Lehce pokročilá síť pro rodinný dům

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Luis_III
nováček
Příspěvky: 1
Registrován: květen 23
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Lehce pokročilá síť pro rodinný dům

Příspěvekod Luis_III » 09 kvě 2023 19:08

Zdravím místní chytré lidi,
potřeboval bych poradit ohledně wi-fi sítě v rodinném domě.

Aktuální stav:
Aktuálně mám Mikrotik RB2011UiAS-2HnD-IN, nicméně nejsem, sním úplně spokojen. (má jen 2,4GHz rádio a ani to není zas tak moc rychlé, zdá se že i tplink za 500kž dosáhne vyšší přenosové rychlosti na wifi.a má lepší pokrytí, na šifrovanou VPN má relativně málo výkonu nicméně to řeším open VPN serverem běžícím na NASU, jako druhé APčko jsem používal starý TP-Link TL-WR841N ale pro zasekávání jsem ho nahradil Tenda w302R (který jsem nový schrastil za 150kč  ).
Zhodnocení:
+ mikrotik je hezky stabilní, žádné zasekávání nutné restarty prostě si tam tak leží a dělá co má
+ apčko bylo levné
+- nějak to funguje
- Nerovnoměrné pokrytí (málo AP na tak velkou plochu)
- protože AP neumí VLAN tak není možné vytvořit izolovanou síť jinde než na hlavním routeru
- roaming klientů je … sub-optimální.. tp-link měl malý dosah tak to fungovalo trochu lépe, ale u tendy s větším dosahem to vypadá, že telefony mají tendenci se držet připojené k routeru i když mají minimum signálu, místo aby se přeply na bližší mikrotik.

Jak bych si to představoval:
Dům má tři podlaží a zahradu a přibližná konfigurace sítě bude takhle (možná bude APček méně)
1767

Moje představa topologie:
Varianta 1 ( ideální) - 3 SSSID,
(Hlavní, host, čínské smetí). Hlavní síť by měla být určena pro moje potřeby, notebooky, mobily… host je pak síť pro hosty izolovaná od domácí sítě pouze přístup na internet. Síť čínské smetí pak obsahuje různé chytré zásuvky a jiné blbosti a pomocí LAN kabelu připojený Home Assistant ( dále jen HA) tato síť je samozřejmě izolována od ostatních sítí a má rovněž přístup k internetu. Dále je potřeba možnost nastavit forwarding (Hlavní<-> čísnské smetí) tak abych mohl HA spravovat z hlavní sítě ( port 80 + nějaké další které budou potřeba).
Varianta 2 - 2 SSSID, - prostě nacpu Číňany do sítě pro hosty
Celkově si to představuji jako 2 nebo 3 VLAN, ale nevím, jak to funguje u multi SSID APček zda umí pro každé SID jinou VLAN.
Požadavek na router je aby podporoval VPN server ( třeba open VPN), abych se mohl do domácí sítě dostávat odkudkoliv.

Řešení mikrotiku:
APčka cAPGi-5HaxD2HaxD, cAP ax a buď nechat stávající router nebo vyměnit za nějaký výkonnější, třeba MikroTik RB4011iGS+RM.
+ mikrotik je stabilní a poloprofesionální řešení
+ capsman
+ konfigurace je naprosto svobodná (na mě až moc svobody)
+ aktualizace, díky routerOS zařízení dostávají aktualizace opravdu dlouho
- myslím, že mikrotik neumí řešit roaming klientů jinak než že apčko vykopne každého kdo má slabší signál než nastavená mez a klient se pak možná připojí na silnější. Třeba se pletu a už funguje to lépe.
- konfigurace mikrotiku, to je věc na kterou stačím jen částečně a musím využívat služeb kamarádů (není to zrovna user friendly)

Řešení TP-link deco:
Apčka x50 POE + router TP-Link Archer AX55. Vím že apčka se umí chovat jako router, ale neumí VPN.
Taky nevím kolik SSID to vlastně umí a ani nevím, jestli se ta jejich „mesh“ síť umí rozšířit i pomocí toho routeru AX55.
Někde jsem myslím četl, že to umí 3 SSID: Main, host, Lot , jenže Lot je prý stejná VLAN jako Main … takže to zas taková výhra není… a jaké jsou možnosti forwardingu to už vůbec netuším.

+ Nejspíš bych to dokázal nastavit sám
+ Podle toho co slibují, výrazně lepší roaming (nevím jak to vlastně funguje jestli jedou všechna AP na stejném kanálu a vytváří to jedno virtuální AP [tak to myslím dělá CISCO] a client ani neví že byl přepojen, nebo mají nějakou jinou technologii
- netuším, jestli to vlastně umí to, co chci a nevím jak to zjistit

Tak pokud někdo dočetl až sem a dokázal by mi poradit, nebo doporučit jiné řešení, byl bych moc vděčný. Navíc myslím, že nejsem jediný, kdo by chtěl pokrýt spolehlivou sítí větší dům a má trochu vyšší požadavky. Tak třeba by toto vlákno mohlo posloužit i jiným.

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Lehce pokročilá síť pro rodinný dům

Příspěvekod ITCrowd » 10 kvě 2023 10:50

Vítej na PC-HELP!
vezmu to od konce...
Deco nikdy. Kdyby mesh skutečně fungovala, jak je psáno, tak by se používala i v profesionální sféře. Jenže tam se nikdy nepoužívá, protože nefunguje. Ovšem na doma to stačí.
K dalšímu:
- host síť (WiFI) umí skutečně vytvářet jen hlavní router.
- čínské smetí - nikdy žádný prostup ven. Nikdy.
Pokud chceš 3 oddělené sítě, pak můžeš vytvořit 3xVLAN, ale budeš se muset rozloučit s těmi tplinky (budeš muset mít switche, které umí VLANy), a nejsem si jist, ale předpokládám, že mikrotik by to uměl. Nastavit si to zřejmě budeš muset nechat.
Jinak to můžeš vyřešit tak, že budeš mít jen jednu síť, smetí necháš na 2,4GHz (stejně nic jiného neumí), ostatní na 5GHz. Ke smetí zvenčí budeš přistupovat přes VPN. Hostovaná síť bude jen u routeru.
K přecházení mezi SSID - buď je zařízení tak inteligentní, že se samo připojí na silnější signál, nebo lze na routerech (AP) nastavit, v kolika dB se má zařízení odpojit.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router


Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 hostů