Výběr routeru k optice od Pody

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Nitram3
Level 2
Level 2
Příspěvky: 201
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Výběr routeru k optice od Pody

Příspěvekod Nitram3 » 27 dub 2023 09:55

Zdravím,
potřeboval bych poradit s výběrem nového routeru (AP). Měnit budu hlavně z důvodu ukončení softwarové podpory stávajícího routeru.

1. Typ a výrobce routeru, který tam máš teď?
Asus RT-AC1200G+
2. Typ připojení (LAN, WiFi, LTE, DSL...), pokud optika, tak jaká a čím bude ukončena? Informace dodá provider.
Optika GPON od Pody zakončená jejich routerem Huawei. Nový router přijde za něj.
3. Požaduješ WiFi? 2,4GHz, 5GHz? WiFi6 (802.11ax)? Zabezpečení WPA3?
Ano, určitě něco s WiFi 6 nebo 6E. Zatím nevyužiji, ale do budoucna ano.
4. Kolik zařízení bude k routeru připojeno? Případné rozšíření (NAS, kamery, TV, PS, atd.)
Kabelem: 2x PC, 1 TV, 1 NAS (Něco je připojeno přímo do Huawei)
WiFi: 6x mobily + tablety, 1x notebook, cca 13x IoT (zásuvky, světla atd., vše přímo přes WiFi, ne přes nějaké brány)
5. Funkce routeru (např. možnost omezení pásma, rodičovská kontrola, logy)
Nepotřebuji
6. Požaduješ DLNA, USB port atd?
Nepotřebuji
7. Rychlost internetu dle smlouvy?
1000/500 Mbps

Vzhledem k tomu, kolik mám ,,drobností", potřebuji něco, co dokáže obsloužit mnoho zařízení. Tyto maličkosti musím nechat na 2,4 GHz, zbytek na 5 GHz. Upřednostnil bych něco s dlouhou a ideálně rychlou softwarovou podporou, abych delší dobu nemusel měnit. Záleží mi také na rychlé vnitřní síti, protože plánuji streamovat na TV 4K videa z NASu. Nechci zbytečně utrácet, ale vzhledem k tomu, že je to základ sítě, jsem ochotný si připlatit, pokud to bude mít opodstatnění.
Moc děkuji za vaše návrhy.

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr routeru k optice od Pody

Příspěvekod ITCrowd » 27 dub 2023 16:19

Ahoj,
Softwarová podpora pro stávající router je bezpředmětná. Vzhledem k tomu, že (aspoň co jsem se dočetl) poda nedává přístup ke svým zařízením, je nutno si ponechat modemrouter od pody => asus zapojit jako AP. A pokud poběží jako AP, pak jede jako switch.
kromě toho je zbytečné kupovat router pro wifi6 s WPA3, když na hjůveji stejně poběží wifi5 s wpa2.
Streamování ve 4k - v tom není žádný problém, protože jak hjůvej, tak asus mají gigabitové porty LAN.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Nitram3
Level 2
Level 2
Příspěvky: 201
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr routeru k optice od Pody

Příspěvekod Nitram3 » 27 dub 2023 16:36

Teď to mám tak, že Asus je zapojený jako AP. To znamená, že v takovém případě se nemusím obávat neaktuálního firmware z hlediska bezpečnosti?
WiFi na Huawei mám vypnutou, běží pouze na Asusu. Ani tak nemá smysl ho do budoucna vyměnit za něco s WiFi 6?
Streamování ve 4K z internetu to zvládá, ale když pustím přes Kodi něco z NASu, tak to hlásí, že zdroj je pomalý. Myslel jsem, že výkonnější AP by mohl pomoct, ale pokud ne, tak je to asi na jiné téma.
Ještě mě napadá jedna, asi hloupá otázka. Když je ten Huawei ,,jen" gigabitový, dokáže vůbec plně využít rychlost 1000/500 Gbps?
Díky

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr routeru k optice od Pody

Příspěvekod ITCrowd » 27 dub 2023 17:05

"Teď to mám tak, že Asus je zapojený jako AP. To znamená, že v takovém případě se nemusím obávat neaktuálního firmware z hlediska bezpečnosti?" Přesně tak. Je až za routerem. Případné útoky směřují na router.
"Ani tak nemá smysl ho do budoucna vyměnit za něco s WiFi 6?" To záleží na tobě. Mě nedává smysl připlácet za technologie, které nevužiji. Navíc po nějaké débě může být výběr větší.
"když pustím přes Kodi něco z NASu, tak to hlásí, že zdroj je pomalý" - pak je pomalý NAS. Což se mi nezdá, protože i můj "dědeček" Qnap TS-409 to zvládá. Zkontroluj si kabeláž, případně ověř, zda není v cestě třeba 100Mbit switch. Doufám, že se nesnažíš procpat 4k přes wifi, tam to problémy mít bude. Viz.: viewtopic.php?f=8&t=212022
"Když je ten Huawei ,,jen" gigabitový, dokáže vůbec plně využít rychlost 1000/500 Gbps?" - záleží na konstrukci, výkonu HW a kolik jde do optického vstupu. Nicméně i u klasických routerů dochází k omezení rychlosti. Propustnost WAN/LAN portu běžně testuji u routerů, ke kterým píši recenze. Řešením je pak použít router s 2,5Gbps WAN - např.: https://www.czc.cz/asus-tuf-ax3000-v2/3 ... gLqdvD_BwE
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Nitram3
Level 2
Level 2
Příspěvky: 201
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr routeru k optice od Pody

Příspěvekod Nitram3 » 27 dub 2023 17:29

Díky, s výběrem nového routeru tedy ještě počkám.
K tomu NASu - je to Raspberry Pi s OMV s připojeným ext. HDD přes USB 3.0. Je připojený kabelem přes další gigabitový switch, tak možná je problém někde tam.
I když bych měl router s 2,5Gbps WAN, musel bych ho zapojit do toho Huawei, který je 1 Gbps. Mělo by to smysl?

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr routeru k optice od Pody

Příspěvekod ITCrowd » 27 dub 2023 17:56

"K tomu NASu - je to Raspberry Pi s OMV s připojeným ext. HDD přes USB 3.0" - malina nedisponuje zrovna vysokým výkonem. Jaká je rychlost kopírování z/na NAS přes síť? pro měření můžeš použít třeba totalcommander. A kromě streamu - nechodí na NAS ještě něco?
"I když bych měl router s 2,5Gbps WAN, musel bych ho zapojit do toho Huawei, který je 1 Gbps. Mělo by to smysl?" samozřejmě že ne. To byl jen příklad.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
pcmaker
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1250
Registrován: březen 18
Bydliště: Soukromý byt
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr routeru k optice od Pody

Příspěvekod pcmaker » 27 dub 2023 18:52

Podle mne je cokoliv od Huawei samo o sobě bezpečnostním rizikem a jakákoliv verze firmware na tom nic nezmění. Tahle značka mi do baráku nesmí.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr routeru k optice od Pody

Příspěvekod ITCrowd » 28 dub 2023 07:27

On asi možnost výběru mít nebude. Koncové zařízení dodává provider a může si upravit firmware tak jak potřebuje. Ideální stav by byl, kdyby místo hjůvej routeru mohl použít jen media konvertor optika/metalika a vše ostatní by řešil jeho router. V případě jen internetu je to bez komplikací, pokud má i TV, pak je nastavení složitější, a pokud má i telefon, tak to chce plnohodnotnou gateway a s normálním routerem by to vůbec nešlo.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Nitram3
Level 2
Level 2
Příspěvky: 201
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr routeru k optice od Pody

Příspěvekod Nitram3 » 28 dub 2023 10:07

ITCrowd píše:malina nedisponuje zrovna vysokým výkonem.

Je to pokud vím nejnovější verze se 4 GB RAM.

ITCrowd píše:Jaká je rychlost kopírování z/na NAS přes síť? pro měření můžeš použít třeba totalcommander. A kromě streamu - nechodí na NAS ještě něco?

Při kopírování z NASu na stolní PC, který je zapojený přímo do Huawei, je rychlost cca 87 MB/s. Opačně cca 80 MB/s (údaje z Průzkumníka Windows). Při streamu na NAS nic jiného nechodí. Při spuštění videa z NASu na ntb, který je připojený přes jeden switch a USB hub s Ethernetem do Asusu, se taky video hrozně seká.

ITCrowd píše:On asi možnost výběru mít nebude. Koncové zařízení dodává provider a může si upravit firmware tak jak potřebuje. Ideální stav by byl, kdyby místo hjůvej routeru mohl použít jen media konvertor optika/metalika a vše ostatní by řešil jeho router. V případě jen internetu je to bez komplikací, pokud má i TV, pak je nastavení složitější, a pokud má i telefon, tak to chce plnohodnotnou gateway a s normálním routerem by to vůbec nešlo.

TV od Pody mám taky, ale přímo přes aplikaci pro Android TV, ne přes jejich router. Telefon od nich nemám. Takže tohle by bylo lepší řešení? A dovolí mi to takhle udělat?

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53627
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr routeru k optice od Pody

Příspěvekod petr22 » 28 dub 2023 10:09

4 GB RAM nepridaji vykon.

Rychlost 80 GB/s - je slusne receno - dost malo. Ocekaval bych 100-120 MB/s.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr routeru k optice od Pody

Příspěvekod ITCrowd » 28 dub 2023 10:13

80 GB/s :-) ty písmenka, ty písmenka :-)
80 MB/s to by mělo stačit v pohodě. Co ten stolní PC? Přehraje video z NASu v pohodě?
Rychlost kopírování z toho ntb je jaká?
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53627
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr routeru k optice od Pody

Příspěvekod petr22 » 28 dub 2023 10:19

Jenze pri streamovani je prenosova rychlost zlomkem rychlosti pri kopirovani souboru.

80 MB/s by byl stream o datovem toku 500+ Mbit/s, pricemz obvykle je to kolem 10-50 Mbit/s.

Jaka je zatez procesoru v tom Raspberry, kdyz se video seka a kdyz se kopiruje velky soubor ?


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Výběr routeru dům
    od petan320 » 31 kvě 2023 07:59 » v Sítě - hardware
    1
    1540
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    31 kvě 2023 09:30
  • Výběr routeru pro 2 Gb/s optiku
    od Majkl22 » 25 lis 2023 22:46 » v Sítě - hardware
    1
    1406
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    27 lis 2023 13:49
  • Vyber routeru s vyšším zabezpečením
    od DeNNI85 » 22 říj 2023 15:47 » v Sítě - hardware
    26
    3444
    od DeNNI85 Zobrazit poslední příspěvek
    26 říj 2023 16:46
  • Výběr routeru a AP do panelového bytu 3+1 Příloha(y)
    od Janos42 » 22 srp 2023 10:08 » v Sítě - hardware
    4
    1642
    od Janos42 Zobrazit poslední příspěvek
    22 srp 2023 11:54
  • Přejmenovaní routeru Příloha(y)
    od Dolpi » 07 úno 2024 19:46 » v Administrace sítě
    2
    754
    od Dolpi Zobrazit poslední příspěvek
    08 úno 2024 15:30

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 49 hostů