Arctic MX-5 lepidlo? Vyřešeno

...

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

SGvagon
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 261
Registrován: listopad 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Arctic MX-5 lepidlo?

Příspěvekod SGvagon » 12 bře 2022 16:23

petr22 : U tak malé plošky je celkem problém nanést ideální množství pasty. Ale myslím si, že i při větším množství by se měla pasta rozprostřít správně (přebytek pasty se vytlačí ven) . Když jsem viděl jak pastu nanáší výrobci notebooků při výrobě, tak je pasta vždy i kolem čipu jak ji nanesli nejspíše hodně.
Jinak proč se ptám na tu aktivaci pasty, např. u Arctic Silver 5 je vyžadováno až 200 hodin pro správné fungování převodu tepla.

Dám tomu tedy nějaký čas a dám opět vědět.

Dodatečně přidáno po 4 hodinách 10 minutách 26 vteřinách:
Teploty po přepastování jsou následující:
CPU v IDLE na minimální frekvenci jsou Core 1 : 40 °C - Core 2 : 34 °C - Package 40 °C
CPU při turbo boost (např. při otevření internetového prohlížeče) Core 1 : 60-5 °C - Core 2 : 54 °C - Package 60-5 °C
CPU při hraní (občasný turbo boost při loading obrazovkách) : Core 1 : 80-1 °C - Core 2 : 75 °C - Package 80 °C

GPU v IDLE (při spuštění HW monitoru, poté je grafika vypnutá) 34 °C
GPU při hraní 73-6 °C

Vím, že jsem u MX-4 měl teploty v IDLE trochu nižší (1-2 °C ) , tzn pokud této pastě chvilku trvá aktivace (6 měsíců) , tak bych se mohl dostat na nižší teploty. U této MX-5 nepozoruju takové masivní výkyvy teplot a notebook není tolik horký v oblasti kláves WASD.

Reklama
SGvagon
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 261
Registrován: listopad 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Arctic MX-5 lepidlo?

Příspěvekod SGvagon » 13 bře 2022 13:57

Tak po včerejším hraní a vychladnutí přes noc mám nyní v IDLE teploty už o dva stupně nižší. Ta pasta si asi opravdu musí sednout. U MX-4 jsem takhle dlouho nemusel čekat, tam jsem ihned po napastování vidět téměř skoro výsledné teploty jaké bych očekával.

Tzn. v IDLE mám momentálně CPU Core 1 37-8°C , Core 2 31-33°C , Package 38°C

Na grafiku se podívám při hraní v průběhu dne.

Tak to vypadá, že se bude muset pasta rozetřít jak píše petr22, k večeru opět začal být notebook v oblasti CPU na omak trochu teplejší a teploty neklesaly pod 41 °C . Ta viskozita pasty mě trochu překvapila, táhla se jako sýr. Protože vím, že s MX-4 byl převod tepla rychlejší a teploty klesaly po vytížení také rychleji.

SGvagon
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 261
Registrován: listopad 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Arctic MX-5 lepidlo?

Příspěvekod SGvagon » 19 bře 2022 20:55

Tak jsem se dnes pustil do přepastování, s tím rozdílem, že pastu tentokrát rozetřu. Naštěstí chladič šel krásně dolů a spíše více držely teplovodivé gumy než pasta.
Vše jsem vyčistil 99% isopropylalkoholem a pustil se do díla. Abych se přiznal, tak větší žvýkačku jsem ještě neviděl. Rozetřít tuhle MX-5 na tak malé plošky je až nemožná věc. Při roztírání se pasta táhne jako sýr, takže lopatička se musí opatrně zvedat, aby nedošlo k dalšímu tahání pasty.
No nějak jsem to rozetřel a nyní mohu potvrdit, že to skutečně pomohlo!

Nyní už mám při hraní teploty CPU do 80 °C ( konkrétně 73-74 °C ) a GPU do 70 °C (cca 65-67 °C max ) . Pokud by se měla ještě pasta časem aktivovat, tak by to byla opravdu pecka :-) .

SGvagon
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 261
Registrován: listopad 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Arctic MX-5 lepidlo?

Příspěvekod SGvagon » 21 bře 2022 08:01

Ale jinak jsou moje první zkušenosti s touto pastou dost rozporuplné. S MX-4 2019 jsem podle mě dosahoval lepších výsledků, jako je např. rychlejší pokles teplot po zátěži. U této MX-5 mám problém se např. po hraní nebo sledování videí vrátit na původní IDLE teploty. Z 38 °C se teploty poté drží na 41 °C a neklesají do doby než notebook zcela vypnu a nechám přes noc odležet.
Co myslíte, až se pasta aktivuje, zlepší se tyto neduhy pasty?

Uživatelský avatar
HelFix
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1741
Registrován: březen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Arctic MX-5 lepidlo?

Příspěvekod HelFix » 21 bře 2022 09:30

Tak nemůžeš očekávat, že ti jen pasta zlepší teploty nějak enormně. Musíš počítat s tím, že je to notebook a s chlazením je to vždy horší.

SGvagon
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 261
Registrován: listopad 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Arctic MX-5 lepidlo?

Příspěvekod SGvagon » 21 bře 2022 10:31

HelFix : S tím tak nějak počítám. Pouze mi přijde že s MX-5 mám horší teploty než jsem měl s MX-4 2019 , kterou jsem neroztíral.
Podle některých recenzí na Amazonu MX-5 do tří týdnů začne fungovat jako lepidlo a už je problém poté chladič sundat (viz. dokonce fotografie vyrvaných CPU ze socketu) . Ale kdoví, třeba zapomněli chladič nahřát. Z toho mám teď trochu strach.

Fox_25
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2175
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Arctic MX-5 lepidlo?

Příspěvekod Fox_25 » 21 bře 2022 17:03

MX4 je řídká, tudíž se i bez roztírání dostane do všech nerovností.

SGvagon
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 261
Registrován: listopad 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Arctic MX-5 lepidlo?

Příspěvekod SGvagon » 21 bře 2022 19:15

Fox_25 : Něco na tom asi bude. Mám chuť ji tam zpátky vrátit a zkusit to s novými teplovodivými podložkami. Protože ta MX-5 se mi opravdu nějak nezdá. A to jsem ji rozetřel opravdu pečlivě v tenké vrstvě.

negror
Level 3
Level 3
Příspěvky: 556
Registrován: říjen 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Arctic MX-5 lepidlo?

Příspěvekod negror » 21 bře 2022 20:33

Nemáš pocit, že se v tom prostě moc vrtáš? :D

SGvagon
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 261
Registrován: listopad 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Arctic MX-5 lepidlo?

Příspěvekod SGvagon » 21 bře 2022 21:40

negror : Pouze zkouším novou pastu, nic jiného. Zatím s MX-5 nejsem moc spokojen no. Dám tomu ještě čas do pátku a pak se rozhodnu, jestli se vrátit k MX-4 2019 nebo zůstat u této. Chápu, že to může vypadat jako ztráta času, ale pro mě to je alespoň životní zkušenost a pro ostatní varování, aby si rozmysleli koupi této pasty (trable s roztíráním, riziko přilepení chladiče, ... ) :-) . Moc se o této pastě nepíše, tak alespoň rozjedu vlákno když už nic :D .

Erredar
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1126
Registrován: březen 09
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Arctic MX-5 lepidlo?

Příspěvekod Erredar » 22 bře 2022 08:28

Řešíš blbosti. Mám odzkoušeno vícero past a rozdíl je jen pár stupňů. Teď mám zmíněnou mx-5 a je bez problémů. To nanášení je horší ale dá se. Na YT je plno videii a srovnání, jak nanášení tak teplot.
Ryzen 5800x(XPG Levante), B550 mag tomahawk, 2x16GB Fury Renegade 3600Mhz CL16, Asus TUF RX6800, Kingston A2000 500GB+1TB, XPG CORE REACTOR 850w

Uživatelský avatar
Karrex
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9600
Registrován: listopad 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Arctic MX-5 lepidlo?

Příspěvekod Karrex » 22 bře 2022 13:28

Pokud chceš rozdíl, dej tam kov, jinak je to fakt řešení blbostí.
Na všem co mám doma mám už jenom to.
Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club


Zpět na “Vše ostatní (hw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů