Stránka 1 z 1

Seznámení s ASUS ZenWiFi Pro ET12 - WiFi bez kompromisů

Napsal: 09 črc 2022 15:25
od ITCrowd
w800.png
Po nějaké době se mi octl v rukou další zajímavý kousek od Asusu - ZenWiFi Pro ET12. A rozhodně stojí za popsání.
V krabici dostanete dva kousky stejných zařízení, napájecí zdroje, rychlého průvodce instalací (i v češtině) a LAN kabel. Pod horní průhlednou stranou jsou čtyři antény (už pod správným úhlem) a signalizačí několikabarený ornament (lze vypnout). Všechny důležité porty - 1x WAN a 3x LAN, ovládací prvky - Tlačítko Reset, WPS a vypínač, stejně jako napájecí konektor najdete na jedné straně.
w8001.png
Porty

Zařízení, která umí standard WiFi6 (802.11ax) již na trhu jsou, tohle je však první ve standardu WiFi6E, tedy umí pracovat na pásmu 6GHz. A samozřejmě nechybí ani šifrování WPA3.
Instalace už jednodušší být nemůže - prostě si zvolíte, které ze zařízení bude hlavní, a k tomu připojíte internet do WAN portu. Druhé zařízení zapnete někde v prostoru (Asus v manuálu doporučeje vzdálenost do tří metrů, ale zařízení se najdou i na delší). Router můžete nastavit i přes aplikaci v mobilu.
Po prvním zapnutí a připojení počítače do sítě jste přesměrováni na průvodce nastavením.
Uvod.png
Úvodní strana
Zkušenější uživatelé mohou přejít rovnou do pokročilých nastavení, těm méně zkušenějším doporučuji pokračovat dále. Budete muset zadat nové přihlašovací údaje pro přístup do nastavení - doporučuji, dále nastavení hodnot od ISP (pokud je váš provider požaduje), kde je ale rozdíl je právě WiFi.
WiFi.png
WiFi nastavení
Jak si můžete všimnout, už zde je upozornění na 6 GHz pásmo. Pokud zvolíte pro WiFi režim 802.11ax, budete upozorněni na aktualizaci ovladačů WiFi karty ve vašem notebooku. Doporučuji rozhodně tohle provést, vaše WiFi bude rychlejší.
WiFi6drv.png
WiFi ovladače
Jako poslední si ZenWiFi vyhledá přítomné AiMesh uzly.
Rozhraní pokročilého nastavení je identické se všemi novými routery od Asusu. U mapy sítě si můžete všimnout nové WiFi 6G.
Mapa.png
Mapa sítě

V případě MESH si můžete zobrazit informace nejen o připojených klientech na jednotlivé satelity, ale i jakým způsobem spolu satelity komunikují. Zde jsou "domluveny" v pásmu 6GHz:
AiMESH.png
MESH propoj WiFi 6GHz

A pokud chcete ještě kvalitnější propojení, klidně můžete využít LAN kabelu. Připojení druhého satelitu do jeho WAN portu:
Sat2viaEth.png
MESH propoj přes ethernet

Nechybí ani zabezpečení AiProtection:
AiProtection.png
AiProtection

Přímo v nastavení si můžete změnit rychlost internetu:
RychlostInetu.png
Rychlost internetu

Nechybí ani záloha připojení pomocí duálního WAN:
DualWAN.png
Dual WAN

A jako obvykle se dostanete přímo do systémových nastavení přes putty (SSH):
putty.png
putty


Nastavení přes aplikaci v mobilu je stejně jednoduché:
ZenWifi01.jpg
AppZen

A stejně tak i zde najdete informace o zařízeních v síti, i ročivskou ochranu:
zenwifi02.png
AppZen2

Nechybí ani statistiky:
zenwifi03.png
AppZen3


Jak jsem testoval:
testování probíhalo v obyčejném bytě (panelák). Jeden uzel v rohu jedné místnosti, druhý v rohu druhé místnosti. Vzdálenost mezi nimi 5m, mezi nimi jedna železobetonová zeď. Testovací místa zvolena u jednoho, poté u druhého uzlu. Třetí místo (vzdálenost) mezi oběma uzly 9m, tři železobetonové zdi. Průchod WAN<->LAN testován na gigabitové síti, jako zdroj pevné PC, cíl notebook, oba SSD disk. Průchod LAN -> WiFi zdroj PC s SSD diskem gigabit LAN do LAN portu. Jako cíl byly: notebook Lenovo T580, WiFI5, aktualizovaný ovladač dle doporučení, notebook Asus, WiFi6E zapůjčený pro testy, WiFi6 karta Asus AX58BT. Ve všech případech probíhalo testování kopírováním souboru přes síť, rychlost měřena totalcommanderem. Oba uzly nastaveny na WiFi 802.11ax a komunikovaly mezi sebou pouze na WiFi, až na poslední test karty AX58BT (označeno jinou barvou a hvězdičkou), kdy jsem zkusil jak to bude vypadat při propojení kabelem.
Bohužel mi byl limitován čas, takže se mi nepovedlo spojení WiFi6E na 6GHz na notebook Asus. Stejně tak jsem nevylaboroval to, aby uzly komunikovaly mezi sebou přes LAN rychlostí 2,5 Gbps. Takže snad někdy příště. Výsledky testů uvádím v tabulce.
Zen.png
Rychlosti
Zen.png (8.42 KiB) Zobrazeno 11575 x

jako obvykle dodávám screen z programu InSSIDer, pro představu v jakých podmínkách ZenWiFi pracoval.
InSSID30siti.png
InSSIDer

A pro pořádek uvádím i spotřebu. Pokud WiFi nezatěžujete, pak necelých 12W. Při plném vytížení 15W. Měřeno na 1. uzlu, který zároveň routoval.

Co říci závěrem? Bezproblémová instalace, jednoduché ovládání, nastavení v češtině, podpora nejmodernějších technologií, možnost propojit uzly mezi sebou kabelem, nadstandarní zabezpečení, možnost přímé konfigurace přes SSH, nástroje pro logování a sledování výkonu. Kterýkoli vedlejší uzel může pracovat jako hlavní (a naopak), takže netřeba pátrat po správném zapojení.Na notebooku od Asusu je jednoznačně vidět vyšší rychlost přenosu. A chválím i odkazy na nové podporované ovladače - instalaci rozhodně doporučuji.
Vytknout můžu pouze cenu, necelých 21.000,- (czc v době recenze) za pár (2 ks) je na zdejší krajinu přecejen příliš.

Re: Seznámení s ASUS ZenWiFi Pro ET12 - WiFi bez kompromisů

Napsal: 09 črc 2022 17:12
od Ltb
Publikováno 8)
Další z řady bezkompromisních recenzí od ITCrowda, díky moc :bigups:

Re: Seznámení s ASUS ZenWiFi Pro ET12 - WiFi bez kompromisů

Napsal: 18 črc 2022 11:57
od FlanK3r
Taky děkuju. Tohle je skutečně už bezkompromisní highend a viděl bych ho spíše do nějakých větších baráčků, kde i ti lidé nejspíš roužíc po nejnovějších technologiích, využijí jeho plné možnosti.