny dohromady.

No aby toho nebylo málo, chtěl jsem taky připojit celou síť k internetu, takže jelikož už mám na jednom PC v té první síti ADSL připojení od Českého Telecomu přes modem, napadlo mě, že koupím ADSL router který bych připojil k této síti. Ctěl jsem tedy vědět jestli je to možné a jestli by se třeba nedal použít ten router rovnou místo toho 1.ho HUBu.

Co se týče toho ADSL routeru, tak mám vyhlídnutý tento: Repotec ADSL Modem Router, 4xLAN, 1xWAN, Annex B(http://www.levi.cz/produkt_detail.php?id=21161). Nejsem si akorát jistej, jestli je tento router (nebo jakýkoliv jiný) možný použít k ADSL připojení od Českýho Telecomu.

Dík moc za odpověď. :smile:

Reklama
Uživatelský avatar
Charlie.v
Tvůrce článků
Level 3
Level 3
Příspěvky: 400
Registrován: únor 05
Bydliště: Praha - Kunratice
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Charlie.v » 06 zář 2005 15:32

nejsem v tom sice žádný odborník, ale doporučuji následující topologii:

z jednoho PC v síti bych udělal server (který je pro rozšiřující se počet PC ve tvé firmě už více než vyhovující). k tomuto počítači by jako k jedinému počítači v celé síti byl připojený ADSL modemek (nikoliv router), takže Internet bude fyzicky jenom na tomto serveru. no a dále vyhodit hub a přímo spojit síťovku serveru s novým switchem (potřeba koupit), dá se sehnat minimálně 10portů, mám pocit že se dělají 24portové i 48, ale ještě jsem po tom nepátral. No a na server se dá buď Linux, pokud tomuto systému neholduješ tak můžeš sáhnout po dražší variantě Windowsu, doporučuju Windows Server, nebo aspoň Windows 2000. No a Internet z tohoto serveru již jednoduše nasdílíš (v Linuxu přímo, ve Windowsu nevím, já používám specializované proxy servery).

VÝHODY:
- když budeš mít server, můžeš snadno aplikovat nové služby pro celou síť (sdílení dat, web server, mail server...)
- nepotřebuješ žádný ADSL router

NEVÝHODY:
- musíš mít server spolehlivě nastavený a zabezpečený
- server musí být stále v provozu (o něco dražší na spotřebu elektřiny)

Pro takový počet počítačů (když beru v úvahu, že rozšiřuješ třeba jen o dalších 5) bych rozhodně volil variantu serveru, osobně s Linuxem
nic normálního mě nenapadlo

Uživatelský avatar
Rimmer
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1171
Registrován: březen 03
Bydliště: Červený trpaslík
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod Rimmer » 07 zář 2005 07:35

Ahoj, po delší době jsem zase zpět 8)

K otázkám Sokiho:
- HUB můžeš samozřejmě libovolně připojovat k dalším HUBům nebo SWITCHům. Postačí ti k tomu normální patch kabel, v některých případech cross kabel (křížený). Dále u některých HUBů musíš strčit do spec. propojovací sdířky. POZOR! max. můžeš mít v síti za sebou 3 HUBy, u SWITCHů omezení není.

Co se týče dotazu na ADSL Router, určitě by to možné bylo. Dovedu si představit síť, která by přes ADSL Router byla připojená k internetu (opět ho jen jednoduše připojíš do sítě stávající). Nápad, že by ADSL router nahradil ten 1 nový switch se mi moc nezamlouvá :( Osobně znám většinu ADSL routerů pouze s 4mi volnými porty. Pokud seženeš ADSL router s více porty nebo ti ty 4 budou stačit, potom není co řešit.

K tomu serveru: bude-li v síti více jak 5 PC, bylo by rozumné se nad nějakým tím serverem zamyslet ;-) ....ze začátku by stačil klidně i obyčejný úložný server (file server), klidně s WinXP PRO nebo Win2000 PRO. (do 10ti uživatelů to bude fungovat ok)
Rimms

Uživatelský avatar
Soki.
nováček
Příspěvky: 44
Registrován: únor 05
Bydliště: Kroměříž
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod Soki. » 12 zář 2005 13:20

Diky moch chlapi za odpovědi, jen si ještě furt nejsu jitý (jelikož se v ADSL moc nevyznám), jestli si musím koupit ADSL router přímo od Telecomu, nebo jestli si můžu koupit jakýkoliv a bude mi přesto na moje připojení fungovat.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Propojení tabletu se 2 zařízeními
    od zicomp » 24 kvě 2023 15:40 » v Mobily, tablety a jiná přenosná zařízení
    0
    1435
    od zicomp Zobrazit poslední příspěvek
    24 kvě 2023 15:40
  • propojení routeru a switche Příloha(y)
    od sandy22 » 08 říj 2023 18:58 » v Sítě - hardware
    10
    3331
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    09 říj 2023 12:11
  • 2 monitory na různých místech + propojení
    od Asanoth » 04 bře 2024 11:25 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    686
    od Asanoth Zobrazit poslední příspěvek
    18 bře 2024 11:19

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: kasy a 10 hostů