Opravujeme monitor

...

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23603
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Opravujeme monitor

Příspěvekod ITCrowd » 08 črc 2014 18:03

Jak jsem psal zde: viewtopic.php?f=40&t=133715&hilit=+monitor#p1052233 můj samsung 931bf se bez varování odporoučel. Sice jsem koupil nový monitor, ale nějak mi nevyhovoval, tak jsem ho dal dceři a pokusil se oživit starého samsunga. A protože se to povedlo, rozhodl jsem se to zde popsat. Třeba bude mít někdo podobný problém a může mu to pomoci.
Závada přišla nečekaně a to tak, že monitor zhasnul. LED indikující funkci však svítila. Žádná zpráva o zmizení signálu. Nefungovalo ani OSD menu. Po vypnutí a zapnutí monitor naskočil, ale po několika vteřinách obraz zase zmizel. Choval se stejně při DVI i VGA vstupu. To mě vedlo k tomu, že lektronika bude zjevně v pořádku a závadu jsem odhadl na zdroj, resp. část, která vyrábí napětí pro podsvětlovací CCFL trubice.
Takže jsem se pustil do rozborky monitoru.
pohled1.jpg
Demontáž zadní stěny

pohled2.jpg
Deska elektroniky a zdroje

pohled3.jpg
Demontáž desky zdroje

DeskaZdroje.jpg
Vlastní deska zdroje zblízka

Po demontáži jsem prohlédl zdrojovou desku. Rozhodl jsem se vyměnit elektrolyty, i kdyý nevypadaly jako vadné, ani nebyly nafouklé. Proměřil jsem polovodiče a žádnou chybu jsem nenašel. Nicméně po výměně elektrolytů závada zůstala.
Poslední co se nabízelo byl vadný invertor. Zkusil jsem ho vypájet a přeměřit a vinutí ohmicky nebyla stejná. Kde ale vzít invertor? Samsung mě ale potěšil - podobnou desku zdroje má i ve svých TV, dokonce se stejným invertorem, takže když jsem kód invertoru zadal do googla, vypadlo tohle: http://www.ame.cz/Trafo-inverteru-CCFL- ... 10699.aspx Okamžitě jsem objednal. Invertor poslali hned druhý den, takže třetí jsem ho měl doma. Hned ten den jsem ho připájel a sestavil monitor. A bylo to ono. Můj starý samsung zase běží.
A zde odkaz na TV zdroj od samsungu - jsou si dost podobné a obsahují stejný invertor: http://www.ame.cz/LCD-modul-invertor-zd ... 10699.aspx

Doporučení:
Násilí používejte s mírou, sice monitor už je nefunkční, ale přece jen ho chceme opravit, ne zničit
Po každém kroku si rozebíraný monitor vyfoťte. Bude se to hodit později při sestavování. Zvláště při zapojování kablíků do konektorů.
Elyty používejte na 105°C, sice jsou o pár korun dražší, ale zase více vydrží. Doporučuji použít elyty na o stupeň vyšší napětí, než ty původní. Opět prodloužíte životnost. Pokud narazíte na kapacitu, která se nedodává (v mém případě 68uF), pak si zkontrolujte místo na desce a nahraďte jej paralelním spojením kapacit, které na trhu jsou (47 a 22 uF). Pozor na polaritu!
Když už máte desku zdroje v rukou, projděte si spoje a případné podezřelé "studeňáky" propájejte.
Hodně štěstí! ;)
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Reklama
guest
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: Opravujeme monitor

Příspěvekod guest » 09 črc 2014 12:35

Pěkně popsáno. :thumbup:

Uživatelský avatar
Speed_dead
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3213
Registrován: duben 10
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Opravujeme monitor

Příspěvekod Speed_dead » 09 črc 2014 13:36

Tohle se mě bude hodit. Jelikož mám taky Samsunga a chová se úplně stejně. Jen jsem se do něj ještě nepodíval.
Google ví skoro vše. Ale někdy je problém co tam napsat, aby to našlo to, co hledám.
Pokud se to nepovede, vypadne tuna nepoužitelných odkazů a nebo taky nic.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23603
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Opravujeme monitor

Příspěvekod ITCrowd » 09 črc 2014 17:33

Proto jsem to taky sem dával :smile: Kdyby se to náhodou někomu hodilo...
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • 5K UHD monitor
    od ajr » 30 led 2024 07:36 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    0
    463
    od ajr Zobrazit poslední příspěvek
    30 led 2024 07:36
  • PC monitor
    od Shokata88 » 23 led 2024 14:01 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    4
    662
    od Shokata88 Zobrazit poslední příspěvek
    23 led 2024 20:37
  • Monitor 27”
    od ignig » 24 lis 2023 17:06 » v Vše ostatní (hw)
    3
    1246
    od flowem Zobrazit poslední příspěvek
    25 lis 2023 11:29
  • Monitor vs TV
    od green93 » 07 zář 2023 13:42 » v Vše ostatní (hw)
    0
    1243
    od green93 Zobrazit poslední příspěvek
    07 zář 2023 13:42
  • Monitor
    od ShadowWord:Pain » 20 črc 2023 10:49 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    6
    888
    od ShadowWord:Pain Zobrazit poslední příspěvek
    21 črc 2023 19:50

Zpět na “Vše ostatní (hw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti